Matty Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2003 (XII.15..) önkormányzati rendelete

helyi adó bevezetéséről

Hatályos: 2009. 01. 01- 2014. 12. 31

Matty Önkormányzat Képviselő-testülete a helyi adókról szóló, többször módosított 1990. évi C. tv. 1.§.(1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a helyi adók bevezetéséről az alábbi rendeletet ( továbbiakban: ÖR.) alkotja:



I. fejezet


Általános rendelkezések


Adó megállapítás joga és adókötelezettség


1. §


(1)  A rendelet alkalmazásában adóalany a magánszemély, aki a naptári év első napján az építmény tulajdonosa. Több tulajdonos esetén a tulajdonosok tulajdoni hányadaik arányában adóalanyok.

Amennyiben az építményt az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű jog terheli, az annak gyakorlására jogosult az adó alanya.


(2) Valamennyi tulajdonos által írásban megkötött és az adóhatósághoz benyújtott megállapodásban az (1) bekezdésben foglaltaktól el lehet térni.



2. §


(1)  A rendelet hatálya Matty község közigazgatási területére terjed ki.


(2)  Az adókötelezettség az önkormányzat illetékességi területén a következőkre terjed ki:

a)az ingatlantulajdonra

b)az ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogra



(3) Az (2) bekezdésben említett vagyoni értékű jog:

                 a kezelői jog, a vagyonkezelői jog, a tartós földhasználat, a haszonélvezet, a használat - ide értve a külföldiek ingatlan használati jogát is -, a földhasználat és a lakásbérlet.



3. §


Az önkormányzat az alábbi helyi adót vezeti be:


                          a) Magánszemélyek kommunális adója




4. §


Az önkormányzat a beszedett adó összegről évenként köteles a költségvetési beszámoló részeként a település lakosságát tájékoztatni.

II. fejezet


Magánszemélyek kommunális adója


Adókötelezettség


5. §


Kommunális adókötelezettség terheli azt a magánszemélyt, aki az önkormányzat illetékességi területén


a)lakástulajdonnal, illetőleg ahhoz kapcsolódó vagyoni értékű joggal,

b)beépítetlen belterületi földrészlettel /továbbiakban: telek/ tulajdonnal, illetőleg ahhoz kapcsolódó vagyoni értékű joggal,

c)nem magánszemély tulajdonában álló lakás, bérleti jogával rendelkezik


Az adókötelezettség keletkezése és megszűnése


6. §


(1) Lakástulajdon esetén:


     a) az adókötelezettség a használatbavételi, illetőleg a fennmaradási engedély kiadását követő év első napján keletkezik. Az engedély nélkül épült, vagy anélkül használatba vett építmény esetében az adókötelezettség a tényleges használatbavételt követő év első napján keletkezik.


     b) az adókötelezettséget érintő változást (így különösen a hasznos alapterület módosulását, az építmény átminősítését) a következő év első napjától kell figyelembe venni.


     c) az adókötelezettség megszűnik az építmény megszűnése évének  utolsó   napján. Az építménynek az év első felében történő megszűnése esetén a második félévre vonatkozó adókötelezettség megszűnik.


     d) az építmény használatának szünetelése az adókötelezettséget nem érinti.


(2) Telek esetében:


      a)  az adókötelezettség a földrészlet belterületté minősítését, illetőleg az   építési tilalom feloldását követő év első napján keletkezik.


      b)    az adókötelezettség

          -  a belterületi földrészlet külterületté minősítése, illetőleg – beépítés    esetén – a beépítés évének utolsó napján,

            -  építési tilalomnak az év első felében történő kihirdetése esetén a félév utolsó napján szűnik meg


(3)  Lakásbérleti jogviszony esetében:


a) az adókötelezettség a jogviszony létrejöttét követő év első napján keletkezik, és a jogviszony megszűnése évének utolsó napján szűnik meg,


b)  a lakásbérleti jogviszonynak az első felébe történő megszűnése esetén a második félévre vonatkozó adókötelezettség megszűnik. 

Az adó mértéke


7. §


Az adó mértéke az ÖR. 6. §-ban meghatározott adótárgyanként, illetőleg lakásbérleti jogonként évi 10.000 forint.

Az adó megfizetése


8. §


(1) A magánszemély terhére az adóhatóság által megállapított adó évi két egyenlő részletben fizethető meg.


(2) Az önkormányzat a késedelmi pótlék mentes fizetési határidőt

           március 15-ében, illetőleg

           szeptember 15-ében állapítja meg.

8/A. §


 8/A. § (1) Az adóhatóság az adózó kérelmére az e rendeletben szabályozott helyi adót, adótartozást mérsékelheti, elengedheti, ha valamely bekövetkezett rendkívüli esemény (tűz, betörés, elemi kár, stb.) az adózó működésében, életkörülményeiben olyan változást okozott, hogy az adó, adótartozás megfizetése az adózó és a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozók megélhetését súlyosan veszélyezteti.


(2) Az adóhatóság a kérelem elbírálása során beszerzi a rendkívüli esemény megtörténtének bizonyítására szolgáló dokumentumokat, vizsgálja a rendkívüli eseményből származó károk nagyságát, a helyreállítás várható költségeit, kikéri a képviselő-testület  véleményét az adómérséklés, adóelengedés indokoltságáról.

III. fejezet


Záró rendelkezések



9. § 


Az adóalany köteles a bevezetett helyi adó megállapításához szükséges valamennyi – az önkormányzat felhívásában megjelölt – adatot bejelenteni az év január l-jei állapotának megfelelően.


10. §


A helyi adóval és az önkormányzat költségvetése javára más jogszabályokban megállapított minden adóval kapcsolatos eljárás az ÖR.-ben, a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvényben és az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvényben foglaltakat kell alkalmazni.



11. §


Ez a rendelet 2004. január l. napján lép hatályba, és egyidejűleg az 5/1995.(IV.24.) számú, és az azt módosító 8/2000.(XII.15.) számú rendelet hatályát veszti.





             Boros Árpádné                                                      Balogh Antal

                   jegyző                                                              polgármester