Nagyhajmás Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2004. (XI. 1.) önkormányzati rendelete

a temetőről és temetkezésről

Hatályos: 2012. 06. 02- 2022. 08. 31

Nagyhajmás Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2004. (XI. 1.) önkormányzati rendelete

a temetőről és temetkezésről

2012.06.02.

Nagyhajmás község Önkormányzati Képviselő-testülete a temetőkről és a temetkezésről szóló 1990 évi XLIII. tv. valamint annak végrehajtása tárgyában kiadott 145/1999/X.01/ Korm. rendeletben foglaltakra az alábbi rendeletet alkotja:

Általános rendelkezések

1. §1 A rendelet hatálya kiterjed Nagyhajmás községi Önkormányzat területén lévő Római Katolikus valamint Evangélikus Egyház tulajdonában, az önkormányzat kezelésében lévő temetőkre .

2. §2 Működő temető: Nagyhajmás 49/2 hrsz. alatt lévő 1.8462 m2 nagyságú terület valamint a 48 hrsz. alatt lévő 8878 m2 nagyságú terület.

3. § Az önkormányzat a fenntartási és üzemeltetési kötelezettségeit önállóan látja el.

Temetési helyek és szabályok

4. § (1) A temető sírtáblákra (parcella) a sírtáblákat pedig sorokra kell osztani. A sorokba a temetési helyeket folytatólagosan sorrendben lehet felhasználni.

(2) A betelt sírtáblákat az utolsó temetés napjával le kell zárni. A lezárt táblákba csak rátemetéssel lehet temetni.

(3) A lezárt temetőből és sírhelytáblából a holttest maradványokat csak exhumálás útján lehet áthelyezni a használatba levő temetőre.

Az exhumálás csak az illetékes tisztiorvos engedélye és előírásai szerint lehet végezni. A lezárt temetőből történő elszállításhoz az üzemeltető külön engedélye szükséges.

(4) Temetési hely kijelölésére sírjel használható, illetőleg létesíthető. A temetési helyen elhelyezett sírjelek helyben szokások legnagyobb magassága 2 méter.

(5) Az üzemeletetőnek térképet kell készíteni, amelyen fel kell tüntetni, hogy sírtáblák, sorok milyen temetési helyek céljára vannak fenntartva.

(6) A temető térképét annak bejáratánál ki kell függeszteni és a változásokat évente legalább egyszer át kell vezetni.

5. §3 Az egyes temetési helyek felett, 50 év meghatározott időtartamú rendelkezési jogáért az elhunyt hozzátartozójának, illetve az eltemetésre kötelezettnek díjat kell fizetni.

A díj mértéke 1.000.-Ft/sírhely.

6. §4 A temettetőnek az elhalt hűtéséért díjat nem kell fizetni. A ravatalozó használati díja 1.500.-Ft/alkalom.

7. § (1) A temetőben lévő sírhelyek méretei:

a) Felnőtt sírhely: egy személyes 1.80 m széles 3 m hosszú 2 m mély

két személyes 2,40 m széles 3 m hosszú 2 m mély

b) Gyermek sírhely: 0,60 m széles 1,30 m hosszú 2 m mély

c) Sírbolt (kripta) felszíni mérete:

2 személyes: 1,80 m széles 3 m hosszú 2,60 m mély

4 személyes: 2,40 m széles 3 m hosszú 2,60 m mély

Belső méretét úgy kell kialakítani, hogy alkalmas legyen a temetkezésre.

A sírhelyek a gyermeksírhely kivételével az oldaltávolságot is tartalmazzák, a gyermeksírok esetében 40 cm oldaltávolságot kell hagyni.

(2) Mélyített felnőtt sírhelybe (2,20 m) tisztiorvosi engedély alapján még egy koporsó helyezhető el.

(3) Sír, sírbolt felnyitására engedély hamvasztás más temetőbe való áthelyezés és rátemetés céljából, illetve a nyomozó hatóság rendelkezésére adható. A kolerában, pestisben, leprában, sárgalázban, kiütéses tífuszban, takonykórban, AIDS-ben, vírusos hemorrhagiás lázban elhunytak temetési helyének megnyitására csak az elhalálozástól számított egy év elteltével adható engedély.

(4) A sírhelyeket kifalazni, kibetonozni nem lehet.

(5) A sírhelyeken sírdomb kialakítása (felhantolás) kötelező, melynek magassága 50 cm.

(6) Rátemetés esetén – balesetek elkerülése végett – a síremlékeket a temettetőnek le kell bontani és újból biztonságosan fel kell állítani.

8. § (1) A sírhely és sírbolt6 felett rendelkezőnek az tekinthető, aki a használati díjat megfizette.

(2) A sírbolt és síremlék fenntartásáról annak létesítője, örököse köteles gondoskodni. Ha a sírbolt összeomlásától kell tartani, az üzemeltető felszólítja a fenntartásra kötelezett személyek bármelyikét, hogy gondoskodjanak a helyreállításról. Ha a felhívás eredménytelen marad, elrendelheti a sírbolt eltávolításáét, illetve a sírboltba való további temetkezést megtilthatja.

(3) Közvetlen veszély fennállása esetén a felhívás kötelező. A felhívást – a temetési hely megjelölésével – a temető bejáratánál és a parcella sarkán 90 napra ki kell függeszteni.

(4) Arra nézve, hogy a sírboltba kik temetkezhetnek, a létesítőnek a sírboltkönyvbe bejegyzett

rendelkezései az irányadók.
(5) A sírboltba csak annyi elhalt temethető , ahány férőhelyre azt építették.

9. § (1) A holtest elhamvasztásához - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével – a tisztiorvos engedélye szükséges.

(2) A kórházban elhunyt személy, valamint rendőri intézkedéssel boncolásra szállított holttest elhamvasztását a boncorvos engedélyezi.

Temetkezési szolgáltatások

10. § A temetőben a temetkezési szolgáltatásokról az eltemettető döntése szerint bármely engedéllyel rendelkező szolgáltató gondoskodhat.

11. § (1) A temetés módjára, illetve a hamvasztásra az elhunytnak életében tett nyilatkozata, ennek hiányában a temetésről (hamvasztásról) gondoskodó személy rendelkezései az irányadók.

(2) A rendelkezésre jogosultságot az üzemeltető csak akkor köteles vizsgálni, ha azzal kapcsolatosan kifogást jelentettek be. Ha a jogosultságot nem lehetett megállapítani, akkor a bíróság vagy a gyámhatóság döntését kell kérni. A vita lezárásáig a halott nem temethető el.

12. § (1) A felravatalozott koporsót – az eltemettető kívánságára – a búcsúztatás (szertartás) megkezdéséig nyitva lehet tartani. Nem lehet nyitva tartani az oszlás vagy roncsolt állapotban lévő holttest koporsóját.

(2) A fertőző betegségben elhunytak koporsóját légmentesen lezárt állapotban kell felravatalozni , és azt felnyitni nem szabad. A gyászolók a koporsóval nem érintkezhetnek.

13. § (1) A temetkezési hely birtokosa által végezhető munkák:

a) egynyári vagy évelő lágyszárú dísznövények ültetése, ápolása

b) cserepes, vágott és művirág, koszorú elhelyezése,

c) olyan fás szárú növények ültetése, melyek kifejlett állapotban sem érik el a 2 méteres magasságot.

(2) A sírhely birtokosa köteles a sírhely gondozását, gyomtalanítását rendszeres elvégezni.

14. § (1) Sírbolt, síremlék állítását, építési anyag temetőbe szállítását, valamint a 13. §-ban felsoroltakon kívül – egyéb munkálatokat az üzemeltetőnél – külön jogszabály szerint építési engedély köteles tevékenységet is – előzetesen be kell jelenteni a munka jellegének és a munkálatok végzésének időpontjával és várható időtartamával együtt.

(2) Az előírt bejelentés hiánya vagy attól való eltérés esetén, valamint a 13. § (2) bekezdésben szereplő kötelezettség elmulasztása esetén a Polgármesteri Hivatal a sírhely birtokosát - határidő kitűzésével – felhívja a sérelmes állapot megszüntetésére. A felhívás eredménytelensége esetén a szükséges munkát elvégzi (elvégezteti) és annak költségeit áthárítja a sírhely birtokosára.

Nyilvántartások vezetése

15. § (1) Halottat csak halott vizsgálati bizonyítvány alapján szabad eltemetni vagy elhamvasztani.

(2) Az üzemeltető az új sírmezők, sírnegyedek, sírparcellák megnyitása előtt gondoskodik a sírnyilvántartási térkép elkészítéséről és annak a jegyző által történő jóváhagyásáról. A temető térképét a temető nyilvántartó könyvvel összhangban az önkormányzat megbízottja vezeti. A temető dokumentációkat a temető kiürítésének elrendeléséig tűztől védve, páncélszekrényben kell megőrizni, azt követően a Baranya megyei Levéltárnak kell átadni.

(3) A nyilvántartó könyvbe minden temetést időrend szerint a következő adatokkal kell bejegyezni: folyószám, a temetés napja, az elhalt neve, leánykori neve, születési ideje, utolsó lakóhelye, az elhalálozás időpontja , fertőző betegségben elhunytaknál a halál oka, a sírhelytábla, sor, hely szám, valamint a síremlék létesítésére vonatkozó bejegyzések. A nyilvántartó könyvhöz betűrendes névmutatót kell vezetni, amely az eltemetett halottak nevét és sírhelyeinek pontos megjelölését tartalmazza. A nyilvántartásnak tartalmaznia kell a sírhely birtokosának nevét és lakcímét is.

(4) A sírboltkönyv a sírboltban elhelyezett halottak bejegyzésére szolgál. A sírboltkönyvet a /3/ bekezdésben meghatározott tartalommal kell vezetni, a sírbolt számának feltüntetésével. A sírbolt könyvbe be kell vezetni a létesítőnek a sírboltra vonatkozó rendelkezéseit.

(5) A nyilvántartási adatokból tájékoztatást – a halott nevének, a temetés időpontjának és a temetkezés helyének kivételével – csak bírósági és hatósági eljáráshoz lehet adni.

A temető rendje

16. § (1) A temető nyitva tartása folyamatos.

(2) A temetőben mindenki a hely csendjének, a kegyeletnek megfelelő magatartást köteles tanúsítani.

(3) A temetőben kegyeleti tárgyakat , a sírokra ültetett fákat és növényeket valamint a sírok díszítésére szolgáló anyagokat beszennyezni tilos.

(4) A sírhelyek gondozása során keletkező hulladék a sírhelyek között nem tárolható, azt a temetőben lévő hulladékgyűjtő edénybe kell elhelyezni.

(5) A sírok kerítéssel nem határolhatók körül.

(6) A temető területére kutyát bevinni – vakvezető kutya kivételével – tilos.

17. § (1) Az üzemeltető hozzájárulása szükséges építőanyagoknak a temetőbe való beszállításához, építési vagy bontási munkák elvégzéséhez.

(2) A temető területéről sírkövet, síremléket, fejfát – vagyonvédelmi okokból csak a temető üzemeltetőjének történő előzetes bejelentés és engedélyezés után szabad kivinni.

18. § (1) A temetőbe gépjárművel, motorkerékpárral behajtani és ott közlekedni tilos.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt tiltás a mozgáskorlátozottakra, az engedélyezett munkálatokat végzőkre és – esetenként – a láthatóan idős betegekre nem vonatkozik.

19. §5

20. § Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

1

Módosította a 4/2007. (IV. 10.) rendelet (Hatályos: 2007. április 10-től)

2

Módosította a 4/2007. (IV. 10.) rendelet (Hatályos: 2007. április 10-től)

3

Módosította a 10/2008. (XII. 22.) rendelet (Hatályos: 2009. január 1-től)

4

Módosította a 10/2008. (XII. 22.) rendelet (Hatályos: 2009. január 1-től)

5

Hatályon kívül helyezte a 4/2012. (VI.02.) rendelet (Hatálytalan: 2012. június 02-től)