Felsőszentmárton Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2020.(X.20.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési feladatok ellátásáról

Hatályos: 2020. 10. 21- 2022. 02. 09

Felsőszentmárton Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2020.(X.20.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési feladatok ellátásáról

2020.10.21.

Felsőszentmárton Községi Önkormányzata Képviselő-testülete a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 83/A.§ (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a 73.§ (2) bekezdésében, a 76.§ (1)-(3) bekezdésében és a 77.§ (1) bekezdésben, valamint Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13.§ (1) bekezdés 7. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, az alábbiakat rendeli el:

A rendelet célja

1. § E rendelet célja, hogy Felsőszentmárton Községi Önkormányzata (a továbbiakban: önkormányzat) művelődési érdekeinek és kulturális szükségleteinek figyelembevételével a helyi lehetőségek, sajátosságok alapján meghatározza az önkormányzat közművelődési feladatait, azok ellátási formáját, finanszírozás módját és mértékét.

A rendelet hatálya

2. § A rendelet hatálya kiterjed az önkormányzat illetékességi területén a közművelődési tevékenység megvalósításában résztvevőkre, a közösségi színterek fenntartóira, működtetőire és alkalmazottaira.

Az önkormányzat közművelődési alapszolgáltatásai

3. § (1) Az önkormányzat elismeri, hogy Felsőszentmárton község minden polgárának joga van kulturális örökségünk megismeréséhez és elsajátításához, személyiségének a művelődés általi fejlesztéséhez, valamint a kulturális értékek birtokba vételéhez szükséges esélyegyenlőséghez. Ezek biztosítását az önkormányzat felelősségteljes kötelező feladatának tekinti.

(2) Az önkormányzat helyi adottságainak figyelembe vételével megszervezi a közművelődési alapszolgáltatásokat, melyek:

a) a művelődő közösségek létrejöttének elősegítése, működésük támogatása, fejlődésük segítése, a közművelődési tevékenységek és a művelődő közösségek számára helyszín biztosítása,

b) a közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése,

c) az egész életre kiterjedő tanulás feltételeinek biztosítása,

d) a hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítése feltételeinek biztosítása,

e) amatőr alkotó- és előadó-művészeti tevékenység feltételeinek biztosítása,

f) tehetséggondozás- és fejlesztés feltételeinek biztosítása,

g) kulturális alapú gazdaságfejlesztés.

(3) A közművelődési alapszolgáltatások megszervezésének keretében biztosítja:

a) a művelődő közösségek rendszeres és alkalomszerű művelődési, vagy közösségi tevékenysége végzésének helyszínét,

b) a művelődő közösségek számára bemutatkozási lehetőségeket teremt,

c) fórumot szervez, ahol a művelődő közösségek megfogalmazhatják a feladatellátással kapcsolatos észrevételeiket, javaslataikat.

(4) Az önkormányzat biztosítja a nyilvános könyvtári ellátás jogszabályban rögzített rendszerének működtetését, alapkövetelményeit és meghatározza a működtetés alapfeladatait.

4. § Az önkormányzat a helyi közművelődési tevékenységek körében költségvetési kerete függvényében az alábbi feladatokat támogatja, illetve valósítja meg:

a) olyan ismeretterjesztő szerveződések, és tevékenységek támogatása, melyek biztosítják a résztvevők testi, szellemi jólétének javítását, életminőségének növelését, különféle szabadidős tevékenységek végzését,

b) a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok öntevékeny lehetőségei felkutatásának segítése. Önszerveződő közösségek, helyi civil szervezetek tevékenységének szakmai támogatása,

c) a településen fellelhető értékek, hagyományok feltárása, gyűjtése, gondozása, rendszerbe foglalása, az utókor számára elérhetővé tétele,

d) biztosítja a nyilvános könyvtári ellátást a helyi igények és a Könyvtárellátási Szolgáltató Rendszer működéséről szóló 39/2013. (V. 31.) EMMI rendelet alapján,

e) a szabadidő kulturált eltöltéséhez szükséges feltételek biztosítása, nyilvános olvasóterem működtetése, a közönség számára internetezési lehetőség biztosítása, ezek használatához segítő személy biztosítása,

f) könyv, folyóirat egyéb ismerethordozó eszközök beszerzése, folyamatos állománygyarapítása. Könyvbemutató foglalkozások író-olvasó találkozók szervezése,

g) a helyi lakosság önkéntes összefogásán alapuló kezdeményezések, civil szervezetek tevékenységének támogatása, a helyi társadalmi csoportok közti kapcsolatrendszer kiépítése, és gondozása, közösségi élet szervezése,

h) színházi előadások, filmvetítések, irodalmi estek szervezése,

i) idősek, hátrányos helyzetben lévő társadalmi csoportok bevonása a kulturális életbe, kapcsolatteremtés, kommunikáció biztosítása, közös programok szervezése a helyi társadalom egyéb rétegeivel,

j) különböző kultúrák közötti kapcsolatok kiépítése és fenntartásának segítése, különösen a településen élő nemzeti- és etnikai kisebbségek kulturális tevékenységének támogatása,

k) a szabadidő kulturális célú eltöltéséhez, a szórakozási közösségi igényekhez szükséges feltételek biztosítása,

l) a település helytörténetét bemutató, kulturális hagyományokat felelevenítő, a helyi művészeti értékekre figyelmet felhívó programok szervezése és lebonyolítása,

m) nemzeti és társadalmi ünnepek szervezése, lebonyolítása.

A közművelődési feladatellátás formája, módja és finanszírozása

5. § (1) Az önkormányzat közművelődési feladatai ellátása érdekében közösségi színteret nem tart fenn.

(2) Az önkormányzat a közösségi szinteret az Országos Horvát Önkormányzat által fenntartott és működtetett Josip Gujaš Džuretin Horvát Kulturlális és Sport Központon (7968 Felsőszentmárton, Kossuth u. 2.) keresztül biztosítja.

(3) Az önkormányzat a közművelődési feladatait a 082091 Közművelődés – közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése és a 082092 Közművelődés - hagyományos közösségi kulturális értékek gondozása kormányzati funkción látja el.

(4) Az önkormányzat a könyvtárhasználat jogát a Felsőszentmártoni községi és iskolai közös könyvtáron keresztül biztosítja. (7968 Felsőszentmárton, Kossuth u.1-3.).

(5) Az önkormányzat közművelődési feladatait költségvetéséből finanszírozza. Ezek forrása a saját bevételeiből-, a központi költségvetésből származó normatív támogatásból-, a központosított előirányzatokból származó összeg.

A közművelődési tevékenység irányítása, ellenőrzése

6. § (1) A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény és a jelen rendelet által meghatározott közművelődési feladatokkal kapcsolatos hatásköröket a képviselő-testülete gyakorolja.

(2) Az önkormányzat a közművelődési feladat-ellátás törvényességi ellenőrzését a vonatkozó jogszabályokban foglaltak alapján látja el.

(3) Az önkormányzat közművelődési feladat-ellátásának szakmai ellenőrzését a képviselő-testület szakmai követelmények- és szakértői vélemények alapján látja el.

(4) A muzeális intézményekről, nyilvános könyvtári ellátásról és közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvényben meghatározottak alapján a helyi lakosság képviselete érdekében legfeljebb hároméves időtartamra Közművelődési Kerekasztal alakítható.

A közművelődésben együttműködő partnerek

7. § Az önkormányzat a közművelődési feladatainak ellátása során együttműködik, megállapodást köthet, a közművelődési feladatok ellátása érdekében – formális, vagy informális – kapcsolatot tart és szorosan együttműködik:

a) helyi, megyei, országos közművelődési feladatokat is ellátó, valamint művészeti, hagyományőrző, hagyományápoló, kulturális tevékenységet végző szervezetekkel, személyekkel,

b) egyházakkal,

c) oktatási, nevelési intézményekkel,

d) önkormányzatokkal, nemzetiségi önkormányzatokkal, önkormányzati társulásokkal,

e) egyesületekkel, alapítványokkal, egyéb civil szervezetekkel.

Közművelődési megállapodások szabályai

8. § (1) Közművelődési megállapodás keretében vállalt feladatot csak közművelődési célú társadalmi szervezet, gazdasági társaság, illetve felsőfokú közművelődési szakirányú végzettségű egyéni vállalkozó láthat el. A közművelődési intézményeket és az önkormányzattal közművelődési megállapodást kötő szervezeteket az önkormányzat – beszámolási kötelezettség mellett – a vállalt közművelődési feladatokkal arányos pénzügyi támogatásban részesítheti.

(2) Az (1) bekezdésben felsoroltakra egyaránt érvényes feladat ellátás feltételei:

a) legalább egyéves folyamatos és dokumentumokkal bizonyított közművelődési tevékenység,

b) rendezett köztartozások és ezek 30 napnál nem régebbi hiteles dokumentumokkal való igazolása,

c) részletes szakmai koncepció a pályázni kívánt feladat ellátására.

(3) Jogi személyekre érvényes feladat ellátás feltételei:

a) a szervezet közművelődési céljának és tevékenységének alapszabályban, illetve alapító okiratban való szerepeltetése, ezen dokumentumok hiteles másolata,

b) a szervezet legfőbb döntéshozó szervének a feladatellátás szándékáról való és 30 napnál nem régebbi döntése, az erről szóló jegyzőkönyvi kivonat és jelenléti ív hiteles másolata.

(4) Egyéni vállalkozóként való feladat ellátás feltétele: három hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítvány, érvényes vállalkozói igazolvány, közművelődési szakirányú felsőfokú végzettség.

(5) Gazdasági társaság feladat ellátása csak akkor vehető figyelembe, ha ügyvezetője – betéti társaság esetében egy beltagja – felsőfokú közművelődési szakirányú végzettséggel rendelkezik, valamint megfelel e rendelet 7. § (3) feltételeinek.

Záró rendelkezések

9. § A rendelet kihirdetését követő napon lép hatályba és hatálybalépésével egyidejűleg az Önkormányzat közművelődési feladatairól szóló 2/2004. (III.22.) sz. rendelete hatályát veszti.