Egerág község képviselő testületének 7/2016 (X.3.) önkormányzati rendelete

a Környezet védelméről

Hatályos: 2023. 05. 22

Egerág község képviselő testületének 7/2016 (X.3.) önkormányzati rendelete

a Környezet védelméről

2023.05.22.

Egerág Község Önkormányzata Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX törvény 13. § (1) bekezdés 11. pontjában és a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 46. § (1) bekezdés c.) pontjában kapott felhatalmazása alapján az alábbi rendeletet alkotja:

Általános rendelkezések

1. § (1) A rendelet célja, hogy a helyi körülményeket figyelembe véve meghatározza a település környezeti értékeinek, természeti örökségeinek, az itt élő emberek egészségének megőrzésére, védelmére vonatkozó rendelkezéseket. Rögzíti a településfejlesztéssel, területrendezéssel, a terület-és környezethasználatokkal összefüggő beavatkozások, intézkedések szakmai kereteit.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott célok elérése érdekében a rendelet rögzíti:

- a föld (talaj, alapkőzet, altalaj és ásványi nyersanyagok);
- a természetes felszíni és felszín alatti vízkészletek mennyiségi és minőségi;
- a környezeti levegő tisztaságának;
- az élővilág és a táj, valamint a természeti értékek;
- a települési épített környezet;
- a zaj-és rezgés elleni
védelmet, valamint a hulladékok környezetkímélő kezelésére és hasznosítására vonatkozó szabályokat.
(3) A rendelet hatálya kiterjed Egerág község közigazgatási területére, valamennyi természetes és jogi személyre, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre.

Értelmező rendelkezések

2. § Az e rendeletben alkalmazott fogalmakat, rendelkezéseket:

- a környezet védelméről szóló 1995. évi LIII. törvény és a végrehajtására kiadott jogszabályok;
- épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény és a végrehajtására kiadott jogszabályok;
- a környezeti zaj-és rezgés elleni védelem egyes szabályairól szóló 284/2007. (X.29.) Kormányrendelet;
- a levegő védelméről szóló 306/2010. (XII.23.) Kormányrendelet;
- a vízbázisok, a távlati vízbázisok, valamint az ivóvízellátást szolgáló vízilétesítmények védelméről szóló 123/1997. (VII. 18.) Kormányrendelet
irányadó szabályai szerint kell értelmezni.

A területhasználatok környezeti szempontjai

3. § (1) E rendelet alkalmazása során a településrendezési eszközök (településszerkezeti terv, helyi építési szabályzat) előírásait kell figyelembe venni, melyek rögzítik a településen belüli terület-és környezethasználattal összefüggő alapvető fejlesztési- és védelmi előírásokat is.

(2) A területek használatát és az azzal együtt járó környezethasználatot úgy kell megszervezni és végezni, hogy:

- a lehető legkisebb mértékű környezetterhelést és igénybevételt idézzen elő;
- megelőzze a környezetszennyezést és környezetkárosítást.
(3) A területhasználatot az elővigyázatosság elvének figyelembevételével, a környezeti elemek kíméletes és takarékos használatával, a keletkező hulladék mennyiségének csökkentésével, újrahasznosítással kell végezni.

A területhasználatok engedélyezése

4. § (1) A település-és környezetfejlesztés, beruházás esetén a környezet-, táj- és természetvédelem szempontjait, előírásait fokozottan kell érvényre juttatni a döntés-előkészítési-, tervezési-és megvalósítási szakaszokban egyaránt.

(2) A beruházások nem okozhatnak olyan hatásokat, melyek a környezetük jelenlegi vagy tervezett használati módját korlátozzák, vagy lehetetlenné teszik.

(3) A beépítésre szánt gazdasági területeken csak olyan létesítményt szabad elhelyezni, mely:

- összhangban van a településrendezési eszközök előírásaival;
- az engedélyeztetési eljárás során igazolhatóan teljesíti a technológiai-, kibocsátási- és
környezetminőségi határértékeket és előírásokat;
- a védőtávolságon kívül elhelyezkedő védett létesítmények irányában a meglevő és tervezett ipari, szolgáltató tevékenységek együttes terhelő hatását nem emeli a megengedett érték fölé.

A földterületek védelme

5. § (1) Azon fejlesztéseknél, melyek indokoltan földterület bevonását igénylik, a termőterületek művelés alóli kivonását, más irányú használatát a legszükségesebb mértékre kell korlátozni.

(2) Az erózió elleni védelem érdekében az erdőterületeken a folyamatos borítottságot biztosító fakitermelést kell folytatni.

(3) A mezőgazdasági művelésre alkalmatlan területek hasznosításánál az erdőtelepítést kell preferálni.

A vizek védelme

6. § (1) A település felszíni és felszín alatti vízkészletének védelme, minőségük javítása elsődleges feladat.

(2) A felszíni vizek környezetében műtrágyázás és növényvédőszer-használat csak engedélyezett, ellenőrzött módon történhet.

A levegő védelme

7. § (1) Beruházás, új létesítmény elhelyezése, technológiák változása esetén a kibocsátási határértékek betartására folyamatosan fokozott figyelmet kell fordítani.

(2) A település átszellőzésében, klímájának javításában megatározó, aktív szerepet betöltő zöldterületi fejlesztéseket kiemelt feladatként kell kezelni, melynek megvalósítását az Önkormányzatnak biztosítania kell.

(3) Új terület-felhasználások, beépítések esetén elő kell írni a telken belüli védőfásítások, zöldsávok kialakítását a zöldfelületi-beépítési arányok optimalizálása érdekében.

(4) Úthálózat korszerűsítésénél:

- az útszélességek, útkereszteződések műszaki kialakítását úgy kell megtervezni és megvalósítani, hogy a kellő átszellőzés, a légszennyező anyagok hígulása biztosítható legyen, és így a lakókörnyezetben a forgalmi terhelés ne eredményezzen légszennyezettséget;
- a létesítményekkel egyidejűleg kell megtervezni és megvalósítani a zöldsávok kialakítását.
(5) A kerti hulladékot elsősorban komposztálással kell hasznosítani.
(6) A kerti hulladékokat csak kialakított tűzrakó helyen szabad égetni úgy, hogy az a környezetet, az emberi egészséget ne károsítsa, tűz-és robbanásveszélyt ne eredményezzen.
(7) A nyílttéri avar-és kerti hulladék égetését a hét keddi és pénteki napján, ellenőrzött körülmények között szabad végezni. Az égetendő kerti hulladék nem tartalmazhat más, kommunális, vagy ipari eredetű hulladékot.

A táj-és természet védelme

8. § (1) Az erdőgazdálkodási tevékenység minden szakaszában a táj-és természeti értékek megóvásával kell eljárni.

(2) Az erdőgazdálkodási területek kialakításánál az egészségügyi-szociális, turisztikai és az oktatás-kutatás funkciót kell előnyben részesíteni.

Zaj-és rezgés elleni védelem

9. § (1) A beépítésre szánt területek és az úthálózat fejlesztésénél a zaj elleni védelmet a létesítmény elhelyezéssel, megfelelő nyomvonalvezetéssel, forgalom-szervezési és műszaki eszközök igénybevételével is biztosítani kell.

(2) Zajt kibocsátó berendezés telepítése, székhely, telephely létesítése, tevékenység folytatása csak abban az esetben engedélyezhető, ha a kibocsátott zaj nem haladja meg a jogszabályban előírt, megengedett határértéket, melyet az engedélyezési eljárásban szakvéleménnyel kell igazolni.

(3) Új út létesítésénél, a meglevő felújításánál megfelelő beépítési távolság biztosításával, műszaki intézkedésekkel, vagy passzív akusztikai védelemmel kell biztosítani a zajvédelmi követelmények teljesülését.

Magánszemélyek háztartási igényei kielégítő tevékenységek végzése során működő zajforrások ellen védelem

10. § (1) Éjszakai időszakban tilos minden olyan zajt okozó tevékenység folytatása, mely a környék lakóinak nyugalmát szükségtelenül megzavarja, ide nem értve az azonnali hibaelhárítás érdekében szükségessé váló munkavégzést.

(2) A település belterületén tilos a nehézgépjárművek motorjának indokolatlan járatása.

(3)1 Természetes személy, jogi személy, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság a tulajdonában, használatában lévő belterületi ingatlanon háztartási igényt kielégítő kertépítéssel és zöldfelület fenntartásával kapcsolatos zajt keltő tevékenységet (így különösen: motoros, illetve robbanó motoros fűnyírást, favágást, fakivágást, továbbá gépek, kerti gépek használatát) - a rendkívüli kár- és balesetveszély elhárítását kivéve –, valamint építési munkálatokkal összefüggő zajt keltő tevékenységet hétfőtől szombatig 8.00 óra és 20.00 óra, illetve vasárnap 9:00 óra és 11:00 óra között folytathat.

(4)2 A (3) bekezdésben meghatározott időtartamokon túl, valamint ünnepnapokon tilos háztartási tevékenységet kielégítő, zajt keltő tevékenységet folytatni.

Parlagfű és más gyomnövények elleni védekezés

11. § (1) A parlagfű és egyéb gyomnövények okozta allergiás megbetegedések csökkentése, a levegőtisztaság védelme érdekében ezen növények elterjedését folyamatos irtással kell megakadályozni.

(2) Az ingatlan tulajdonosa, használója köteles az ingatlan területét parlagfűtől és egyéb gyomnövényektől mentesen tartani, a irtásról a szükséges gyakorisággal gondoskodni.

Záró rendelkezések

12. § (1) Ez a rendelet 2016. október 3. napján lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Egerág Község Önkormányzata Képviselő-testületének a környezet védelméről szóló 3/2005. (III.21.) számú rendelete.

Hegyi Győző
polgármester

dr. Korossy Ildikó
jegyző

1

A 10. § (3) bekezdése az Egerág Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (V. 19.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

2

A 10. § (4) bekezdése az Egerág Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (V. 19.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.