Bogdása Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2017(II.20.) önkormányzati rendelete

Bogdása Község Önkormányzatának 2017.évi költségvetéséről

Hatályos: 2018. 05. 31

Bogdása Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2017(II.20.) önkormányzati rendelete

Bogdása Község Önkormányzatának 2017.évi költségvetéséről

2018.05.31.

Bogdása Község Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) és f) pontjaiban meghatározott feladatkörében eljárva Bogdása Község Önkormányzatának 2017.évi költségvetéséről és annak végrehajtására vonatkozó szabályokról az alábbiakat rendeli el:

1. §

.

A rendelet hatálya

A rendelet hatálya Képviselő-testületre és annak szerveire terjed ki.

2. §

.

A költségvetés bevételeinek és kiadásainak fő összege, a hiány mértéke és annak finanszírozása

(1) A Képviselő-testület Bogdása Község Önkormányzata 2016. évi költségvetésének
- költségvetési bevételét 88.322.951,- Ft-ban
- működési finanszírozási bevételét 79.610.251,- Ft-ban
Ebből:
- hiány belső finanszírozása pénzmaradvány igénybevétel5.724.936,- Ft-ban
- külső finanszírozás likvid hitel0,- Ft-ban
- felhalmozási finanszírozási bevételét8.712.700,- Ft-ban
Ebből:
- hiány belső finanszírozása pénzmaradvány igénybevétel3.620.000,-Ft-ban
- külső finanszírozás likvid hitel0,-Ft-ban
állapítja meg.
(2) A Képviselő-testület Bogdása Község Önkormányzat 2017. évi költségvetésének
- költségvetési kiadását 88.322.951,- Ft-ban
- működési finanszírozási kiadását 77.754.877,- Ft-ban
- felhalmozási finanszírozási kiadásait10.568.074,- Ft-ban
állapítja meg.
(3) A Képviselő-testület Bogdása Község Önkormányzata 2017. évi költségvetésének
költségvetési hiányát 9.344.936,- Ft-ban
ebből: működési hiányát 5.724.936,- Ft-ban
felhalmozási hiányát 3.620.000,- Ft-ban
állapítja meg.
(4) A (3) bekezdés szerinti hiány belső finanszírozásának érdekében a képviselő-testület a 9.344.936,- Ft összegű előző év költségvetési maradványának igénybevételét, továbbá a 0 Ft összegű működési hiány finanszírozása érdekében likvid hitel felvételét rendeli el.
(5) Az (1)-(4) bekezdésben foglaltaknak megfelelően az önkormányzat összevont költségvetésének 2017. évi
- b e v é t e l i f ő ö s s z e g é t 88.322.951 Ft-ban
- k i a d á s i f ő ö s s z e g é t 88.322.951 Ft-ban
az 1. 1.melléklet szerinti mérlegegyezőséggel állapítja meg.

3. §

A költségvetés bevételeinek és kiadásainak részletezése

A Képviselő-testület az önkormányzat 2017. évi költségvetését részletesen a következők szerint állapítja meg:
(1) Az (1) bekezdésben megállapított költségvetési bevételek forrásonkénti, a költségvetési kiadások jogcímenkénti megoszlását önkormányzati szinten, továbbá a finanszírozási bevételeket és kiadásokat a rendelet 1.1. melléklete alapján határozza meg a képviselő-testület.
(2) A bevételek és kiadások előirányzat-csoportok, kiemelt előirányzatok és azon belül kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, állami (államigazgatási) feladatok szerinti bontásban az 1.2. melléklet szerint állapítja meg.
(3) A működési és felhalmozási bevételek és kiadások előirányzatai mérlegszerű bemutatását önkormányzati szinten a 2.1. és a 2.2. melléklet részletezi.
(4) Az Önkormányzat adósságot keletkeztető ügyletekből és kezességvállalásokból fennálló kötelezettségeit a 3. melléklet részletezi.
(5) Az Önkormányzat saját bevételeinek részletezését az adósságot keletkeztető ügyletből származó tárgyévi fizetési kötelezettség megállapításához a 4. melléklet tartalmazza.
(6) Az Önkormányzat 2016. évi adósságot keletkeztető fejlesztési céljait az 5. melléklet részletezi.
(7) Az Önkormányzat költségvetésében szereplő beruházások kiadásainak beruházásonkénti részletezését a 6. melléklet szerint határozza meg.
(8) Az Önkormányzat költségvetésében szereplő felújítások kiadásait felújításonként a 7. melléklet szerint részletezi.
(9) Az EU-s támogatással megvalósuló programokat és projekteket, valamint az önkormányzaton kívül megvalósuló projektekhez való hozzájárulást a 8. melléklet szerint hagyja jóvá.
(10) A bevételeket és kiadásokat önkormányzati szinten, az éves (engedélyezett) létszám előirányzatot és a közfoglalkoztatottak létszámát költségvetési, feladatonként a 9. melléklet szerint határozza meg.
(11) A Képviselő-testület a több éves kihatással járó döntések számszerűsített hatásait éves bontásban, összesített célok szerint a 10. melléklet szerint hagyja jóvá.
(12) A Képviselő-testület a közvetett támogatásokat, azok jellege, mértéke, összege, illetőleg kedvezményezettje szerinti részletezettséggel a 11. melléklet szerint hagyja jóvá.
(13) A képviselő-testület az önkormányzat előirányzat-felhasználási tervét a 12. melléklet szerint hagyja jóvá.
(14) A képviselő-testület a 2017.évben céljelleggel juttatott támogatásokat a 13. melléklet szerint hagyja jóvá.
(15) A képviselő-testület a 2017.évet követő három év költségvetési bevételeit és kiadásait a 14. melléklet szerint hagyja jóvá.

4. §

.

Általános és céltartalékok

(1) A Képviselő-testület az önkormányzat általános tartalékát 9.581.150,- Ft összegben, illetve felhalmozási céltartalékot nem állapít meg.
(2) A Képviselő-testület 0 Ft általános tartalék felhasználásáról történő döntést a polgármester hatáskörébe ruházza át.
(3) A (2) bekezdésben foglaltak alapján hozott döntésekről a Rendelet módosításával egyidejűleg a képviselő-testületnek be kell számolni.

5. §

.

Költségvetési létszámkeret

A Képviselő-testület az önkormányzat 2017.évi összesített létszámkeretét 31 főben állapítja meg az alábbiak szerint:
Önkormányzat: 1 fő
Közfoglalkoztatottak: éves átlag 30 fő

6. §

A költségvetés végrehajtásának szabályai

(1) Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a jegyző a felelős.
(2) Az Önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.
(3) A költségvetés egyensúlyban tartása érdekében évközben folyamatosan figyelemmel kell kísérni a kiadások csökkentésének és a bevételek növelésének lehetőségeit.
(4) Az egyes feladatoknál a jutalmazásra fordítható és kifizethető összeg nem haladhatja meg a rendszeres személyi juttatások előirányzatának 1 %-át. Ennek fedezetére a személyi juttatások évközi megtakarítása és a személyi juttatások előirányzatának növelésére fordítható forrás szolgálhat.
(5) Kiegészítő támogatás igényléséről a működőképességet veszélyeztető helyzet esetében a polgármester gondoskodik, külön képviselő-testületi döntés alapján.
(6) A finanszírozási bevételekkel és kiadásokkal kapcsolatos hatásköröket a Képviselő-testület gyakorolja.

7. §

Az előirányzatok módosítása

(1) Az Önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosításáról, a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításról a képviselő-testület dönt.
(2) Az állampolgárok élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető elemi csapás, illetőleg következményeinek az elhárítása érdekében (veszélyhelyzetben) a polgármester a helyi önkormányzat költségvetése körében átmeneti intézkedést hozhat, amelyről a képviselő-testület legközelebbi ülésén be kell számolnia.
(3) A (2) bekezdésben meghatározott jogkörben a polgármester az előirányzatok között átcsoportosítást hajthat végre, egyes kiadási előirányzatok teljesítését felfüggesztheti, a költségvetési rendeletben nem szereplő kiadásokat is teljesíthet. Az átruházott hatáskörű előirányzat-módosítási jogkör 2017. december 31-ig gyakorolható.
(4) A képviselő-testület a jóváhagyott kiadási előirányzatok közötti átcsoportosítás jogát – a (2) bekezdésben foglaltakat kivéve - minden esetben fenntartja magának.
(5) A költségvetési szerv a költségvetése kiemelt előirányzatai és a kiemelt előirányzaton belüli rovatok között átcsoportosítást hajthat végre.
(6) A képviselő-testület a költségvetési rendelet 6. § szerinti előirányzat-módosítás, előirányzat-átcsoportosítás átvezetéseként - az első negyedév kivételével - negyedévenként, de legkésőbb az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-ei hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét. Ha év közben az Országgyűlés a hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, törli, az intézkedés kihirdetését követően haladéktalanul a képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.
(7) Amennyiben az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a képviselő-testületet tájékoztatja.

8. §

A gazdálkodás szabályai

(1) Az önkormányzat költségvetési rendeletében jóváhagyott beruházások, felújítások lebonyolítása a közbeszerzési törvény, valamint az önkormányzat beruházási szabályzatának előírásai szerint történhet.
(2) A költségvetés folyamatos ellenőrzését, felügyeletét a képviselő-testület a féléves, és éves beszámoló keretében a rendelkezésre álló központi adatok alapján végzi.

9. §

A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése

(1) Az önkormányzat ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetésért és továbbfejlesztéséért az önkormányzat esetében a jegyző felelős.
(2) Az Önkormányzat a belső ellenőrzés kialakításáról független belső ellenőr útján gondoskodik. A megfelelő működtetésről és a függetlenség biztosításáról a jegyző köteles gondoskodni.

10. §

Záró és vegyes rendelkezések

(1) Jelen Rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban a 2017. költségvetési évre, 2017. január 01. napjától alkalmazni kell.
(2) A Rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.