Ócsárd Község képviselő testületének 1/2020(II.18.) önkormányzati rendelete

a 2020. évi költségvetésről

Hatályos: 2020. 02. 18- 2020. 08. 24

Ócsárd Község képviselő testületének 1/2020(II.18.) önkormányzati rendelete

a 2020. évi költségvetésről

2020.02.18.

Ócsárd Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény, és az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.) által adott felhatalmazás alapján – figyelemmel a Magyarország 2018. évi központi költségvetéséről szóló 2019. évi LXXI. törvény és az Áht. végrehajtására kiadott 368/2011.(XII.31.)Korm. rendeletben (Ávr.) foglaltakra költségvetéséről az alábbi rendeletet alkotja:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1.  §

1. A rendelet hatálya a helyi önkormányzatra, annak képviselő-testületére, és szervére terjed ki.
2. Az irányított költségvetési szervek, és e rendelet mellékletében feltüntetett költségvetési szervek gazdálkodási szabályai szerint gazdálkodó szervek közös megjelöléseként e rendelet az önkormányzati költségvetési szerv megnevezést használja.
3. E rendelet személyi hatálya kiterjed a közvetlen és közvetett támogatások tekintetében minden támogatást nyújtó, e rendelet hatálya alá tartozó szervre, szervezetre, valamint minden támogatásban részesülőre.
II. Fejezet

A költségvetés bevételei és kiadásai, a költségvetési egyenleg

2.  § (1) A Képviselő-testület az önkormányzat 2020. évi költségvetésének Bevételi főösszegét 89.987.084,- Ft; Működési költségvetési bevételét 43.594.535,- Ft; Felhalmozási költségvetési bevételét 23.496.385,- Ft; Működési pénzmaradványt 22.896.164,- Ft összegben határozza meg.

(2) A Képviselő-testület az önkormányzat 2020. évi költségvetésének Kiadási főösszegét 89.987.084,- Ft; Működési költségvetési kiadását 57.920.467,-,Ft; Felhalmozási költségvetési kiadását 31.079.796,- Ft; Működési finanszírozási kiadását 986.821,- Ft összegben határozza meg.

III. Fejezet

A költségvetés szerkezete

3.  §

1. A képviselő-testület a 2020 évi költségvetés bevételi és kiadási előirányzatait, az önkormányzat költségvetését e rendelet 1. és 2. mellékletei szerint hagyja jóvá.
2. Az önkormányzat beruházásainak részletezését a 2/1. számú melléklet tartalmazza
3. A működési és felhalmozási célú bevételeket és kiadásokat bemutató mérleget a 3. melléklet tartalmazza.
4. A képviselőtestület az önkormányzat 2020 évre engedélyezett létszámadatait az 5. mellékletben rögzítettek szerint hagyja jóvá.
5. Az Ócsárd Község Önkormányzat 2020. évi költségvetési előirányzatainak felhasználási ütemtervét az 7. melléklet tartalmazza.
6. Az Ócsárd Község Önkormányzat költségvetési előirányzatainak kötelező feladatok, önként vállalt feladatok és államigazgatási feladatok szerinti bontását a 4. sz. melléklet mutatja be.
7. Az önkormányzat 2020. évi költségvetésében az általános tartalék 5.683.541,- Ft; céltartalék 5.000.000,- Ft; A céltartalék tervezett felosztását a 2/1. melléklet tartalmazza.
8. Az önkormányzat saját bevételeinek 3 évre tervezett keretszámait a 8. sz. melléklet tartalmazza.

4.  § Az Ócsárd Község Önkormányzatnak több évet érintő pénzügyi kihatással járó döntése nincs, közvetett támogatás nyújtását az önkormányzat nem tervezi, az európai uniós forrásból finanszírozott támogatással megvalósuló program adatait a 6.sz. melléklet tartalmazza.

5.  §

1. Az önkormányzati gazdálkodás során az év közben létrejött hiány finanszírozási módja a hitelfelvétel.
2. A Képviselő-testület a bevételek és kiadások közötti egyensúly megteremtése érdekében forrás kiegészítő hitel felvételét hagyja jóvá, legfeljebb 1 éves időtartamra vehető fel.
3. A Képviselő-testület felhatalmazza a Polgármestert a számlavezető bankkal a folyószámla hitelkeret megállapodásnak aláírására, illetve amennyiben a likviditási helyzet indokolja a számlavezető banktól munkabér és más rövid lejáratú éven belüli hitel felvételére.
4. A hitelügyletekkel kapcsolatos hatáskörök kizárólagosan a Képviselő-testületet illetik meg.

6.  §

1. A gazdálkodás során az év közben létrejött bevételi többletet a Képviselő-testület pénzintézeti pénzlekötés útján hasznosíthatja.
2. Az (1) bekezdésben meghatározott összeget meghaladó bevételi többlet felhasználásáról a képviselő-testület annak felmerülését követő testületi ülésén esetenként dönt.
3. A költségvetési szerv a személyi juttatások előirányzatából származó megtakarítást év közben, továbbá a pénzmaradvány, illetve előirányzat-maradvány jóváhagyását követően felhasználhatja azzal, hogy a személyi juttatások eredeti előirányzatának megállapításakor számításba vett létszám-előirányzat vagy a munkaidő alap év közbeni csökkentéséből származó tartós megtakarítás jóváhagyás nélkül illetményemelésre is felhasználható.
IV. Fejezet

A költségvetés végrehajtásának szabályai

7.  §

1. A helyi önkormányzat gazdálkodásának végrehajtó szerve a költségvetési szervként működő Közös Önkormányzati Hivatal.
2. A polgármester dönt az ötmillió forint erejéig hatáskörébe utalt általános tartalék és a céltartalékok cél szerinti felhasználásáról azzal, hogy
a.) folyamatos költségkihatással járó kötelezettség tartalék terhére nem vállalható,
b) vis maior esetén az általános tartalék használható fel a beavatkozást igénylő személyi- és vagyon védelem szükséges értékéig,
c) a pályázati tartalék kizárólag a Képviselő–testület döntése alapján benyújtott, pozitív elbírálásban részesült pályázathoz szükséges önerő és a pályázattal kapcsolatban felmerülő költségek finanszírozásához használható fel.
3. Egyéb esetekben az általános és céltartalék feletti rendelkezési jogát a Képviselő-testület nem ruházza át.

8.  § A képviselő-testület kizárólagos hatáskörébe tartozik a költségvetési rendelet módosítása.

9.  §

1. A helyi önkormányzat, a költségvetését, valamint az irányítása alá tartozó költségvetési szervek előirányzatait a rendeletének módosításával megváltoztathatja. Az előirányzat megváltoztatás nem érintheti az Országgyűlés kizárólagos – költségvetési törvényben felsorolt–, illetve a Kormány előirányzat-módosítási hatáskörébe tartozó előirányzatokat.
2. Ha év közben az Országgyűlés, a Kormány, illetve valamely költségvetési fejezet, vagy elkülönített állami pénzalap a helyi önkormányzat számára pótelőirányzatot biztosít, arról a polgármester a képviselő-testületet tájékoztatja. A képviselő-testület - az első negyedév kivételével - negyedévenként, de legkésőbb a költségvetési szerv számára a költségvetési beszámoló irányító szervhez történő megküldésének külön jogszabályban meghatározott határidejéig, december 31-i hatállyal dönt a költségvetési rendeletének ennek megfelelő módosításáról.

10.  §

1. Az önkormányzat és a költségvetési szerve bevételi és kiadási előirányzatai év közben megváltoztathatóak.
2. Az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető elemi csapás, illetőleg következményeinek az elhárítása érdekében (veszélyhelyzetben) a polgármester a helyi önkormányzat költségvetése körében átmeneti – Áht. rendelkezéseitől eltérő - intézkedést hozhat, amelyről a képviselő-testület legközelebbi ülésén be kell számolnia.
3. A (2) bekezdésben meghatározott jogkörben a polgármester az előirányzatok között átcsoportosítást hajthat végre, egyes kiadási előirányzatok teljesítését felfüggesztheti, a költségvetési rendeletben nem szereplő kiadásokat is teljesíthet.

11.  § A polgármester pótköltségvetési rendelettervezetet terjeszt a képviselő-testület elé, ha év közben a körülmények oly módon változnak meg, hogy ezek a helyi önkormányzat költségvetésének teljesítését jelentősen veszélyeztetik.

12.  § A Képviselő-testület negyedévente, de legkésőbb a költségvetési szerv számára az éves beszámoló irányító szervhez történő megküldésének határidejéig, december 31-i hatállyal módosítja ennek megfelelően a költségvetési rendeletét.

13.  §

1. A helyi önkormányzati költségvetési szerv pénzmaradványát a képviselő-testület hagyja jóvá.
2. A képviselő-testület gazdasági szükséghelyzetben a költségvetési szervet megillető pénzmaradvány felhasználását korlátozhatja. Gazdasági szükséghelyzetnek minősül különösen amikor az önkormányzat működése fizetésképtelenség miatt veszélybe kerül.

14.  §

1. A Képviselő-testület a támogatások elbírálásával kapcsolatos hatáskörét fenntartja.
2. A támogatási kérelem, pályázat (a továbbiakban együtt: támogatási igény) beadása folyamatos illetve minden év január 15 napjáig nyújtható be.
3. A támogatást igénylő és a támogatást nyújtó támogatási szerződést köt.
4. A támogatásban részesülő elszámolási kötelezettséggel tartozik a támogatást odaítélő önkormányzat felé.
5. A támogatás összegének célhoz rendelt felhasználását a támogatott nevére kiállított számviteli bizonylattal kell igazolni. A támogatott elszámolási kötelezettségének a támogatás folyósítását követő év III. 15. napjáig köteles eleget tenni.
6. Az elszámolási kötelezettséget nem teljesítő illetve a támogatást nem célirányosan felhasználó szervezetek, személyek részére újabb támogatás nem ítélhető meg.
V. Fejezet

Létszám és bérgazdálkodás

15.  § A Képviselő-testület a köztisztviselőket megillető cafetéria-juttatás éves keret összegét nem rendszeres személyi juttatás részeként, azon belül bruttó 200.000,- Ft-ban állapítja meg. A megállapított összeg a munkáltató által megfizetendő EHO-t is magába foglalja.

VI. Fejezet

Záró rendelkezések

16.  §

1. Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, de a jóváhagyott előirányzatok 2020. január 1. napjától alkalmazandók.
2. A képviselő-testület a polgármesternek e rendelet elfogadásáig az átmeneti időszakban tett intézkedéseiről (bevételek beszedése, az előző évi kiadási előirányzatokon belül a kiadások arányos teljesítése) szóló beszámolóját elfogadja. Az átmeneti időszakban beszedett bevételek és teljesített kiadások e rendeletbe beépítésre kerültek.