Csonkamindszent Község Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2019 (VII.30.) önkormányzati rendelete

a szociális ellátásokról

Hatályos: 2022. 06. 01- 2022. 08. 30

Csonkamindszent Község Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2019 (VII.30.) önkormányzati rendelete

a szociális ellátásokról

2022.06.01.

Csonkamindszent Község Önkormányzat Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 32. § (1) bekezdése b) pontjában, a 32. § (3) bekezdésében, a 48. § (4) bekezdésében, továbbá a 132. § (4) bekezdés g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország Alaptörvényének 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a pénzbeli és természetbeni települési támogatásokról a következőket rendeli el:1

A rendelet célja

1. §2 (1)

(2)

Általános rendelkezés

2. §3 (1)

(2)

(3)

(4)

Eljárási rendelkezések

3. § (1) A pénzbeli és természetbeni szociális ellátások megállapítása és a szociális alapszolgáltatások igénybevétele iránti kérelmet a Szentlőrinci Közös Önkormányzati Hivatalban (a továbbiakban: Hivatal) kell benyújtani az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon az egyes ellátási formáknál meghatározott igazolások, nyilatkozatok becsatolásával. A megállapítás iránti kérelem tartalmazza az ellátást igénylő személynek az Szt. 18. §-ában szereplő adatait, valamint az igényelt szociális ellátás jogosultsági feltételeire vonatkozó adatokat, nyilatkozatokat. Nincs szükség külön igazolásra olyan adatok esetében, amelyek a Hivatal hivatalos nyilvántartásában fellelhetők.

(2) A kérelmet az Szt.-ben, a végrehajtására kiadott rendeletben, illetve az e rendeletben meghatározott dokumentumokkal, igazolásokkal, vagyonnyilatkozattal együtt kell benyújtani.

(3) A kérelem benyújtásakor - amennyiben a jogosultság vagy a térítési díj megállapításához a kérelmező vagyoni, jövedelmi viszonyainak igazolása szükséges - a kérelmezőnek nyilatkoznia kell a külföldről származó jövedelméről, illetve a nem Magyarország területén lévő vagyonáról. A nem forintban megszerzett jövedelmet a Magyar Nemzeti Bank által közzétett hivatalos devizaárfolyamon kell átszámítani, és a jogosultságot az így átszámított jövedelem figyelembe vételével kell elbírálni.

(4) A szociális ellátásra való jogosultság elbírálásához kérelmező köteles maga vagy a jogszabályban meghatározott körben családja vagyoni, jövedelmi viszonyairól nyilatkozni, illetve azokat igazolni. A jövedelem igazolásához csatolni kell:

a) a havi rendszerességgel járó, nem vállalkozásból, illetve őstermelői tevékenységből származó jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző hónap nettó jövedelméről (átlagkeresetéről) szóló munkáltatói igazolást;

b) a munkanélküli ellátásról a kérelem benyújtását megelőző hónapban folyósított ellátás igazoló szelvényt, ennek hiányában a munkaügyi kirendeltség által kiállított igazolást;

c) a társadalombiztosítás keretében folyósított ellátások esetében a kérelem benyújtását megelőző hónapban kifizetett ellátás igazoló szelvényét, ennek hiányában az utolsó havi bankszámla kivonatot vagy az ellátást megállapító határozatot;

d) a nem havi rendszerességgel szerzett, illetve vállalkozásból származó jövedelem esetén a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző tizenkét hónap alatt szerzett jövedelem egyhavi átlagáról szóló nyilatkozatot, NAV igazolást a kérelem benyújtását megelőző gazdasági év személyi jövedelemadó alapjáról;

e) egyéb jövedelmek esetében a kérelmező büntetőjogi felelőssége mellett tett nyilatkozatát a havi átlagos nettó jövedelméről.

(5) Gyermekhez fűződő kérelemhez be kell csatolni a gyermek iskolalátogatási igazolását, vagy az óvodai, iskolai felvételről szóló igazolást. Várandósság esetén a várandósságot igazoló szakorvosi igazolást, illetve a már megszületett gyermek születési anyakönyvi kivonatát.

(6) A szociális ellátásban részesülő személy a jogosultság feltételeit érintő lényeges tények, körülmények megváltozását a változás bekövetkeztétől számított 15 napon belül köteles bejelenteni a Szentlőrinci Közös Önkormányzati Hivatalban.

(7) Amennyiben kérelmező jogtalan haszonszerzés végett a valóságnak nem megfelelő adatot szolgáltat, úgy a hatáskört gyakorló szerv (polgármester) jogosult elutasítani a kérelmet.

Környezettanulmány

4. § (1) A szociális ellátást igénylő család vagy háztartás szociális helyzetéről indokolt esetben, a tényállás tisztázása céljából környezettanulmány készíthető, indokolt esetben Szentlőrinc Város Önkormányzat intézményei (pl. Szentlőrinci Kistérségi Óvoda és Bölcsőde, Szociális Szolgáltató Központ) és a Szentlőrinci Közös Önkormányzati Hivatal szociális igazgatói előadói bevonásával.

(2) Nem kell környezettanulmányt készíteni, ha a kérelmező életkörülményeiről a Hivatal közszolgálati tisztviselője bármely más ügy kapcsán vagy korábban megállapított ellátás miatt részletes információkkal rendelkezik és feltételezhető, hogy a tudomásszerzés óta lényeges változás nem következett be.

(3) Amennyiben a kérelmező nem működik együtt a környezettanulmány készítésekor és magatartásával hátráltatja annak felvételét (pl. nem engedi be a környezettanulmányt készítő személyt a lakásba, nem tartózkodik otthon), úgy a kérelmet el kell utasítani.

Az ellátások folyósítása

5. § (1) A rendszeres ellátások folyósítása havonta utólag, kifizetése minden hónap 10-éig, a nem rendszeres ellátások kifizetése az egyedi határozatban meghatározott időpontig történik.

(2) Az ellátások kifizetése történhet készpénzben pénztári kifizetéssel, külön kérelem esetén lakossági folyószámlára való utalással vagy postautalványon, közüzemi gazdasági társaságokhoz, intézményekhez történő utalással, természetben.

(3) A házipénztárból történő, döntést követő azonnali kifizetés létfenntartást veszélyeztető, rendkívüli élethelyzetbe került személy esetében történhet.

(4) A természetbeni települési támogatás juttatásának helyéről és annak időpontjáról az egyedi határozat rendelkezik.

(5) Valamennyi pénzbeli ellátást és természetbeni juttatást kizárólag akkor lehet megállapítani, ha arra a költségvetésben fedezet van biztosítva.

Fellebbezés

6. § (1) A polgármesterre átruházott döntések ellen a határozat közlésétől számított 15 (tizenöt) napon belül a képviselő-testülethez lehet fellebbezni.

(2) A fellebbezést a polgármester a jegyző közreműködésével és a döntéshez szükséges iratok csatolásával a képviselő-testület soron következő rendes ülése elé terjeszti. A képviselő-testület köteles napirendre tűzni és elbírálni a fellebbezést.

Pénzbeli települési támogatási formák

7. § (1) Az önkormányzat a költségvetésében az alábbi pénzbeli ellátások fedezetét biztosíthatja:

Eseti települési támogatás:
aa) települési létfenntartási támogatás;
ab) települési temetési támogatás;
ac) rendkívüli települési támogatás;
ad) települési lakhatási támogatás;
ae) köztemetés;
af) karácsonyi támogatás;
ag) születési támogatás;
ah) óvodakezdési támogatás;
ai) beiskolázási támogatás;
aj ) étkeztetés
ak) házi segítségnyújtás
al) családsegítés
am) jelzőrendszeres házi segítségnyújtás
an) lakáscélú beruházási támogatás
Rendszeres települési támogatás
a)települési lakásfenntartási támogatás
b) lakossági hulladékgazdálkodási díjtámogatás
(2) A polgármester dönt a rendeletben meghatározott települési támogatásokról.
(3) A Bursa Hungarica Ösztöndíjpályázatok elbírálása külön szabályzat szerint történik.

Települési létfenntartási támogatás

8. § (1) Települési létfenntartási támogatás nyújtható annak, aki önmaga, illetve családja létfenntartásáról más módon nem tud gondoskodni és akinek a családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 100 %-át, egyedül élő esetén annak 120 %-át nem haladja meg és nem rendelkezik az Szt. 4. § (1) bekezdésében meghatározott mértékű vagyonnal.

(2) A kérelmezőnek a kérelmében indokolnia kell a települési létfenntartási támogatásra való rászorultságát. A létfenntartását veszélyeztető élethelyzet kapcsolódhat a gyermekneveléshez is (pl. a gyermek iskoláztatásához óvodáztatásához vagy válsághelyzetben lévő várandós anya részére vagy a gyermek fogadásának előkészítéséhez).

(3) A települési létfenntartási támogatás nyújtható eseti települési támogatás formájában.

(4) Az eseti települési létfenntartási támogatásra való jogosultságról a polgármester dönt.

(5) Eseti települési létfenntartási támogatást egy naptári évben maximum egy alkalommal lehet nyújtani.

(6) Az egy alkalommal megállapított eseti települési létfenntartási támogatás legkisebb összege 3.000 Ft, legmagasabb összege 5.000 Ft lehet.

Települési temetési támogatás

9. § (1) A temetési költségekre tekintettel települési temetési támogatás állapítható meg az eltemettető részére, amennyiben a temetési költségek viselése a saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti, függetlenül attól, hogy a meghalt személy eltemettetésére köteles, vagy tartásra köteles hozzátartozó volt-e vagy sem.

(2) Az (1) bekezdés szerint a temetési költség viselése az eltemettetést vállaló kérelmező létfenntartást akkor veszélyezteti, ha a családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 400 %-át nem haladja meg.

(3) A települési temetési támogatást a temetési költségek utólagos megtérítéséhez való hozzájárulásként, a temetés napját követő 60 napon belül lehet kérelmezni.

(4) A temetési támogatás maximális összege 30.000,-(Harmincezer) Ft.

(5) A kérelemhez csatolnia kell a kérelmező nevére kiállított számla eredeti példányát, a halotti anyakönyvi kivonatot és a kérelmező családjának jövedelmét bizonyító jövedelemigazolásokat. A megállapított temetési támogatás összegét vagy a kérelem elutasításának tényét az eredeti temetési számlára rá kell vezetni a visszaélések elkerülése érdekében.

(6) A települési temetési támogatás megítéléséről átruházott hatáskörben a polgármester dönt.

Rendkívüli települési támogatás

10. § (1) Rendkívüli települési létfenntartási támogatás nyújtható annak, aki létfenntartását veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, és akinek családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 100 %-át, egyedül élő esetén annak 120 %-át nem haladja meg és nem rendelkezik az Szt. 4. § (1) bekezdésében meghatározott mértékű vagyonnal.

(2) A kérelmezőnek a kérelmében indokolnia és bizonyítania kell a rendkívüli élethelyzet fennállását. Rendkívüli élethelyzetnek minősül a bekövetkezett elemi kár miatt létfenntartását veszélyeztető állapot, az elemi kár bekövetkezte tűz, a robbanás, a vihar, a viharon kívüli egyéb elemi kár, a földcsuszamlás, a talajsüllyedés, a földrengés, az árvíz miatt bekövetkezett kár. Nem jogosult a támogatásra az, aki a kárt önhibájából saját maga okozta. Rendkívüli élethelyzetnek minősül továbbá a súlyos baleset, kórházi műtét.

(3) A rendkívüli települési támogatás megállapítása iránti eljárás kérelemre vagy hivatalból indulhat el.4

(4) A rendkívüli támogatás mértéke legfeljebb 10.000,-(Tízezer) Ft.

(5) A Szentlőrinci Közös Önkormányzati Hivatal jegyzője által kijelölt hivatali dolgozó a kérelem beérkezésekor haladéktalanul a kérelemmel érintett ingatlanon helyszíni szemlét tart. A kérelmező köteles a helyszíni szemlén közreműködni. Az együttműködés hiányában a kérelmet el kell utasítani.

(6) A támogatást megítélő határozatban legfeljebb 30 napos határidő megadásával a polgármester a jogosultat kötelezni arra, hogy támogatási összeg cél szerinti felhasználásáról - a nevére, vagy a családja valamely tagjának nevére szóló számlával elszámoljon. Amennyiben a jogosult a támogatást részben vagy egészben nem a támogatási cél szerint használta fel; a közös hivatalt a kár oka tekintetében megtévesztette vagy az elszámolási kötelezettségének határidőben nem tett eleget, köteles a támogatást visszafizetni.

(7) A rendkívüli települési támogatásra való jogosultságról a polgármester dönt.

Köztemetés

11. § (1) A települési önkormányzat különös méltányosságból az Szt. 48. § (3) bekezdés b) pontjában meghatározott megtérítési kötelezettség alól részben vagy egészben mentesítheti az eltemettetésre köteles személyt, amennyiben az érintett személy családjában az egy főre jutó jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori mértékét, egyedül élő esetén annak 150 %-át, és az érintett személy vagyonnal nem rendelkezik.

(2) A köztemetés költségét nem lehet a helyben szokásos legolcsóbb temetési költségnél magasabb összegben megállapítani. A helyben szokásos legolcsóbb temetési költség: 150.000,- Ft.

(3) A köztemetésről a polgármester dönt.

Települési lakásfenntartási támogatás

12. § (1) Települési lakásfenntartási támogatás állapítható meg azon szociálisan rászoruló személynek vagy háztartásnak az általuk lakott lakás fenntartási költségei viseléséhez.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában szociálisan rászoruló az a háztartás ahol a háztartásban az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 120 %-át és a háztartás tagjai egyikének sincs az Szt. 4. § (1) bekezdésében meghatározott mértékű vagyona.

(3) A települési lakásfenntartási támogatás egy hónapra jutó összege maximum 2.500,- Ft, legkisebb összege 1.000,- Ft.

(4) A kérelmezőnek a kérelemhez csatolva számlával igazolnia kell a havi lakásfenntartási kiadásait. A kérelem elbírálásakor figyelembe vehető lakásfenntartási kiadások: a villanyáram, a víz- és a gázfogyasztás, a csatornahasználat díja, a szemétszállítási díj, a lakbér, az albérleti díj és a tüzelőanyag ára.

(5) A rendszeresen nyújtott települési lakásfenntartási támogatás a kérelem benyújtása hónapjának első napjától kell megállapítani.

(6) A települési lakásfenntartási támogatást havi rendszerességgel egy évben legfeljebb 6 hónapra lehet megállapítani.

(7) Települési lakásfenntartási támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.

(8)5

(9)6

(10)7

(11)8

(12)9

(13) Települési lakásfenntartási támogatás vízdíjtámogatás formájában igényelhető a helyben ivóvíz szolgáltatást igénybevevő helyi lakosnak. Vízdíjtámogatásra a települési lakásfenntartási szabályai vonatkoznak azzal az eltéréssel, hogy a család vagyoni helyzetétől függetlenül; a családba az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 800%-a, egyedül esetén 900% az egy főre jutó jövedelem; a településen legalább hat hónapja életvitelszerűen tartózkodó személy kérheti, a vízdíj támogatás 12 hónapra is megállapítható.

(14) A települési lakásfenntartási vízdíj támogatás összege 1m³ vízdíj összege/fő/hó összegben állapítható meg. A vízdíjtámogatás közvetlenül a szolgáltatónak kerül megfizetésre átutalással.

(15) Vízdíj támogatási kérelem háztartásonként kérelmezhető: egy háztartás, egy kérelmet nyújthat be.

(16) A Vízdíj támogatás a kérelem benyújtási hónap első napjától jár.

Települési lakhatási támogatás

12/A. § (1) Települési lakhatási támogatás nyújtható annak a csonkamindszenti lakosnak, aki

a) egyedülálló,

b) nyugellátásban, rendszeres nyugdíjszerű ellátásban részesül,

c) gyermeket nevel,

d) közfoglalkoztatott, vagy

e) családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 800%-át, az egyedül élő esetén 900% -át nem haladja meg,

f) semmilyen jövedelemmel nem rendelkezik.

(2) A lakhatási támogatás évente 1 alkalommal adható, melynek mértéke 12.000,- (tizenkettőezer) Ft.

(3) A települési lakhatási támogatási kérelem háztartásonként kérelmezhető: ingatlanonként, egy kérelmet nyújthat be.

(4) A támogatásra való jogosultságról a polgármester dönt az önkormányzata anyagi lehetősége figyelembevételével.

Lakossági hulladékgazdálkodási díjtámogatás

12/B10
(1) Hulladékgazdálkodási díjtámogatásra jogosult az, az helyi lakos, aki hulladékgazdálkodási közszolgáltatás fizetésére köteles.
(2) Lakossági hulladékgazdálkodási díjtámogatás adható annak a csonkamindszenti lakosnak, aki
a) egyedülálló,
b) nyugellátásban, rendszeres nyugdíjszerű ellátásban részesül,
c) gyermeket nevel,
d) közfoglalkoztatott, vagy
e) családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 800%-át, az egyedül élő esetén 900% -át nem haladja meg,
f) semmilyen jövedelemmel nem rendelkezik.
(3) A támogatási kérelemmel háztartásonként kérelmezhető: egy háztartás, egy kérelmet nyújthat be.
(4) A kérelmek elbírálásáról a polgármester határozattal dönt.
(5) A hulladékgazdálkodási díjtámogatás havi összege a mindenkori hulladékgazdálkodási közszolgáltatás díja.
(6) A támogatás a kérelem benyújtása hónapjának első napjától illeti meg a jogosultat egy év időtartamra.
(7) A megállapított hulladékgazdálkodási díjtámogatás közvetlenül a szolgáltatónak kerül megfizetésre átutalással.

Karácsonyi támogatás

13. § (1) Karácsonyi támogatás nyújtható annak a csonkamindszenti lakosnak, aki

a) egyedülálló,

b) nyugellátásban, a rendszeres nyugdíjszerű ellátásba részesül,

c) gyermeket nevel,

d) közfoglalkoztatott, vagy

e) a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 800 %-át;

f) semmilyen jövedelemmel nem rendelkezik.

(2) A karácsonyi támogatást az Önkormányzat – anyagi lehetőségei figyelembevételével - minden év decemberében természetbeni (tartós élelmiszer), vagy pénzbeli ellátás formájában nyújthatja.11

(3) A karácsonyi támogatás családonként egy személy részére állapítható meg.

Születési támogatás

14. § (1) Csonkamindszent Község Önkormányzata születési támogatásban részesíti megszületése alkalmából a csonkamindszenti lakcímmel rendelkező gyermeket megszületése alkalmából.12

(2) A születési támogatás összege gyermekenként 10.000 (tízezer) Ft.

(3) A születési támogatás iránti kérelmet a szülést követő 180 napon belül lehet benyújtani.

(4) Nem állapítható meg születési támogatás, ha a szülők a gyermek születését megelőzően a hatóság előtt lemondtak a születendő gyermekről és hozzájárultak a gyermek örökbefogadásához.

(5) A születési támogatás iránti kérelmet a polgármester bírálja el.

(6) A születési támogatást a csonkamindszenti lakcímmel rendelkező gyermeket vérszerinti anya, vagy vérszerinti apja, vagy örökbefogadó szülő igényelheti.13

(7) A támogatást az a csonkamindszenti lakcímmel rendelkező gyermeket vérszerinti anya, vagy vérszerinti apja, vagy örökbefogadó szülő igényelheti a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 800 %-át14

Óvodakezdési támogatás

15. § (1) Csonkamindszent Község Önkormányzata Képviselő – testülete határozatában évente óvodakezdési támogatásra vonatkozó pályázat kiírásáról dönthet. A pályázat kiírásáról a Képviselő – testület – az Önkormányzat tárgyévi költségvetési kerete függvényében - tárgyév július 31. napjáig hoz döntést.

(2) Óvodakezdési támogatásban az a szülő részesíthető, aki

a) gyermeke óvodába vagy bölcsődébe beiratkozott és

b) akinek a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj összegének 800 %-át.

(3) Az óvodakezdési támogatás mértéke gyermekenként 15.000,- (Tizenötezer) Ft

(4) Az óvodakezdési támogatás iránti kérelmet a szülő az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon köteles benyújtani.

(5) A kérelemhez a 3. § (4) bekezdésben foglaltakon túl mellékelni kell a gyermek beíratásáról szóló dokumentumot, illetve a családi pótlék folyósítását igazoló bizonylatot.

Beiskolázási támogatás

16. § (1) Csonkamindszent Község Önkormányzata Képviselő – testülete határozatában évente beiskolázási támogatásra vonatkozó pályázat kiírásáról dönthet. A pályázat kiírásáról a Képviselő – testület – az Önkormányzat tárgyévi költségvetési kerete függvényében - tárgyév július 31. napjáig hoz döntést.

(2) Beiskolázási támogatásban az a szülő részesíthető, akinek

a) gyermeke általános iskolában vagy

b) 19. életévét be nem töltött gyermeke nappali rendszerű középiskolában vagy szakiskolában tanul és

c) a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj összegének 800 %-át.

(3) A beiskolázási támogatás mértéke gyermekenként 15.000,- (Tizenötezer) Ft

(4) A beiskolázási támogatás iránti kérelmet a szülő az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon köteles benyújtani.

(5) A kérelemhez a 3. § (4) bekezdésben foglaltakon túl mellékelni kell az iskolalátogatásról szóló igazolást, illetve a családi pótlék folyósítását igazoló bizonylatot.

Étkeztetés

16/A. §15 (1) Az étkeztetés keretében azoknak a szociálisan rászorultaknak a legalább napi egyszeri meleg étkezéséről kell gondoskodni, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani, különösen az Szt. 62. § (1) bekezdésében foglalt indokok miatt.

(2) A szociális étkeztetés térítési díját a jogosult vagy a tartásra, gondozásra kötelezett hozzátartozó szociális helyzete, vagyoni és jövedelmi viszonyai alapján kell megállapítani.

(3) Az étel helyben fogyasztásáért vagy elviteléért fizetendő személyi térítési díj a napi személyi térítési díj és az adott hónapban igénybe vett étkezési napok szorzata. Az étel kiszállítása esetén a személyi térítési díj a kiszállításra számított térítési díjnak és az adott hónapban kiszállítással igénybe vett étkezési napok szorzatának összegével növekszik.

(4) A személyi térítési díj nem haladhatja meg a szolgáltatást igénybe vevő személy rendszeres havi jövedelmének 30%-át azzal, hogy kiskorú igénybe vevő esetén a családban egy főre jutó rendszeres havi jövedelmet kell figyelembe venni.

(5) A térítési díj mértékét a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

Házi segítségnyújtás

16/B. §16 (1) A házi segítségnyújtás keretében biztosítani kell az alapvető gondozási, ápolási feladatok elvégzését, az önálló életvitel fenntartásában, az ellátott és lakókörnyezete higiéniás körülményeinek megtartásában való közreműködést.

(2) A házi segítségnyújtást az önkormányzat a Szentlőrinci Szociális Szolgáltató Központ intézményén (7940 Szentlőrinc, Munkácsy Mihály utca 1-3) keresztül biztosítja.

Családsegítés

16/C. §17 (1) A családsegítés a szociális vagy mentálhigiénés problémák, illetve egyéb krízishelyzet miatt segítségre szoruló személyek, családok számára az ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, a krízishelyzet megszüntetése, valamint az életvezetési képesség megőrzése céljából nyújtott szolgáltatás.

(2) A családsegítést az önkormányzat a Szentlőrinci Szociális Szolgáltató Központon (7940 Szentlőrinc Munkácsy M. u. 1.) keresztül biztosítja.

Jelzőrendszeres házi segítségnyújtás

16/D18
(1) A jelzőrendszeres házi segítségnyújtást az önkormányzat a Szentlőrinci Szociális Szolgáltató Központon (7940 Szentlőrinc Munkácsy M. u. 1.) keresztül biztosítja.

Települési lakáscélú beruházási támogatás

16/E. §19 (1) Települési lakáscélú beruházási támogatás állapítható lakóingatlan korszerűsítéséhez, aki,

a) egyedülálló,

b) nyugellátásban, rendszeres nyugdíjszerű ellátásban részesül,

c) gyermeket nevel,

d) közfoglalkoztatott, vagy

e) családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 800%-át, az egyedül élő esetén 900% -át nem haladja meg,

f) semmilyen jövedelemmel nem rendelkezik.

(2) A települési lakáscélú beruházás támogatás mértéke legfeljebb 25.000, - (huszonötezer forint) Ft összeg állapítható meg.

(3) A települési lakáscélú beruházási támogatási kérelem háztartásonként kérelmezhető, ingatlanonként, egy kérelmet nyújtható be.

(4) A települési lakáscélú beruházási támogatásra való jogosultságról a polgármester dönt.

Jogosulatlanul igénybe vett ellátás megtérítése

16/F. §20 (1) Az Szt. 17. §-ában szabályozottaknak megfelelően a jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett ellátást az igénybe vevőnek vissza kell fizetni. A visszafizetésről szóló határozatot a polgármester kiadmányozza.

(2) Indokolt és méltányolható esetben, amennyiben a visszafizetés a kötelezett megélhetését súlyosan veszélyezteti, a polgármester a visszafizetésre kötelezett összeget méltányosságból elengedheti, vagy részletekben történő megfizetését engedélyezheti.

Átmeneti és záró rendelkezések

17. § (1) A rendelet 2019. augusztus 1-jén lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a szociális ellátásokról szóló 4/2017. (III.30.) önkormányzati rendelet.

(3) A rendelet előírásait a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

1. melléklet

Szakfeladatok

Térítési díj

Szociális étkeztetés
I. nyugdíj minimum alatti jövedelem esetén
II. nyugdíj minimum 100% - 350 % közötti jöv. esetén
III. nyugdíj minimum 350 %-a feletti jöv. esetén
Ebéd kiszállítás díja


350,- Ft/nap
635,- Ft/nap
735,- Ft/nap
50,- Ft/nap

Házi segítségnyújtás

Térítésmentes

Idősek nappali ellátása
csak ott tartózkodás
ott tartózkodás ebéddel
I. nyugdíj min. alatti jövedelem esetén

II. nyugdíj min. 100% - 350 % közötti jöv. esetén

III. nyugdíj min. 350 %-a feletti jöv. esetén

Demens nappali ellátás
csak ott tartózkodás
ott tartózkodás ebéddel


Térítésmentes

350,- Ft/nap

635,- Ft/nap

735,- Ft/nap


Térítésmentes
Térítésmentes

Bentlakásos intézmény

- Átlagos ápolást nyújtó

3.045,-Ft/nap/fő

- Fokozott ápolást nyújtó (demens)

3.045,- Ft/nap/fő

Jelzőrendszeres szolgálat

Térítésmentes

3. melléklet

Kérelem lakossági hulladékgazdálkodási díjtámogatás megállapításához
1

Módosította a 10/202. (VIII.11.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos: 2021. augusztus 12. napjától.

2

Hatályon kívül helyezte a 10/2021. (VIII.11.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos: 2021. augusztus 12. napjától.

3

Hatályon kívül helyezte a 10/2021. (VIII.11.) önkormányzati rendelet 3. §-a. Hatályos: 2021. augusztus 12. napjától.

4

Módosította a 10/2021. (VIII.11.) önkormányzati rendelet 4. §. Hatályos: 2021. augusztus 12. napjától.

5

Hatályon kívül helyzete a 10/2021. (VIII.11.) önkormányzati rendelet 5. §. Hatályos: 2021. augusztus 12. napjától.

6

Hatályon kívül helyzete a 10/2021. (VIII.11.) önkormányzati rendelet 5. §. Hatályos: 2021. augusztus 12. napjától.

7

Hatályon kívül helyzete a 10/2021. (VIII.11.) önkormányzati rendelet 5. §. Hatályos: 2021. augusztus 12. napjától.

8

Hatályon kívül helyzete a 10/2021. (VIII.11.) önkormányzati rendelet 5. §. Hatályos: 2021. augusztus 12. napjától.

9

Hatályon kívül helyzete a 10/2021. (VIII.11.) önkormányzati rendelet 5. §. Hatályos: 2021. augusztus 12. napjától.

10

Beiktatta a 7/2022. (V.31.) önkormányzati rendelet 2. §. Hatályos: 2022. június 1. napjától.

11

Módosította a 13/2020.(XI.13.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos: 2020. november 16.

12

Módosította a 10/2021. (VIII.11.) önkormányzati rendelet 6. §. Hatályos: 2021. augusztus 12. napjától

13

Módosította a 10/2021. (VIII.11.) önkormányzati rendelet 6. §. Hatályos: 2021. augusztus 12. napjától

14

Módosította a 10/2021. (VIII.11.) önkormányzati rendelet 6. §. Hatályos: 2021. augusztus 12. napjától

15

Beiktatta a 10/2021. (VIII.11.) önkormányzati rendelet 7. § -a. Hatályos: 2021. augusztus 12. napjától.

16

Beiktatta a 10/2021. (VIII.11.) önkormányzati rendelet 8. § -a. Hatályos: 2021. augusztus 12. napjától.

17

Beiktatta a 10/2021. (VIII.11.) önkormányzati rendelet 9. § -a. Hatályos: 2021. augusztus 12. napjától.

18

Beiktatta a 10/2021. (VIII.11.) önkormányzati rendelet 10. § -a. Hatályos: 2021. augusztus 12. napjától.

19

Beiktatta a 14/2023. (XII.3.) önkormányzati rendelet 3. §-a. Hatályos: 2021. december 4. napjától.

20

Módosította a 14/2023. (XII.3.) önkormányzati rendelet 4. §-a. Hatályos: 2021. december 4. napjától.