Téseny Község Önkormányzata Kéviselő-testületének 9/2013.(IX.20.) rendelete

a közterületek használatáról

Hatályos: 2013. 10. 01- 2014. 02. 03

TÉSENY KÖZSÉG ÖNKORMÁNYZATÁNAK
9/2013. (IX. 20.) számú
RENDELETE

a közterületek használatáról

Téseny Község Önkormányzatának képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott jogalkotói hatáskörében, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:


Általános rendelkezések

1. §

A rendelet célja, hogy

a) meghatározza a közterületek használatának általános rendjére vonatkozó szabályokat, figyelemmel a helyi adottságokra, a lakossági igényekre, a műemlékvédelmi, a községrendezési, közlekedésbiztonsági szempontokra;

b)  megállapítsa a közterület rendeltetéstől eltérő célú használat feltételeit és a  közterület-használati díj mértékét és fizetésének a módját;

c) szabályozza az engedély nélkül tárolt, üzemképtelen járművekkel kapcsolatos eljárást.

d) szabályozza a hirdetmények, hirdető-berendezések, reklámok elhelyezését.

2. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed  Téseny község közigazgatási területén belül , az ingatlan-nyilvántartásban közterületként (pl. út, közút, járda, tér, park) nyilvántartott belterületi földrészletekre  (a továbbiakban együtt: közterület).

(2) Rendelkezései minden természetes és jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre vonatkoznak, akik állandó vagy ideiglenes jelleggel a község területén tartózkodnak és tevékenykednek.

Közterület-használat engedélyezése, a közterület igénybevétele

3. §

(1) A közterületek rendeltetéstől eltérő használatához közterület-használati engedély vagy képviselő-testületi hozzájárulás és területbérleti szerződés szükséges.

(2)  Közterület-használati engedélyt kell beszerezni:

a) mobil elárusítófülke, pavilon ideiglenes elhelyezésére,

       b) szobor, emlékmű és köztárgyak elhelyezésére,

c) önálló hirdetőberendezések, figyelmeztető- és tájékoztató táblák elhelyezésére,

d) építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag és törmelék elhelyezésére,

e), üzemképtelen jármű ideiglenes tárolására

f) teher- és áruszállításra szolgáló gépjármű, mezőgazdasági vontató, munkagép, pótkocsi tárolására vonatkozóan.

g), mozgóboltra, valamint minden olyan tevékenység végzésére, mely a közterületen történik és a tevékenységet végző nem rendelkezik telephellyel Téseny Községben.

h), kiállítás, alkalmi vásár céljára,


5. §

Nem kell közterület-használati engedély:

a) a közút (járda) építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatban, a közút (járda) területének elfoglalásához,

b) az úttartozékok és a közúti közlekedés irányítását szolgáló berendezések elhelyezéséhez,

c) a közterületen, illetve az alatt vagy felett elhelyezett távközlési kábelek, további közművek hibaelhárítása érdekében végzett munkához, illetve lerakásához, feltéve, hogy az a közlekedést nem akadályozza.

6. §

  1. (1) A közterület-használati engedély előkészítését a jegyző végzi. A kérelmet a jegyzőhöz, az 1. melléklet szerint kell benyújtani. Az engedély megadása a polgármester hatáskörébe tartozik. A döntés meghozatalára az önkormányzati hatósági ügyekre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. A polgármester döntése elleni fellebbezést a döntés közlésétől számított 15 (tizenöt) napon belül lehet előterjeszteni a képviselő-testülethez címezve. A fellebbezést a képviselő-testület bírálja el a soron következő testületi ülésén. A közterület-használattal kapcsolatos eljárásban az e rendeletben foglalt kiegészítésekkel a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) előírásait kell alkalmazni. Eljárási cselekmények elektronikus úton nem végezhetők.

(2) Az engedély

a) ideiglenes jelleggel, meghatározott idő elteltéig,

b) a megállapított feltétel bekövetkeztéig, illetőleg

c) határozatlan időre, a visszavonásig adható meg.

(3) Élelmiszer közterületen történő árusítására közterület-használati engedélyt csak eseti jelleggel, a településen tartandó közösségi rendezvények alkalmával lehet lehet kiadni, csak a rendezvény időtartamára, figyelemmel a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009.(IX. 29.)  számú kormányrendelet 5. számú mellékletében foglaltakra is.

(4)  A határozott időre szóló közterület-használat legrövidebb idôtartama 1 nap, leghosszabb időtartama egy év (365 nap).

(5)   A határozott időre szóló közterület-használat kérelemre többször meghosszabbítható, de az egy évet így sem lépheti túl.

  1. Amikor az engedély érvényét veszti, az engedélyes saját költségén köteles az eredeti állapotot – minden kártalanítási igény nélkül – helyreállítani.

7. §

Nem adható közterület-használati engedély:

a) közlekedési területre, csak a közút kezelősjének előzetes hozzájárulásával; műemlékileg vagy egyéb szempontból védett területre, csak a műemléki, illetve egyéb szakhatóság előzetes hozzájárulásával;

b) tűz- és robbanásveszélyes tevékenység gyakorlására, az eseti rendezvények  kivételével szeszes ital árusítására, szexuális áruk forgalmazására, cirkusz és mutatványos tevékenység céljára,

c) teher- és áruszállításra szolgáló gépjármű, mezőgazdasági vontató, vontató munkagép, pótkocsi, 12 fônél nagyobb befogadóképességű autóbusz közúton, közterületen való tárolására,

d) a lakosság nyugalmát vagy a közerkölcsöt sértô tevékenység végzésére..

8. §

  1. Amennyiben a közterületen folytatni kivánt tevékenységet (ide értve az önálló hirdetőberendezések, figyelmeztető és tájékoztató táblák elhelyezését is) jogszabály valamely hatóság vagy más szerv engedélyéhez, hozzájárulásához köti, a közterület-használati engedély, illetőleg képviselő-testületi hozzájárulás csak az engedély, hozzájárulás megléte esetén adható ki.
  2. Az engedélyes köteles az igénybe vett területet és környezetét tisztán tartani, gondozni. Az engedély érvényének meghosszabbítására irányuló eljárás során a polgármester köteles ellenőrizni, hogy a közterület használója a jogszabály által előírtakat betartja-e.


A közterület-használati díj mértéke, fizetésének módja


9. §

  1.  A közterület-használat időtartamára, a tényleges használattól függetlenül, közterület-használati díjat (a továbbiakban: díj) köteles fizetni:
    1. az engedélyes, ha érvényes közterület-használati engedéllyel rendelkezik;
    2. az engedélyes, ha a közterületet az engedélyben foglaltaknak megfelelően, vagy attól eltérően használja;
    3. az engedéllyel nem rendelkező közterület-használó.

A díj mértékét a 2. melléklet tartalmazza, a fizetendő díjat  és megfizetésének határidejét, módját a közterület használatát engedélyező határozatban kell meghatározni.


(2) A létesítményekkel elfoglalt közterületek nagyságának meghatározásánál a létesítmény alapterületét és használathoz szükséges csatlakozó terület mértékét az OTÉK. szerint kell figyelembe venni. Cég-, cím- és hirdetőtábla, hirdetőberendezés, transzparens elhelyezése esetén annak felületét kell alapul venni. A díj szempontjából minden megkezdett hónap, nap, m2 egésznek számít.

(3) A díjat a Baksai Közös Önkormányzati Hivatalnál kell befizetni, A díjszámítás szempontjából minden megkezdett hónap, nap, négyzetméter, méter egésznek számít.

(4) A díjat az engedélyes a közterület-használati engedélyben meghatározott megkezdésig köteles megfizetni.


  1. Éves használat esetén a tárgyévet illetően a tárgyév első hó 10. napjáig, évközi kezdés esetén az engedélyező határozat kézhezvételét követő 5 (öt) napon belül egyösszegben kell megfizetni a díjat.
  2. Havi használat esetén a díjat az engedélyező határozat kézhezvételét követő 5 (öt) napon belül egyösszegben köteles megfizetni.
  3. Napi használat esetén a díjat az engedély kiadásával egyidejűleg köteles engedélyes megfizetni.


Mentesség a közterület-használati díj fizetése alól

10. §

A polgármester a következő esetekben a közterület-használati díj fizetésének kötelezettsége alól – kérelemre – részben vagy egészben felmentést adhat:

– jótékony és közcélú rendezvényhez, illetve

– a választásokkal kapcsolatos hirdetések engedélyezésére történő igénybevétel esetén.

A közterület-használati engedély visszavonása

11. §

Az engedélyt meg kell vonni, ha az engedélyes a közterületet az engedélytől eltérő célra vagy módon használja, vagy a díjfizetés tényét az esedékesség időpontját követő 8 napon belül nem tudja bizonyítani.

Ezekre az engedélyest a határozatban figyelmeztetni kell.


Az üzemképtelen járművek közterületen történô tárolása


12. §

     (1) A rendelet alkalmazása szempontjából üzemképtelen jármű:

a) a hatósági engedéllyel vagy jelzéssel nem rendelkező az a jármű, amely egyébként közúti forgalomban csak ilyen engedéllyel és jelzéssel vehet részt,

b) baleset folytán megsérült és elhagyott jármű,

c) műszaki állapotánál fogva közúti közlekedésre alkalmatlan, mert hiányos vagy sérült.


  1. Közterületen üzemképtelen jármű közterület-használati engedély nélkül nem tárolható, az üzembentartó vagy tulajdonos (a továbbiakban: üzembentartó) az üzemképtelenné vált járművet saját költségén köteles a közterületről 15 napon belül eltávolítani.

13. §

(1) Üzemképtelen jármű közterület-használati engedélyét az üzemben tartónak kell megkérni.

(2)  Üzemképtelen jármű közterületen történő tárolására közterület-használati engedély a KRESZ-ben meghatározottakon túl legfeljebb 30 napra adható.

Ellenőrzés, az engedély, hozzájárulás nélküli használat következményei

14. §

A közterület-használat szabályszerűségének ellenőrzéséről  a polgármester gondoskodik.

15. §

(1)   A közterület engedélyhez, hozzájáruláshoz kötött, de engedély, hozzájárulás nélküli vagy attól eltérő használata esetén a használót a polgármester határidő tűzésével felhívja a használat megszüntetésére, és a közterület – saját költségén, kártalanítási igény nélkül történő – eredeti állapotának helyreállítására, illetve a közterület-használati kérelem benyújtására.

(2)   Aki a polgármester felhívására sem hagy fel az engedély nélküli közterület-használattal, illetve nem nyújtja be a kérelmét a felhívástól számított 8 napon belül, az az egyébként fizetendő közterület-használati díjjal egyező pótdíjat is köteles megfizetni.

Értelmező rendelkezések

16. §

  1. Közterület: közhasználatra szolgáló minden olyan állami vagy önkormányzati tulajdonban álló földterület, amelyet a rendeltetésének megfelelően bárki használhat, és az ingatlan-nyilvántartás akként tart nyilván. Egyéb ingatlanoknak közhasználat céljára átadott területrészére- az erről szóló külön szerződésben foglaltak keretei között- a közterületre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni. Közterület rendeltetése különösen: a közlekedés biztosítása (utak, terek), a pihenő és emlékhelyek kialakítása (parkok, köztéri szobrok stb.), a közművek elhelyezése.
  2. Pavilon, árusító és egyéb fülke: könnyen szétszerelhető szerkezetből készült, illetve könnyen eltávolítható szabadon álló vagy telepített, környezetébe illeszkedő, földszintes építmény.
  3. Hirdetmény:  falragasz, felirat, plakát, szórólap, értesítés, ábrázolás, tájékoztató, reklámszöveg, választási hirdetmény, falfestés.
  4. Mozgóbolt: a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény 2. § 17. pontja értelmében: „kiskereskedelmi tevékenység folytatására kialakított jármű, illetve járműre szerelt vagy általa vontatott eszköz.”
  5. Mozgóárusítás: olyan tevékenység, amely során az üzlettel rendelkező kereskedő vagy alkalmazottja, illetve megbízottja olyan eszköz (pl. kosár, tricikli, fagylaltos kocsi) segítségével viszi magával az üzletében forgalmazott terméket, amely nem minősül mozgóboltnak.


Záró rendelkezés

17. §

Ez az önkormányzati rendelet 2013. október 01-én lép hatályba.

Téseny, 2013. 09. 17.

A rendelet a képviselő-testület a 2013. szeptember 17-i testületi ülésén fogadta el.


Németh József                                                Takácsné Jauk Ibolya

polgármester                                                           jegyző


                                                                                                                   


  1. 1. sz. melléklet

KÖZTERÜLET-HASZNÁLATI ENGEDÉLY

IRÁNTI KÉRELEM

I. 1. Engedélyt kérő neve (cégneve):

2. Lakcíme (székhelye, telephelye):

3. Levelezési címe:

4. Születési hely, idő, anyja neve:

5. Cégjegyzékszám:

6. Adószám:

7. Bankszámlaszám:

8. Telefonszám:

II. 1. Közterület-használat célja:

2. Közterület-használat időtartama (kezdő és befejező):

III. 1. Közterület-használat módja, a kihelyezésre kerülő tárgyak pontos leírása vagy fotója:

2. Igénybe venni kívánt közterület helyének pontos meghatározása (helyszínrajz) és mértéke (négyzetméterre kerekítve):

IV. Az engedélyben foglalt kötelezettségek teljesítéséért felelős személy megnevezése, lakcíme, telefonszáma:

V. Kérelemhez csatolandó mellékletek:

1. A közterületen folytatni kívánt tevékenység gyakorlására jogosító okirat másolatát (pl. társasági szerződés, alapító okirat, cégbírósági bejegyző végzés, egyéni vállalkozói igazolvány, működési engedély, őstermelői igazolvány);

2. Az érintett közterület tulajdonosának vagy kezelőjének hozzájárulását (a közút, járda, közlekedés biztonságot befolyásoló esetben, valamint az út menti terület igénybevétele esetén közútkezelési hozzájárulás);

Büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy az általam közölt adatok a valóságnak megfelelnek.

Kijelentem, hogy Téseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének a közterület használatáról szóló 9/2013.(IX. 13.) rendeletében foglaltakat megismertem és a közterület-használati díj megfizetését vállalom.

Téseny, …………………       

                                                              Kérelmező neve, aláírása

(gazdasági szerv esetén a bélyegzőlenyomat)


2. sz. melléklet

A Közterületek használatáról szóló 9 /2013. (IX. 20.) számú

rendelethez

A közterületek használati díjai


a) Ideiglenes jellegű használat

1.

Árusítófülke, pavilon, egyéb fülke

400 Ft/m2/hó


2.

Pótkocsi, munkagép, mezőgazdasági vontató

2 000 Ft/hó


3.

– Önálló hirdetőberendezések, táblák

500 Ft/m2/hó


4.

Alkalmiárusítás, illetve mozgóbolt

1.000,-Ft/nap

a 15 naptól 15.000,-Ft/hó

   vagy 130.000,-Ft/év



– Teher- és különleges gépjárművek valamint, ezek vontatmányainak elhelyezésére


5000 Ft/m2/hó










5.

– Építési munkával kapcsolatos építőanyag- és törmeléktárolás, állványelhelyezés:


400 Ft/m2/hó


6.

Alkalmai vásár

               400,-Ft/m2/hó