Markóc Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2013. (V. 29.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat vagyonáról, és a vagyongazdálkodás szabályairól

Hatályos: 2013. 05. 29

Markóc Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2013. (V. 29.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat vagyonáról, és a vagyongazdálkodás szabályairól

2013.05.29.

Markóc Község Önkormányzat képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 107-109. §-aiban, valamint az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 97. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény rendelkezéseire is figyelemmel az önkormányzati vagyonról és vagyongazdálkodásról az alábbi rendeletet alkotja:

A rendelet hatálya

1. § E rendelet hatálya kiterjed:

a) a községi önkormányzatra, annak szerveire, továbbá az önkormányzat által alapított és tulajdonosi irányítása alatt működő költségvetési szervekre (a továbbiakban: intézmények);

b) mindazon vagyonra, amely községi önkormányzat tulajdonában van, így az ingatlan és ingó vagyonra, vagyoni értékű jogokra, a gazdasági társaságokban az önkormányzatot megillető részesedésekre, valamint az értékpapírokra (a továbbiakban: önkormányzati vagyon).

Az önkormányzati vagyon

2. § (1) Az önkormányzat vagyonának csoportosítása a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvényben foglaltaknak megfelelően az alábbiak szerint történik. .

(2) Az önkormányzat vagyona törzsvagyonból és üzleti vagyonból áll. A törzsvagyon részei a kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló, a korlátozottan forgalomképes, és a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű vagyonelemek.

(3) Az önkormányzat korlátozottan forgalomképes törzsvagyonát képezi:

a) a helyi önkormányzat tulajdonában álló közmű,

b) a helyi önkormányzat tulajdonában álló, a helyi önkormányzat képviselő-testülete és szervei továbbá a helyi önkormányzat által fenntartott, közfeladatot ellátó intézmény, költségvetési szerv elhelyezését valamint azok feladatainak ellátását szolgáló épület, épületrész,

c) a helyi önkormányzat többségi tulajdonában álló közszolgáltatási tevékenységet ellátó gazdasági társaságban fennálló, helyi önkormányzat tulajdonában lévő társasági részesedés.

(4) A korlátozottan forgalomképes törzsvagyoni minősítés mindaddig fennáll, amíg az adott vagyontárgy közvetlenül önkormányzati feladat és hatáskör ellátását vagy a közhatalom gyakorlását szolgálja. A fentiek szerint meghatározott korlátozottan forgalomképes vagyon hitelfelvétel és kötvénykibocsátás fedezetéül nem szolgálhat, és kizárólag az állam, másik helyi önkormányzat vagy önkormányzati társulás részére idegeníthető el.

(5) Az ingatlanvagyonról a Polgármesteri Hivatal vagyonkatasztert, az ingóvagyonról és az egyéb vagyoni értékű jogokról pedig a számviteli előírás szerint nyilvántartást vezet.

Vagyonnyilvántartás és leltár

3. § (1) Az önkormányzat vagyonáról a mindenkor hatályos jogszabályok előírásainak megfelelő nyilvántartásokat kell vezetni.

(2) Az önkormányzati vagyonleltárt az éves költségvetési beszámolóhoz (zárszámadáshoz) összesített adatokkal az önkormányzatnak be kell mutatni, melyben szerepeltetni kell az önkormányzati vagyont terhelő kötelezettségeket is.

Az önkormányzati vagyon feletti rendelkezési jog gyakorlásának közös szabályai

A tulajdonosi jogok gyakorlása

4. § (1) Az önkormányzatot megilletik mindazok a jogok és terhelik mindazok a kötelezettségek, amelyek a tulajdonost megilletik, illetve terhelik. A tulajdonosi jogokat a képviselő-testület valamint az e rendeletben meghatározott esetekben és mértékben más szerve gyakorolja.

(2) A Képviselő-testület a törvények keretei között dönt:

a) a vagyontárgy törzsvagyonná nyilvánítása,

b) a kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló (forgalomképtelen) vagyontárgy korlátozottan forgalomképessé nyilvánítása,

c) korlátozottan forgalomképes vagyontárgy kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló vagyontárggyá (forgalomképtelenné) nyilvánítása, továbbá

d) a törzsvagyoni körbe tartozó (forgalomképtelen vagy korlátozottan forgalomképes) vagyontárgy forgalomképes vagyoni körbe átsorolása tárgyában.

(3) A Képviselő-testület kizárólagos döntési határkörébe tartozik:

a) a vagyon intézmények, egyéb vagyonkezelők közötti vagy más módon történő átcsoportosítása, vagyon átadás vagy átvétel külső szervet illetően,

b) Az ingatanok, továbbá üzletrészek, értékpapírok vétele és eladása, valamint a vagyoni értékű jogokkal és terhekkel történő rendelkezés és gazdasági társaság alapítása, ide értve a nem visszterhes jogügyleteket is,

c) Hitel felvétele, kötvény, váltó kibocsátása, kezesség vállalása. A hitelfelvételre vagy pályázati támogatások biztosítására szolgáló jelzálogjog alapítása.

(4) A rendeltetésszerű vagyongazdálkodás és vagyonhasznosítás érdekében a Képviselő-testület a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI törvény 9. § (1) bekezdésére tekintettel közép-és hosszú távú vagyongazdálkodási tervet készít.

5. § (1) Az önkormányzati vagyonra vonatkozó egyéb döntések értékhatártól függően az önkormányzat és szervei, valamint a vagyonkezelők hatáskörébe tartoznak.

(2) A képviselő-testület hatáskörébe tartozik:

a) 100 000 Ft feletti vagyontárgy vásárlása,

b) a vagyontárgy értékesítése, a vagyon használatának, illetve a hasznosítás jogának átengedése, cseréje, biztosítékul adása és egyéb módon való megterhelése,

c) az önkormányzati vagyon nyilvános értékesítésének, hasznosításának ellenőrzése,

d) a biztosítási szerződések megkötésének véleményezése,

e) behajthatatlan követelések törlése 30 000 Ft értékhatár felett.

(3) A vagyonkezelő szervezet vezetőjének hatáskörébe tartozik:

a) a közszolgáltatáshoz nélkülözhető vagyon - két évet meg nem haladó - határozott időtartamú bérbeadás útján történő hasznosítása,

b) a használatában, kezelésében lévő, 30 000 Ft. értéket meg nem haladó ingó vagyontárgyak, vagyonértékű jog stb. értékesítése.

Az önkormányzat vagyonának kezelői és jogállásuk

6. § (1) Az önkormányzat vagyonának kezelői az alábbi jogi személyek lehetnek:

a) polgármesteri hivatal, közös önkormányzati hivatal,

b) helyi önkormányzat, önkormányzati társulás,

c) az önkormányzat költségvetési szervei, intézményei,

d) az önkormányzat 100%-os tulajdonában álló gazdálkodó szervezet,

e) köztestület.

(2) Az önkormányzat vagyonkezelőjét megilleti a működés feltételeként rájuk bízott vagyonra vonatkozóan az ingyenes használat joga.

(3) A vagyonkezelő köteles a rábízott vagyont megőrizni, a rendes gazdálkodás szabályai szerint használni, gyarapítani.

(4) A vagyonkezelő jogosult, ill. köteles a működés feltételeként rábízott vagyontárgyak :

a) birtoklására, használatára, hasznainak szedésére, birtokvédelemre,

b) bérbeadására és egyéb hasznosítására,

c) ingó vagyontárgyak elidegenítésére,

d) közterhek viselésére.

(5) A vagyonkezelő a fenti jogokat kizárólag e rendeletben foglalt rendelkezések szerint gyakorolhatja.

(6) A vagyonkezelő köteles a kezelésében lévő vagyontárgyak fenntartásával, üzemeltetésével és karbantartásával kapcsolatos feladatok ellátására.

Az önkormányzati vagyon hasznosításának nyilvánossága

7. § (1) Az önkormányzati vagyont 1 000 000 Ft. értékhatár felett értékesíteni, a vagyon használatát, illetve a hasznosítás jogát átengedni csak nyilvános (indokolt esetben zártkörű) versenytárgyalás útján a legjobb ajánlatot tevő részére lehet.

(2) A szerződés megkötésére a polgármester jogosult.

Az önkormányzati vagyon értékének meghatározása

8. § (1) A vagyon értékének megállapítására általában a nyilvántartási érték az irányadó.

(2) Értékesítéskor a vagyon értékét az alábbiak szerint kell megállapítani:

a) értékpapír esetén a névérték alapján,

b) egyéb ingó és ingatlan vagyon esetén 6 hónapnál nem régebbi értékbecslés alapján.

(3) Ha a szerződés tárgya több vagyontárgy (vagyontömeg), a rendelet értékhatárra vonatkozó rendelkezéseinek alkalmazásakor a vagyontárgyak együttes értéke az irányadó.

(4) Örökölt vagyon esetén a hagyatéki eljárás során megállapított értéket kell a vagyon értékének tekinteni, amennyiben az adó- és értékbizonyítvány 6 hónapnál nem régebbi.

Eljárás a tulajdonos képviseletében

9. § (1) Az önkormányzati vagyont érintő hatósági eljárásban a tulajdonost megillető nyilatkozattételi jogot, továbbá a közigazgatási és bírósági eljárásban az ügyfél jogát a polgármester gyakorolja.

(2) Az önkormányzat jogi képviseletének biztosításáról a polgármester gondoskodik.

Az önkormányzati vagyon ingyenes átruházása, követelésről történő lemondás

10. § (1) Az Önkormányzat tulajdonában álló ingatlan és ingó vagyont ingyenesen átruházni, a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 13. § (4) bekezdésében foglaltak szerint csak törvényben meghatározott esetekben és feltételekkel lehet.

(2) Az önkormányzat csak az alábbi esetekben mondhat le részben vagy egészben követeléséről:

a) csődegyezségi megállapodásban,

b) bírói egyezség keretében,

c) felszámolási eljárás során, ha a felszámoló által írásban adott nyilatkozat alapján az várhatóan nem térül meg,

d) a végrehajtás során nem, vagy csak részben térült meg,

e) ha a követelés igazoltan csak veszteséggel (aránytalan költségráfordítással) érvényesíthető,

f) kötelezettje nem lelhető fel, s ez dokumentumokkal hitelt érdemlően bizonyított.

A felajánlott vagyon elfogadása

11. § (1) Ha a vagyonról az önkormányzat javára lemondtak, ezt a lemondásban megnevezett vagyonkezelő elfogadhatja, feltéve, hogy képes az azzal járó kötelezettségek teljesítésére.

(2) Az önkormányzat részére ellenérték nélkül felajánlott vagyon elfogadásához szükség van a képviselő-testület jóváhagyására.

Záró rendelkezések

12. § (1) Markóc Község Képviselő-testületének az önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól szóló 5/2003.(VIII.11.) számú önkormányzati rendelete ezen rendelet hatályba lépésének napján hatályát veszti.

(2) A rendelet a kihirdetése napján lép életbe. A rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.