Hetvehely Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2019 (IX.27.) önkormányzati rendelete

a közösségi együttélés alapvető szabályairól

Hatályos: 2022. 12. 21

Hetvehely Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2019 (IX.27.) önkormányzati rendelete

a közösségi együttélés alapvető szabályairól

2022.12.21.

Hetvehely község önkormányzat képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott jogalkotási hatáskörében, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 23. § (5) bekezdés 198. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a 8. § (2) bekezdésében, 142/B. §-ában, a 142/C. §-ában, a 143. § (4) bekezdés d) pontjában és az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény134. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el.

A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet területi hatálya Hetvehely község önkormányzat közigazgatási területére terjed ki.

(2) E rendelet rendelkezéseit az e rendeletbe ütköző cselekményeket a Hetvehely Község Önkormányzat közigazgatási határain belül elkövető természetes személyekkel, jogi személyekkel, jogi személyiségekkel nem rendelkező szervezetekkel szemben kell alkalmazni.

Közösségi együttélés alapvető szabályai

2. § A közösségi együttélés alapvető szabályai a rendeletben a közösség érdekében maghatározott szabályok, amelyek a békés együttélést, a lakosság nyugalmát biztosítja.

A közterület használatára vonatkozó magatartási szabályok

3. § (1) A Hetvehely Község Önkormányzat Képviselő- testületének az önkormányzat tulajdonában álló közterületek használatáról és rendjéről szóló rendelete, a Hetvehely község közigazgatási határán belül lévő közterület a rendeltetésétől eltérően a közterület használatát szabályozó mindenkor hatályos jogszabályokban és önkormányzati rendeletekben előírt engedéllyel, hozzájárulással, vagy megállapodás (továbbiakban együtt hozzájárulás) alapján, az abban meghatározott módon és mértékben szabad használni.

(2) A közterületeket az (1) bekezdésben meghatározott rendeletekben foglaltak betartásával kell használni.

(3) A közterületeket úgy kell használni, hogy az másokat a közterület jogszerű használatában ne akadályozzon, a közterület más által történő használatát ne nehezítse, vagy ne tegye lehetetlenné.

(4) A közterületen a közhasználatú létesítményeket, berendezéseket rendeltetésüknek megfelelően kell használni

A rendezett településkép érdekében meghatározott magatartási szabályok

4. § (1) A közterületről látható helyen elhelyezett kirakatot, cégtáblát, hirdetési- és reklámcélú szerkezetet tisztán, rendezetten és megfelelő állapotban kell tartani.

(2) A tulajdonos vagy használó köteles

a. a telekingatlanát és az általa használt ingatlan előtti járdát, az ingatlan határvonala és az úttest széle közötti területet tisztántartani, gyommentesíteni.
b. Az általa használt ingatlan előtti járdát hó és síkosság- mentesíteni.
c. A forgalmat akadályozó, a telekingatlanáról közterület fölé nyúló növényzetet visszavágni.
(3) A tulajdonos köteles beépítetlen, időszakosan használt telekingatlan utca felőli oldalán az ingatlan helyrajzi számát, a tulajdonosok vagy használók nevét címét tartalmazó táblát kihelyezni.
(4) Az üzemeltető köteles tisztán tartani, hó- és síkosság mentesíteni, a szórakozó- vendéglátó vagy árusító helye, üzlete előtti járdaszakaszt.

Az üzletek éjszakai nyitvatartási rendjével kapcsolatos magatartási szabályok

5. § A szeszes italt forgalmazó üzletek 23.00 óráig tarthatnak nyitva.

Állattartásra vonatkozó magatartási szabályok

6. § (1) Állatot tartani a mindenkori hatályos jogszabályokban és az e rendeletben meghatározottak betartásával lehet.

(2) Állatot lakóházban a lakók nyugalmának, a környező lakóközösség kialakult élet- és szokásrendjének tartós, indokolatlan zavarása, anyagi károkozás nélkül, testi épséget vagy egészséget nem veszélyeztető módon lehet tartani.

(3) Közterületen ebet a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló 41/2010.(II.26) korm. rendelet rendelkezéseinek megfelelően, pórázon lehet vezetni, kivéve a közterületként kijelölt kutyafuttató területén.

(4) Közterületen ebet csak olyan személy vezethet, aki az eb irányítására, kezelésére és féken tartására képes.

(5) Közterületen az eb tulajdonosának vagy felügyeletét ellátó személynek biztosítania kell, hogy az eb embert, más állatot harapásával ne veszélyeztethessen, fenyegető magatartásával ne zavarja mások közterület- használatát.

Hirdetményekkel kapcsolatos magatartási szabályok

7. § (1) Hirdető-berendezéseket, reklámokat, hirdetéseket a vonatkozó önkormányzati rendeletekben foglaltaknak megfelelően lehet elhelyezni.

(2) Hirdető berendezést, reklámhordozót a tulajdonos hozzájárulásával, az abban meghatározott módon lehet elhelyezni.

A védett jelképek és elnevezések használatával kapcsolatos magatartási szabályok

8. § (1) Hetvehely Község Önkormányzat jelképeit, település nevét engedéllyel meghatározott módon és célra, a közösség tiszteletben tartásával lehet felhasználni.

Együttélési magatartási szabály

9. § A lakást vagy közös használatú helységeket köteles mindenki a rendeltetésének megfelelően, mások, különösen a szomszédok zavarása nélkül használni és kerülni minden olyan magatartást, amely a békés együttéléssel összeegyeztethetetlen, különösen, ha az, mások egészségét veszélyeztetheti.

A közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartások

10. § E rendelet alkalmazásában a közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartás az a cselekmény vagy mulasztás, amely a rendeletben meghatározott közösségi magatartás az a cselekmény vagy mulasztás, amely e rendeletben meghatározott közösségi együttélés szabályaiba ütközik, és amelyet e rendelet annak minősít.

Eljárási szabályok

11. § A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás miatti közigazgatási eljárás lefolytatására a jegyző jogosult

12. § A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás miatti eljárás során az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvény, az elektronikus ügyintézés és bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló törvényes a közigazgatási szabályszegések szankciójának átmeneti szabályairól, valamint a közigazgatási eljárásjog reformjával összefüggések egyes törvények módosításáról és egyes szabályok hatályon kívül helyezéséről szóló 2017. évi CLXXIX törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

13. § A közösségi együttélés szabályainak megsértője nem vonható felelősségre e rendelet alapján, ha a szabályszegő magatartás büntetendő, szabálysértési vagy más közigazgatási szabályszegést szabályozó jogszabály alá tartozik.

14. § A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás miatti eljárás kizárólag hivatalból indítható, mely akkor sem minősül kérelemre indult eljárásnak, ha a közösségi együttélés alapvető szabályait, sértő magatartást természetes személy, jogi személy, vagy jogi személységgel nem rendelkező szervezet jelenti be.

15. § A bírság összegének megállapításakor fegyelemmel kell lenni a közösségi együttélés szabályaiba ütköző magatartás súlyára, közösségre veszélyes jellegére, közrend védelmére, és közterületek rendjének biztosítására.

A bírság kiszabásánál súlyosbító körülményként kell értékelni, ha a magatartást tanúsító személyt korábban azonos cselekmény vagy mulasztás miatt e rendelet szerinti jogkövetkezmények bármelyikével sújtották. A bírság kiszabásánál enyhítő körülményként kell értékelni a magatartást tanúsító személy eljárást segítő együttműködő magatartását.

16. § A 18 év alatti eljárási képességekkel rendelkező természetes személlyel szemben közigazgatási bírságot abban az esetben lehet kiszabni, ha önálló jövedelme vagy megfelelő vagyona van.

17. § Amennyiben a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás folyamatos cselekmény vagy mulasztás formájában valósul meg, az elkövető a jogellenes állapot megszüntetésére kötelezhető, a megszüntetés elmulasztása esetén végrehajtásnak van helye, és a közigazgatási bírság ugyanazon magatartás miatt több alkalommal is kiszabható.

18. § A közigazgatási hatósági eljárás megindítása, a közigazgatási bírság kiszabása, a bírság megfizetése a közösségi együttélés alapvető szabályait, sértőt nem mentesíti az elkövetett jogsértés miatti, a külön jogszabályban , egyedi hatósági határozatban előírt kötelezettsége teljesítése alól.

19. § Nem állapítható meg a közösségi együttélés alapvető szabályainak megsértése olyan halasztást nem tűrő elhárítási, vagy helyreállítási tevékenység, vagy cselekmény kapcsán, amely katasztrófa elleni védelmet, a veszélyhelyzet megelőzését, életveszély elhárítását, üzemzavar közérdekből szükséges elhárítását, azonnal fenyegető kár elhárítását szolgálja.

20. § A jegyző határozata ellen a kézhezvételtől számított 15 napon belül a jegyzőhöz benyújtandó, Hetvehely Község Önkormányzat Képviselő- testületének címzett fellebbezésnek van helye. A fellebbezésről a Képviselő- testület a beérkezést követően, a soron következő – de legalább 8 nappal később tartandó – ülésen dönt.

21. § (1) A kiszabott közigazgatási bírságot a döntés véglegessé válásától számított 30 napon belül kell megfizetni.

(2) A kötelezett az (1) bekezdés szerinti határidőn belül részletfizetés iránti kérelmet terjeszthet elő. A kérelem illetékmentes.

(3) Ha a kötelezett a közigazgatási bírságot az (1) bekezdés szerinti határidőben nem fizeti meg, a végrehajtást a jegyző foganatosítja.

A közterület rendeltetésétől eltérő használatával kapcsolatos szabályszegések

22. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait, sértő magatartást valósít meg, aki Hetvehely Község Önkormányzat Képviselő- testületének az önkormányzat tulajdonában álló közterületek használatáról és rendjéről szóló rendelete hatálya alá tartozó, Hetvehely Község Közigazgatási határon belüli

a. A közterület rendeltetésétől eltérően hozzájárulás nélkül, attól eltérő módon, vagy azt meghaladó mértékben használja.
b. Közterület olyan részét használja rendeltetéstől eltérő célra, vagy közterületet olyan tevékenységre használ, amelyre hozzájárulás nem adható.
c. közterület használati tevékenységével annak ellenére nem hagy fel, hogy hozzájárulása megszűnt, vagy azt visszavonták.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabályszegő magatartást elkövető természetes személy kettőszázezer, jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet kettőmillió forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.

Élet – és vagyonbiztonságot veszélyeztető tűzijáték –használat szabályozása1

22/A. § (1) E rendelet alkalmazásában:

a) Tűzijáték: szórakoztató célra szánt pirotechnikai termék

b) 1. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termék: nagyon alacsony kockázattal és elhanyagolható zajszinttel jár, és amelyet – beleértve az emberi tartózkodás céljára szolgáló épületek belsejét is – behatárolt területen való használatra szántak,

c) 2. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termék: alacsony kockázattal és alacsony zajszinttel jár, és a szabadban lévő behatárolt területen való használatra szántak,

d) 3. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termék: közepes kockázattal jár, a szabadban lévő nagy nyílt területen való használatra szántak, és amely zajszintje nem ártalmas az emberi egészségre.

(2) Hetvehely Község Kán településrészén a 2-3. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték használata az év bármely szakaszában tilos.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott szabályszegő magatartást elkövető természetes személy kettőszázezer, jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet kettőmillió forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.

A közterület, köztemető rendjét sértő szabályszegések

23. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait, sértő magatartást valósít meg az a természetes személy, aki:

a) Emlékművön, utcabútorzaton, közterületi berendezési tárgyon, valamint lépcsőn, kőpadon, épületek elő lépcsőjén, vagy az ahhoz tartozó teraszon, gördeszkázik, görkorcsolyázik, kerékpározik, rollerezik,

b) Közterületi utca névtáblát, házszámtáblát, közterületen elhelyezett emlékművet, vagy képzőművészeti alkotást beszennyez, eltakar, jogosulatlanul kihelyez, vagy leszerel.

c) Közterületen másokat zavaró, zaklató módon reklámanyagot, szórólapot osztogat, vagy szolgáltatást nyújt.

d) Játszóterek, labdaterek, sportpályák kihelyezett házirendjében foglalt nyitvatartási időre az eszközök használatára vonatkozó szabályokat megsérti.

e) Közterületen, üzlethelységek előtt, szeszesitalt fogyaszt.

f) Közterületen természetes emberi szükségletét végzi.

g) Belterületi közterületeket gépjármű, mezőgazdasági vontató, lassú jármű, ezek vontatmányai, vagy hasonló munkaeszközök tárolására használja.

h) Létesítményével vagy árubemutatással a gyalogos közlekedést, vagy az úttestre lépő gyalogos észrevételét akadályozza.

i) A köztemetőben a sírhelyek gondozása során keletkező hulladékot a hulladékgyűjtőben nem helyezi el.

j) A köztemetőben úgy éget gyertyát, hogy az tűzveszélyt okoz.

k) A kolumbárium fülkék előrészén a közízlést sértő virágtartókat, díszítéseket, feliratokat helyez el.

l) A köztemetőben megvalósuló építési munka során keletkezett hulladékot saját költségén nem szállíttatja el.

(2) Az (1) bekezdés a) b) e) f) g) h) i) j) k) l) pontjában meghatározott szabályszegő magatartás elkövetője százötvenezer forintig terjedő bírsággal sújtható.

(3) Az (1) bekezdés c) és d) pontjában meghatározott szabályszegő magatartás elkövetője ötvenezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.

Közterületek és magánterületek tisztántartásával kapcsolatos szabályszegések

24. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait, sértő magatartást valósít meg.

a. A rendezvény szervezője, ha nem biztosít a közterületen megrendezett sport és egyéb rendezvény idején megfelelő számú illemhelyet.
b. A hozzájárulás jogosultja vagy ennek hiányában az üzemeltető, ha a közterületről látható helyen elhelyezett kirakatot, cégtáblát, hirdetési és reklámcélú szerkezetet nem tartja tisztán, rendezetten és megfelelő állapotban.
c. A tulajdonos vagy használó, ha nem tartja tisztán vagy nem gyommentesíti az ingatlanát, ingatlana mögötti árokpartot.
d. A tulajdonos vagy használó az ingatlana vagy általa használt ingatlan előtti járda az ingatlana határvonala és az úttest széle közötti területre vonatkozó tisztántartási gyommentesítési, valamint a járdára vonatkozó hó- és síkosság-mentesítési kötelezettségének nem tesz eleget.
e. A tulajdonosi vagy használó, ha a forgalmat akadályozó, a telekingatlanáról közterület felé nyúló növényzet megfelelő visszavágását nem végzi el.
f. A tulajdonos, ha elmulasztja kihelyezni a beépítetlen, időszakosan használt telekingatlan utca felőli oldalán az ingatlan helyrajzi számát, a tulajdonosok vagy használok nevét és címét tartalmazó táblát.
g. Az üzemeltető, ha a szórakozó, vendéglátó vagy árusító helye üzlete előtti járdaszakaszra vonatkozó tisztántartási, hó és síkosság-mentesítési kötelezettségének nem tesz eleget, illetve azt maró sóval szórja.
h. Az üzlet és egyéb elárusító hely, vendéglátó egység, intézmény, szolgáltató egység tulajdonosa, aki a vendéglátó egységek, intézmények, szolgáltató egységek bejárata mellett szemétgyűjtőt nem helyez el és annak a hulladékszállításra rendszeresített edénybe való ürítéséről nem gondoskodik.
i. Az utcai árus, aki az utcai árusításcéljára bérelt helyet, valamint annak közvetlen környezetét a használat időtartama alatt nem tartja folyamatosan tisztán, az árusítás során keletkezett hulladék összegyűjtéséről, elszállításáról és megfelelő elhelyezéséről saját költségén nem gondoskodik.
j. Aki a tároló edény mellé – a szolgáltatótól vásárolt, jelzett zsák kivételével – hulladékot helyez ki.
k. Aki a temetőnél elhelyezett hulladékgyűjtő konténerbe hetente 110 liternél nagyobb mennyiségű hulladékot helyez el.
l. Aki a helyi hulladékszállítási közszolgáltatást nem veszi igénybe.
m. Aki a szelektív hulladék gyűjtésére szolgáló gyűjtőponton ott el nem helyezhető hulladékot helyez el.
n. Aki a saját ingatlanán keletkezett csapadékvizet nem a saját területén helyezi el, illetve azt bejelentés nélkül a kiépített szennyvízcsatornába vezeti.
o. Aki szennyvizet, akár a saját területén kilocsol, közterületre enged.
p. Az építés kivitelezője, ennek hiányában a tulajdonos, ha nem tesz eleget az építési területre és az építési munkálatokkal beszennyezett környékre vonatkozó tisztántartási kötelezettségének, az építési és bontási anyag, a kitermelt anyag kiporzásának megakadályozásáról nem gondoskodik, továbbá az építési tevékenység befejezését követően a közterület eredeti állapotát nem állítja helyre.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabályszegő magatartást elkövető természetes személy kettőszázezer, jogi személy és jogi személységgel nem rendelkező szervezet kettőmillió forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.

Hirdetményekkel kapcsolatos szabályszegések

25. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást valósít meg, aki:

a. közterületen a hirdetményt, hirdetést, szórólapot, reklámot, plakátot –ide nem értve a választási plakátot – nem az e célra kijelölt helyre helyez ki.
b. az általa vagy érdekében a nem kijelölt helyen kihelyezett, idejétmúlt vagy megrongálódott hirdetményt a hatóság felhívására a hatóság által meghatározott határidőre nem távolítja el.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabályszegő magatartást elkövető természetes személy kettőszázezer, jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet kettőmillió forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.

Zöldfelület, zöldterület használatával kapcsolatos szabályszegések

26. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait, sértő magatartást valósít meg az a természetes személy aki:

a) Az úttestről szintkülönbséggel, vagy más látható módon elhatárolt, az úttest és a járda közötti szilárd burkolattal el nem látott területet gépjárművel megállás vagy várakozás céljából azt kifejezetten megengedő közúti jelzés hiányában igénybe vesz.

b) Közterületi zöldfelületen arra ki nem jelölt helyen gépjárművel parkol, áthajt.

c) Zöldfelületen közkifolyónál, közterületi kútnál vagy szökőkútnál járművet, ruhaneműt mos, vagy szennyezett edényt mosogat.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabályszegő magatartás elkövetője kettőszázezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.

Az üzletek éjszakai nyitvatartási rendjével kapcsolatos szabályszegések

27. § Aki Hetvehely Község Önkormányzat Képviselő-testületének jelen rendeletben meghatározott éjszakai nyitvatartási rendjének szabályait megszegi, a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást valósít meg, természetes személy esetén kettőszázezer, jogi személy vagy jogi személységgel nem rendelkező szervezet esetében kettőmillió forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.

Állattartással kapcsolatos szabályszegések

28. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait, sértő magatartást valósít meg az a természetes személy, aki:

a) Az állatát úgy tartja, hogy az a házban, vagy annak környezetében lakók nyugalmát indokolatlanul, tartósan zavarja, vagy az alapvető higiénia betartását elmulasztja.

b) Közterületen, parkokban, tóparton ebet póráz nélkül vezet.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabályszegő magatartás elkövetője, százezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.

Védett jelképek és elnevezések használatával kapcsolatos szabályszegések

29. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait, sértő magatartást valósít meg, aki:

a) Hetvehely Község Önkormányzat jelképeit, település nevét jogosulatlanul vagy az engedélytől eltérő vagy a közösséget sértő módon használja.

b) Hetvehely Község település-, illetve közigazgatási megjelöléseit jogtalanul, vagy az engedélyben meghatározott feltételektől, előírásaitól eltérően használja fel.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabályszegő magatartást elkövető természetes személy kettőszázezer, jogi személy és jogi személységgel nem rendelkező szervezet kettőmillió forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.

Együttélési szabályszegések

30. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait, sértő magatartást valósít meg az a természetes személy, aki:

a. A háza udvarában az alapvető higiéniai szabályokat nem tartja be. figyelmen kívül hagyásával, szennyezéssel, zavaró szaghatást vagy rovarok, rágcsálók megjelenésével előidézve olyan életkörülményt alakit ki, amely káros lehet a környezetében élőkre.
b. A lakókörnyezet közösségére a kialakult életkörülményt, szokásrendjét szükségtelenül és tartósan károsítja.
c. A zajhatással járó kerti, házkörüli munkákat (fűnyírás, favágás) vasárnap 12 óra után végez.
d. Az önkormányzat tulajdonában álló bérlakást, szolgálati lakást rendeltetésellenesen használja.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabályszegő magatartás elkövetője százezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.

Záró rendelkezések

31. § A rendelet rendelkezéseit a hatályba lépés után elkövetett közösségi együttélés szabályait sértő magatartásokra kell alkalmazni.

32. § Ez a rendelet 2019. október 1. napján lép hatályba.

Wágner Antal Dr. Tóth Sándor
polgármester jegyző
Záradék:
A rendelet 2019. szeptember 27. napján 10.00 órakor kihirdetésre került.
Dr. Tóth Sándor
jegyző
1

Az „Élet – és vagyonbiztonságot veszélyeztető tűzijáték –használat szabályozása” alcímet (22/A. §-t) a Hetvehely Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2022. (XII. 20.) önkormányzati rendelete 1. §-a iktatta be.