Drávacsepely Község Önkormányzat képviselő-testületének 2/2015.(III.1.) önkormányzati rendelete

a szociális ellátásokról

Hatályos: 2015. 11. 06- 2016. 03. 10

Drávacsepely Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 32. § (3) bekezdésében és 140/R. §-ában kapott felhatalmazás alapján az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva az önkormányzat által pénzben és természetben nyújtható szociális ellátásokról a következő rendeletet alkotja:

Általános rendelkezések

A rendelet célja és személyi hatálya

1. §


(1) E rendelet célja, hogy Drávacsepely község közigazgatási területén a szociális biztonság megteremtése és megőrzése érdekében meghatározza az állam által biztosított egyes szociális ellátások formáit, szervezetét, a szociális ellátásokra való jogosultság feltételeit, valamint érvényesítésének garanciáit.

(2) A rendelet hatálya kiterjed Drávacsepely község illetékességi területén élő, bejelentett lakcímmel rendelkező az Szt. 3. §-ában meghatározott személyekre.

Eljárási rendelkezések

2. §


(1) Az e rendeletben szabályozott szociális ellátásokra érvényes általános eljárási szabályokat és értelmező rendelkezéseket az Szt. határozza meg. Az egyes ellátási formákhoz kapcsolódó speciális eljárási szabályokat az adott ellátási formák részletezik.

(2) Az eljárás megindítása történhet kérelemre, illetve hivatalból. E rendeletben szabályozott pénzbeli és természetbeni ellátások megállapítására irányuló kérelmet az igénylő a Kovácshidai Közös Önkormányzati Hivatalnál (továbbiakban: Hivatal) terjesztheti elő, a Hivatal által e célra rendszeresített formanyomtatványán.

(3) A kérelemhez csatolni kell a hatályos jogszabályok szerinti igazolásokat, szakvéleményeket.

(4) A kérelmező köteles együttműködni a Hivatallal a szociális helyzetének feltárásában.

(5) A szociális ellátások kifizetése a házipénztárból, illetve kérelemre banki átutalással történik.

Az ellátások formái, hatásköri rendelkezések

3. §


(1) A jogosult részére jövedelme kiegészítésére, pótlására pénzbeli szociális ellátás nyújtható, melynek fajtái: - települési támogatás A települési támogatás formái:

          a) lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez

          b) rendkívüli (alkalmankénti) települési támogatás,

          c) temetési költségekhez való hozzájárulásként megállapított települési támogatás

          d) születési támogatás

          e) gyógyszer-kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás

          f)[1] gyermekétkeztetéshez nyújtott települési támogatás

          g)[2] nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtéséhez, elszállításához  nyújtott települési támogatás

(2) Az önkormányzat szociális rászorultság esetén a jogosult számára természetbeni ellátásként települési támogatást, köztemetést, méltányossági közgyógyellátást állapít meg.

(3) A képviselő-testület a polgármesterre ruházza át e rendelet 4.§ és 5. § b) és d) pontja szerinti önkormányzati segélyekben a döntést.

(4) A képviselő-testület a jegyzőre ruházza át e rendelet 10. §-a szerinti méltányossági közgyógyellátás ügyekben a döntést. (5) A (3) és (4) bekezdés szerinti hatáskörökben hozott első fokú döntések elleni jogorvoslat esetén a másodfokú döntést a képviselő-testület hozza meg.

Települési lakhatási támogatás

4. § [3]


(1) A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások (villanyáram, víz-, gázfogyasztás, csatornahasználat, költsége viseléséhez havi települési támogatás nyújtható.

(2) Lakhatáshoz kapcsolódó települési támogatásra jogosult az a személy, akinek a háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250 %-át.

(3) A lakhatáshoz kapcsolódó települési támogatás havi összege

a) 5.000.-Ft, ha a háztartásban az egy főre jutó havi jövedelem 28.500.-Ft alatt van,

b) 3.500.-Ft, ha a háztartásban az egy főre jutó havi jövedelem 28.500.-Ft, és 42.750.-Ft között van,

c) 2.500.-Ft, ha a háztartásban az egy főre jutó havi jövedelem 42.750.-Ft, és 71.250.-Ft között van.

(4) A lakhatáshoz kapcsolódó települési támogatást egy évre kell megállapítani.

(5) A kérelmezőt a lakhatáshoz kapcsolódó települési támogatás a kérelem benyújtása hónapjának első napjától illeti meg. (6) A lakhatáshoz kapcsolódó települési támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.

(7) A (6) bekezdés alkalmazásában külön lakásnak kell tekinteni a társbérletet, az albérletet és a jogerős bírói határozattal megosztott lakás lakrészeit.

(8) A lakhatáshoz kapcsolódó települési támogatás iránti kérelemhez csatolni kell a 63/2006.(III.27.) Korm. rendelet 1. melléklete szerinti vagyonnyilatkozatot is.

 Rendkívüli (alkalmankénti) települési támogatás, temetési költségekhez hozzájárulás

5.§


(1) Az önkormányzat képviselő-testülete önkormányzati segélyt állapíthat meg annak,

a) aki a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került (betegség, elemi kár, haláleset, válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartása érdekében, iskoláztatás biztosítása érdekében, gyermek fogadásának előkészítéséhez, a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartáshoz, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez kapcsolódó kiadások miatt, vagy aki a gyermek/ek hátrányos helyzete miatt anyagi segítségre szorulnak)

b) aki meghalt személy eltemettetéséről gondoskodott annak ellenére, hogy arra nem volt köteles, vagy tartásra köteles hozzátartozó volt ugyan, de a temetési költségek viselése a saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti

c) időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzd és minden tőle elvárhatót megtesz, hogy élethelyzetének megfelelő jövedelemhez jusson.

d) a községben állandó bejelentett lakcímmel rendelkező szülőnek, aki életvitelszerűen a településen lakik és gyermeke a születését követően ténylegesen a család gondozásába kerül.

(2) Az (1) b) pont szerinti kérelemhez, a kérelem benyújtásával egyidejűleg csatolni kell a temetés költségeiről a kérelmező nevére kiállított számla eredeti példányát, az elhunyt személy halotti anyakönyvi kivonatát, amennyiben nem a haláleset helye szerint illetékes települési önkormányzattól kéri az önkormányzati segélyt. A kérelem a haláleset bekövetkeztétől számított 30 napon belül nyújtható be.

(3) A (1) d) pont szerinti kérelemhez csatolni kell a gyermek születési anyakönyvi kivonatát.

(4) Az ellátás megállapításánál figyelembe vehető figyelembe vehető egy főre számított havi családi jövedelemhatár

a) az (1) bekezdés a) és c) pontjában meghatározott esetekben a kérelmező összes körülményére tekintettel vizsgálják a jövedelmet, így annak felső határa nincs.

b) az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott esetben a támogatás jövedelmi helyzetre való tekintet nélkül nyújtandó.

c) az (1) bekezdés d) pontja szerinti esetben nem történik jövedelemvizsgálat, a segély alapja a gyermek születésének ténye.

5/A.§ [4][5]


.

(1) A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben nem részesülő általános iskolások és óvodások étkezési térítési díjának 50 %-át az Önkormányzat átvállalja.


A települési támogatás összege

6. §


(1) Az önkormányzati segély összege a 5. § (1) a) és c) pontjában meghatározott esetben legalább 2.000,- Ft, legfeljebb 30.000,- Ft.

(2) Az (1) b) pont szerinti kérelemhez, a kérelem benyújtásával egyidejűleg csatolni kell a temetés költségeiről a kérelmező nevére kiállított számla eredeti példányát, az elhunyt személy halotti anyakönyvi kivonatát, amennyiben nem a haláleset helye szerint illetékes települési önkormányzattól kéri az önkormányzati segélyt. A kérelem a haláleset bekövetkeztétől számított 30 napon belül nyújtható be.

(3) A települési támogatás adható alkalmanként és havi rendszerességgel. A havi rendszerességgel megállapított önkormányzati segély betegség, elemi kár miatti anyagi segítségnyújtás, rendszeres nevelési támogatás, taníttatáshoz való hozzájárulás lehet, mely legfeljebb hat hónapra állapítható meg.

(4) Az 5. § (1) a) és c) pontja szerinti önkormányzati segély ugyanazon kérelmezőnek vagy vele közös háztartásban élő személynek egy éven belül legfeljebb 3 alkalommal nyújtható, azzal, hogy egy éven belül összesen legfeljebb 30.000,- Ft segélyben részesülhet.

(5) A 5. § (1) d) pontja szerinti önkormányzati segély összege 50.000,- Ft/gyermek.

(6) Az önkormányzati segély egészben vagy részben természetbeni szociális ellátás formájában is nyújtható. Természetbeni ellátás különösen: élelmiszer, tűzifa, gyógyszer, ruházat megvásárlása.

Méltányosság különleges esetben

7. §


A képviselő-testület különös méltánylást érdemlő esetben (különösen: rendkívüli szükséghelyzet, elemi kár) a körülmények mérlegelésével a 6. §-ban leírt feltételektől eltekintve önkormányzati segélyt állapíthat meg, melynek összege nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének tízszeresét, és egy család részére egy évben legfeljebb egyszer adható.

Köztemetés

8. §


(1) A polgármester önkormányzati hatáskörében eljárva az Szt. 48. §-ában leírtak szerint gondoskodik a köztemetésről.

(2) Az önkormányzat a köztemetés költségeit hagyatéki teherként a közjegyzőnél bejelenti, vagy az eltemettetésre köteles személyt megtérítésre kötelezi

Gyógyszer-kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás

9. § [6]


(1) A gyógyszerkiadáshoz nyújtott települési támogatás a szociálisan rászorult személy részére az egészségi állapota megőrzéséhez és helyreállításához kapcsolódó kiadásainak csökkentése érdekében biztosítható természetbeni hozzájárulás.

(2) Gyógyszerkiadáshoz nyújtott települési támogatásban csak az a személy részesíthető, aki az Szt. 50. § (1) és (2) bekezdése alapján közgyógyellátásra nem jogosult.

(3) A gyógyszerkiadáshoz nyújtott települési támogatás kétféle módon nyújtható: havi rendszerességgel és rendkívüli, eseti jelleggel.

 9/A. §[7]


(1) Gyógyszerkiadáshoz nyújtott települési támogatásra jogosult az az életvitelszerűen Drávacsepely településen élő személy,

a) akinek a családjában az egy főre jutó jövedelem a mindenkori nyugdíjminimum 150 %-át, vagy

b) egyedül élő vagy gyermekét egyedül nevelő esetén a mindenkori nyugdíjminimum 200 %-át nem haladja meg, és

c) és gyógyszerköltsége legalább az öregségi nyugdíjminimum mindenkori legkisebb összegének 25 %-át eléri.

(2) A havi rendszeres gyógyszerkiadáshoz nyújtott települési támogatás megállapításának további feltétele, hogy a kérelmező egészségi állapota alapján vélelmezhető legyen a c) pontban említett gyógyszerköltség tartósan, legalább 6 hónapig történő fennállása.

(3) Gyógyszerkiadáshoz nyújtott települési támogatásra az a személy jogosult, aki az Szt. 4.§ (4) bekezdés b) pontjában meghatározott vagyonnal nem rendelkezik.

9/B. §[8]


(1) Rendszeres gyógyszerkiadáshoz nyújtott települési támogatás a jogosult számára kizárólag a személyes szükségletének kielégítéséhez havonta rendszeresen szedett gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök kiváltásához nyújtható.

(2) Rendkívüli gyógyszerkiadáshoz nyújtott települési támogatás a jogosult számára kizárólag a személyes szükségletének kielégítéséhez szükséges gyógyászati segédeszköz kiváltásához vagy akut betegséghez kötődő gyógyszer kiváltásához nyújtható számla ellenében.

9/C. § [9]


(1) A havi rendszeres gyógyszerkiadáshoz nyújtott települési támogatás mértéke az igazolt havi rendszeres gyógyszerköltség 100 %-a, de nem haladhatja meg a Rendelet 9/F.§ (2) bek-ben foglalt mértéket.

(2) Az rendkívüli gyógyszerkiadáshoz nyújtott települési támogatás mértéke az igazolt eseti gyógyszerköltség 100 %-a, de nem haladhatja meg a Rendelet 9/F.§ (3) bek-ben foglalt mértéket.

9/D. § [10]


(1) A havi rendszeres gyógyszerköltség igazolásához a háziorvos a rendszeres gyógyszerekről és gyógyászati segédeszközökről igazolást állít ki a Rendelet 3. mellékletének megfelelően, mely alapján a kérelmező által megkeresett gyógyszertár a havi költségeket igazolja.

(2) A rendkívüli gyógyszerkiadáshoz kötődő költséget a megkeresett gyógyszertár a felírt receptek alapján igazolja. Gyógyászati segédeszköz szükségessége esetén az eszközt kiadó szolgáltató egyedileg ad igazolást.

9/E. § [11]


(1) A gyógyszerkiadáshoz nyújtott települési támogatást a Rendelet 3. melléklete szerinti kérelem benyújtásával lehet kezdeményezni. A kérelem benyújtásakor nyilatkozni kell arról, hogy a megkeresett gyógyszertár számára az adatszolgáltatást a kérelmező engedélyezi.


A kérelemhez mellékelni kell

a) a 9/D. § szerinti igazolást,

b) 63/2006.(III.27.) Korm. rendelet 1. melléklete szerinti vagyonnyilatkozatot is.

9/F. § [12]


(1) A rendszeres gyógyszerkiadáshoz nyújtott települési támogatást egy év időtartamra kell megállapítani.

(2) A rendszeres gyógyszerkiadáshoz nyújtott települési támogatás havi összege a 12 000.-Ft-ot nem haladhatja meg és 1000.-Ft alatt támogatás nem állapítható meg.

(3) A rendkívüli gyógyszerkiadáshoz nyújtott települési támogatást alkalmanként kell megállapítani, legfeljebb évi három alkalommal úgy, hogy alkalmanként a támogatás összege a 12 000.-Ft-ot nem haladhatja meg.

(4) A támogatást megállapító határozat kézhezvételét követően a megállapított gyógyszerköltség összegét a jogosult személy havonta utólag a kifizetést igazoló számla ellenében veheti át házipénztárból ügyfélfogadási időben a Kovácshidai Közös Önkormányzati Hivatalban (7847 Kovácshida, Fő utca 13.).

Alapszolgáltatások

10. §


(1) Az alapszolgáltatások megszervezésével az önkormányzat segítséget nyújt a szociálisan rászorulók részére saját otthonukban és lakókörnyezetükben önálló életvitelük fenntartásában, valamint egészségi állapotukból vagy más okból származó problémák megoldásában.

(2) Az önkormányzat a következő alapszolgáltatásokat nyújtja: falugondnoki szolgálat, étkeztetés, házi segítségnyújtás, családsegítés.

Falugondnoki szolgálat

11. §


(1) Az önkormányzat a község intézményhiányából eredő hátrányainak enyhítése, az alapvető szükségletek kielégítését segítő szolgáltatásokhoz, közszolgáltatáshoz, valamint egyes alapszolgáltatásokhoz való hozzájutás biztosítása, továbbá az egyéni, közösségi szintű szükségletek teljesítésének segítése érdekében falugondnoki szolgálatot működtet.

(2) A falugondnoki szolgálat részletes szabályait az önkormányzat külön rendeletben állapítja meg.

Étkeztetés

12. §


(1) Napi egyszeri meleg étkezésre jogosult az általa eltartottakkal együtt az, aki kora, egészségi állapota, fogyatékossága, pszichiátriai betegsége, szenvedélybetegsége, vagy hajléktalansága miatt nem képes önmaga, illetve eltartottja részére a napi egyszeri meleg étkezésről gondoskodni.

(2) Életkorára tekintettel jogosult az étkeztetésre a 100. életévét betöltött kérelmező.

(3) Egészségi állapota, fogyatékossága, pszichiátriai betegsége vagy szenvedélybetegsége okán jogosult az étkeztetésre a kérelmező, ha betegsége fennállását szakorvosi igazolással alátámasztja.

(4) Hajléktalansága okán jogosult az étkeztetésre az a kérelmező, akit a népesség-nyilvántartásban hajléktalanként tartanak nyilván.

Házi segítségnyújtás

13. §


(1) Házi segítségnyújtás keretében a szolgáltatást igénybe vevő személy saját lakókörnyezetében kell biztosítani az önálló életvitel fenntartása érdekében szükséges ellátást.

(2) A házi segítésnyújtás keretében biztosítani kell:

a) az alapvető gondozási, ápolási feladatok elvégzését,

b) az önálló életvitel fenntartásában, az ellátott és lakókörnyezete higiéniás körülményeinek megtartásában való közreműködést,

c) a veszélyhelyzetek kialakulásának megelőzésében, illetve azok elhárításában való segítségnyújtást.

(3) A házi segítségnyújtást az önkormányzat az 1 függelék szerinti Intézményen keresztül biztosítja az alapszolgáltatást.

Családsegítés

14. §



(1) A családsegítés célja a szociális vagy mentálhigiénés problémák, egyéb krízishelyzet miatt segítségre szoruló személyek, családok számára az ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, a krízishelyzet megszüntetése, valamint az életvezetési képesség megőrzése.

(2) A családok segítése érdekében veszélyeztetettséget és krízishelyzetet észlelő Szt. szerinti jelzőrendszer működik.

(3) A családsegítés keretében elsősorban a Szt.-ben meghatározott programokat és szolgáltatásokat kell biztosítani.

(4) A családsegítési feladatokat az önkormányzat az 1 függelék szerinti Intézményen keresztül biztosítja az alapszolgáltatást.

Záró rendelkezések

15. §


(1) E rendelet 2015. március 1. napján lép hatályba, rendelkezéseit a határozattal jogerősen el nem bírált, folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben az Szt., és e törvény végrehajtására hozott magasabb szintű jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

(3) E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti az önkormányzat a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 10/2013.(XII.31.) számú önkormányzati rendelet.


Drávacsepely, 2015. február 11.


Bónis Gyuláné                                                                Ilosfai Péterné dr. Hatvani Edit

polgármester                                                                                    jegyző


  Záradék: A rendelet a mai napon kihirdetésre került.

Drávacsepely, 2015. március 1.


                        Ilosfai Péterné dr. Hatvani Edit

                    jegyző

[1]

A rendelet szövegét hatályba léptette a 4/2015 (IV.24.) önkormányzati rendelet 1.§-a. Hatályos: 2015. április 24.-től

[2]

A rendelet szövegét hatályba léptette a 4/2015. (IV.24.) önkormányzati rendelet 1§-a. Hatályos: 2015. április 24.-től

[3]

A rendelet szövegét a 4/2015. (IV.24.) önkormányzati rendelet 2. §-a módosította. Hatályos: 2015. április 24.-től

[4]

A rendelet szövegét hatályba léptette a 4/2015. (IV.24.) önkormányzati rendelet 3.§-a . Hatályos: 2015. április 24.-től

[5]

A rendelet szövegét a 11/2015 (X.30.) önkormányzati rendelet 1. §-a módosította. Hatályos: 2015. október 30-tól

[6]

A rendelet szövegét a 4/2015. (IV.24.) önkormányzati rendelet 4.§-a módosította. Hatályos: 2015.április 24.-től

[7]

A rendelet szövegét hatályba léptette a 4/2015. (IV.24.) önkormányzati rendelet 4. §-a. Hatályos: 2015. április 24.-től

[8]

A rendelet szövegét hatályba léptette a 4/2015. (IV.24.) önkormányzati rendelet 4. §-a. Hatályos: 2015. április 24.-től

[9]

A rendelet szövegét hatályba léptette a 4/2015. (IV.24.) önkormányzati rendelet 4.§-a. Hatályos: 2015. április 24.-től

[10]

A rendelet szövegét hatályba léptette a 4/2015. (IV.24.) önkormányzati rendelet 4. §-a. Hatályos: 2015. április 24.-től

[11]

A rendelet szövegét hatályba léptette a 4/2015. (IV.24.) önkormányzati rendelet 4. §-a. Hatályos: 2015. április 24.-től

[12]

A rendelet szövegét hatályba léptette a 4/2015 (IV.24.) önkormányzati rendelet 4. §-a. Hatályos: 2015. április 24.-től