Csonkamindszent Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 14.) önkormányzati rendeletének indokolása

az önkormányzat 2023. évi költségvetéséről

Hatályos: 2023. 03. 15

Csonkamindszent Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 14.) önkormányzati rendeletének indokolása

2023.03.15.
az önkormányzat 2023. évi költségvetéséről
Végső előterjesztői indokolás
Csonkamindszent Község Önkormányzatának 2023. évi költségvetése a Magyarország 2023. évi központi költségvetéséről szóló 2021. évi XXV. törvény és az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.) alapján készült.
A település polgármestereként:
- a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény (a továbbiakban: hatásköri törvény) 139. § (1) bekezdés a) pontjában foglaltak szerint, valamint
- az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ámr.) 27. § (2) bekezdés alapján
a mellékelt költségvetési rendelet-tervezetet terjesztem az Önkormányzat képviselő-testülete elé.
A költségvetési rendelet-tervezet benyújtási határideje február 15, ha a központi költségvetésről szóló törvényt az Országgyűlés a naptári év kezdetéig nem fogadja el, a központi költségvetésről szóló törvény hatálybalépését követő 45. nap.
A mellékelt rendelettervezet:
- a vonatkozó jogszabályok által előírt szerkezetben és tartalommal,
- a jogszabályszerkesztésről szóló 61/2009. (XII. 14.) IRM rendelet figyelembe-vételével,
- a jegyző irányításával került összeállításra.
Az Önkormányzat képviselő-testülete a rendeletet, Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében kapott eredeti jogalkotói hatáskörében eljárva alkotja meg.
Az Önkormányzatnak a költségvetési rendeletalkotási kötelezettségét előírja továbbá:
- az Áht. 5. § (1) és (2) bekezdése, mely kimondja, hogy a költségvetési bevételi és költségvetési kiadási előirányzatokat, valamint a finanszírozási bevételi előirányzat és a finanszírozási kiadási előirányzat összegét az államháztartás önkormányzati alrendszere esetében a költségvetési rendelet, határozat állapítja meg.
A költségvetési rendelet tervezet összeállításakor célunk olyan költségvetés összeállítása volt, amely biztosítja az Önkormányzat zökkenőmentes működését, a változó strukturális és finanszírozási körülmények mellett is.
A gazdálkodás szabályainak szigorú betartása nemcsak a képviselő-testület és a polgármester felelőssége, de minden olyan vezetőé is, aki az egyes előirányzatok felett rendelkezni jogosult. Mindenkinek törekednie kell a takarékos gazdálkodás megvalósítására. Kötelezettséget vállalni csak az előirányzatok keretei között és csak a bevételek teljesülésének ütemében szabad.
A költségvetési rendelet szerkezetének kialakításakor figyelembevételre került:
- az Áht. 6. § (2) - (6) bekezdése, amelyben a költségvetési kiemelt bevételek és kiadások találhatók,
- az Áht. 6. § (7) bekezdése, melyben a finanszírozási bevételek és kiadások kerülnek meghatározásra,
- az Áht. 23-24. §-a és az Ámr. rendelet 24., 27-28. §-a amely a költségvetési rendelet szerkezetére, elkészítésére vonatkozó előírásokat határozza meg.
A költségvetési javaslat tartalma és jellemzői:
Csonkamindszent Község Önkormányzata Képviselő-testületének a 2023. évi költségvetéséről szóló rendelet tervezete az alábbi címrend szerint készült:
Csonkamindszent Község Önkormányzatának Címrendje az I. számú mellékletben található. A melléklet áttekinthető módon mutatja be a kiemelt előirányzatokat, bevételi és kiadási oldalon egyaránt.
Az Önkormányzat költségvetésének főösszege 64 220 ezer Ft.
Ebből: a működési költségvetés kiadásai 45 850 ezer Ft,
a felhalmozási kiadások tervezett összege 17 264 ezer Ft,
a finanszírozási kiadások várható összege 1 106 ezer Ft,
a működési bevételek 34 589 ezer Ft,
a felhalmozási bevételek 1 108 Ft.
A hiány fedezetére az előző évi pénzmaradvány szolgál.
Az Önkormányzat 2023. évi bevételeinek forrása és kiadásainak jogcímei, várható alakulása az alábbiakban foglalható össze:
A bevételi oldalon az állami normatívákkal kapcsolatban azt a kormányzati szándékot tükrözi a támogatási rendszer, hogy bizonyos feladatokhoz biztosítja a működést és ezért a pénzek felhasználása feladathoz kötött, másra nem fordítható.
Az V. számú melléklet mutatja be az Önkormányzat normatív költségvetési támogatásait. Az Önkormányzat által ellátott kötelező és nem kötelező feladatokhoz az állam összesen 28 757 ezer Ft-tal járul hozzá.
A költségvetésünk mind a kiadási mind a bevételi oldalon elvégzett soronkénti részletes számítások eredményeként jelen változatban 26 310 ezer Ft költségvetési forrás hiányt mutat. Ennek fedezetét a várható pénzmaradvány felhasználása biztosítja.
A 2023. évi várható pénzmaradvány 28 523 ezer Ft. A pénzmaradvány megállapítása a zárszámadással egy időben történik.
B E V É T E L E K :
A II. számú melléklet az Önkormányzat bevételeit mutatja be részletesen, forrásonként és kötelező valamint önként vállalt feladatokhoz rendelve.
A költségvetés bevételi terveinek összeállítása szigorúan a realitások figyelembevételével készült. A központi költségvetésből származó bevételek tervezését a törvényi előírások alapozzák meg, míg a saját bevételeket a helyi ismeretek alapján terveztük meg. A helyi adók esetében a hatályban lévő rendeletek alapján kivetett adó mértékkel terveztünk.
Az Önkormányzat költségvetési támogatása 28 757 ezer Ft, ebből a működés általános támogatása 16 093 ezer Ft. A szociális, gyermekjóléti és gyermekétkeztetési feladatok támogatása 9 592 ezer Ft, a kulturális feladatok támogatása pedig 3 072 ezer Ft. A szociális feladatokon belül a falugondnoki szolgáltatás támogatása 5 142 ezer Ft.
A sajátos működési bevételek az áramdíj továbbszámlázásból, a szénabálák értékesítéséből, az eszközhasználati díj bevételből, valamint bankszámláink kamatbevételeiből adódnak.
Az Önkormányzat közhatalmi bevételei között legjelentősebb az iparűzési adó, melynek tervezett előirányzata 1 000 ezer Ft. A magánszemélyek kommunális adójából 300 ezer Ft bevételt terveztünk az évben. Pótlék, bírság soron 50 ezer Ft bevétellel számolunk.
Támogatás értékű bevételként a 2022-ről áthúzódó, valamint az újonnan 2023.03.01.-én indult hagyományos közfoglalkoztatási programok bevételeit terveztük be, illetve itt jelenik meg az önkormányzati földterületek után járó egységes területalapú támogatás, valamint a 2020-ban megkezdődött egyedi szennyvízkezelési pályázat 2023-ban realizálódó bevételei. Ez összesen 1 721 ezer Ft bevételt jelent.
Államháztartáson kívülről átvett pénzeszközök között a 2022.-ben az Önkormányzat által teljesített köztemetés visszafizetése, valamint a VP-6-7.2.1.2.16 - Egyedi szennyvízkezelés pályázathoz kapcsolódó lakossági hozzájárulás került betervezésre 1 278 ezer Ft értékben.
Az előző évi pénzmaradvány összegét a zárszámadással egyidejűleg fogadja el a Képviselő-testület.
K I A D Á S O K :
A III. számú melléklet az Önkormányzat kiadásait mutatja be jogcímenként.
A költségvetés kiadási oldalának tervezésekor a stabil működés biztosításának megalapozása mellett a takarékosság volt a fő szempont.
Személyi jellegű kiadást 21 719 ezer Ft összegben terveztünk. Ehhez kapcsolódóan a munkaadót terhelő járulékok tervezett előirányzata 2 588 ezer Ft. Az Önkormányzat tervezett 2023. évi létszám kerete 7 fő. A tervezés alapját a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény, a tiszteletdíjról szóló önkormányzati rendelet, a közalkalmazotti kinevezések, valamint a közfoglalkoztatási program támogatási szerződése nyújtotta.
A dologi kiadások előirányzata 10 637 ezer Ft. A tervezést a 2022. évi teljesítések, valamint a pályázatokhoz kapcsolódó támogatói okiratok segítették.
A szociális ellátásokra 1 940 ezer Ft-ot terveztünk, melyben 1 200 ezer Ft-os összeggel szerepel az Önkormányzat saját hatáskörében nyújtott lakossági vízdíjtámogatás, valamint a lakossági hulladékszállítás. Ezek mellett 600 ezer forintot különítettünk el beiskolázási, óvodáztatási támogatásra.
Az óvodai feladatokra, a Közös Hivatal működésének támogatására, a Mecsek-Dráva Önkormányzati Társulás működési hozzájárulására, valamint a Bursa Hungarica ösztöndíjra összesen 1 863 ezer Ft támogatásértékű kiadást terveztünk. Pénzeszközátadás mindössze 40 ezer Ft értékben került betervezésre a Mindszenti Napokért Egyesület, valamint a Szentlőrinci Önkéntes Tűzoltóegyesület számára működési hozzájárulásként.
Államháztartáson belüli megelőlegezés jogcímen 2022 év végén a 2023-as évre járó állami támogatást kaptunk, így ezt 2023-ban rendeznünk kell.
A felhalmozási kiadásokon belül betervezésre került a Magyar Falu Program keretében beszerzésre kerülő falubusz, az eszközhasználati díj terhére megvalósuló 010/2 hrsz.-ú ingatlan ivóvízbekötése, valamint egyéb, kisértékű eszközök beszerzésére. Ezek megvalósítására összesen 17 264 ezer forintot különítettünk el.
A 2023. évi működési és felhalmozási bevételeket és kiadásokat mérlegszerűen a IV. számú melléklet mutatja be.
Az Önkormányzat normatív állami hozzájárulásainak jogcímenkénti megbontását az V. számú melléklet tartalmazza.
A felhalmozási kiadások 2023 évet érintő alakulást a VI./1. és a VI./2. számú mellékletek mutatják be.
A VII. számú melléklet az éves létszám előirányzatot tartalmazza.
A több éves kihatással járó visszafizetendő hitelek, kezesség- és kötelezettségvállalások bemutatása a VIII. számú mellékletben történik.
Az Önkormányzat Európai Unióból származó forrásait és kapcsolódó kiadásait a IX. számú melléklet tartalmazza.
A költségvetési előirányzatok bevételi ütemét és a kiadási előirányzatok tervezett felhasználási ütemét a X. számú melléklet mutatja be.
Az Önkormányzat által juttatott közvetett támogatásokat a XI. számú melléklet tartalmazza.
Az Önkormányzat 2023.-2024.-2025. évi várható bevételeit és kiadásait a XII. számú melléklet tartalmazza.
Zárolt tartalékot 7 062 ezer forint értékben képeztünk, melyből 6 437 ezer forint a VP-6-7.2.1.2.16 - Egyedi szennyvízkezelés pályázat módosítása következtében - szippantós tartálykocsi kivétele a pályázati költségvetésből - fel nem használt, visszafizetendő támogatás összegét takarja. Szabad felhasználású tartalékot Önkormányzatunk a jelenlegi bevételek és kiadások alakulása mellett nem tudott képezni (XIII. számú melléklet).
A Stabilitási törvénynek megfelelően az Önkormányzat adósságot keletkeztető ügyleteiből eredő fizetési kötelezettségeit a XIV. számú melléklet tartalmazza.