Vékény Község Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2014 (X.9.) önkormányzati rendelete

Vékény Község Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2014 (X.9.) önkormányzati rendelete a közterületek elnevezéséről és a házszámozás szabályairól

Hatályos: 2014. 10. 10

Vékény Község Önkormányzat Képviselő-testületének

4/2014. (X.9.) önkormányzati rendelete

a közterületek elnevezéséről és a házszámozás szabályairól


Vékény Község Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 143. §. (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:


I. fejezet

Általános rendelkezések

1. §

(1) A rendelet célja, hogy egységesen szabályozza Vékény Község közigazgatási területén az út, az utca, a köz-jellegű közterület elnevezését, továbbá a házszámtábla elhelyezésének rendjét a település működéséhez szükséges helyszíni tájékozódási feltételek jobbítása érdekében.

(2) A rendeletet az érintett ingatlan tulajdonosainak kérelme alapján megfelelően alkalmazni kell a közcélra igénybe vett kül- és belterületi magánutak elnevezésére, a magánutakhoz csatlakozó ingatlanok házszámának megállapítására.


2. §

E rendelet alkalmazásában:

1. Közterület: az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 2. § 13. pontjában meghatározott terület.

2. Közterület elnevezése: a közterület neve és közlekedési vonatkozású megnevezése.

3. Utcanév: földrajzi név, az út, az utca, a tér, a park, a köz, stb. jellegű közterület neve, mely előtagból (pl. személynév, fogalom, tárgy) és utca jelentésű utótagból áll. Az utcanév a közterületek megjelölésére, földrajzi azonosítására, a tájékozódás biztosítására szolgál, egyúttal emléket állít és hagyományt őriz.

4. Házszám: Az ingatlannak az ingatlan-nyilvántartás szerinti és a többlakásos épületben lévő egyes lakásoknak az utca házsorában elfoglalt egyedi számszaki megjelölése, az utcanév nélkül.


II. fejezet

Közterület elnevezése

3. §

(1) Minden belterületi utcát el kell nevezni és minden külterületi utcát és magánutat el lehet nevezni.

(2) A mezőgazdasági célú és lakónépességet nem érintő dűlőutakat nem szükséges elnevezni.

(3) Ha egy utca a településrendezés, beépítés következtében két vagy több részre tagolódik, egységes utcaként megszűnik, az elkülönült utcarésznek / utcarészeknek – az elkülönüléstől számított egy éven belül – más nevet kell adni.

(4) Az elnevezett utca természetes folytatásaként nyíló új útszakasz külön elnevezési eljárás nélkül a már elnevezett utca nevét veszi fel.

(5) Az utca településrendezés, beépítés vagy más módon történő megszűnésével – külön hatósági döntés nélkül – az utca neve megszűnik.

(6) Az utcanevek megváltoztatására akkor kerülhet sor, ha az azonos hangzású elnevezések zavart keltőek, a névhasználatban kimutatható változás következett be, a névhasználat a közérdek szempontjából nem megfelelő, az új név adása már nem élő, kiemelkedő személy emlékének megörökítését szolgálja.

(7) Meglévő utca nevét új elnevezéseknél nem lehet felhasználni, kivéve, ha az utca korábbi nevének visszaállítása történik.


4. §

(1) A közterület elnevezésénél figyelemmel kell lenni a magyarországi hivatalos földrajzi nevek megállapításáról és nyilvántartásáról szóló 303/2007. (XI. 14.) Kormányrendelet 5. § (7) bekezdés c) pontjában foglalt rendelkezésekre.

(2) A település közigazgatási területén több azonos elnevezésű közterület nem lehet.

(3) Közterületet személyről, tárgyról, állatról, növényről, földrajzi névről vagy fogalomról lehet elnevezni.

(4) A közterület elnevezése során törekedni kell arra, hogy az elnevezés rövid és közérthető, a magyar nyelvhelyesség szabályainak megfelelő legyen.

(5) Élő személyről közterületet elnevezni nem lehet.

(6) A személyről történő elnevezés során törekedni kell arra, hogy az elnevezés olyan személynek állítson emléket:

a) akinek közismert tevékenysége a társadalmi haladást, a nemzet szellemi, anyagi gyarapodását szolgálta, és személye közmegbecsülésnek örvend, vagy

b) aki a tudomány, művelődés, sport vagy a társadalmi élet egyéb területén kimagaslóan jelentőset tett vagy alkotott, és ez által személyének emléke megőrzésre méltó, vagy

c) akinek Szászvár életében, történetében kiemelkedő szerepe volt, tevékenységével hozzájárult Szászvár egészének vagy egy részének fejlődéséhez.

(7) Utcát elnevezni külföldi állampolgárságú személyről is lehet, akinek élete, munkássága az emberiség egyetemes értékeit gyarapította, vagy jelentős szerepet játszott hazánk vagy településünk életében.

(8) A személyről történő elnevezés esetén az utcanév előtagjának meg kell egyeznie a személy által használt családi és utónévvel.

(9) Kizárólag családi nevet alkalmazni csak akkor szabad, ha a névadó személyiség csak így ismert, illetőleg az elnevezés egy családról történik.

(10) Ha a névadó személy foglakozása, hivatása, vagy egyéb ismertető jegye szorosan kapcsolódik a személynévhez, akkor ez az utcanévben is feltüntethető.


III. fejezet

Eljárási szabályok

5. §

(1) Közterület elnevezését bárki kezdeményezheti a polgármesternél vagy a jegyzőnél.

(2) A képviselő- testület hatáskörébe tartozik:

a) a településrésznév megállapítása,

b) az utcák elnevezése, nevük megváltoztatása.

(3) A képviselő-testület döntéséről értesíteni kell:

a) a személyi adat-és lakcím, valamint az ingatlan-nyilvántartó szerveket, (Okmányiroda, illetékes földhivatal)

b) a közszolgálati szerveket (illetékes rendőrkapitányság, tűzoltóság, mentőállomás, cégbíróság, posta)  

c) a közüzemi szolgáltatókat,

d) az utca elnevezés vagy névváltoztatás kezdeményezőjét.

(3) A közterület elnevezésére érkezett javaslatokat lakossági véleményezésre 7 napra közzé kell tenni az önkormányzati hirdetőtáblán és a honlapon és a jegyző a Képviselő-testület soron következő ülésére előterjeszti.

(4) A közterület elnevezésével kapcsolatos döntést a helyben szokásos módon közzé kell tenni.


IV. fejezet

Házszámozás

6. §

(1) A névvel ellátott közterületeken az ingatlanokat, az épületeket és a beépítetlen telkeket a közterületről jól látható táblán feltüntetett számmal kell ellátni. Az utcában több ingatlan azonos számmal nem jelölhető. Ha egy ingatlan több közterülettel is érintkezik, csak egy utcára kell megállapítani a házszámot.

(2) A házszámozást új közterület létrejötte esetén az elnevezését, telekalakítás esetén az engedélyező határozat jogerőre emelkedését követően 60 napon belül el kell végezni.

(3) A sorszámokat, azok változásait a jegyző – címmegállapítás eljárás keretében - hivatalból vagy kérelemre állapítja meg.

(4) Az út, utca, körút, köz, sétány, stb. (a továbbiakban együttesen: utca) házszámozása a településközponttól kivezető utcák esetében a településközponttól kezdődően kezdve kell számozni. A jelenleg létező utcákban az utca bal oldala 1-es számmal kezdődően folyamatos számozással halad és az utca szemközti oldalán végződik. Az újonnan kialakuló utcák számozása bal oldalon páros, jobb oldalon páratlan számozással ellátandó.

(5) A csak egyik oldalán beépíthető utcák házszámozása 1-től kezdődően folyamatos.

(6) Az (4) – (5) bekezdés rendelkezései a rendelet hatálybalépésekor már meglévő közterületek házszámozását nem érintik.

(7) Ugyanazon helyrajzi számú ingatlanon álló, több lépcsőházból álló épület, ikerház, sorház, szerkezetileg megosztható és nem megosztható földszintes ingatlan esetén, továbbá telekosztás során keletkező új helyrajzi számú ingatlan esetén A, B, C, stb. alátörés (pl.: 1/A, 1/B, 1/C) alkalmazható.

(8) A kialakult házszámozást követően egyesített ingatlanok eredeti házszámukat megtartják.

(9) A házszámot jelző táblát (a továbbiakban: házszámtábla) az ingatlan utcafronti kerítésére, ha az nincs, házfalára, az utcáról jól látható módon kell az ingatlan tulajdonosának elhelyezni.

(10) A házszámtábla beszerzéséről, kihelyezéséről, szükség szerint cseréjéről és pótlásáról az ingatlan tulajdonosa saját költségére köteles gondoskodni.



V. fejezet

Záró rendelkezés

7. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.


Vékény, 2014. október 8.




Endrődi Tibor                                                           dr. Szalontai András

polgármester                                                                           jegyző




Záradék:

A rendelet helyben szokásos módon kihirdetésre került.


Vékény, 2014. „… …”.


                                                                                              dr. Szalontai András

                                                                                                                             jegyző




Mellékletek