Dunaszekcső Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2014. (XII.1.) önkormányzati rendelete

az ebtartásról

Hatályos: 2015. 01. 01

Dunaszekcső Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotási körében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a Magyarország helyi önkormányzatokról szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 42.§ 1.pontjában  meghatározva át nem ruházható hatáskörében, az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998.évi XXVIII. törvényben foglaltakat figyelembe véve, valamint a 19/1992. (I.18.) Korm. rendelet 1.§ d. pontjának végrehajtására a következőket rendeli:


A rendelet hatálya


1.§


Ez a rendelet Dunaszekcső község közigazgatási területén tartott ebek tulajdonosaira és az ebek felügyeletével megbízott személyekre (továbbiakban: tulajdonos) terjed ki

Bejelentési kötelezettség és nyilvántartás


2.§


(1). A tulajdonos nyilvántartásba vétel céljából köteles a jegyzőnek írásban vagy szóban 30 napon belül bejelenteni:

- a 3 hónapos kort elért ebet,

- a már bejelentett tulajdonos személyének változását (adásvétel, ajándékozás),

- a tulajdonos lakóhelyének változását.


(2). Az eb nyilvántartásból való törlése céljából a tulajdonos az eb elhullását, elidegenítését 30 napon belül, eltűnését 3 napon belül köteles bejelenteni a jegyzőnek.

Ebtartási szabályok


3.§


(1). A bejelentett és nyilvántartott ebet évente egy alkalommal a meghirdetett eboltás napján a hatósági állatorvosnak be kell mutatni.


       (2). A hatósági állatorvos köteles

      - a bemutatott ebet megvizsgálni és veszettség elleni védőoltásban részesíteni,

      - az oltás megtörténtét valamint az eb fertőző betegségtől való mentességét igazolni,

      - a bemutatott, beoltott ebek nyilvántartását a jegyzőnek átadni.


(3). A vizsgálatért és a kötelező védőoltásért az eb tulajdonosa külön jogszabályban közölt és hirdetményben közzétett díjat köteles fizetni.


(4). A tulajdonos köteles – a meghirdetett eboltás napjától eltérő időpontban is – a 3 hónapos kort elért ebet 30 napon belül, majd 6 hónapon belül ismételten, saját költségére a hatósági állatorvossal veszettség ellen beoltatni.

3/A


Az ebek biztonságos egyedi azonosítása


(1) Az ebek biztonságos egyedi azonosítását a mikrochipes megjelölés jelenti. Az elektronikus azonosító rendszer (mikrochip, transzponder) az 5.§ (1) bekezdésében meghatározott, rögzített és elektronikusan tárolt adatok ebhez való kapcsolására szolgál.

(2) Minden 2008. január 1. után született eb tartós egyedi azonosíthatóságát az eb tulajdonosa/tartója az eb 3 hónapos életkorának betöltése után, legkésőbb az eb 6 hónapos életkorának eléréséig köteles mikrochip behelyezésével biztosítani.

(3) A 2008. január 1.-je előtt született eb tartós egyedi azonosíthatóságát az állat tulajdonosa/tartója köteles legkésőbb az eb 2008. évben esedékessé váló veszettség elleni védőoltásának beadásáig, illetve a beadásakor mikrochip behelyezésével biztosítani.

(4) Amennyiben az ebet más okból (tenyésztői szervezet előírása miatt, egységes európai állatútlevél kiváltása miatt, vagy egyéb okból) mikrochip behelyezésével korábban egyedileg már megjelölték, úgy a tulajdonos legkésőbb az eb tárgyévben esedékessé váló veszettség elleni védőoltásának beadásakor az eb mikrochipes megjelöléséről köteles a jogosult állatorvost tájékoztatni és a szükséges adatokat rendelkezésre bocsátani.

(5) A mikrochipnek az ebekbe történő beültetését kizárólag az arra jogosult állatorvos végezheti. A regisztrálást ugyanazon eb esetében csak egyszer kell elvégezni.

3/B

Az ebrendészeti hozzájárulásról


(1) Az Önkormányzat az ebrendészeti feladatainak elvégzése érdekében, illetve a veszettség elleni oltás járványvédelmi vonatkozásaira való tekintettel három évente legalább egy alkalommal ebösszeírást végez.


(2) helyi elektronikus nyilvántartást vezet, az állat tulajdonosa, tartója és más személyek jogainak, személyes biztonságának és tulajdonának védelme, valamint ebrendészeti és állatvédelmi feladatainak hatékony ellátása céljából. A nyilvántartás tartalmazza:


a) az eb tulajdonosának nevét, címét,

b) az ebtartó nevét, lakcímét, telefonszámát, elektronikus levélcímét,

c) az eb fajtáját, nemét, születési idejét, színét, hívónevét,

d) az eb tartási helyét,

e) a beültetett transzponder sorszámát, a beültetés időpontját, a beültetést végző magánállatorvos nevét, kamarai bélyegzője számát,

f) ivartalanított eb esetén az ivartalanítás időpontját, az ivartalanítást végző magánállatorvos nevét, kamarai bélyegzője számát,

g) az eb oltási könyvének számát, az azt kiadó magánállatorvos nevét, kamarai bélyegzője számát,

h) az eb veszettség elleni védőoltásainak időpontját,

i) az eb veszettség elleni védőoltásai során használt oltóanyagot, annak gyártási számát, valamint az oltást végző magánállatorvos nevét, kamarai bélyegzője számát,

j) a veszettség szempontjából aggályos eb megfigyelési státuszának tényét, időpontját,

k) kisállatútlevéllel rendelkező eb esetén az útlevél számát, kiállításának időpontját, a kiállító magánállatorvos nevét, kamarai bélyegzője számát,

l) az eb veszélyessé minősítésének tényére és időpontjára vonatkozó adatot.


(3) Az önkormányzat az adott év első napjáig négy hónapos kort betöltött eb után az eb tulajdonosától évente ebrendészeti hozzájárulást szed be. Az éves ebrendészeti hozzájárulás megállapítása az adott év január 1-jei állapot szerint történik. Év közben bekövetkezett változások – tulajdonos változás, ebtartás helyének változása, eb ivartalanítása, eb/ek elhullása – az ebrendészeti hozzájárulás megállapításakor a következő év január 1-jétől vehetők figyelembe.


(4)Az ebrendészeti hozzájárulás mértéke évente:

a.) az egy ingatlanon tartott második – nem veszélyes – eb után 1.000 Ft. A mentességi sorrend megállapításakor az első helyen a törvényi mentességet élvező eb, ebek állnak, majd az ebek nyilvántartás szerinti életkora alapján történik a besorolás.

b.) az egy ingatlanon tartott harmadik és minden további – nem veszélyes – eb után 5.000 Ft

c.) veszélyes eb esetén ebenként 20.000 Ft


(5) Nem szedhető ebrendészeti hozzájárulás

a.) egy ingatlanon tartott egy vagy első eb után

b) az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. Törvény 42/C (4) bekezdésében meghatározottak alapján.


(6) A határidőre meg nem fizetett ebrendészeti hozzájárulás adók módjára behajtandó köztartozás.


(7) Az ebrendészeti hozzájárulást az önkormányzat – külön erre a célja nyitott –  számlájára, határozat alapján, minden évben október 31. napjáig kell megfizetni.


(8) Az önkormányzat köteles a befolyt ebrendészeti hozzájárulás teljes összegét az ebek ivartalanításának támogatására, az állatmenhelyek és az ebrendészeti telepek fenntartására, állatvédelmi szervezetek támogatására, valamint az ebösszeírás vagy egyéb, az ebtartással kapcsolatos állatjóléti és közegészségügyi intézkedések finanszírozására fordítani.

4.§


(1). Közterületen az ebet kizárólag szájkosárral szokásos méretű pórázon, kell vezetni.

Ebet, élelmiszert és egyéb cikket elárusító üzletbe, vendégforgalmat lebonyolító nyilvános helységbe, közintézményekbe, oktatási és egészségügyi intézményekbe, játszóterekre, sportlétesítményekbe még szájkosárral és pórázon vezetve sem szabad bevinni.

Ebek ürítése csak a járda mellett az úttest szélén, illetve a járda melletti folyókában (árokban) engedhető meg, minden állati ürülék feltakarításáról az eb tulajdonosa vagy sétáltatója köteles gondoskodni.


 (2). Bekerítetlen ingatlanon ebet szabadon tartani tilos. Az ebet a nap minden szakában csak kiszabadulását, illetve elszabadulását biztonságosan megakadályozó módon szabad tartani.

Az ingatlan bejáratán a harapós kutyára utaló megfelelő figyelmeztető táblát szembetűnően kell elhelyezni.


 (3). Az eb tulajdonosa köteles az ebet úgy tartani, hogy az eb

      - a szomszédságban lakók nyugalmát ne zavarja,

      - testi épséget, egészséget ne veszélyeztessen, anyagi kárt ne okozzon.


(4). Az eb tulajdonos köteles

      - az ebet megfelelő módon tartani, gondozni, megbetegedése esetén gyógyításáról gondoskodni,

      - egészségügyi szempontból megfelelő körülmények között tartani, külső élősködők észlelése esetén azok kiirtásáról gondoskodni,

      - a bélférgesség gyanúját az állatorvosnak bejelenteni, és ha az eb fertőzöttnek bizonyul, annak gyógykezeléséről gondoskodni.


(5). Aktív gümőkórban szenvedő személy környezetében élő ebet a környezetvizsgálatot végző orvos köteles bejelenteni a hatósági állatorvosnak, aki az eben köteles gümőkórra irányuló vizsgálatot végeztetni.


(6). A hatósági állatorvos elrendelheti az undort keltő betegségben szenvedő eb gyógykezelését, kiirtását.


(7). Eb által okozott embermarást valamint veszettségre gyanús eb észlelését azonnal jelenteni kell az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Mohácsi Intézetének és a hatósági állatorvosnak.


(8). Ha az ebtulajdonos nem szándékozik az ebet tovább tartani, köteles az elhelyezéséről gondoskodni.


(9). 2009. január 1.- napjától Dunaszekcső közigazgatási területének közterületein ebtulajdonosoknak, ebtartóknak kizárólag a 3/A § (1) bekezdésében meghatározott biztonságos egyedi azonosítóval (mikrochip-pel) megjelölt ebet lehet sétáltatni. Az önkormányzat ezzel a feladattal megbízott munkatársa  jogosult ellenőrizni azt, hogy a közterületen sétáltatott eb mikrochip-pel meg van-e jelölve. E rendelet alkalmazásában mikrochip a 11784 ISO szabványnak, vagy a 11785 ISO szabvány A. mellékletében foglaltaknak megfelelő elektronikus azonosító rendszer, amely az állat szervezetébe helyezve az állat egyedi azonosítására alkalmas.

Vegyes rendelkezések


5.§


(1) A Közös Hivatal – e rendeletben szabályozottak szerint- a bejelentett ebekről elektronikus formában is az alábbi tartalommal nyilvántartást vezet, amit szabálysértési hatóság, vagy az erre a jogszabályok által feljogosított szervezet felhasznál:

  1. az eb-tartó adatai (név, lakcím, személyi azonosító)
  2. az eb azonosítási adatai (faja, fajtája, ivara, születési éve, egyedi azonosításra szolgáló adatok, az állat testébe helyezett mikrochip azonosító száma)
  3. veszettség elleni legutóbbi védőoltás időpontja.


(2) A jelen rendelet hatálya alá tartozó ebek esetében a 3/A.§ (2)-(3) bekezdésében foglaltak szerinti beültetésre kerülő mikrochip megjelöléséhez kapcsolódóan a 2.§ és az 5.§ (1) bekezdésében felsorolt adatok rögzítését, kezelését, és továbbítását rendeli el.


(3) A rendeletben szabályozott adatkezelési feladatokat az adatvédelmi szabályzatban foglaltaknak megfelelően kell ellátni.


(4) Az adatkezelő a kezelt adatokat az Adatvédelmi szabályzat szerint az alábbi feladatok ellátáshoz használja fel:

  1. kötelező védőoltások és szűrővizsgálatok határidőben történő elvégzésének az ellenőrzése;
  2. az elkóborolt ebek azonosítása és visszajuttatása az állattartó számára;
  3. a szabálysértő állattartók azonosítása;
  4. állatmenhelyről való örökbefogadás előtti tájékoztatás;
  5. veszettség elleni védőoltás meglétének a dokumentálása, kiemelten a kutyatámadások esetét.


(5) A személyes adatok kezelésében érintettek jogai, illetve azok érvényesítése a személyi adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. törvényben foglaltak, valamint az Adatvédelmi szabályzatban foglaltak szerint történik.


(6) A mikorchippel megjelölt állatok adatainak, valamint az ebek veszettség elleni védőoltására vonatkozó adatok nyilvántartása érdekében az Önkormányzat e rendeletben foglaltak szerint együttműködik a Magyar Állatorvosi Kamarával.


 (7) Ez az önkormányzati rendelet 2015. január 1. napján lép hatályba. A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg az ebtartásról szóló 1/2000. (II.01.) számú önkormányzati rendelet hatályát veszti.


Dunaszekcső, 2014. november 24.



  Faller János                                                                                     Pest Éva

  polgármester                                                                                     jegyző



Ez az önkormányzati rendelet Dunaszekcső községben kihirdetésre került.


Dunaszekcső, 2014. december 1.


                                                                                                           Pest Éva

                                                                                                             jegyző