Lothárdi Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2025. (IX. 16.) önkormányzati rendeletének indokolása
a partnerségi egyeztetés szabályairól
Hatályos: 2025. 09. 17Lothárdi Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2025. (IX. 16.) önkormányzati rendeletének indokolása
2025.09.17.
a partnerségi egyeztetés szabályairól
Részletes indokolás
Az 1–12. §-hoz és az 1. melléklethez
Az előzetes hatásvizsgálat:
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény (Jat) 17. §-a szerint a jogszabály előkészítője előzetes hatásvizsgálat elvégzésével felméri a szabályozás várható következményeit, melyről. önkormányzati rendelet esetén a helyi önkormányzat képviselő-testületét tájékoztatni kell. A hatásvizsgálat során vizsgálni kell:
a) a tervezett jogszabály valamennyi jelentősnek ítélt hatását, különösen
aa) társadalmi, gazdasági, költségvetési hatásait,
ab) környezeti és egészségi következményeit,
ac) adminisztratív terheket befolyásoló hatásait, valamint
b) a jogszabály megalkotásának szükségességét, a jogalkotás elmaradásának várható következményeit, és
c) a jogszabály alkalmazásához szükséges személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételeket.
rendelkezésre áll
a) Az új rendelet valamennyi jelentősnek ítélt hatása, különösen:
aa) A rendelet társadalmi, gazdasági, költségvetési hatásai:
A hatályos jogi szabályozás szerint történik a partnerségi egyeztetés
ab) A rendelet környezeti és egészségügyi következményei: nem releváns
ac) A rendeletnek adminisztratív terheket befolyásoló hatása: nincs
b) A jogszabály megalkotásának szükségessége, a jogalkotás várható következménye:
2025. január 1-jétől új építési szabályok léptek életbe, szükséges az egyes tárgykörök újra szabályozása
c) A jogszabály alkalmazásához szükséges személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételek: rendelkezésre állnak.
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény (Jat.) 18. §-a szerint a Képviselő-testületet tájékoztatni kell a javasolt szabályozás szükségességéről, továbbá ismertetni kell a jogi szabályozás várható hatásait. A jogszabály tervezetét az alábbiakkal indokolom:
Általános Indokolás
A magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény megalkotása és az építési jog „újra” szabályozása azt a célt tűzte ki, hogy a településtervezés, az építésügyi hatósági rendszerek, valamint az építmények tervezése és kivitelezése az arányosság és a használatazonosság elvén alapuljon, amely együttesen jelenti a szabályozás közérthetőségét, a digitális eszközök széleskörű igénybevételét, az építmények rendeltetésüknek megfelelő használatát, valamint az épített örökség védelmét és az újabb minőségi építészeti alkotások támogatását és az akadálymentességét, szolgálják.
Az új jogszabályi rendszerhez illeszkednie kell a helyi szabályozásnak is.
Részletes Indokolás
1. §- 2. §-hoz A partnerségi egyeztetés eseteit, a partnerek körét rögzíti.
3. §-hoz A partnerekkel történő egyeztetés szabályait, a partnerek tájékoztatásának módját tartalmazó rendelkezés.
4. §-5. §-hoz A partneri vélemény beküldésének és nyilvántartásának módját rögzíti.
6. §-8. §-hoz A beérkezett partnerségi javaslatok, észrevételek, vélemények kezelésének szabályait tartalmazza.
9. §-hoz A nyilvánosság biztosítását tartalmazó intézkedésekről rendelkezik.
10. §-hoz Hatályát vesztő rendelkezést tartalmaz.
11-12. §-hoz Hatályba léptető rendelkezést tartalmaz.
1. melléklethez A partnerek minimális tájékoztatási formáit, a tájékoztatás módját, a véleményezés módját és határidejét tartalmazza.