Kacsóta Község Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2015. (VI. 30.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési feladatok ellátásáról

Hatályos: 2022. 02. 17

Kacsóta Község Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2015. (VI. 30.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési feladatok ellátásáról

2022.02.17.

Kacsóta Önkormányzat Képviselő-testülete a közművelődés intézmény- és tevékenységrendszerének védelme, a civil szerveződések feladatvállalása a közművelődésben, a közművelődés finanszírozási rendszerének szabályozása, a közművelődés feltételeinek biztosítása érdekében - a helyi sajátosságok figyelembevételével – az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 7. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, valamint a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL törvény 83/A. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya kiterjed Kacsóta Község területén működő közművelődési intézményekre, szervezetekre, vállalkozásokra, civil szerveződésekre, magánszemélyekre, illetve akik/amelyek ezen rendeletben szabályozott feladatokat ellátják, a közművelődési tevékenység résztvevőire, a közművelődési szervezetek fenntartóira, működtetőire és alkalmazottaira.

Az önkormányzat közművelődési célkitűzései

2. § (1) Az önkormányzat az általa fenntartott Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér (továbbiakban: IKSZT) működtetésével biztosítja a község lakossága számára a közösségi színterek tárgyi és szakmai feltételeit annak érdekében, hogy az itt élőlakosság öntevékenyen gyarapítsa műveltségét, fejlessze képességeit és készségeit, továbbá színteret biztosít annak érdekében, hogy közművelődési jogainak érvényesítése céljából közösségeket hozzanak létre és azokat működtessék.

(2) Az önkormányzat biztosítja, hogy közművelődési céllal szerveződő magánszemélyek, közösségek, szervezetek, céljaik elérése érdekében a szükséges tárgyi és szakmai feltételeket.

(3) Az önkormányzat gondoskodik a helyi lakosság élet-és munkaképessége növelése érdekében az iskolai képzést kiegészítő fejlesztő programokról.

(4) Az önkormányzat kiemelt célja a hagyományok ápolása érdekében a helyi értékek feltárása, ápolása; a nemzetiségi hagyományok és értékek megőrzésének biztosítása.

(5) Az önkormányzat feladata, hogy szabályozza a nyilvános könyvtári ellátás működését, rögzítse a könyvtárhasználat jogának biztosítását.

Az önkormányzat közművelődési feladatai

3. § (1) Kacsóta Községi Önkormányzat a helyi adottságok és szükségletek figyelembevételével, a közművelődés körébe tartozó kötelezően ellátandó feladatkörében közművelődési alapszolgáltatásként:

a) a művelődő közösségek létrejöttének elősegítése, működésük támogatása, fejlődésük segítése, a közművelődési tevékenységek és a művelődő közösségek számára helyszín biztosítása,

b) a művelődő közösségnek rendszeres és alkalomszerű művelődési vagy közösségi tevékenysége végzésének helyszínét biztosítja,

c) a művelődő közösség számára bemutatkozási lehetőségeket teremt,

d) fórumot szervez – ha az adott településen működik – a Közművelődési Kerekasztal bevonásával, a művelődő közösségek vezetőinek részvételével, ahol a művelődő közösségek megfogalmazhatják a feladatellátással kapcsolatos észrevételeiket, javaslataikat,

e) a közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése,

f) a hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítése feltételeinek biztosítása.

(2) A közösségi színtér feladatai: Jogszabályban meghatározott közművelődési és könyvtári feladatok ellátása:

a) helyi és nemzetiségi hagyományok ápolása, értékmegőrzés, a helytörténeti mozgalom fejlesztése, hagyományőrző közösségek működtetése,

b) szervezi, segíti a település közművelődési tevékenységét,

c) ellátja a közösségi szintér (Községháza) működtetését,

d) kiállításokat, műsoros rendezvényeket szervez hivatásos és amatőr művészek közreműködésével gyerekek, felnőttek számára,

e) kapcsolatot tart a civil szervezetekkel, segíti, összehangolja azok közművelődési tevékenységét,

f) közösségszervezés, a helyi öntevékeny és önszerveződő, alkotó közösségek, amatőr művészeti csoportok, kulturális egyesületek, körök működésének támogatása, az egyedi és társadalmi kezdeményezések felkarolása és segítése,

g) egyéb művelődést segítő lehetőségeket biztosít a különböző korosztály számára, hogy szabadidő egészségmegőrző és szórakozási feltételek gazdagításában segítséget, helyet biztosít az érdeklődő közösségeknek,

h) öntevékeny, önképző tanfolyamok, életminőséget és életesélyt javító tanulási lehetőségek, tehetségfejlesztés segítése,

i) kulturális turizmus, a kulturális vidékfejlesztés, a közösségi gazdaság feltételeinek biztosítása.

(3) Kacsóta Községi Önkormányzat további feladatának tekinti: - a helyi hagyományok ápolását, értékőrzését, a helytörténeti mozgalom fejlesztését, hagyományőrző közösségek működtetését, - az ünnepek kultúrájának gazdagítását, helyi kitüntetések, díjak alapítását, - találkozók, fesztiválok, bemutatók rendezését, a helyi kulturális nyilvánosság fejlesztését, így megrendezi, támogatja évente: Falunapját, kulturális rendezvényét ,hagyományőrző kulturális programokat támogat - biztosítja civil közösségek részére a rendszeres találkozás, együttlétek, próba alkalmak lehetőségét - további közösségek létrejöttét támogatja - helyiségek bérbe adásával segíti a közösségépítést, találkozók létrejöttét, együttműködést a településen működő vállalkozásokkal.

Az önkormányzat közművelődési feladatellátásnak intézményei

4. § (1) Az önkormányzat a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásáról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 78. §-ának (2) bekezdésben foglaltak szerint e rendelet 4. §-ában foglalt feladatainak ellátása érdekében, a kötelezően ellátandó közművelődés feladatokat az IKSZT működtetésével biztosítja.

(2) Az önkormányzat közművelődési céljának tekinti:

a) A település kulturális értékeinek ismerté tételé ezen belül a

aa) - helyi tudás

aa) - helyi érzelem

aa) - helyi információ fejlesztését,

b) A lakosság műveltségének, esztétikai szemléletének fejlesztését,

c) A lakosság kreativitásának, amatőr művészeti alkotókedvnek, tehetségeinek gondozását,

d) A helyi társadalom, a község polgárai szabadság- és felelősségérzete növekedését,

e) A kultúrák közötti kapcsolatok kiépítésének fenntartásának segítését.

(3) A közösségi színterek felsorolását a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

(4) A közművelődési célok megvalósítását a 2. számú mellékletben felsorolt tevékenységeken keresztül valósítja meg az önkormányzat.

A közművelődési feladatellátás támogatása

5. § (1) Az Önkormányzat a közművelődési feladatait elsősorban az általa fenntartott intézmények segítségével látja el, amelyek nem mutatnak elkötelezettséget semmilyen vallás, világnézet vagy politikai irányzat mellett sem.

(2) A helyi közművelődési feladatok ellátásában az Önkormányzat igényli, és lehetőségeihez mérten segíti a civil közösségek, szervezetek, természetes személyek, illetve más kulturális tevékenységet is végző vállalkozások közreműködését.

(3) A település minden lakosa jogosult igénybe venni az Önkormányzat közművelődési intézményeinek szolgáltatásait, és az Önkormányzat által kötött közművelődési megállapodásokban meghatározott szolgáltatásokat.

(4) Az Önkormányzat és intézményei a közművelődési lehetőségekről,

a) a helyi sajtón,

b) plakátok, szórólapok, műsorfüzetek útján,

c) a települési honlapon tájékoztatják a lakosságot.

(5) Az önkormányzat a rendeletben meghatározott közművelődési feladatok megvalósítására a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásokról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény követelményeinek megfelelő jogi vagy természetes személlyel - a Közművelődési Kerekasztallal való egyeztetést követően - közművelődési megállapodást köthet a törvényben meghatározottak szerint.

(6) Az Önkormányzat működteti, a Közösségi színteret a közművelődési feladatok ellátáshoz biztosítja szükséges személyi és tárgyi feltételeket.

(7) A Közösségi színtér a feladatai színvonalasabb ellátása érdekében pályázhat, közvetlen pénzbeli támogatást, felajánlást, adományt fogadhat el.

(8) A Közösségi színtér a feladatellátás átláthatósága érdekében a tárgyévet megelőző év decemberében tartandó testületi ülésre éves munkatervet, a tervezett közművelődési programok, rendezvények megvalósulásáról a tárgyévet követő év márciusában beszámolót köteles készíteni.

A közművelődési tevékenység irányítása és ellenőrzése

6. § (1) A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény és a jelen rendelet által meghatározott közművelődési feladatokkal kapcsolatos hatásköröket Kacsóta Község Képviselő-testülete gyakorolja.

(2) Az önkormányzat közművelődési intézményeinek törvényességi ellenőrzését a vonatkozó jogszabályok alapján látja.

(3) Az önkormányzat az IKSZT szakmai ellenőrzését a Képviselő-testület a szakmai beszámolók és szakértői vélemények alapján látja el.

(4) A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény meghatározottak alapján a közművelődés helyi, lakossági képviselete érdekében Közművelődési Tanács alakítható.

Záró rendelkezések

7. § (1) Jelen rendelet 2015. június 30. napján lép hatályba.

(2) A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg Kacsóta Község Önkormányzat Képviselő-testületének a helyi közművelődési feladatok ellátásról szóló 4/2004.(IV.19.) önkormányzati rendelete hatályát veszti.