Szentlászló Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2012. (V. 11.) önkormányzati rendelete

a Szentlászló község területén biztosított szociális ellátásokról.

Hatályos: 2012. 05. 11- 2013. 12. 19

Szentlászló Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2012. (V. 11.) önkormányzati rendelete

a Szentlászló község területén biztosított szociális ellátásokról.

2012.05.11.

Szentlászló Községi Önkormányzat Képviselőtestülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv 16. §(1) bekezdésében, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. tv (továbbiakban: Szt.) 1. §(2) bekezdésében, a 10. §(1) bekezdésében, a 25. §(3) bekezdésében, a 26. § - ban, a 32. §(3) bekezdésében, a 37/D. §(5) bekezdésében, a 38. §(9) bekezdésében, a 43/B. §(1) és (3) bekezdésében, a 45. §(1) bekezdésében, a 46. §(1) bekezdésében, a 47. §(1) bekezdésében, az 50. §(3) bekezdésében és a 62. §(2) bekezdésében és a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény, a továbbiakban: Gyvt.) 18. § (1) bekezdés b.) pontjában, a (2) és (5) bekezdésében, a 20/C. § (4) bekezdésében és a 21. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazással élve a következő rendeletet alkotja:

I. Fejezet

A rendelet célja

1. § E rendelet célja, hogy az Szt. pénzbeli, természetbeni és személyes gondoskodást nyújtó és a Gyvt. pénzbeli és természetbeni ellátásokra (továbbiakban: szociális ellátások) vonatkozó szabályaival összhangban – a helyi sajátosságok érvényesítése mellett – szabályozza a Szentlászló község közigazgatási területén igénybe vehető szociális ellátások jogosultsági feltételeit, az ellátást igénylők kötelezettségeit, továbbá a szociális ellátások megállapítása során követendő eljárási rendet elősegítve ezzel a Szentlászló község területén élő, rászoruló emberek boldogulását.

II. Fejezet

Általános rendelkezések

A rendelet hatálya

2. § E rendelet hatálya a Szentlászló községben élő és ott bejelentett lakcímmel rendelkező magyar állampolgárokra valamint a külön jogszabályokban - Szt. 3. §(1) – (3) és a Gyvt. 4. §(1) – (3) - meghatározottak szerinti személyekre terjed ki.

Eljárási rendelkezések

3. § (1) E rendeletben foglalt – az Szt. hatálya alá tartozó - rendelkezések értelmezése és alkalmazása során, valamint a szociális ellátásokkal kapcsolatban itt nem szabályozott esetekben és a fogalom meghatározásokra vonatkozóan az Szt. az irányadó.

(2) E rendeletben foglalt – a Gyvt. hatálya alá tartozó - rendelkezések értelmezése és alkalmazása során, valamint a szociális ellátásokkal kapcsolatban itt nem szabályozott esetekben és a fogalom meghatározásokra vonatkozóan a Gyvt. az irányadó.

4. § (1) A szociális ellátásokra irányuló kérelmeket – az erre a célra rendszeresített formanyomtatványokon - és az azt alátámasztó nyilatkozatokat, igazolásokat a körjegyzőségen (Szentlászló, Rákóczi u. 27) lehet benyújtani.

(2) A szociális ellátást igénylő (továbbiakban: kérelmező) annak érdekében, hogy az ellátásra való jogosultság elbírálható legyen, köteles – a polgármesteri hivatalban, illetve a falugondnoknál átvehető e célra rendszeresített nyomtatványokon – nyilatkozni a saját, illetve családja jövedelmi, vagyoni viszonyairól. Köteles a kérelmező a vagyon és jövedelemnyilatkozatban foglaltakat igazolni.

(3) A kérelmező a jövedelemnyilatkozatban közölt adatokat az alábbiak szerint köteles igazolni:

a, munkabérből származó jövedelem esetén, a munkáltató által kiállított igazolással,
b, a foglakoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. IV. tv alapján folyósított pénzbeli ellátás esetén (pl: munkanélküli járadék) a kérelem benyújtását megelőző hónapban folyósított ellátás igazoló szelvényével, vagy az illetékes munkaügyi kirendeltség által kiállított igazolással;
c, a társadalombiztosítási ellátások esetében (pl: GYES, GYED, családi pótlék) a kérelem benyújtását megelőző hónapban kifizetett ellátás igazoló szelvényével, vagy az utolsó havi bankszámla kivonat másolatával;
d, nyugdíj illetve nyugdíjszerű ellátás esetén, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által a tárgyév elején megküldött elszámolási lap, vagy a megelőző hónapban kifizetett ellátás igazoló szelvényének másolatával;
e, őstermelők esetén a bevételről vezetett dokumentum másolatával, illetve a NAV által kiállított igazolással, továbbá támogatás esetén a támogatás összegéről szóló igazolással;
f, vállalkozásból származó jövedelem esetén a NAV igazolásával, továbbá az adóbevallással nem lezárt időszakra vonatkozóan az egy havi átlagjövedelemről szóló könyvelői igazolással, ennek hiányában az érintett nyilatkozatával;
g, alkalmi munka esetén a havi átlagos nettó jövedelemre vonatkozó nyilatkozattal;
h, tartásdíj esetén a ténylegesen felvett tartásdíjról szóló irattal (elismervény, postai feladóvevény stb.) és a szülők közötti egyezséget tartalmazó közokirattal, vagy a teljes bizonyító erejű magánokirattal, illetve a tartásdíj megállapításáról szóló jogerős bírói ítélettel, állam által megelőlegezett gyermektartásdíjról a gyámhivatal határozatával;
i, az a - h pontokba nem tartozó jövedelmek esetén egyéb, a jövedelem típusának megfelelő igazolással; (írásbeli nyilatkozat)
(4) Amennyiben a hibásan, illetve hiányosan benyújtott kérelmet, nyilatkozatokat a kérelmező az erre irányuló felszólítástól számított 10 munkanapon belül nem pótolja, akkor a kérelmét el kell utasítani, kivéve ha az akadályoztatását (pl. betegség) hitelt érdemlően tudja igazolni.

5. § Szükség esetén (pl: a kérelemben, az igazolásban foglaltak valóságtartalma megkérdőjelezhető) – törekedve a megalapozott döntésre – a körjegyzőség ezzel megbízott ügyintézője környezettanulmányt készít.

6. § (1) A polgármester által hozott határozat a kézbesítéstől számított 15 napon belül a képviselőtestülethez címzett fellebbezéssel megtámadható.

(2) A fellebbezést a képviselőtestület a következő ülésén bírálja el.

7. § (1) A rendszeres ellátások folyósítása, utólag, minden hónap 5. napjáig, a nem rendszeres ellátások kifizetése pedig az ezt megállapító határozat meghozatalát követően haladéktalanul, illetve legkésőbb 5 napon belül történik. A kifizetés történhet erre irányuló kérelem esetén bankszámlára utalással, egyéb esetben az önkormányzat házipénztárából, vagy postai úton.

(2) A kifizetéssel, utalással kapcsolatos adminisztratív teendőket (pénztárkönyv, bizonylatok vezetése) és a pénz kezelését a körjegyzőség pénztárosa látja el a falugondnok közreműködésével.

8. § A szociális ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevevő (a jövedelem és vagyonnyilatkozatban eltitkol, nem a valóságnak megfelelő adatokat tüntet fel, a körülményeiben beállott változást 15 napon belül nem jelenti be) személyt az Szt.17. §-ában meghatározott jogkövetkezmények (pénzbeli ellátás visszafizetése, természetben nyújtott ellátás esetén a dolog visszaszolgáltatása, illetve a pénzegyenérték megfizetése) terhelik.

(2) Az (1) bekezdésben említett jogkövetkezmények érvényesítését a képviselőtestület - a hatáskörébe tartozó szociális ellátások esetében – méltányosságból elengedheti, azok mértékét csökkentheti, illetve részletekben fizettetheti meg.

(3) A méltányosság gyakorlására akkor van lehetőség, ha az (1) bekezdésben említett jogkövetkezmények alkalmazása az érintett személy, illetve családja létfenntartását veszélyezteti.

(4) A létfenntartást veszélyeztető állapot megítélése az ügy körülményeit egyenként és összességében értékelő elbírálás alapján – erre irányuló kérelem alapján - történik. Figyelembe veendő szempontok különösen a következők:

a, az egy főre jutó családi jövedelem nagysága, ami nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250 % - át,
b, a családban lévő eltartásra szoruló gyermekek száma,
c, a háztartás fenntartási költségei.
d, igazolt gyógyszerköltség,
e, tartós keresőképtelenség (baleset, betegség)
f, előre nem látható, lakhatást veszélyeztető káresemény miatt keletkezett rendkívüli kiadás.
III. Fejezet

Pénzbeli és természetbeni ellátások

Az aktív korúak ellátása

9. § (1) Az az aktív korúak ellátására jogosult személy, aki

a, legalább 40 %-os egészségkárosodást szenvedett, vagy munkaképességét legalább 50 %-ban elvesztette, vagy
b, várandós anya, vagy
c, pszichiátriai, vagy szenvedélybetegsége miatt átmenetileg, vagy véglegesen munkavégzésre alkalmatlan és emiatt rendszeres gyógykezelésben részesül, terápián vagy rehabilitációban (a továbbiakban együtt: gyógykezelés) vesz részt, vagy az abban való részvételt vállalja, vagy
d, a c, pontban nem említett egyéb körülménye miatt semmilyen pénzbeli ellátásban nem részesül, segítség nélkül saját ügyeinek vitelére, továbbá orvosi ellátás igénybevételére nem, vagy csak korlátozott mértékben képes
rendszeres szociális segélyre jogosult.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott állapot fennállásának igazolására csatolni kell:
a, egészségkárosodott személy vonatkozásában az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézetnek az egészségkárosodás minősítését tartalmazó érvényes és hatályos szakhatósági állásfoglalását vagy szakvéleményét,
b, várandós anya esetén a nőgyógyász szakorvos igazolását vagy a terhes-gondozási kiskönyvet,
c, pszichiátriai, vagy szenvedélybetegségben szenvedő személy vonatkozásában a pszichiátriai-, vagy addiktológus szakorvos vagy kezelőorvos igazolását a gyógykezelésben való részvételről, illetve annak várható időpontjáról, vagy a pszichiátriai illetve szenvedélybetegek közösségi ellátását nyújtó intézmény vezetőjének szakorvosi igazoláson alapuló javaslatát,
d, az egyéb konkrétan nem nevesíthető körülmények esetén az illetékes háziorvos és családgondozó helyzetértékelését és jövőbeli javaslatát.

10. § (1) A rendszeres szociális segélyben részesülő személyek vonatkozásában az együttműködésre kijelölt szerv a SZOCEG Nonprofit Kft. Dr. Raksányi Árpád Integrált Szociális Intézmény Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálata. (továbbiakban: együttműködésre kijelölt szerv).

(2) A rendszeres szociális segélyre jogosult személy – az Szt-ben meghatározott egészségkárosodott személy kivételével – a segély folyósításának feltételeként köteles együttműködni az együttműködésre kijelölt szervvel, illetve az általuk meghatározott esetekben az egyéb szervezetekkel.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott személy az együttműködés keretében köteles:

a, az Szt-ben foglalt kötelezettségének eleget tenni,
b, az együttműködésre kijelölt szervvel, illetve a beilleszkedést segítő programban megjelölt szervezetekkel rendszeres kapcsolatot tartani az általuk előírt időpontban megjelenni.
(4) Amennyiben a rendszeres szociális segélyben részesülő személy az együttműködési kötelezettsége teljesítésében ténylegesen akadályozott, ennek okát köteles haladéktalanul, de legkésőbb 5 munkanapon belül bejelenteni az együttműködésre kijelölt szerv felé. Az akadályoztatás okát a bejelentéssel egyidejűleg köteles hitelt érdemlő módon igazolni, amelynek megalapozottságát az együttműködésre kijelölt szerv megvizsgálja.
(5) Az együttműködésre kijelölt szerv a külön jogszabályban meghatározott feladatain túl írásban tájékoztatja az önkormányzatot:
a, a beilleszkedést segítő programról,
b, a beilleszkedést segítő program módosításáról,
c, a rendszeres szociális segély felülvizsgálata során a gyógykezelés eredményéről illetve annak további szükségességéről, a megfogalmazott javaslatok teljesüléséről.

11. § A beilleszkedést segítő programok típusai:

a, a rendszeres szociális segélyben részesülő személy saját erőforrásainak feltárására irányuló egyéni programok,
b, mentálhigiénés életmódot formáló programok,
c, munkavégzésre felkészítő és integráló programok,
d, csoportos önsegítő és képességfejlesztő programok,
f, képzés, átképzés különösen az általános iskolai végzettség és az első szakképesítés megszerzésének érdekében,
g, más ellátásba juttatás.

12. § A rendszeres szociális segély megállapításáról, szüneteltetéséről és megszüntetéséről az együttműködésre kijelölt szervet a határozat egy példányának megküldésével értesíteni kell.

13. § (1) Az együttműködési kötelezettség megszegésének minősül, ha a rendszeres szociális segélyben részesülő személy a számára felróható okból:

a, jogosultságot megállapító határozat jogerőre emelkedését követő 15 napon belül nyilvántartásba vétele céljából nem jelenik meg az együttműködésre kijelölt szervnél,
b, az együttműködési megállapodásban foglaltaknak nem tesz eleget,
c, a beilleszkedést segítő program bármely pontjának nem tesz eleget,
d, akadályoztatása okát az előírt határidőben nem jelenti, vagy azt hitelt érdemlően igazolni nem tudja,
e, a beilleszkedést segítő programban meghatározott szervezetekkel a kapcsolatot nem veszi fel, vagy az általuk meghatározott időpontban nem jelenik meg,
f, ha az együttműködésre kijelölt szervnél, vagy a beilleszkedési programban meghatározott szervezeteknél a kijelölt időpontban ittas állapotban jelenik meg.
(2) Az együttműködési kötelezettség megszegése esetén az együttműködésre kijelölt szerv minden alkalommal soron kívül vizsgálja a mulasztás okát, s amennyiben az a rendszeres szociális segélyben részesülő személy számára felróható úgy az együttműködési kötelezettség megszegését 5 munkanapon belül jelzi az önkormányzat részére.

14. § (1) A rendszeres szociális segély és a foglalkoztatást helyettesítő támogatás a családban élő, védelembe vett gyermek érdekében természetbeni ellátás formájában is nyújtható.

(2) A rendszeres szociális segély és a foglalkoztatást helyettesítő támogatás természetbeni ellátás formájaként különösen élelmiszerre, tüzelővásárlásra, közüzemi díjak kifizetésére, illetve a gyermek szükségleteihez igazodóan tankönyvre, tanszerekre, étkezési díjra, speciális ellátást nyújtó intézmények térítési díjára használható fel az Szt-ben meghatározott mértékig.

(3) A rendszeres szociális segély és a foglalkoztatást helyettesítő támogatás természetbeni ellátás formájaként történő biztosítására elsősorban a SZOCEG Nonprofit Kft. Dr. Raksányi Árpád Integrált Szociális Intézmény Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat családgondozója tesz javaslatot.

(4) A természetbeni ellátást a javaslat beérkezését követő hó 1. napjától kell megállapítani és annak összegét utólag minden hó 5. napjáig az érintett intézményeknek, közüzemi szolgáltatóknak, illetve – szolgáltató hiányában – a SZOCEG Nonprofit Kft. Dr. Raksányi Árpád Integrált Szociális Intézmény Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat családgondozója részére kell folyósítani.

Átmeneti segély

15. § (1) A képviselőtestület a létfenntartást veszélyeztető, rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan, vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyek részére átmeneti segélyt nyújt.

(2) A képviselőtestület az átmeneti segély megállapítása során különösen az alábbi körülményeket mérlegeli:

a, a kérelmező, illetve családja jövedelmi viszonyai,
b, a háztartás fenntartási, valamint a megélhetés költségei (víz, villany, tüzelő, szippantás, alapvető élelmiszerek)
c, beiskolázási költségek (tankönyv, tanszerek, térítési díj)
d, az iskola és lakóhely közötti (elsősorban közép, illetve felsőfokú tanulmányokat folytató diákok esetén) utazási költségek, továbbá albérleti, kollégiumi díj
e, gyógyszerköltség,
f, hosszan tartó kórházi ápolás, orvosi kezelés miatt jelentkező többletkiadások
g, tartós keresőképtelenség (baleset, betegség)
h, társadalombiztosítási ellátás megvonása (pl: rokkantsági nyugdíjra, rendszeres szociális járadékra való jogosultság megszűnése),
i, gyermekét egyedül nevelő szülő,
j, három vagy több gyermekes család,
k, 70 évesnél magasabb életkor.
(3) Az átmeneti segély esetén az ellátásra való jogosultság megállapításánál irányadó egy főre számított havi családi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét, egyedül élő esetén annak 150%-át nem haladhatja meg.
(4) Az átmeneti segély elsősorban természetbeni ellátásként nyújtható. Átmeneti segélyt 5.000 Ft összeghatárig a polgármester állapíthat meg. A megállapított átmeneti segélyről a polgármester a képviselőtestületet a következő ülésén tájékoztatja. Különösen akkor indokolt a természetbeni ellátás megállapítása, ha a segélyt kérelmező életmódja, személyisége alapján valószínűsíthető, hogy a készpénzben kifizetett ellátás nem a kérelemben megjelölt célra kerül felhasználásra.

16. § (1) Rendkívüli élethelyzetben (pl: elemi kár, baleset, fogyatékosság, betegség, baleset, haláleset, tartós jövedelemromlás, egyéb rendkívüli élethelyzet) - ha a kérelmező életkörülményei indokolttá teszik - a polgármester a rendkívüli átmeneti segély összegének azonnali kiutalását rendelheti el.

(2) A rendkívüli átmeneti segély összegét a polgármester az eset körülményeinek mérlegelésével határozza meg.

(3) A polgármester a megállapított és kifizetett rendkívüli átmeneti segélyről a képviselőtestületet a következő ülésén tájékoztatja.

17. § (1) Az átmeneti segély megállapítása iránti kérelmet – az okok megnevezésével – írásban, illetve szóban lehet előterjeszteni a polgármesteri hivatalban, a falugondoknál, illetve a körjegyzőségen.

(2) A kérelemhez mellékelni kell a jövedelemigazolásokat, továbbá minden olyan bizonyítékot amelyre a kérelmező hivatkozik és a kérelem elbírálásához szükséges.

Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás

18. § (1) Az önkormányzat a képviselőtestület döntése alapján rendkívüli gyermekvédelmi támogatásban részesíti azt a gyermeket, akinek gondozó családja átmenetileg létfenntartási gondokkal küzd vagy létfenntartást veszélyeztető rendkívül élethelyzetbe került, illetve akinek eltartásáról családja más módon gondoskodni nem tud.

(2) A rendkívüli gyermekvédelmi támogatás elsősorban természetbeni ellátásként nyújtható, amely – a Gyvt-ben foglaltakon túl – különösen a gyermek szükségletéhez igazodó ellátások részben vagy egészben történő átvállalására fordítható. Különösen akkor indokolt a természetbeni ellátás megállapítása, ha a támogatást kérelmező életmódja, személyisége alapján valószínűsíthető, hogy a készpénzben kifizetett ellátás nem a kérelemben megjelölt célra kerül felhasználásra.

(3) A rendkívüli gyermekvédelmi támogatás egyszeri összege nem lehet kevesebb 1.000 Ft-nál és gyermekenként évente az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 35,09 %-át nem haladhatja meg.

19. § (1) A rendkívüli gyermekvédelmi támogatás megállapítása iránti kérelmet – az okok megnevezésével – írásban, illetve szóban lehet előterjeszteni a polgármesteri hivatalban, a falugondoknál, illetve a körjegyzőségen.

(2) A kérelemhez mellékelni kell a jövedelemigazolásokat, továbbá minden olyan bizonyítékot amelyre a kérelmező hivatkozik és a kérelem elbírálásához szükséges.

Az óvodáztatási támogatás

20. § (1) Az első alkalommal folyósítandó óvodáztatási támogatást a SZOCEG Nonprofit Kft. Dr. Raksányi Árpád Integrált Szociális Intézmény Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat családgondozójának javaslatára természetbeni támogatásként kell nyújtani a szülő számára. Az ellátás különösen a gyermek életkorából adódó szükségleteire fordítandó.

Méltányossági közgyógyellátás

21. § (1) Az önkormányzat azok részére akik szociálisan rászorultak és gyógyszerköltségük olyan magas, hogy azt a létfenntartásuk veszélyeztetése nélkül nem képesek elviselni méltányossági közgyógyellátást biztosít.

(2) Méltányossági közgyógyellátásra az jogosult akinek az egy főre számított családi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250%-át, egyedül élő esetén annak 300%-át és a havi rendszeres gyógyító ellátásának költsége az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 20%-át eléri.

(3) A méltányossági közgyógyellátásról a (2) bekezdésben foglaltak szerint a körjegyző dönt.

Temetési segély

22. § (1) Az önkormányzat temetési segélyt állapíthat meg annak, aki a meghalt személy – feltéve, hogy az eltemettető szentlászlói állandó lakos - eltemettetéséről gondoskodott.

(2) A temetési segély megállapítása a polgármester hatáskörébe tartozik.

(3) A helyben szokásos temetés legolcsóbb temetés összege: 150.000 Ft .

(4) A temetési segély összege 30.000 Ft .

(5) A temetési segély megállapítása iránti kérelem mellékleteként be kell mutatni a temetés költségeiről a kérelmező, vagy vele egy háztartásban élő családtagja nevére kiállított számlákat, valamint az elhunyt halotti anyakönyvi kivonatát is.

Köztemetés

23. § (1) A köztemetés elrendeléséről a polgármester dönt az Szt. 48. § - ában foglaltak figyelembevételével.

(2) Köztemetésként csak a helyben szokásos legalacsonyabb költségű temetés rendelhető el.

(3) A polgármester a köztemetés költségeinek megtérítésére kötelezett személyt különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása - az egy főre számított havi családi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át nem haladhatja meg - esetén mentesítheti részben, vagy egészben a fizetési kötelezettség alól.

IV. Fejezet

Szociális szolgáltatások

Személyes gondoskodást nyújtó ellátások

24. § (1) Az önkormányzat a személyes gondoskodás keretében biztosítja:

a, az étkeztetést,
b, a házi segítségnyújtást és
c, a családsegítést.
(2) Az önkormányzat az étkeztetést, a házi segítségnyújtást, a családsegítést a SZOCEG Nonprofit Kft. Dr. Raksányi Árpád Integrált Szociális Intézmény útján biztosítja.

Záró rendelkezések

25. § (1) Ez a rendelet 2012. május 11 - én lép hatályba.

(2) E rendelet rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a 14/2005.(IX.29.) számú rendelet, a 8/2006.(VI.22.) számú rendelet, a 9/2006.(VIII.1.) számú rendelet, a 10/2006.(IX.07.) számú rendelet, a 7/2007.(V.15.) számú rendelet, a 14/2007.(XII.13.) számú rendelet, a 2/2008.(I.15.) számú rendelet, a 4/2008.(II.14.) számú rendelet, a 6/2008.(II.25.), a 17/2008.(XI.27.) számú rendelete, a 3/2009.(IV.28.) számú rendelet és a 2/2011.(II.10.) számú rendelet.