Nagyharsány Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2014. (II.05.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2014. évi költségvetéséről

Hatályos: 2015. 05. 19

Nagyharsány Községi Önkormányzat

az önkormányzat 2014. évi költségvetéséről

2015.05.19.

Nagyharsány Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 23. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. A költségvetés bevételei és kiadásai

1. § . Nagyharsány Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2014. (II.05.) önkormányzati rendelete 1. §. helyébe a következő rendelkezés lép:

(1) A Képviselő-testület az önkormányzat 2014. évi költségvetését:

a)

tárgyévi költségvetési bevételét

468.535

eFt

aa)

működési költségvetési bevételét

380.650

eFt

ab)

felhalmozási költségvetési bevételét

87.885

eFt

b)

tárgyévi költségvetési kiadását

501.821

eFt

ba)

működési költségvetési kiadását

259.871

eFt

- személyi juttatások

57.852

eFt

- munkaadókat terhelő járulékok

11.100

eFt

- dologi kiadások

49.460

eFt

- ellátottak pénzbeli juttatásai

56.009

eFt

- egyéb működési kiadások

85.450

eFt

bb)

felhalmozási költségvetési kiadását

94.234

eFt

- beruházások előirányzata

56.700

eFt

- felújítások előirányzata

37.500

eFt

- egyéb felhalmozási célú kiadások előirányzata

34

eFt

c)

költségvetési hiányát

32.487

eFt

d)

előző év felhasználható pénzmaradványát

10.403

eFt

da)

a működési hiány finanszírozását szolgáló
(tervezett) pénzmaradványát

10.403

eFt

db)

a felhalmozási hiány finanszírozását szolgáló
(tervezett) pénzmaradványát

0

eFt

e)

finanszírozási célú műveletek kiadását

115.229

eFt

e)

finanszírozási célú műveletek bevételét

22.883

eFt-ban állapítja meg.

(2) Az (1) bekezdésben megállapított költségvetési bevételek és a költségvetési kiadások előirányzat-csoportok, valamint kiemelt előirányzatok szerinti megoszlását önkormányzati és intézményi szinten, továbbá a finanszírozási célú pénzügyi műveletek bevételeit és kiadásait a rendelet 3 számú mellékletei, valamint a 4/1-4/5. számú mellékletei alapján határozza meg a Képviselő-testület.
(3) Az állami támogatást jogcímenként a Képviselő-testület az 5. számú mellékletek alapján hagyja jóvá.

2. A költségvetés részletezése

2. § (1) Az Önkormányzat és a Nagyharsányi Közös Önkormányzati Hivatal címjegyzékét az 1. számú mellékletek tartalmazzák.

(2) Az Önkormányzat és a Nagyharsányi Közös Önkormányzati Hivatal működéséhez szükséges létszámkeretet a 2. számú mellékletekben rögzíti. A képviselő-testület a közfoglalkoztatottak létszámkeretét 33 főben állapítja meg.

(3) Az Önkormányzat és a Nagyharsányi Közös Önkormányzati Hivatal költségvetésében szereplő beruházások kiadásainak beruházásonkénti részletezését a 4/1.,4/1/D., 4/2. mellékletek szerint határozza meg, mely tartalmazza az Európai Uniós támogatással megvalósítandó projekteket.

(4) Az Önkormányzat és a Nagyharsányi Közös Önkormányzati Hivatal költségvetésében szereplő felújítások kiadásainak felújításonkénti részletezését a 4/1/D. melléklet szerint határozza meg.

(5) Az Önkormányzat és a Nagyharsányi Közös Önkormányzati Hivatal kiadásainak és bevételeinek címenkénti megosztását a 4/1-4/5. számú melléklete

3. § Az önkormányzat és a Nagyharsányi Közös Önkormányzati Hivatal kiadásai között 20.335 eFt általános tartalékot állapít meg.

3. A költségvetés végrehajtásának szabályai

4. § (1) Folyamatosan figyelemmel kell kísérni a kiadások csökkentésének és a bevételek növelésének lehetőségeit.

(2) Az intézmény tevékenysége során kötelesek a gazdaságosság, a hatékonyság és az eredményesség követelményeit érvényesíteni. A kiadások a bevételek teljesülési ütemére tekintettel teljesíthetők. A saját bevételből tervezett kiadás teljesítésére bevételi elmaradás esetén, annak mértékéig nem vállalható kötelezettség.

(3) Fizetési kötelezettséget a jóváhagyott kiadási előirányzatok mértékéig lehet vállalni és a kifizetéseket is ezen összeghatárig lehet teljesíteni. Pénzügyi előirányzat hiányában a gazdálkodó szerv, intézmény vezetője kötelezettséget nem vállalhat, feladat végrehajtását nem kezdheti el.

(4) A költségvetési szerv szellemi és anyagi infrastruktúrájának magáncélra, meghatározott feladat elvégzésére igénybe vevő számára köteles térítést előírni a felhasználás, az igénybevétel alapján felmerült közvetlen és közvetett költségek figyelembevételével.

(5) Amennyiben a költségvetési szerv 30 napon túli, elismert tartozásállományának mértéke eléri az éves eredeti kiadási előirányzatának 10%-át, vagy az 50 millió forintot, és a tartozását egy hónapon belül nem tudja 30 nap alá szorítani, akkor az Önkormányzat a költségvetési szervnél önkormányzati biztost jelöl ki.

5. § Az Önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervek esetében a munkáltató az adott költségvetési szerv jóváhagyott éves költségvetése terhére – a közfoglalkoztatotti állományt kivéve - valamennyi munkavállaló részére a költségvetési évre 5.000,-Ft/fő/hó értékben Erzsébet-utalványt biztosít.

6. § (1) A Képviselő-testület a közös önkormányzati hivatal közszolgálati tisztviselői részére cafetéria juttatás keretében személyenként bruttó 200.000,- Ft/év - személyi jövedelemadót, illetve egészségügyi hozzájárulást is tartalmazó - összegben biztosít keretet, melyet összevontan a személyi juttatások, valamint a dologi kiadások előirányzatai tartalmaznak.

(2) A Képviselő-testület a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény 234. § (3) bekezdésében foglaltak alapján illetménykiegészítést állapít meg a Nagyharsányi Közös Önkormányzati Hivatalban és kirendeltségeiben dolgozó köztisztviselők részére.

(3) Az illetménykiegészítés mértéke 2014. január 1. és 2014. december 31. napja között

a) felsőfokú iskolai végzettségű köztisztviselő esetén alapilletményének 20 %-a,

b) középfokú iskolai végzettségű köztisztviselő esetén alapilletményének 20 %-a.

4. Az előirányzatok módosítása

7. § (1) Az önállóan működő költségvetési szerv vezetője az intézmény éves előirányzatának megváltoztatását kezdeményezheti a Képviselő-testületnél.

(2) Az intézmény részére engedélyezett létszám és a személyi juttatások előirányzatának megváltoztatására, valamint a feladat elmaradásából származó személyi és dologi kiadás megtakarítások felhasználására év közben csak a Képviselő-testület engedélyével kerülhet sor.

(3) A Képviselő-testület – az első negyedév kivételével – negyedévenként, június 30-ig, november 30-ig, valamint az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-ei hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét.

(4) Ha év közben az Országgyűlés – a helyi önkormányzatot érintő módon – a normatív hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, vagy törli, az intézkedés kihirdetését követő legközelebbi – szükség esetén rendkívüli - ülésre a Képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.

5. A gazdálkodás szabályai

8. § Az önállóan működő költségvetési szerv feladatai ellátásáról, munkafolyamatai megszervezéséről oly módon gondoskodik, hogy az biztosítsa a részére megállapított előirányzatok takarékos felhasználását.

.

9. § (1) A Képviselő-testület az éves költségvetés végrehajtásáról szóló beszámolót felülvizsgálja és jóváhagyja.

(2) Amennyiben a 2013. évi normatív állami hozzájárulás elszámolásakor az Önkormányzatot az állami költségvetés javára visszafizetési kötelezettség terheli, annak összegével a 2013. évi feladattal nem terhelt pénzmaradványát csökkenteni kell.

10. § (1) A költségvetési szervek pénzellátásáról a polgármester a közös önkormányzati hivatal gazdasági szervezetén keresztül köteles gondoskodni a jelen rendelet előirányzatainak figyelembe vételével, időarányosan, minden hó utolsó munkanapjáig.

(2) A felhasználási célok meghatározásáról – az Önkormányzat gazdasági programjával, a településfejlesztési, illetve rendezési tervekkel, az adott évre vonatkozó elfogadott önkormányzati költségvetési rendelettel, valamint az aktuális pályázati lehetőségekkel összhangban évente a képviselő-testület jogosult dönteni.

6. A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése

11. § (1) Az önkormányzati költségvetési szervek gazdálkodásának ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetésért és továbbfejlesztéséért az önkormányzat esetében a jegyző, az intézmény esetében az intézményvezető felelős.

(2) Az önkormányzat a belső ellenőrzés kialakításáról megállapodás útján gondoskodik. A megfelelő működtetésről és a függetlenség biztosításáról a jegyző köteles gondoskodni.

7. Záró és vegyes rendelkezések

12. § Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba.