Borjád Község Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2017. (XII.29.) önkormányzati rendelete
az egyes reklámhordozókra vonatkozó településképi követelményekről és az ahhoz kapcsolódó településképi bejelentési eljárásról
Hatályos: 2018. 01. 01Borjád Község Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2017. (XII.29.) önkormányzati rendelete
az egyes reklámhordozókra vonatkozó településképi követelményekről és az ahhoz kapcsolódó településképi bejelentési eljárásról
2018-01-01-tól
Borjád Község Önkormányzata Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és (2) bekezdésében, a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 12. § (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 1. és 2. pontjában, 23.§ (5) bekezdés 5. pontjában és a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 16. §. (2) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
- Értelmező rendelkezések
1.§
E rendelet alkalmazásában:
- Egyedi tájékoztató tábla: olyan – rögzített, egyedi méretű, állandó tartalmú – hirdető berendezés, mely gazdasági-, kereskedelmi-, szolgáltató-, vendéglátó tevékenységet végzők helyéről, irányáról, megnevezéséről, tevékenységéről, telephelyéről, nyitvatartásiról, megközelítéséről, ill. a település szolgáltató épületeiről utcáiról ad információt;
- Önkormányzati információs tábla: olyan rögzített, egyedi méretű hirdető-berendezés, mely a helyi lakosok számára nyújt, rendszeresen változó tartalommal, közérdekű információkat.
2. A rendelet hatálya
2.§
- A rendelet hatálya kiterjed Borjád Község teljes közigazgatási területére.
- A rendelet hatálya kiterjed minden természetes és jogi személyre, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságokra, akik/amelyek Borjád község közigazgatási területén reklámot, reklámhordozót és cégért kívánnak elhelyezni, illetve helyeztek el.
3. Reklámhordozókra vonatkozó településképi követelmények
3. §
(1) A rendelet hatálya alá tartozó területen reklámok, reklámhordozók és cégérek csak a jelen rendeletben előírt célra és módon, településképi bejelentési eljárás lefolytatását követően helyezhető el, a 104/2017.(IV.28.) Korm.rendelet 1. és 2. mellékletei által meghatározott felhasználású területen és módon.
(2) Jelen rendeletben nem szabályozott kérdésekben a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény (továbbiakban: Tvtv.), továbbá a településkép védelméről szóló törvény reklámok közzétételével kapcsolatos rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 104/2017. (IV.28.) Korm. rendelet rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.
4. §
- A település területén az épületek tetőzetén reklámhordozók, fényreklámok nem helyezhetők el.
- Új épület létesítésénél, meglévő épületek átalakításánál vagy homlokzatának felújításakor a közterülettől látható felületen reklámot, reklámhordozót, cégért úgy lehet elhelyezni, hogy az épület architektúráját ne változtassa meg.
- Reklámcélú építmény, reklámhordozó, reklámnak minősülő falfestés, felirat, plakát helyi egyedi védelem alatt álló épületen, illetve az előtte lévő közterületen nem helyezhető el.
- A0-ás (841x1189 mm), illetve ezt meghaladó ívméretű óriásplakát, illetve reklámhordozó a település közigazgatási területén nem helyezhető el.
- Plakát, falragasz az épületek közterület felé néző homlokzatain nem helyezhető el.
- Épülethomlokzaton reklám, reklámhordozó felület, gépjárműforgalmat nem zavaró elhelyezéssel és mérettel helyezhető el.
- Helyi népszavazás, települési rendezvény, vagy a település szempontjából jelentős eseményről való tájékoztatás érdekében az esemény napját megelőző legfeljebb 5 naptári hét időszakban az eseményre vonatkozó hirdetmények - molinó, plakát, egyéb hirdetés – helyezhetők el. Ez az időszak összesen egy naptári évre, maximum 12 naptári hét időtartamra terjedhet ki.
- Védőháló, illetve ponyva – az építés, felújítás ideje alatt, de legfeljebb 6 hónapos időtartamra - épületállványon elhelyezhető, amennyiben azt más jogszabály nem tiltja. A felületen továbbá az építkezésre vonatkozó tájékoztatás, épületterv, látványterv tüntethető fel.
- Építési reklámháló kihelyezése az építési tevékenység időtartamára településképi bejelentési eljárás lefolytatását követően lehetséges.
- Az elhasználódott, felújítandó, aktualitását vesztett egyéb reklámhordozót, cégért a tulajdonosnak 30 napon belül el kell távolítania. Felújítást követően új településképi bejelentési eljárás szerint helyezhető el.
4. Reklámok, reklámhordozók és cégérek színére, méretére, anyagára vonatkozó településképi követelmények
5. §
- Az épületeken elhelyezhető reklámhordozó szerkezeteinek, felülete rikító színű, káprázást okozó, illetve fényvisszaverő kialakítású nem lehet, az összképben zavaró hatás nem engedhető meg.
- Fényreklám kialakítására vonatkozó előírások:
- a reklámok csak alacsony fényintenzitásúak lehetnek,
- nem alakítható ki villogó effektussal, illetve
- a lakások rendeltetésszerű használatát nem zavarhatja.
- Üzlethelyiségenként legfeljebb egy db álló A1-es méretű kétoldalas vagy fordított „V” alakú mobil reklámtábla helyezhető el a közterületen, mely az üzlet kirakatától maximum 1,5 méterre állhat, a gyalogosforgalmat nem akadályozó módon.
- Belterületen 1,0 m2-es nagyságot meghaladó reklám, reklámhordozó szerkezet nem helyezhető el, és nem engedélyezhető 1 m2 felületet meghaladó reklámjellegű homlokzatfestés sem.
(3) Közvilágítási berendezésen, hírközlési oszlopon reklám célú felület legfeljebb A1-es méretet (594 x 841cm) meg nem haladó méretben helyezhető el.
(4) Önkormányzati információs tábla és egyedi tájékoztató tábla közterületen csak a
gyalogos közlekedést nem zavaró módon helyezhető el.
(5) Egyedi tájékoztató tábla mérete legfeljebb 2,20 m magas lehet, és egyoldali felülete
nem haladhatja meg az 1 négyzetmétert.
5. Reklám- és reklámberendezések közterületen történő elhelyezése
6.§
(1) A reklámhordozó közterületen történő elhelyezése esetén Borjád Község Önkormányzata Képviselő-testületének a közterület-használat általános rendjéről, engedélyezéséről szóló 4/2013. ( X. 14) önkormányzati rendeletében foglaltakat is megfelelően alkalmazni kell.
(2) Védett természeti területeken reklámhordozó berendezések nem helyezhetőek el.
6. Reklám- és reklámberendezések magántulajdonú ingatlanon történő elhelyezése
7.§
(1) Magántulajdonban lévő ingatlanon elhelyezett reklámhordozók, nem az engedélyeknek megfelelő kivitelezéséből eredő lebontásáért az ingatlan tulajdonosa a reklámhordozó elhelyezőjével egyetemlegesen felelős.
(2) A reklámhordozó elhelyezője kártalanítási igény nélkül köteles a reklámhordozót átalakítani vagy lebontani, külön tekintettel, ha:
- az a településkép szempontoknak nem felel meg,
- a reklámhordozó elhelyezését szolgáló közterület más célú, vagy településfejlesztési felhasználásra kerül,
- az építési vagy közterület-használati engedély lejárt, vagy visszavonásra került,
- a reklámhordozóval érintett üzlet, intézmény, vállalkozás stb., vagy annak tevékenysége megszűnt, továbbá a reklámhordozó aktualitását vesztette, vagy műszakilag kifogásolható állapotba került,
(3) A most hatálybalépő rendelet szerint településképi bejelentés köteles, de a rendelet hatálybalépését megelőzően már jogszerűen kihelyezett reklámhordozók az e rendelet hatálybalépését követő 6 hónapig szerzett joggal rendelkeznek, ezt követően felülvizsgálatuk keretében létjogosultságot nyernek, vagy nem megfelelőség esetén átépítendők, illetve leszerelendők.
7. Reklámhordozók eltávolítására vonatkozó eljárási szabályok
8.§
- Haladéktalanul el kell távolítani:
- ezen rendelet szabályainak nem megfelelően elhelyezett,
- idejét múlt,
- nem megfelelően karbantartott,
- egyéb jogszabályi előírásokba ütköző tartalmú,
- a településképbe nem illeszkedő
reklámhordozót.
8. A településképi bejelentési eljárás szabályai
9. §
A településkép védelméről szóló törvény reklámok közzétételével kapcsolatos rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 104/2017. (IV. 28.) kormányrendeletben szereplő általános településképi követelmények tekintetében a reklámok és reklámhordozók elhelyezésével kapcsolatban településképi bejelentési eljárást kell lefolytatni.
9. A településképi bejelentési eljárás részletes szabályai
10.§
(1) A településképi bejelentési eljárás az ügyfél által a polgármesterhez benyújtott – papír alapú – bejelentésre indul.
(2) A bejelentéshez mellékelt (értékelhető műszaki tartalommal és előadásmóddal készített) dokumentációnak – a kérelem tárgyának megfelelően – tartalmazni kell az utcaképi vázlatot, színtervet, látványtervet és egy műszaki leírást.
(3) A településképi bejelentési eljárás megindításához a 1. függelék szerinti kérelem használható.
(4) A polgármester az elutasító illetve megengedő döntését a főépítész véleményének figyelembevételével hozza meg.
(5) Az ügyfél a polgármester döntésével szemben 15 napon belül a képviselő-testülethez fellebbezéssel élhet.
10. Záró rendelkezések
11.§
(1) E rendelet 2018. január 1. napján lép hatályba.
(2) E rendelet a hatálybalépését követően indult eljárásokban kell alkalmazni.