Kákics Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2011.(VIII.2.) számú rendelete

a szociális földprogramról

Hatályos: 2014. 03. 27

Kákics Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2011.(VIII.2.) számú rendelete

a szociális földprogramról

2014.03.27.

Kákics község Önkormányzatának Képviselő-testülete (továbbiakban: képviselő-testület) - a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében biztosított jogkörében eljárva – a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Sztv.) 47. § (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendelet alkotja.

A rendelet célja

1. § A Szociális Földprogram célja a szociálisan hátrányos helyzetű inaktív, vagy tartósan alacsony jövedelmű háztartások gazdasági aktivizálása, a szociálisan támogatásra szorulók kistermelői munkájának lehetővé tétele, a szociális problémák enyhítése, a szociálisan nehéz helyzetbe került családok megélhetési, egyben foglalkoztatási gondjainak enyhítése.

A rendelet célja, hogy a helyi sajátosságoknak megfelelően szabályozza a szociális földprogramban résztvevők körét, a támogatás eljárási szabályait, a támogatás formáit, az igénybevétel módját és feltételeit, valamint a támogatott személyek jogait és kötelezettségeit, illetve kötelezettség megszegésének következményeit.

A rendelet hatálya

2. § (1) A rendelet hatálya kiterjed Kákics község Önkormányzatának közigazgatási területén élő lakóhellyel rendelkező magyar állampolgárokra, az állandó tartózkodásra jogosító személyigazolvánnyal rendelkező bevándoroltakra, a letelepedési engedéllyel rendelkező személyekre, valamint a magyar hatóságok által menekültként elismert személyekre továbbá a (2) és (4) bekezdésben foglalt eltéréssel a Kákics község Önkormányzatának közigazgatási területén tartózkodó magyar állampolgárságú, valamint – ha nemzetközi szerződés másként nem rendelkezik- a letelepedett, bevándorolt, illetve befogadott jogállású, továbbá a magyar hatóságok által menekültként, illetve hontalanként elismert személyekre.

Hatásköri és eljárási rendelkezések

3. § (1) Kákics Község Önkormányzata a pályázati forrásokat saját forrásaival kiegészítve Szociális Földprogramot valósít meg, mely növénytermesztés és állattenyésztés tevékenységekből áll.

(2) A program meghirdetéséről a Képviselő-testület dönt. A programban való részvétel iránti kérelmeket a Sellyei Közös Önkormányzati Hivatal Építési és Városüzemeltetési Osztályánál lehet benyújtani az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon, a program meghirdetésétől számított 15 napon belül.

(3) A kérelemhez csatolni kell s jövedelem-nyilatkozatot a jövedelem típusának megfelelő igazolásokkal, valamint a nyilatkozatot a (7) bekezdésben foglaltak teljesítéséről, ill. vállalásáról.

(4) A jövedelem számításánál havi rendszerességgel járó – nem vállalkozásból származó- jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző hónap jövedelmét, nem havi rendszerességgel szerzett, illetve vállalkozásból származó jövedelem esetén a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző tizenkét hónap alatt szerzett jövedelem egyhavi átlagát kell figyelembe venni.

(5) A szociális földprogramban való részvételi jogosultságot a Képviselő-testület állapítja meg, a képviselő-testület által meghatározott keretszámok figyelembe vételével.

(6) A szociális földprogramban való részvétel iránti kérelmet nyújthat be:

- akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át, egyedülálló esetén a 250%-át;
-nyugdíjasok;
-akik nagycsaládos háztartásban élnek;
-akik roma háztartásban élnek;
-aki tartós munkanélküli;
-akik fiatal házasok;
-aki rendelkezésre állási támogatásban vagy rendszeres szociális segélyben részesül;
-akinek a programban történő részvételhez való hozzáállása pozitív megítélésű;
(7) A programban való részvétel feltétele:
- önellátásra szolgáló konyhakerti növénytermesztés esetén a résztvevő az önkormányzat által a pályázatba bevont, a résztvevő saját tulajdonát képező földterület, földrészlet művelését vállalja (a pályázatba bevont, magánszemélyek tulajdonát képező földterületek, ingatlanok, eszközök és szolgáltatások biztosítják az Önkormányzat, mint pályázó hozzájárulását);
- állattenyésztés esetén rendelkezik a megfelelő zárt vagy zárttá tehető állattartó térrel, mely megfelel a közegészségügyi szabályoknak;
- amennyiben a pályázat kötelezővé teszi, a résztvevő nyilatkozatban vállalja a támogatáshoz szükséges önerő megfizetését;
- a résztvevő együttműködési megállapodást köt az Önkormányzattal és vállalja a támogatási szerződésben foglaltak megtartását;
- résztvevőnek nincs helyi adó- illetve vízdíjtartozása.
(8) A programban való részvételre a kiválasztott személyekkel ill. családokkal az Önkormányzat szerződést köt, mely tartalmazza;
-az növénytermesztés esetén az átadott vetőmag, állattenyésztés esetén az átadott naposcsibe fajtáit, mennyiségét;
-a művelési, ill. állattenyésztés esetén a nevelési kötelezettség kimondását;
-a Sellyei Közös Önkormányzati Hivatal tanácsadási jogosultságát;
- a betakarítás várható időpontját;
-az Önkormányzat képviselő-testülete által létrehozott ellenőrző bizottság ellenőrzési jogosultságát;
- együttműködési kötelezettséget a mindenkori program.koordinátorral;
-adatszolgáltatási kötelezettséget;
-az elszámolás szabályait;
- a szerződésben meghatározott kötelezettségek megszegésének jogkövetkezményeit;
- a visszafizetési kötelezettséget.
(9) Az önkormányzat a program költségét pályázati és saját forrásból finanszírozza.
(10) A program során a termés a kedvezményezett tulajdonába kerül. Előnevelt csirke nevelése esetén az állatokat 6 hetes korukig kell nevelni, azok a kötelezettség teljesítéséig az önkormányzat tulajdonát képezik. A határidő letelte után az állatok a kedvezményezett tulajdonába mennek át. Az előállított mezőgazdasági terméket a családok kötelesek saját háztartásukban felhasználni.
(11) Az Önkormányzat a szerződésben rögzítettek betartásának ellenőrzésére három fős ellenőrző bizottságot hoz létre, mely a mindenkori program-koordinátorból és kettő képviselő-testületi tagból áll.
(12) A kedvezményezett köteles a program keretében művelésbe bevont földet a jó gazda gondosságával művelni (gyommentesítés, kártevők elleni védekezés stb.), a termést időben betakarítani, az átadott naposcsibéket megfelelően gondozni, etetni.
(13) A kedvezményezett köteles minden olyan magatartástól tartózkodni, mellyel más kedvezményezettnek, továbbá bárkinek kárt okozna.
(14) A kedvezményezetti jog és az abból származó bármilyen más előny másra nem ruházható át.
(15) A szerződésben rögzített kötelezettségek elmulasztása esetén a Sellyei Közös Önkormányzati Hivatala kedvezményezettet
- határidő megjelölésével írásban felszólítja a kötelezettség teljesítésére;
- amennyiben a kedvezményezett nem tesz eleget a felszólításnak, a Képviselő-testület kizárja a földprogramból.

Záró rendelkezések

4. § (1) Jelen rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

(2) A rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.