Csebény Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2022. (III. 4.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2022. évi költségvetéséről

Hatályos: 2022. 03. 05

Csebény Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2022. (III. 4.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2022. évi költségvetéséről

2022.03.05.

Csebény Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, figyelemmel Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 111. §-ában foglaltakra, valamint az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény egyes rendelkezéseire, a következőket rendeli el:

A rendelet hatálya

1. § A rendelt hatálya a képviselő-testületre és annak szerveire terjed ki.

A költségvetés címrendje

2. § A költségvetés címrendjében az önkormányzat külön címet alkotnak. A költségvetésen belül jogcímcsoportokat képeznek a kötelező és nem kötelező önkormányzati feladatok. A jogcímcsoportokon belül az alkalmazott kormányzati funkció rendnek megfelelően kerültek megállapításra a jogcímek.

A költségvetés bevételei és kiadásai

3. § (1) Csebény Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az önkormányzat 2022. évi költségvetését 31.437.295 Ft bevételi főösszeggel és 31.437.295 Ft kiadási főösszeggel állapítja meg.

(2) A költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló pénzforgalom nélküli bevételek: Előző évi költségvetési maradvány: 7.797.407 Ft. Államháztartáson belüli megelőlegezések visszafizetése 809.196 Ft. A belső finanszírozás egyenlege: 6.988.211 Ft

(3) A költségvetési hiány külső finanszírozására szolgáló finanszírozási célú műveletek: Hitelek bevételei: 0 Ft, hiteltörlesztés kiadásai: 0 Ft. Finanszírozási célú műveletek egyenlege: 0 Ft.

4. § (1) A képviselő-testület az önkormányzat MŰKÖDÉSI KÖLTSÉGVETÉSÉT (a 2.,3. mellékletben részletezve) az alábbiak szerint állapítja meg:

Költségvetési bevételek összesen: 23.639.888 Ft
Költségvetési kiadások összesen: 30.628.099 Ft
Költségvetési hiány: 6.988.211 Ft
(2) Költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló pénzforgalom nélküli bevételek:
Előző évi költségvetési maradvány: 7.797.407 Ft
Áh-on belüli megelőlegezések visszafizetése: 809.196 Ft
Belső finanszírozás egyenlege: 6.988.211 Ft
(3) A képviselő-testület hitelfelvételt nem tervez.
Költségvetési hiány külső finanszírozására szolgáló finanszírozási célú műveletek:
Hitelek bevételei: 0 Ft
Hiteltörlesztés kiadásai: 0 Ft
Finanszírozási célú műveletek egyenlege: 0 Ft

5. § (1) A képviselő-testület az önkormányzat FELHALMOZÁSI KÖLTSÉGVETÉSÉT: (a 2.,3.,4 mellékletben részletezve) az alábbiak szerint állapítja meg:

Költségvetési bevételek összesen: 0 Ft
Költségvetési kiadások összesen: 0 Ft
Költségvetési hiány: 0 Ft
(2) Költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló pénzforgalom nélküli bevételek:
Előző évi pénzmaradvány: 0 Ft
(3) Költségvetési hiány külső finanszírozására szolgáló finanszírozási célú műveletek:
Hitelek bevételei: 0 Ft
Hiteltörlesztés kiadásai: 0 Ft
Finanszírozási célú műveletek egyenlege: 0 Ft

Költségvetési bevételek

6. § (1) A 3. §-ban megállapított bevételi főösszegnek az önkormányzat bevételi forrásonkénti bontását főbb jogcím-csoportonkénti részletezettségben a rendelet 2. számú melléklete tartalmazza.

(2) Az önkormányzat bevételeit a 2/1. melléklet kormányzati funkciónként, a rendelet 2/1/1. melléklete tartalmazza a bevételeket kormányzati funkciónként kötelező feladatok szerinti bontásban, a 2/1/2. számú melléklet tartalmazza a bevételeket kormányzati funkciónként önként vállalt feladatok szerinti bontásban.

(3) A központi költségvetési támogatások jogcímenkénti bontását a 2/2. számú melléklet tartalmazza.

A költségvetési kiadások

7. § (1) Az önkormányzat kiadási előirányzatait kiemelt előirányzatok szerinti bontásban a rendelet 3. számú melléklete tartalmazza.

(2) Az önkormányzat és a hivatal működési, fenntartási kiadási előirányzatait a képviselő-testület a következők szerint határozza meg:

Működési kiadások előirányzata összesen: Ft, ebből
• Személyi jellegű kiadás:9.087.787 Ft
• Munkaadókat terhelő járulékok 1.405.741 Ft
• Dologi jellegű kiadások 7.126.565 Ft
• Ellátottak pénzbeli juttatásai 4.481.000 Ft
• Egyéb működési célú kiadások 8.527.006 Ft
• Finanszírozási kiadások:809.196 Ft
(3) Az (2) bekezdésben megállapított működési kiadások önkormányzat kiemelt előirányzatok kormányzati funkció szerinti bontását a 3/1 számú melléklet tartalmazza. A 3/1/1. számú melléklet kötelező feladatonként, a 3/1/2. számú melléklet önként vállalt feladatonkénti részletezettségben,
(4) Az önkormányzat felújítási és felhalmozási kiadásait a képviselő-testület a következők szerint határozza meg:
Felhalmozási kiadások összesen:0 Ft
• Beruházások: 0 Ft
• Felújítások: 0 Ft
• Finanszírozási kiadások0 Ft
• Tartalék (felhalmozási)0 Ft
(5) Az önkormányzat és a hivatal felújítási előirányzatait célonként, felhalmozási kiadásait feladatonként a 4/1. számú melléklet tartalmazza. A működési kiadások kiemelt előirányzatonkénti csoportosítását a rendelet 4/2. számú melléklete tartalmazza.
(6) Az önkormányzatnak több éves kihatással járó kötelezettségei a költségvetés elfogadásakor nincsenek. (5. számú melléklet)
(7) Az önkormányzat összevont költségvetési mérlegét a 6. számú melléklet tartalmazza.
(8) Az év várható bevételi és kiadási előirányzatainak teljesüléséről az előirányzatfelhasználási tervet a 7.számú melléklet tartalmazza.
(9) A képviselő-testület közvetett támogatásokat, így különösen adóelengedéseket, adókedvezményeket 2022. évben nem tervez. (12. melléklet)
(10) Az önkormányzat 3 évre épülő működési és felhalmozási célú bevételi és kiadási előirányzatait mérlegrendszerben a 8. számú melléklete tartalmazza.
(11) Az önkormányzat EU-s támogatással megvalósuló pályázatainak bevételi, kiadási előirányzatát a 10.számú melléklet tartalmazza.
(12) Az önkormányzatnak adósságot keletkeztető ügyletekből és kezességvállalásokból fennálló kötelezettségei a költségvetés elfogadásakor nincsenek. (11. melléklet)

Tartalék előirányzatok

8. § (1) A képviselő-testület az alábbi tartalékokat állapítja meg (9. melléklet)

Általános tartalék: 7.515.466 Ft, az előre nem látható működési kiadásokra.
Fejlesztési célú tartalékok :0 Ft. (célonként részletezni)
(2) Rendkívüli, halasztást nem tűrő esetben a polgármester legfeljebb évi 1.00.000 Ft összeghatárig átruházott hatáskörben dönthet az általános tartalék felhasználásáról. A polgármester az átruházott hatáskörben hozott döntésről a képviselő-testületet soron következő ülésén tájékoztatja.

9. § (1) A céltartalék és az általános tartalék terhére hozott döntések esetén az előirányzat átcsoportosítást a soron következő költségvetési rendelet módosításakor a költségvetési rendeletben át kell vezetni.

(2) Az önkormányzat feladatkörébe tartozó feladatok tekintetében a polgármester a jogszabályoknak megfelelően jogosult kötelezettséget vállalni. Abban az esetben, ha előirányzat megtakarítás keletkezik, annak terhére új feladatot vállalni a képviselő-testület döntése alapján lehet.

Az előirányzatok feletti jogosultsággal és a költségvetés módosításával kapcsolatos rendelkezések

10. § (1) A képviselő-testület az előirányzatok feletti jogosultságot az alábbiak szerint szabályozza:

a, Az általános tartalék és a fejlesztési tartalék előirányzatának felhasználásról a képviselő-testület dönt.
b, Előirányzat átcsoportosítás képviselő-testületi döntés alapján történhet.
c, A költségvetés elfogadását követően meghatározott célra átvett pénzeszközökről a polgármester a képviselő-testületet negyedévente tájékoztatja és az előirányzat átcsoportosításokat kezdeményezi. d, A központi költségvetésből meghatározott célra juttatott, érdemi döntést nem igénylő támogatások összegét és az a, – c, pontok szerinti módosításokat, átcsoportosításokat a soron következő rendeletmódosításba be kell építeni.
e., A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert a költségvetési kiadási előirányzatai közötti átcsoportosításra.
f.,A képviselő-testület felhatalmazása alapján történt előirányzat módosításokról és előirányzat átcsoportosításokról a polgármester a képviselő-testület soron következő rendeletmódosításkor tájékoztatja.
g., A képviselő-testület a költségvetési rendeletét negyedévente, de legkésőbb az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-ei hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét. Ha év közben az Országgyűlés a hozzájárulások, támogatások előirányzatát zárolja, azokat csökkenti, törli, az intézkedés kihirdetését követően haladéktalanul a képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.
h., Amennyiben az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a képviselő-testületet tájékoztatja.
(2) Az önkormányzat és a hivatal a költségvetési rendeletben meghatározott kiemelt kiadási előirányzatai fő összegét nem lépheti túl. A kiadási előirányzatok - amennyiben a tervezett bevételek nem folynak be - nem teljesíthetők.
(3) Az önkormányzat és a hivatal költségvetése végrehajtása során - a saját bevételei teljesülési ütemére figyelemmel - vállalhat fizetési kötelezettséget és teljesíthet kifizetést.

A gazdálkodás szabályai

11. § (1) Az önkormányzat költségvetési rendeletében jóváhagyott beruházások, felújítások lebonyolítása a közbeszerzési törvény, valamint az önkormányzat beruházási szabályzatának előírásai alapján történhet.

(2) Az önkormányzat a költségvetési rendeletben meghatározott kiemelt kiadási előirányzati főösszegét nem lépheti túl. Az önkormányzat költségvetésében szereplő előirányzatokra a polgármester vállal kötelezettséget.

(3) Az önkormányzat a költségvetésben nem szereplő -bevételit és kiadását egyaránt eredményező- esemény felmerülésekor, a bevétel realizálódását követően, azzal megegyező összegben a bevételi előirányzat emelése mellett emelheti a kiadási előirányzatait, melyről a képviselő-testületet a polgármester soron következő képviselő-testületi ülésen tájékoztatja, a 10. §.(1) e,f. pontja alapján.

A költségvetés végrehajtásával kapcsolatos rendelkezések

12. § (1) Az önkormányzati követelésről történő lemondás a képviselő-testület hatáskörébe tartozik.

(2) Ha az önkormányzat javára vagyonról lemondanak, elfogadása értékhatár nélkül a képviselő-testület hatáskörébe tartozik.

(3) Az önkormányzat és a hivatal a feladataik színvonalasabb ellátása érdekében pályázatokat nyújthatnak be a törzskönyvi nyilvántartás szerinti tevékenységi körében, közvetlen pénzbeli támogatást, felajánlást fogadhatnak el.

(4) A (3) bekezdés szerint a pályázat benyújtásához minden esetben a képviselő-testület előzetes hozzájárulása szükséges kivéve, ha a pályázati önrész az 500.000 Ft-ot nem haladja meg és ez az előirányzatban rendelkezésre áll.

(5) A pályázaton való részvételhez történő hozzájárulás megadása előtt vizsgálni kell a pályázattal megvalósítandó cél működési kiadási vonzatát, annak több évre szóló kihatását.

(6) Több évre kiható működési kiadás esetén vagy, ha a pályázat benyújtásához a saját forrás az önkormányzatnál nem biztosított, akkor a pályázat benyújtásának előzetes engedélyezésével kapcsolatos hatáskört a képviselő-testület gyakorolja.

(7) A képviselő-testület az önkormányzatot megillető pénzkövetelésre fizetési halasztást, részletfizetést akkor engedélyezhet, ha az az önkormányzat gazdálkodását nem veszélyezteti.

(8) A helyi önszerveződő közösségek támogatására, pénzeszköz átadásokra biztosított előirányzat felhasználására, elszámolási kötelezettséget tartalmazó megállapodások alapján kerülhet sor.

13. § (1) Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásról a jegyző a felelős.

(2) Az önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester a felelős.

14. § (1) A költségvetési maradványt a hivatal gazdálkodási ügyintézője az éves beszámolóhoz kapcsolódóan felülvizsgálja. A költségvetési maradvány felhasználásáról a 2021. évi zárszámadás tárgyalásakor a képviselő-testület dönt.

15. § (1) Az önkormányzat átmenetileg szabad pénzeszközeinek a számlavezető pénzintézetnél rövidlejáratú kamatozó betétként történő lekötéséről – a gazdálkodás zavartalan biztosítása mellett - a polgármester rendelkezik.

(2) Működési (likviditási) és / vagy fejlesztési célú hitel felvételéről a képviselő-testület dönt.

16. § Adósságot keletkeztető ügyletekből és kezességvállalásokból fennálló kötelezettségei az önkormányzatnak a költségvetés elfogadásakor nincsenek.

17. § A képviselő-testület közvetett támogatásokat, így különösen adóelengedéseket, adókedvezményeket 2022. évben nem tervez.

18. § Az önkormányzatnak több éves kihatással járó kötelezettségei a költségvetés elfogadásakor nincsenek.

19. § A polgármester 1.000.000 Ft értékhatárig döntést hozhat a költségvetési források felhasználásáról, amelyről a képviselő-testület legközelebbi ülésén be kell számolnia.

20. § (1) Az állampolgárok életét és a vagyonbiztonságot veszélyeztető elemi csapás, illetőleg következményeinek az elhárítása érdekében a polgármester az önkormányzat költségvetése körében átmeneti intézkedést hozhat 1.000.000 Ft összeghatárig, amelyről a képviselő-testület legközelebbi ülésén be kell számolnia.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott jogkörben a polgármester az előirányzatok közötti átcsoportosítást hajthat végre, egyes kiadási előirányzatok teljesítését felfüggesztheti, a költségvetési rendeletben nem szereplő kiadásokat is teljesíthet.

A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése

21. § (1) Az önkormányzat ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetéséért és továbbfejlesztéséért az önkormányzat esetében a jegyző felelős.

(2) Az önkormányzat belső ellenőrzés kialakításáról független belső ellenőr útján gondoskodik. A megfelelő működtetésről és a függetlenség biztosításáról a jegyző köteles gondoskodik.

A köztisztviselők illetményalapja, a költségvetési létszámkeret

22. § (1) A képviselő-testület a köztisztviselők illetményalapját 2022. évben 60.000 Ft-ban állapítja meg, a köztisztviselők éves cafeteria összegét nettó 400.000 Ft-ban állapítja meg.

(2) A képviselő-testület által engedélyezett – a polgármester választott tisztség kivételével - költségvetési létszámkeret: 1 fő, ebből: közalkalmazott: 1 fő. A közfoglalkoztatásban foglalkoztatottak létszáma az aktuális hatósági szerződés szerint 4 fő.

(3) Az önkormányzat és a hivatal költségvetési létszámkerete év közben csak a képviselő-testület jóváhagyásával növelhető. A létszám növekedéshez a szükséges személyi juttatás előirányzatot csak akkor biztosítja a képviselő-testület, ha annak fedezete bér, illetve más egyéb megtakarításból rendelkezésre áll.

Záró rendelkezések

23. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba. E rendelet rendelkezéseit 2022. január 1. napjától alkalmazni kell.

(2) A jelen rendelet elfogadásáig – az ún. átmeneti időszakban beszedett bevételek és teljesített kiadások a jelen rendeletben szerepeltetett előirányzatokba beépítésre kerültek.

1/2022. (III.4.) önkormányzati rendelt mellékletei