Drávaszerdahely Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (VI. 29.) önkormányzati rendelete

A temetőről és a temetkezés rendjéről

Hatályos: 2023. 06. 30

Drávaszerdahely Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (VI. 29.) önkormányzati rendelete

A temetőről és a temetkezés rendjéről

2023.06.30.

Drávaszerdahely Község Önkormányzat Képviselő-testülete a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 6. § (4) bekezdésében, 40. § (1) és (3) bekezdésében, 41. § (3) bekezdésében, 42. §-ában, valamint a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény végrehajtásáról szóló 145/1999. (X.1) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli:

1. § (1) A rendelet hatálya Drávaszerdahely Község közigazgatási területén lévő működő temetőre és a temetkezéssel kapcsolatos tevékenységre terjed ki, amelyben az önkormányzat a köztemető fenntartására vonatkozó törvényi kötelezettségét teljesíti.

(2) Drávaszerdahely Község Önkormányzata -a továbbiakban: Önkormányzat- köztemető fenntartási kötelezettségét a Drávaszabolcs Környéki Református Gondozó Egyházközség –a továbbiakban: Egyházközség-, mint az Drávaszerdahely 3/2 hrsz.-on nyilvántartott temető tulajdonosával kötött megállapodás szerint teljesíti.

(3) A rendelet személyi hatálya kiterjed a temető fenntartását, üzemeltetését, továbbá a temetkezési szolgáltatást végzőkre, a temetkezési szolgáltatások igénybevevőire, illetve mindazokra a természetes és jogi személyekre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre, akik a temetőn belül bármilyen tevékenységet végeznek, vagy a temetőben tartózkodnak.

2. § (1) A temető fenntartása és üzemeltetése, az Önkormányzat és az Egyházközség között létrejött megállapodásban foglaltak szerint az Önkormányzat feladata.

(2) Az Önkormányzat a megállapodás alapján, a temető területén a fenntartói jogosítványok keretében a temető rendeltetésszerű használatához szükséges építmények, közművek, egyéb tárgyi és infrastrukturális létesítmények, valamint közcélú zöldfelületek karbantartásáról, szükség szerint felújításáról a saját költségén maga gondoskodik.

(3) A temető üzemeltetésének részletes szabályairól e rendelet és az Egyházközség Presbitériumának temetőszabályzata egymással összhangban rendelkezik.

(4) A temetőszabályzat tartalmazza:

a) a temető használatának, a létesítmények igénybevételének szabályait

b) a temetési hely gazdálkodás szabályait, valamint a temetési hely és az újraváltás díját és megfizetésének módját

c) a sírhelyek méretezését, sírjelek alkalmazását, a kegyeleti tárgyak, növényzet elhelyezésének és a sírgondozásnak a szabályait

d) a temetőben a kegyeleti közszolgáltatások feltételeit, a temetési hely megváltásának és újraváltásának díját, a temető fenntartási hozzájárulás díját, illetve a létesítmények és az üzemeltető által biztosított szolgáltatások igénybevételének díját

e) a temetési szolgáltatás és a temetőben végzett egyéb vállalkozói tevékenységek ellátásának temetői rendjét

f) a temetőben keletkezett hulladék rendszeres gyűjtésére, elhelyezésére, elszállítására vonatkozó szabályokat

g) a temetői rendsértésnek minősülő cselekményeket, azok panasz ügyintézését

h) a Presbitérium temetkezéssel kapcsolatos, az Önkormányzat rendeletében nem szabályozott egyéb jogosultságait, valamint a temetkezésre vonatkozó további részlet szabályokat.

(5) A temető nyitva tartása folyamatos.

(6) A temető működtetésének rendjére vonatkozó szabályozásokat az Önkormányzat hirdetőtábláján jól látható helyen ki kell függeszteni.

Temetői infrastruktúra

3. § A temető rendeltetésszerű használatát az Önkormányzat az alábbi építményekkel, közművekkel, egyéb tárgyi és infrastrukturális feltételekkel biztosítja:

a) Bejárati út, a parcellák megközelítésére szolgáló utak.

b) A temető, parkszerűen gondozott zöldfelület az utak sorfásításával.

c) Vízvételi lehetőség közkútról.

d) Hulladékgyűjtő.

e) Ravatalozó.

Temetői sírhelyek

4. § (1) A temetőben sírhelytáblákat és igény esetén urnasírhely táblákat kell kialakítani. A temetőt folyószámmal ellátott sorokra, a sorokat sorszámozott sírhelyekre kell felosztani.

(2) A temetőben koporsós sírhelyek, urnasírhelyek –földbe temetés- és sírbolt helyek biztosítottak. Temetési hely megjelölésére sírjel - fejfa, kopjafa, kereszt, síremlék- létesíthető.

(3) A sírhelyeket a temetés alatt álló sírhelytáblákban, folytatólagos sorrendben kell felhasználni, kivéve, ha az eltemettetőnek a temetőben meglévő temetési hely feletti rendelkezési joga van, s azzal élni kíván.

(4) A temetési helyekkel való ésszerű gazdálkodás érdekében még élő személy részére temetési hely nem foglalható le, kivétel a dupla, illetve a mélyített sírhely esetében van.

(5) A sírhely ügyintézést, s hozzá kapcsolódóan a temetkezések nyilvántartásának vezetését a Társegyházközség végzi.

(6) A temetési sírhelyek méretük szerint a következők:

a) Felnőtt sírhely: 2,10 m hosszú, 2,00 m mély, 0,90 m széles,

b) Gyermek sírhely: 1,30 m hosszú, 1,60 m mély, 0,60 m széles,

c) Urnasírhely (földbe temetésnél): 0,80 m hosszú, 1,00 m mély, 0,60 m széles,

d) Sírbolt -3 személyes- 3,50 m hosszú, 2,60 m mély, 2,50 m széles,

e) Sírbolt -6 személyes- 3,50 m hosszú, 2,60 m mély, 3,00 m széles,

f) Sírbolt -9 személyes- 3,50 m hosszú, 2,60 m mély, 3,80 m széles.

(7) A sírok egymás közötti távolságának 0,60 méternek kell lennie. A sírdombok magassága legfeljebb 0,50 méter lehet.

5. § A temetőben az Egyházközség és az Önkormányzat sem számít fel a temetkezésért semmi nemű díjat, az mindenki számára térítésmentesen biztosított.

A temetőben végzett tevékenységek rendje

6. § (1) A temetőben egyházi, vagy polgári szertartással való temetés egyaránt lebonyolítható

(2) Az elhunytak emlékének méltó megőrzése, a kegyeleti szolgáltatás kulturált színvonalon történő ellátásának biztosítása, a halottak nyughelye előtti tiszteletadás biztosítása, a lelkiismereti meggyőződés, vagy hitéleti tevékenységek a vallási és helyi szokások tiszteletben tartásával történhet.

(3) A temetőben munkát végezhetnek a kegyeleti jogok gyakorlói, a sírhellyel rendelkezni jogosult megbízása alapján a temetkezési szolgáltatók és temetkezési szolgáltatónak nem minősülő magán vagy jogi személyek.

(4) A sírhely gondozáson kívül minden más temetői tevékenységhez - síremlékbontási-, állítási, sírboltépítési-bontási, sírkőtisztítási valamint a fenntartói feladatokat ellátó megbízásából beruházási, javítási, felújítási munkálatok - a Presbitérium hozzájárulása szükséges.

(5) A temetőben végzett tevékenységek a temetőlátogatók kegyeleti érzéseit nem sérthetik, a szomszédos sírokban, a temető infrastrukturális létesítményeiben kárt nem okozhatnak, zajkeltéssel a szertartásokat nem zavarhatják.

7. § (1) A sírhely felett rendelkezni jogosult köteles az igénybevett sírhelyet gondozni, környezetét gyommentesítéssel, vagy fűnyírással rendben tartani, illetve a sírhelyet díszítheti.

(2) A sírgondozás, díszítés a sírhely méretén túl nem terjedhet a sírhelyek közötti közlekedést nem akadályozhatja.

(3) A sírhelyre egynyári vagy évelő lágyszárú növények ültethetőek, cserepes-, vágott- vagy művirágok, koszorúk helyezhetők el, illetve a Presbitérium által engedélyezett – kifejlett állapotában a 2 méteres magasságot el nem érő – fás szárú növények telepíthetők.

Záró rendelkezések

8. § A rendeletben nem szabályozott kérdésekben a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény, annak végrehajtásáról szóló 145/1999. (X.1) kormányrendelet, valamint a Társegyházközség temetőszabályzata rendelkezései az irányadók.

9. § Hatályát veszti a temetőről és a temetkezési tevékenységről. című 8/2007. (VI. 8.) önkormányzati rendelet.

10. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.