Csarnóta Község Önkormányzata Képviselő testületének 5/2020 (VIII.17.) önkormányzati rendelete

a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról

Hatályos: 2021. 01. 25- 2021. 10. 15

Csarnóta község képviselő testületének 5/2020 (VIII.17.) önkormányzati rendelete

a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról1

2021.01.25.

Csarnóta Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 1. §‑ának (2) bekezdésében, 10. § (1) bekezdésében, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 26. §‑ában, 32. § (1) bekezdés b) pontjában és (3) bekezdésében, 45. §‑ában, 48. § (4) bekezdésében, 58/B § (2) bekezdésében, 62. § (2) bekezdésében és 92. § (1) és (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk. (1) bekezdés a) pontjában, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1.A rendelet célja

1. § (1) A rendelet célja a szociális biztonság megteremtése és megőrzése érdekében – kiemelten az időskorú lakosságra, a gyermeket nevelő családokra, ezen belül is a nagycsaládokra, figyelemmel az Önkormányzat teherbíró képességére – az egyes szociális ellátások formáinak, az ellátásokra való jogosultság feltételeinek, valamint érvényesítésének helyi szabályozása.

(2) A Képviselő-testület az ellátások biztosításával a szociális szempontokból rászorult családok életminőségén kíván javítani, ösztönözni kívánja a kérelmezőket arra, hogy maguk is tegyenek meg minden tőlük elvárhatót annak érdekében, hogy családjuk eltartásáról elsősorban kereső tevékenységből származó jövedelemből tudjanak gondoskodni, mivel az egyének, a családok és a helyi közösség aktivitása nélkülözhetetlen feltétel a szociális biztonság megteremtése szempontjából.

2.A rendelet hatálya

2. § Ha jogszabály vagy e rendelet másként nem rendelkezik, a rendelet hatálya kiterjed a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. § (1)-(3) bekezdése szerint Csarnóta Község Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) közigazgatási területén lakcímmel rendelkező és életvitelszerűen itt tartózkodó személyekre.

3. Értelmező rendelkezések

3. § (1) E rendelet alkalmazásában:

a) lakcím: a bejelentett lakó- vagy tartózkodási hely, melyre a személyi adat- és lakcímnyilvántartás adatai irányadók;

b) lakóhely: a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény szerint, annak az ingatlannak a címe, amelyben a polgár él;

c) tartózkodási hely: a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény szerint, annak a lakásnak a címe, ahol a polgár – lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül – három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik;

d) hozzátartozó: a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 8:1. § (1) bekezdés 2. pont szerint, a közeli hozzátartozó, az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, és a testvér házastársa;

e) közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér.

f) háztartás: az egy lakásban együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező személyek közössége. Külön háztartásnak számít ingatlanon belül nyilatkozat alapján különálló személy vagy személyek közössége, melyet az önkormányzat környezettanulmányban ellenőriz, azt nyilvántartásba vesz.

(2) Az (1) bekezdésben nem szabályozott fogalmak tekintetében az Szt. 4. § rendelkezései az irányadók.

II. Fejezet

Hatásköri és általános eljárási rendelkezések

4. Hatásköri és eljárási rendelkezések

4. § (1) E rendeletet az Szoctv.-vel és a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III. 27.) Korm. rendelettel továbbá az egyes szociális ellátások folyósításának és elszámolásának szabályairól szóló 62/2006. (III. 27.) Korm. rendelettel és a személyes gondoskodást nyújtó ellátások térítési díjairól szóló 29/1993. (II. 17.) Korm. rendelettel együtt kell alkalmazni.

5. § (l) Az e rendeletben szabályozott önkormányzati gyermek születéskori és temetési támogatás szociális feladat-és hatásköröket a Képviselő-testület első fokon a jegyzőre ruházza.

(2) A jegyző önkormányzati hatósági jogkörben hozott döntése ellen a Képviselő-testülethez címzett, de a Polgármesteri Hivatalban benyújtandó illetékmentes fellebbezéssel lehet élni.

6. § (1) Az ellátás iránti kérelmet a Nagyharsányi Közös Önkormányzati Hivatal Túronyi Kirendeltségén (továbbiakban: Hivatal), illetve Csarnóta Község Polgármesteri Hivatalában lehet előterjeszteni. az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon.

(2) Amennyiben a szociális ellátást kérő az általa kérelmezett ellátás helyett más ellátásra lenne jogosult, erre a tényre a figyelmét fel kell hívni, illetőleg amennyiben a benyújtott iratok alapján annak feltételei fennállnak az ellátást részére hivatalból meg kell állapítani.

7. § (1) A rendelet által alkalmazott fogalmak értelmezésére az Szoctv.-ben foglaltakat kell alkalmazni.

(2) Nincs szükség igazolásra azon adatok tekintetében, melyek a Hivatal nyilvántartásaiban fellelhetőek.

(3) A pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III. 27.) Korm. rendeletáltal említett ellátások tekintetében a kérelemhez az ott felsorolt bizonyítékokat kell csatolni.

(4) A szociális ellátás igénybevételének eljárása kérelemre indul, melyhez erre a célra rendszeresített, a Nagyharsányi Közös Önkormányzati Hivatal Túronyi kirendeltségénél, illetve a Csarnóta Község Polgármesteri Hivatalában fellelhető formanyomtatvány áll rendelkezésre. A kérelemhez az egyes ellátási formáknál felsorolt mellékleteket és nyilatkozatokat kell csatolni.

8. § (1) A döntésre jogosult szerv döntését a benyújtott kérelem, annak mellékletei valamint szükség szerint elkészített környezettanulmány alapján köteles meghozni.

5. A jogosulatlanul igénybevett ellátás visszatérítése

9. § Az Szoctv. 17. § (5) bekezdésében meghatározott kérelmek elbírálása Csarnóta Község Önkormányzatának Képbivelő-testülete hatáskörébe tartozik.

6. Adatkezelés

10. § (1) A jegyző a szociális ellátásra való jogosultság megállapítása, az ellátás biztosítása, fenntartása és megszüntetése céljából az Szt. 18-19. §-ban foglaltaknak megfelelően országos és helyi nyilvántartást vezet.

(2) A szociális ellátásban részesülő a jogosultság feltételeit érintő lényeges tények, körülmények megváltozását a változás bekövetkeztétől számított 15 napon belül köteles az Önkormányzatnak bejelenteni.

7. A szociális gondoskodás rendszere

11. § (1) Az önkormányzat a szociális gondoskodásra vonatkozó kötelezettségeinek teljesítését

a) pénzbeli- és természetbeni ellátások nyújtásával;

b) személyes gondoskodást biztosító alap ellátások megszervezésével.

8. Ellátási formák

12. § Az Önkormányzat Képviselő-testülete a jogosult számára

a) rendkívüli települési támogatást
aa) eseti támogatást
ab) temetési támogatást
ac) gyermek születéskori támogatást
ad)vis maior támogatást
- általános vis maior támogatást
- rendkívüli vis maior támogatást
ae) gyógyszertámogatást
af) beiskolázási támogatást
ag) óvodáztatási támogatást
ah) gyermekek és idóskorúak, háztartások települési támogatását
ai) az önkormányzat által megtermelt termény formájában nyújtott települési támogatást
b) köztemetést
állapít meg az Szt. 45. §-ában és 48. §-ában foglaltak figyelembevételével, valamint e rendeletben meghatározott feltételek szerint.
III. Fejezet

Rendkívüli települési támogatások

9. Eseti támogatás

13. § (1) Eseti települési támogatásban részesíthetők kérelemre vagy hivatalból azok, akik önmaguk, illetve családjuk létfenntartásáról más módon nem tudnak gondoskodni, vagy alkalmanként jelentkező többletkiadásuk miatt anyagi segítségre szorulnak és

a) akinek családjában az egy főre jutó jövedelem legfeljebb az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-a vagy

b) egyedülálló személy esetén jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének legfeljebb 200%-a.

(2) Az eseti települési támogatás évente négy esetben adható. Az egy alkalommal nyújtott rendkívüli települési támogatás legmagasabb összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 100 %-át nem haladhatja meg, de legalább 1000,-Ft. Az egy naptári éven belül megállapított települési támogatás együttes összege nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át. A kérelemhez mellékelni kell a többletkiadásokat hitelt érdemlően bizonyító dokumentumokat. Amennyiben azok a kérelem benyújtásakor nem állnak rendelkezésre, a Szoctv. 17. § (1) bekezdésében foglaltakra figyelemmel utólagos elszámolási kötelezettséget kell előírni.

10. További rendkívüli települési támogatások

14. § (1) A képviselő-testület a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, személyek részére jövedelemtől függetlenül e rendeletben meghatározottak szerint rendkívüli települési támogatást nyújt

ab) halálesetre tekintettel a temetési költségek viseléséhez annak , aki a meghalt csarnótai lakos eltemettetéséről gondoskodott egyszeri 25.000 Ft temetési támogatás,
ac) gyermek születésére tekintettel életvitelszerűen itt élő szülők gyereke születése esetén a szülők számára egyszeri 25.000 Ft gyermek születéskori támogatása,
ad) vis maior kár bekövetkezése esetén:
- általános vis maior támogatás: rendkívüli időjárási helyzet beállta esetén katasztrófaveszély elhárítására való felkészülés segítésére a település minden háztartásának, normatív módon meghatározott mértékben,
- rendkívüli vis maior támogatás: egyedi kérelemre katasztrófahelyzet esetén a lakóingatlanban bekövetkezett kár helyreállításához történő segítségnyújtás a helyreállítási költség 10%-a, legfeljebb 50. 000,- Ft,
ae) eseti gyógyszer hozzájárulás
Az egészségi állapot megőrzése és helyreállítása érdekében eseti gyógyszer hozzájárulás állapítható meg annak, akinek gyógyszerköltsége illetve gyógyászati segédeszköz költsége – a rendszeres havi kiadásokat is figyelembe véve – létfenntartását veszélyezteti, és
- akinek családjában az egy főre jutó jövedelem legfeljebb az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-a vagy
- egyedülálló személy esetén jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének legfeljebb 250%-a.
- az eseti gyógyszer hozzájárulás együttes mértéke egy családnak, illetve egyedülállónak egy naptári éven belül nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 100%-át.
- az eseti gyógyszer hozzájárulás megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell a jövedelemigazoláson kívül, a szükséges gyógyszereket, azok havi adagját, a gyógykezelés időtartamát is feltüntető háziorvosi vagy szakorvos igazolást, valamint a gyógyszertár igazolását az orvosi igazoláson szereplő gyógyszerek illetve gyógyászati segédeszközök költségéről.
- az eseti gyógyszer hozzájárulás évente négy esetben adható.
af) beiskolázási támogatás: az általános iskolás, vagy középiskolás gyermek és felsőfokú intézménybe járó nappali tagozatos hallgatók részére alanyi jogon, jövedelmi helyzettől függetlenül egységesen évi egy alkalommal. A beiskolázáshoz nyújtott települési támogatást és annak összegét a képviselő-testület a rendelkezésre álló források figyelembevételével állapítja meg, legkésőbb minden év szeptember 30. napjáig.
jogosultsági feltétel: tanköteles életkor betöltését követően érvényes iskolalátogatási igazolás
ag) óvodáztatási támogatás: az óvodába járó gyerekek részére alanyi jogon, jövedelmi helyzettől függetlenül egységesen évi egy alkalommal. Az óvodáztatáshoz nyújtott települési támogatást és annak összegét a képviselő-testület a rendelkezésre álló források figyelembevételével állapítja meg, legkésőbb minden év szeptember 30. napjáig.
ah) gyermekek és idóskorúak, háztartások települési támogatása: Csarnóta Község Önkormányzata Mikuláskor az óvodás és általános iskolás gyermekek részére, valamint Karácsonykor a településen életvitelszerűen ott élő emberek részére, háztartásonként, pénzbeli vagy természetbeni ellátásként hivatalból évente egy alkalommal támogatást biztosíthat, az önkormányzat költségvetési rendeletében meghatározott forrás rendelkezésre állása esetén, képviselő-testületi határozat alapján.
ai) az önkormányzat által megtermelt termény formájában nyújtott települési támogatás: Csarnóta Község Önkormányzata a településen életvitelszerűen ott élő emberek részére, a család jövedelmi viszonyainak vizsgálata nélkül, háztartásonként, természetbeni ellátás formájában hivatalból évente legfeljebb 5 alkalommal az Önkormányzat által megtermelt terményekből támogatást biztosíthat képviselő-testületi határozat alapján.
b) köztemetés
formájában.
(2) A temetési támogatás megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell
a) a temetés költségeiről a kérelmező nevére kiállított számla másolati példányát,
b) a halotti anyakönyvi kivonat másolatát,
(3) A temetési támogatás iránti kérelmet a halálesetet követő vagy a halotti anyakönyvi kivonat kiállításától számított 30 napon belül kell benyújtani. A határidő elmulasztása jogvesztő.
(5) A megállapított temetési támogatás összegét vagy a kérelem elutasításának tényét az erről szóló határozat számával együtt a temetési számlára rá kell vezetni és a számlát a kérelmező részére vissza kell küldeni.
(6) A gyermek születéskori támogatás megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell
a) gyermek születési anyakönyvi kivonatát
b) csarnótai állandó lakcímet igazoló dokumentum másolatát
(7) A gyermek születéskori támogatás iránti kérelmet a születési anyakönyvi kivonat kiállításától számított 30 napon belül kell benyújtani. A határidő elmulasztása jogvesztő.

11. Köztemetés

15. § (1) A köztemetéssel összefüggő feladatokat az Szt. 48. §.-ban foglaltak szerint kell ellátni.

(2) A köztemetést a Polgármester rendeli el.

(3) A köztemetés költségeinek megtérítésére kötelezett személy kérelmére a Képviselő-testület a köztemetés költségeinek megtérítését méltányosságból

a) részletekben történő megfizetését engedélyezheti,

(4) A Képviselő-testület a (3) bekezdés szerinti méltányosság gyakorlására akkor jogosult, ha a megtérítésre kötelezett háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő esetében 200 %-át nem haladja meg.

(5) a (3) pont szerinti megtérítés sikertelensége esetén az önkormányzat hagyatéki teherként a hagyatéki tárgyalási eljárásban követelésként azt bejelenti

IV. Fejezet

Természetben nyújtott ellátások

12. Köztemetés

16. § (1) A Szoctv. 48. §-a szerinti köztemetés esetén a polgármester jár el.

(2) A Szoctv. 48. § (3) bekezdés b) pontjában meghatározott esetben a polgármester a visszafizetést elrendelő határozat jogerőre emelkedését követő harminc napon belül kérelemre, méltányosságból engedélyezhet:

a) részletfizetést, ha a temetésre köteles

-egyedülálló esetén havi jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összege háromszorosát nem éri el, vagy
- családjában egy főre jutó havi jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összege két és félszeresét nem éri el,
b) a visszafizetési kötelezettség 60 %-ig csökkentést, ha a temetésre köteles
- egyedülálló esetén havi jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összege két és félszeresét nem éri el, vagy
- családjában egy főre jutó havi jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összege kétszeresét nem éri el,
c) elengedést, ha a temetésre köteles
- egyedülálló esetén havi jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összege kétszeresét nem éri el, vagy
- családjában egy főre jutó havi jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének másfélszeresét nem éri el.

IV.

V. Fejezet

Személyes gondoskodást nyújtó ellátások

17. § Az Önkormányzat a szociálisan rászoruló személyek részére biztosítja a személyes gondoskodást nyújtó következő alapellátási formákat az önkormányzati intézmények, illetve a Beremendi Gyermekjóléti és Szociális Társulás útján.


- étkeztetés
- házi segítségnyújtás
- családsegítés

13. Étkeztetés

18. § (1) Az étkeztetés keretében azoknak a szociálisan rászorultaknak a legalább napi egyszeri meleg étkeztetéséről kell gondoskodni, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani, különösen

a) koruk,

b) egészségi állapotuk,

c) fogyatékosságuk, pszichiátriai betegségük,

d) szenvedélybetegségük, vagy

e) hajléktalanságuk miatt,

f) házi segítségnyújtási ellátásban részesülő személy számára.

(2) A szociális étkeztetésre való rászorultság bizonyítására az alábbi dokumentumokat szükséges csatolni:

a) súlyos fogyatékosságról szóló szakvélemény,

b) pszichiátriai betegségről szóló szakorvosi igazolás,

c) szenvedélybetegségről szóló szakorvosi igazolás,

d) munkaképesség csökkentéséről szóló Baranya Megyei Kormányhivatal Rehabilitációs Szakigazgatási Szerve orvosi véleménye,

e) egészségi állapotra vonatkozó háziorvosi igazolás.

(3) Az ellátás iránti kérelmet települési önkormányzathoz kell benyújtani.

(4) Az önkormányzat az étkezést a 2. számú függelékben szereplő szerződés/megállapodás szerint biztosítja úgy, hogy a jogosultnak kiszállítja az ételt a vállalkozó.

(5) Megszűnik az étkeztetés, ha:

a) arról a gondozott lemond,

b) az igénybevétel feltételei már nem állnak fenn,

c) a jogosult elhalálozik,

d) ha a jogosult személyi térítési díj fizetési kötelezettségének felszólításra sem tesz eleget.

14. Házi segítségnyújtás

19. § A képviselő-testület a házi segítségnyújtásról a Beremendi Gyermekjóléti és Szociális Társulás útján gondoskodik az Szt. 63. §-ában meghatározottak szerint.

15. Családsegítés

20. § Az Önkormányzat a családsegítés körébe tartozó feladatait a Beremendi Gyermekjóléti és Szociális Társulás útján látja el.

16. A személyi térítési díjak megfizetése

21. § (1) A személyi térítési díjat

a) az átmenti elhelyezést biztosító intézmények szolgáltatásaiért legfeljebb egy hónapi időtartamra előre,

b) más személyes gondoskodási formáknál havonta utólag kell megfizetni.

(2) A befizetett és a ténylegesen fizetendő személyi térítési díj különbözetét a következő befizetés alkalmával a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások térítési díjáról szóló 29/1993. (II.27.) Korm. rendelet 5. § (4) bekezdése szerint korrigálni kell.

(3) A megállapított személyi térítési díjakat a rendelet 1. számú függeléke tartalmazza.

(4) A személyi térítési díjat a tárgyhónapot követő hónap 15. napjáig kell megfizetni.

(5) A szolgáltatások, illetve ellátások igénybevételének szüneteltetését az alábbiak szerint kell bejelenteni a szolgáltatást biztosítónak:

a) alapszolgáltatás esetében a szüneteltetés első napját megelőző két munkanappal korábban írásban kell a bejelentést megtenni;

b) szakosított ellátás esetében a bejelentés részletes szabályait a házirend tartalmazza.

c) étkezés szünetelése bejelentést követő hónap első napjától lehetséges.

VI. Fejezet

Záró rendelkezések

22. § (1) E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja.

(2) E rendelet rendelkezései 2020. augusztus 18 napján lépnek hatályba, rendelkezéseit a határozattal jogerősen el nem bírált, folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, egyidejűleg hatályát veszti a 6 /2016.(VIII.29.) önkormányzati rendelet.

(3) Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény, és e törvény végrehajtására hozott magasabb szintű jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

Csarnóta, 2020. augusztus 13.
Kihirdetve: 2020. augusztus 17.
Egységes szerkezetbe foglalva:
Csarnóta, 2021. január 25.

1. függelék

Személyes ellátások és szociális étkezés díjtételei
Személyes ellátások és szociális étkezés díjtételei

1. A szociális étkeztetés térítési díja:

Az Szt. -92/B § (1) a) pontja –szerint az intézményi térítési díj meghatározása a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmény fenntartójának feladata. Ennek értelmében az intézményi térítési díjat helyi önkormányzati intézmény esetén a képviselő-testület állapítja meg rendeletében.

A fenntartó által meghatározott térítési díj az intézményi térítési díj, amelynek alapján az intézmény vezetője az ellátások igénybevétele, illetve az adható kedvezmények alapján határozza meg a személyi térítési díjat.

Az intézményi térítési díjat ellátási napra vetítve kell megállapítani.

Az intézményi térítési díj a szolgáltatási önköltség és a normatív állami hozzájárulás különbözete.

A szolgáltatási önköltség = ráfordítások

szolgáltatási egység száma

Ráfordítás: a ráfordítások teljes körét figyelembe véve határozhatja meg a fenntartó az Szt. 115. § (2) bek. és (9) bek. értelmében.

Szolgáltatási egység: ételadag

2021. évre:

ÖNKÖLTSÉGSZÁMÍTÁS

Csarnóta 2021. évi Szociális étkeztetés térítési díjak maximumának kiszámítása

SZOCIÁLIS ÉTKEZTETÉS

Szolgáltatási egység: ellátási nap

Térítési díj maximuma = Önköltség – normatíva

Normatíva 66.360 Ft/fő

Az egy adag ebédre jutó normatíva kiszámítása:

66.360: 252= 263,33 263 forint

Szociális étkeztetés számított térítési díja:

1200– 263 = 937 forint szállítással együtt

Szolgáltatási önköltség: 1200,- Ft

A szoc. étkeztetés normatíva egy napra jutó összege: 263,-Ft

2. függelék

Szándéknyilatkozat szociális étkeztetésre
1

Az önkormányzati rendeletet a Csarnóta Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2021. (X. 15.) önkormányzati rendelete 22. §-a hatályon kívül helyezte 2021. október 16. napjával.