Aranyosapáti Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2015. (IV.29.) önkormányzati rendelete

avar és kerti hulladék szabadban történő égetéséről

Hatályos: 2015. 04. 29


ARANYOSAPÁTI KÖZSÉG

ÖNKORMÁNYZATA

KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK

                                                                              6/2015.(IV.29.)

r e n d e l e t e

avar és kerti hulladék szabadban történő égetéséről

Aranyosapáti Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 46.§ (1) bekezdés c) pontjában  és a 48. §. (4) bekezdés b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:


  1. Fejezet

Általános rendelkezések

1. A rendelet célja és hatálya

1.§. A rendelet célja, hogy az avar és növényi hulladék nyílttéri  égetésére vonatkozó olyan helyi szabálynak a megállapítása, ami a levegő tisztaságának védelmét biztosítja.

2.§. A rendelet területi hatálya  Aranyosapáti közigazgatási területére terjed ki.

3.§. A rendelet hatálya kiterjed Aranyosapáti  Község közigazgatási területén a természetes és jogi személyekre, és  jogi személyiséggel nem rendelkező társaságokra, űszervezetekre, akik állandó vagy ideiglenes jelleggel a község területén tartózkodnak, működnek, tevékenykednek.


2. Értelmező rendelkezések

4.§.  A rendelet alkalmazása szempontjából:

a) Avar és növényi hulladék: a kert használata során keletkező és további hasznosításra nem kerülő vagy nem alkalmas növényi maradvány (fű, fa, lomb, kaszálék, nyesedék, gyökérmaradvány, szár, levél és egyéb növényi maradványok - továbbiakban együtt: kerti hulladék).

b) Hasznosítás: kerti hulladék komposztálása. 

c)Tároló edény: hulladékgyűjtő tartály, konténer, egyéb tartály, papír vagy műanyag zsák.

d.) ingatlantulajdonos: az a természetes személy vagy jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, akinek/amelynek tulajdonában – vagy ha a birtokos a tulajdonos személyétől eltér, akkor – birtokában, kezelésében vagy használatában lévő ingatlanon települési szilárd hulladék    keletkezik  vagy más módon birtokába kerül.


  1. Fejezet

Részletes rendelkezések

        3. Avar és növényi hulladék  égetésének szabályai

5.§ (1.) A község területén az avar és növényi hulladék ártalmatlanításáról  elsősorban komposztálással kell gondoskodni.

(2) Amennyiben a kerti hulladékot komposztálással a helyszínen hasznosítani nem lehet, úgy a kerti hulladék gyűjtése tároló edényben történik, és a továbbiakban háztartási hulladékként kezelendő.

Az égetés szabályai

6.§. (1) A helyben történő kerti hulladékégetés, kizárólag szélcsendes időben, a tűzvédelmi jogszabályok szigorú betartásával, cselekvőképes nagykorú személy folyamatos felügyelete mellett, az égetendő kerti hulladék száraz állapotban, a környezet, illetve a környezetben lakók zavarása nélkül végezhető el.

(2) Tilos az égetés párás, ködös, esős időben vagy erősen szeles időjárás esetén.

(3) Szabadban (vagy nyílt téren) a tüzet őrizetlenül hagyni nem szabad, és veszély esetén – vagy, ha arra már szükség nincs - a tüzet azonnal el kell oltani.

(4) Az égetéshez tüzet rakni csak biztonságos, tűzrakásra alkalmas helyen, a lakó- és gazdasági épületektől megfelelő távolságra lehet úgy, hogy a tűz életet, természeti és épített környezetet hirtelen feltámadó szél esetén se veszélyeztessen, kárt ne okozzon.

(5) A kerti hulladékot nyílt téren úgy szabad égetni, hogy az a környezetére káros hatással ne járjon, tűz- és robbanásveszélyt ne jelentsen. Amennyiben az égetéssel járó hatásokat (füst, bűz, pernye, hőtermelés) felerősítő időjárási körülmény alakul ki, az égetést azonnal be kell fejezni.

(6) Az ingatlan tulajdonosa, kezelője, bérlője (továbbiakban együtt tulajdonos) az égetés során köteles gondoskodni a szükséges tűzoltási feltételekről, eszközökről (oltóvíz, homok, stb.).

(7) Nagymennyiségű füstöt termelő nedves kerti hulladék égetése tilos.

(8) A füstképződés csökkentése érdekében az avart és a kerti hulladékot előzetesen szikkasztani, szárítani kell, és az eltüzelés csak folyamatosan kis adagokban történhet.

(9) Az égetés során csak a helyben keletkezett kerti hulladék semmisíthető meg, más helyről égetés céljára hulladék nem szállítható el.

(10) Az égetés folyamatának gyorsítása céljából éghető folyadék (benzin, gázolaj, pb. gáz stb.) nem használható.

(11) Az égetendő kerti hulladék nem tartalmazhat kommunális-, ipari eredetű vagy veszélyes hulladékot.(pl. műanyag, gumi, vegyszer, festék, permetszer vagy ezek maradékait és csomagoló anyagait).

(12) A helyben történő égetést telken belül kell végrehajtani, közterületet erre a célra igénybe venni tilos.

(13) Vonalas létesítmény (közút, töltés, árok bevágás stb.) mentén - a létesítmény tengelyétől számított 10 méteren belül - bármely növényzet égetése tilos.

(14) Az égetés befejezése után a tüzet el kell oltani és oltóvízzel vagy földtakarítással biztosítani kell, hogy a tűzgyújtás helyén a tűz továbbterjedésére alkalmas parázs ne maradhasson.

(15) Az égetés befejezése után a helyszínt gondosan át kell vizsgálni, minden parázslást, izzást meg kell szüntetni a helyszín elhagyása előtt.

7.§. Egyéb biztonságtechnikai vagy tűzvédelmi szabályok előírásai, vagy tartós szárazság miatt elrendelt általános hatósági tűzgyújtási tilalom alól e rendelet nem ad felmentést

8. §.(1)Közterületen avar és kerti hulladék égetése tilos, kivéve a jegyző engedélyével

(2) Lábon álló növényzet, tarló égetése tilos.

(3)Tilos égetni kisfeszültségű, középfeszültségű és nagyfeszültségű vezetékek alatt.

(4) Tilos égetni távközlési vezetékek alatt.



Az égetés időpontja

9. §. A kerti hulladék nyílttéri égetése minden év március 1. napjától április 30. napjáig, valamint szeptember 1. napjától november 30. napjáig, a hét minden napján, naponta 9 -19 óra között lehetséges, kivéve az ünnepnapokat

                       4. A rendelet végrehajtásával kapcsolatos közigazgatási hatósági tevékenység  és jogkövetkezmények

10. §.  (1) A rendeletben foglaltak betartásának ellenőrzésére, illetve az előírások megszegése esetén a szükséges intézkedések megtételére hatáskörrel a jegyző rendelkezik.

(2) Ezen rendeletben foglalt rendelkezések megszegése esetén, a megszegővel szemben a jegyző 10.000.- forinttól 100.000.- forintig terjedő összegű bírságot szabhat ki. A bírság kiszabása ismételhető.

Záró rendelkezések

11. §. Ez a rendelet a kihirdetés napját követő napon lép hatályba.


               Sándorné Kozma Erika                            Czidorné Moldvay Katalin

                        polgármester                                               jegyző