Kákics Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2014(II.17.) önkormányzati rendelete

Kákics Község Önkormányzatának 2014.évi költségvetéséről

Hatályos: 2015. 04. 29

Kákics Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2014(II.17.) önkormányzati rendelete

Kákics Község Önkormányzatának 2014.évi költségvetéséről

2015.04.29.

Kákics Község Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32.cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében , az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjaiban meghatározott feladatkörében eljárva Kákics Község Önkormányzatának 2014.évi költségvetéséről és annak végrehajtására vonatkozó szabályokról az alábbiakat rendeli el:

1. §

A rendelet hatálya

(1) A 2014. július 1. és 2014. december 31. között pótelőirányzatként biztosított állami támogatások, átvett pénzeszközök, valamint a saját bevételek előirányzatának növelése miatt a költségvetési rendelet 2. § (1) bekezdésében megállapított

Költségvetési bevételét

28.877 E Ft-tal

Költségvetési kiadását

28.877E Ft-tal

módosítja és az önkormányzat 2014. évi

módosított költségvetési bevételét

62.666 E Ft-ban

módosított költségvetési kiadását

73.789 E Ft-ban

a költségvetési egyenleg összegét
- ebből működési
felhalmozási

11.123.E Ft-ban
10.219 E Ft
904 E Ft

állapítja meg.
(2) A kiadási főösszegen belül a módosított kiemelt előirányzatokat

64.731E Ft

Működési költségvetés módosított kiadásai

33.463E Ft

Személyi juttatások

5.245E Ft

Munkaadókat terhelő járulékok és szociális hozzájárulási adó

9.180E Ft

Dologi kiadások

13.868E Ft

Ellátottak pénzbeli juttatásai

2.975E Ft

Egyéb működési célú kiadások

128E Ft

- ebből: Elvonások és befizetések

0E Ft

Garancia- és kezességvállalásból kifizetés ÁH-n belülre

0 E Ft

Visszatérítendő támogatások, kölcsön nyújtása ÁH-n belülre

0E Ft

Visszatérítendő támogatások, kölcsön törlesztése ÁH-n belülre

605E Ft

Egyéb működési célú támogatások ÁH-n belülre

0 E Ft

Garancia- és kezességvállalásból kifizetés ÁH-n kívülre

367 E Ft

Visszatérítendő támogatások, kölcsön nyújtása ÁH-n kívülre

0E Ft

Árkiegészítések, támogatások

0E Ft

Kamattámogatások

1.875E Ft

Egyéb működési célú támogatások ÁH-n kívülre

2.195E Ft

Felhalmozási költségvetés módosított kiadásai

1.147E Ft

Beruházások

.E Ft

- ebből: EU-s forrásból megvalósuló beruházás

1.048 E Ft

Felújítások

0 E Ft

- ebből: EU-s forrásból felújítás

0 E Ft

Egyéb felhalmozási kiadások

0E Ft

- ebből: Garancia- és kezességvállalásból kifizetés ÁH-n belülre

0E Ft

Visszatérítendő támogatások, kölcsön nyújtása ÁH-n belülre

0 E Ft

Visszatérítendő támogatások, kölcsön törlesztése ÁH-n belülre

0E Ft

Egyéb működési célú támogatások ÁH-n belülre

0E Ft

Garancia- és kezességvállalásból kifizetés ÁH-n kívülre

0 E Ft

Visszatérítendő támogatások, kölcsön nyújtása ÁH-n kívülre

0 E Ft

Lakástámogatás

0 E Ft

Egyéb felhalmozási célú támogatások ÁH-n kívülre

6.863E Ft

Tartalék

0E Ft

Finanszírozási kiadások

jogcímenkénti megoszlásban állapítja meg.
(2) bekezdésben megállapított költségvetési bevételek forrásonkénti, a költségvetési kiadások jogcímenkénti megoszlását önkormányzati szinten, továbbá a finanszírozási bevételeket és kiadásokat a rendelet 1.1. melléklete alapján határozza meg a képviselő-testület.
(3) A bevételek és kiadások előirányzat-csoportok, kiemelt előirányzatok és azon belül kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, állami (államigazgatási) feladatok szerinti bontásban az 1.2., 1.3., 1.4. mellékletek szerint állapítja meg.
(4) A működési és felhalmozási bevételek és kiadások előirányzatai mérlegszerű bemutatását önkormányzati szinten a 2.1. és a 2.2. melléklet részletezi.
(5) A működési hiány belső finanszírozásának érdekében a képviselő-testület az előző év(ek) költségvetési maradványának teljes körű felhasználását rendeli el.
(6) A felhalmozási hiány finanszírozása érdekében a 10 millió forintot meghaladó fejlesztési célú adósságot keletkeztető ügylet megkötésére a Kormány hozzájárulása szükséges. A 10 millió forintot meg nem haladó fejlesztési célú adósságot keletkeztető ügylet esetében a hiány külső finanszírozása fejlesztési hitelből /vagy/ az előző év(ek) költségvetési maradványának, vállalkozási maradványának igénybevételével történik.

3. §

A költségvetés részletezése

A Képviselő-testület az önkormányzat 2014. évi költségvetését részletesen a következők szerint állapítja meg:
(1) Az Önkormányzat adósságot keletkeztető ügyletekből és kezességvállalásokból fennálló kötelezettségeit a 3. melléklet részletezi.
(2) Az Önkormányzat saját bevételeinek részletezését az adósságot keletkeztető ügyletből származó tárgyévi fizetési kötelezettség megállapításához a 4. melléklet tartalmazza.
(3) Az Önkormányzat 2014. évi adósságot keletkeztető fejlesztési céljait az 5. melléklet részletezi.
(4) Az Önkormányzat költségvetésében szereplő beruházások kiadásainak beruházásonkénti részletezését a 6. melléklet szerint határozza meg.
(5) Az önkormányzat költségvetésében szereplő felújítások kiadásait felújításonként a 7. melléklet szerint részletezi.
(6) Az EU-s támogatással megvalósuló programokat és projekteket, valamint az önkormányzaton kívül megvalósuló projektekhez való hozzájárulást a 8. melléklet szerint hagyja jóvá.
(7) A Képviselő-testület a több éves kihatással járó döntések számszerűsített hatásait éves bontásban , összesített célok szerint a 9. melléklet szerint hagyja jóvá.
(8) A Képviselő-testület a közvetett támogatásokat, azok jellege, mértéke, összege, illetőleg kedvezményezettje szerinti részletezettséggel a 10. melléklet szerint hagyja jóvá.
(9) A képviselő-testület az önkormányzat előirányzat-felhasználási tervét a 11. melléklet szerint hagyja jóvá.
(10) A képviselő-testület a 2014.évben céljelleggel juttatott támogatásokat a 12. melléklet szerint hagyja jóvá.

4. §

Általános és céltartalékok

(1) A Képviselő-testület az önkormányzat általános működési tartalékát 650. E.Ft összegben állapítja meg.
(2) A Képviselő-testület az általános tartalék felhasználásáról történő döntést a polgármester hatáskörébe ruházza át.
(3) A (2) bekezdésben foglaltak alapján hozott döntésekről a Rendelet módosításával egyidejűleg a képviselő-testületnek be kell számolni.

5. §

.

Költségvetési létszámkeret

(1) A Képviselő-testület az önkormányzat összesített létszámkeretét 25 főben állapítja meg az alábbiak szerint:
- az önkormányzati szakfeladat 1 fő
- Falugondnoki szolgálat: 1 fő
- Közfoglalkoztatottak foglalkoztatás: 23 fő
(3) A költségvetési szerveknél létszámnövekedést csak a képviselő-testület engedélyezhet. Az átmenetileg betöltetlen álláshelyekre jutó személyi juttatások előirányzatával úgy kell gazdálkodni, hogy az álláshely az év bármely időpontjában betölthető legyen.

6. §

A költségvetés végrehajtásának szabályai

(1) Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a jegyző a felelős.
(2) Az Önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.
(3) A költségvetési hiány csökkentése érdekében évközben folyamatosan figyelemmel kell kísérni a kiadások csökkentésének és a bevételek növelésének lehetőségeit.
(4) Kiegészítő támogatás igényléséről a működőképességet veszélyeztető helyzet esetében a polgármester gondoskodik, külön képviselő-testületi döntés alapján.
(5) A finanszírozási bevételekkel és kiadásokkal kapcsolatos hatásköröket a Képviselő-testület gyakorolja.

5. §

Az előirányzatok módosítása

(1) Az Önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosításáról, a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításról a képviselő-testület dönt.
(2) A képviselő-testület a jóváhagyott kiadási előirányzatok közötti átcsoportosítás jogát minden esetben fenntartja magának.
(3) A képviselő-testület a (2) bekezdés szerinti előirányzat-módosítás, előirányzat-átcsoportosítás átvezetéseként - az első negyedév kivételével - negyedévenként, de legkésőbb az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-ei hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét. Ha év közben az Országgyűlés a hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, törli, az intézkedés kihirdetését követően haladéktalanul a képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.
(4) Amennyiben az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a képviselő-testületet tájékoztatja.
(5) A képviselő-testület által jóváhagyott kiemelt előirányzatokat valamennyi érintett köteles betartani. Az előirányzat túllépés fegyelmi felelősséget von maga után.

6. §

A gazdálkodás szabályai

(1) A Képviselő-testület a köztartozásmentes, átlátható társadalmi önszerveződések, civil közösségek részére pénzbeli támogatást nyújthat. Az önkormányzat költségvetéséből támogatott szervezetek legkésőbb a költségvetési évet követő év március 31-ig kötelesek – megállapodásban foglaltak szerint - a részükre céljelleggel juttatott összegek rendeltetésszerű felhasználásáról elszámolni. A közös önkormányzati hivatal pedig ellenőrizni köteles, hogy a felhasználás a célnak megfelelőn és jogszerűen történt-e. A szervezetek a költségvetési rendeletben meghatározott előirányzatot nem léphetik túl és az önkormányzati támogatásokat csak a támogatói megállapodásban, üzleti tervben rögzített feladatokra használhatják fel visszafizetési kötelezettség terhe mellett.
(2) A költségvetés folyamatos ellenőrzését, felügyeletét a Képviselő-testület a féléves, háromnegyedéves és éves beszámoló keretében a rendelkezésre álló központi és intézményi adatok alapján végzi.
(3) Az állampolgárok élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető elemi csapás, illetőleg következményeinek az elhárítása érdekében (veszélyhelyzetben) a polgármester a helyi önkormányzat költségvetése körében átmeneti intézkedést hozhat, amelyről a képviselő-testület legközelebbi ülésén be kell számolnia.
(4) A (3) bekezdésben meghatározott jogkörben a polgármester az előirányzatok között átcsoportosítást hajthat végre, egyes kiadási előirányzatok teljesítését felfüggesztheti, a költségvetési rendeletben nem szereplő kiadásokat is teljesíthet.
(5) Az önkormányzat az államháztartás pénzeszközei felhasználásáról, az államháztartáshoz tartozó vagyonnal történő gazdálkodással összefüggő nettó 5 millió Ft-ot elérő vagy azt meghaladó mértékű - árubeszerzésre, építési beruházására, szolgáltatás megrendelésre, vagyon-értékesítésre, vagyonhasznosításra, vagyon vagy vagyoni értékű jog átadására, valamint koncesszióba adásra vonatkozó szerződések megnevezését (típusát), tárgyát, a szerződő felek nevét, szerződés értékét, a határozott időre kötött szerződés tartalmát valamint az említett adatok változásaira vonatkozó adatokat közzé teszi a helyben szokásos módon a szerződés kötést követő 60 napon belül.

7. §

A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése

(1) Az önkormányzati költségvetési szervek ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetésért és továbbfejlesztéséért az önkormányzat esetében a jegyző felelős.
(2) Az Önkormányzat a belső ellenőrzés kialakításáról , megfelelő működtetésről és a függetlenség biztosításáról a jegyző köteles gondoskodni.

8. § Záró és vegyes rendelkezések

(1 Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban a 2014. költségvetési évre, 2014. január 01-től alkalmazni kell.
(3) A rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.

1. melléklet