Szörény község képviselő testületének 3/2015 (III.2.) önkormányzati rendelete

A szociális ellátások helyi szabályozásáról

Hatályos: 2016. 01. 01- 2016. 12. 22

( Egységes szerkzetben a 10/2015.(XI.27.), 7/2015.(VIII.17.) önkormányzati rendelettel )


Szörény község Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a szociális igazgatásról és a szociális ellátásról szóló – többször módosított - 1993. évi III. tv. (továbbiakban: Szt.) 1. §-ának (2) bekezdésében, 25. §. (3) bekezdésében, 26. §-ában, 32. § (3) bekezdésében,  45. §-ában, 48. §. (4) bekezdésében a 62. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az önkormányzat által pénzben és természetben nyújtott szociális ellátásokról az alábbi rendeletet alkotja:


I. FEJEZET

 

Általános rendelkezések


A rendelet célja


A rendelet célja, hogy megállapítsa az önkormányzat által a helyi sajátosságoknak megfelelő szociális rászorultságtól függő pénzben, valamint természetben biztosított szociális ellátások formáit, szervezeti keretei, az eljárási és jogosultsági szabályokat, továbbá azok igénybevételének és érvényesítésének módját, feltételeit és garanciáit.

 

A rendelet hatálya


   1. §.


A rendelet hatálya kiterjed:


(1) Szörény Önkormányzat közigazgatási területén élő lakóhellyel rendelkező magyar állampolgárokra, a bevándorlási engedéllyel rendelkező személyekre, a letelepedési engedéllyel rendelkező személyekre, valamint a magyar hatóságok által menekültként elismert személyekre.


(2) Az Szt.6.§-ában meghatározott, az önkormányzat illetékességi területén tartózkodó hajléktalan személyekre, amennyiben a hajléktalan személy az ellátás igénybevételekor nyilatkozatában Szörény község közigazgatási területét tartózkodási helyként megjelölte.

     

(3) Az Szmtv. szerinti a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyre, amennyiben az ellátás igénylésének időpontjában az Szmtv-ben meghatározottak szerint a szabad mozgás és a 3 hónapot meghaladó tartózkodási jogát a Magyar Köztársaság területén gyakorolja, és bejelentett lakóhellyel rendelkezik. 

(4) A személyes gondoskodást nyújtó ellátások tekintetében Szörény önkormányzat által szervezett és nyújtott ellátásokra. 

  


Eljárási rendelkezések


2. §.


(1) Az e rendeletben szabályozott pénzbeli és természetbeni szociális ellátások megállapítása és a szociális alapszolgáltatások igénybevétele iránti kérelmeket Kétújfalui Közös Önkormányzati Hivatalnál és azok kirendeltségein (a továbbiakban: Hivatal), az erre rendszeresített formanyomtatványon (1. számú függelék) lehet szóban az ügyintéző segítségével, vagy írásban előterjeszteni.


(2) A képviselő-testület a szociális ellátások igénylése során az elektronikus ügyintézés lehetőségét kizárja.


3. §.


(1)A rendszeres ellátások folyósítása havonta utólag, kifizetése minden hónap 5-ig utalással, nem rendszeres ellátások kifizetése a határozat kézhezvételét követően az önkormányzat pénztárából, külön kérelem esetén átutalással történik. A házipénztárból történő döntést követő azonnali kifizetés létfenntartást veszélyeztető, rendkívüli élethelyzetbe került személy esetében történhet.


4. §.


(1) Amennyiben a pénzbeli és természetbeni ellátás iránti kérelemben előadott életkörülmények vizsgálata kapcsán a kérelem megalapozott elbírálása szükségessé teszi, az igénylőnél környezettanulmányt kell készíteni, továbbá, ha az ellátásra való jogosultság elbírálásához, ha a kérelmező életvitele alapján vélelmezhető, hogy a jövedelemigazolásban feltüntetett összegen felül egyéb jövedelemmel is rendelkezik, a kérelmező kötelezhető arra, hogy családja vagyoni viszonyairól a 63/2006.(III.27.) Korm. r. 1. sz. melléklete szerinti formanyomtatványon nyilatkozzék.


(2) Nem kell környezettanulmányt készíteni az igénylőről, ha életkörülményeit a Hivatal már bármely ügyben vizsgálta és azokban lényeges változás nem feltételezhető. 



5. §.


(1)A települési támogatás egészben, vagy részben természetbeni szociális ellátás formájában is nyújtható. A természetbeni támogatás formája lehet: közüzemi díjak kifizetése,  Erzsébet- utalvány, tankönyv- és tanszervásárlás támogatás, gyermekintézményi térítési díjak kifizetése. A folyósítás módjáról az ellátást megállapító határozatban rendelkezni kell.


6. §.


(1) A szociális ellátásra jogosultság, a jogosultat érintő jog és kötelezettség megállapítására, továbbá a hatósági ellenőrzésre a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény (Ket.) rendelkezéseit kell alkalmazni.

      


II. FEJEZET

 

Települési támogatás


Szociális rászorultság esetén a jogosult számára a települési önkormányzat képviselő-testülete az Szt.-ben, illetve e rendeletében meghatározott feltételek szerint

a.)    települési támogatást

b.)rendkívüli települési támogatást

állapít meg.


A rendelet alapján adható települési támogatás és rendkívüli települési támogatás megállapításával, megszüntetésével kapcsolatos hatáskört a polgármester gyakorolja.


7.§.


A települési támogatás formái


(1)Települési támogatás

a)a létfenntartási gondok enyhítése

b)a lakhatás támogatása

c)az egészségi állapot megőrzését jelentő szolgáltatások költségeihez való részbeni hozzájárulás

d)az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulás

céljából nyújtható.

8.§.

Települési támogatás létfenntartási gondok enyhítésére


(1)Települési támogatás létfenntartási gondok enyhítése céljából annak a személynek állapítható meg, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át. A támogatás évente egy alkalommal adható, s egy családban egyidejűleg csak egy személy jogosult. A támogatás összege 3.000 Ft.

(2)A 1. számú függelék szerinti kérelméhez a kérelmezőnek csatolni szükséges a saját, valamint a vele egy háztartásban élő személyek adatairól, jövedelmi viszonyairól szóló bizonyítékokat, igazolásokat.



9. §.


Települési támogatás lakhatás támogatása céljából


(1)Települési támogatás lakhatás támogatása céljából azon háztartás részére állapítható meg, ahol

a., a háztartásban élő és ott lakóhellyel, ennek hiányában tartózkodási hellyel rendelkező személyek egy főre jutó jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át, és

b., a háztartás egyik tagjának sincs vagyona, valamint

c., a kérelem benyújtását közvetlen megelőző egy évben a kérelmet benyújtó személy legalább egy alkalommal igazolni tudja az általa lakott ház emésztő-és szikkasztógödrének hivatalos úton történt ürítését, és

d., legalább két közüzemi számlát csatol kiadásairól, melyek 90 napnál nem régebbiek.


(2)Nincs szükség az (1) bekezdésben meghatározott emésztő-és szikkasztógödör ürítéséről szóló igazolásra azon háztartás tekintetében, ahol ilyen létesítmény nincs.


(3)A 1. számú függelék szerinti kérelméhez a kérelmezőnek csatolni szükséges a saját, valamint a vele egy háztartásban élő személyek adatairól, jövedelmi viszonyairól szóló bizonyítékokat, igazolásokat.


(4)A települési támogatás ezen formája ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.


(5)A lakhatást elősegítő település támogatás a kérelem benyújtása hónapjának első napjától, egy év időtartamra kerül megállapításra. A támogatás összege 5.000 Ft havonta.


(6)Nem állapítható meg lakhatást elősegítő települési támogatás, annak aki, vagy akivel egy háztartásban élő személy


a)albérlőt tart, vagy más módon hasznosítja lakását

b)lakásbérleti, vagy tulajdonjogára vonatkozóan tartási, életjáradéki vagy öröklési szerződése áll fenn.

      

(7) A települési támogatásra való jogosultság egyéb feltétele a lakókörnyezet rendezettségének folyamatos biztosítása.


(8) A települési támogatásra való jogosultságot megállapító határozatban fel kell hívni az ügyfelet, hogy a helyi önkormányzati rendeletben előírtak szerint a lakókörnyezet rendezettségét folyamatosan köteles biztosítani.




(9) A lakókörnyezet rendezettségét a polgármester alapvetően a jogosultság megállapítására irányuló eljárásban, valamint a jogosultság felülvizsgálatakor köteles ellenőrizni.  Amennyiben a lakókörnyezet rendezettsége nem megfelelő, úgy az ügyfelet fel kell szólítani, hogy a lakókörnyezet rendezettségének biztosítására irányuló kötelezettségének a polgármester felszólításától számított 5 napon belül tegyen eleget.


 (10) A felszólítást végzés formájában kell megtenni. A végzésben konkrétan és pontosan meg kell határozni az elvégzendő, teljesítendő feladatokat és a határidőt. Fel kell hívni a végzésben a figyelmet a teljesítés elmaradásának jogkövetkezményeire, ami a települési támogatásra való jogosultság megállapítására irányuló eljárásban a kérelem elutasítására, a települési támogatásra való jogosultság felülvizsgálatára irányuló eljárásban a jogosultság megszüntetésére lesz.


(11) A felszólítást követően az ellenőrzést helyszíni szemle keretében kell lefolytatni, a teljesítését vagy annak elmaradását képfelvétellel kell rögzíteni, valamint a helyszíni szemle lefolytatásáról jegyzőkönyvet kell felvenni.


(12) A kérelem benyújtója, illetve az ellátás jogosultja által életvitelszerűen lakott lakás vagy ház udvarának tisztántartása során elvégzendő feladatai:

-a trágyát szivárgásmentes, zárt trágyagyűjtőben kell tárolni, ahol a trágyagyűjtőnek vízhatlan aljzatúnak kell lennie. A trágyagyűjtőt zárt fedéllel kell ellátni,

-a trágyalé gyűjtésére szivárgásmentes, zárt fedéllel ellátott trágyalégyűjtőt kell létesíteni, amely könnyen tisztítható, hézagmentes, szilárd burkolattal ellátott, megfelelő lejtésű és zárt elfolyón keresztül van a zárt tárolóba bekötve,

-közterületen nem tarthat nagy-illetve kishaszonállatot,

-közterületen nem tarthat építési törmeléket,

-köteles lakóudvaron a fű lenyírását elvégezni, tisztántartani, kommunális szilárd hulladékot zárt tárolóban tartani,

-az ingatlan előtti járdaszakasz (járda hiányában egy méter széles területsáv, illetőleg ha a járda mellett zöldsáv is van, az úttestig terjedő teljes terület) tisztántartása,

-a járdaszakasz melletti nyílt árok és ennek műtárgyai tisztán tartása, fű lenyírása, a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolítása.



10. §.


Települési támogatás az egészségi állapot megőrzését jelentő szolgáltatások költségeihez való részbeni hozzájárulásként


(1)Települési támogatásként az egészségi állapot megőrzését jelentő szolgáltatások költségeihez való teljes vagy részbeni hozzájárulás állapítható meg annak a személynek, akinek alanyi vagy normatív alapon benyújtott közgyógyellátás iránti kérelmét a Járási Hivatal jogerős határozattal elutasította és családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át, továbbá havi rendszeres gyógyszerköltsége eléri, vagy meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 25%-át.

(2)       A 1. számú függelék szerinti kérelméhez a kérelmezőnek csatolni szükséges a saját, valamint a vele egy háztartásban élő személyek adatairól, jövedelmi viszonyairól szóló bizonyítékokat, igazolásokat, valamint a Járási Hivatal közgyógyellátásáról hozott jogerős elutasító határozatát, mely 90 napnál nem régebbi.

(3)        A támogatást a kérelem benyújtása hónapjának első napjától, egy év időtartamra kell megállapítani, összege 3.000 Ft havonta.

(4)        Nem jogosult a települési támogatásra az a személy, aki alanyi vagy normatív közgyógyellátásra jogosult.



11. §.


Települési támogatás az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként


(1)Jövedelemre való tekintet nélkül települési támogatás nyújtható annak a személynek, aki az elhunyt személy eltemettetéséről gondoskodott, feltéve, hogy az elhunyt személlyel eltartási vagy öröklési szerződése nem állt fenn.

(2)A támogatás nem állapítható meg annak a személynek, aki a hadigondozásról szóló 1994. évi XLV törvény alapján temetési hozzájárulásban részesül.


(3)A települési támogatás összege elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként 30.000 Ft.



[1]11/A. §. 


Köztemetés


(1) A képviselő-testület a köztemetés költségeinek visszafizetésére, az eltemettetésre köteles személy kérelmére – hatósági szerződés alapján – részletfizetési lehetőséget biztosíthat.


(2) Az eltemettetésre köteles személyt kérelmére, amennyiben a háztartásában élő személyek egyike sem rendelkezik jövedelemmel a képviselő-testület a köztemetés költségének megtérítési kötelezettsége alól részben vagy egészben mentesítheti.


(3) Képviselő-testület a köztemetéssel kapcsolatos hatáskört a polgármesterre átruházza.



12. §. 

Települési támogatás iskolakezdéshez


(1) Amennyiben a költségvetési rendelet lehetővé teszi, a képviselőtestület hivatalból a községben lakóhellyel rendelkező és ott életvitelszerűen élő, a helyi általános iskolába járó normatív kedvezményre nem jogosult tanulók, tankönyveinek 100%-ban, valamint intézményi térítési díját 50%-ban átvállalja.


(2) [2]A testület tanévenként egyszeri pénzbeli támogatást nyújt a községben lakóhellyel rendelkező és ott életvitelszerűen tartózkodó gyermekeknek az alábbiak szerint:


                                 - bölcsödések, óvodások részére: 5.000.-Ft,

                                 - általános iskolások részére: 10.000.-Ft,

                                 - középfokú, szakmunkás tanulók részére: 15.000.-Ft


(3) A (2) bekezdésben meghatározott támogatások kifizetéséről tárgyév augusztus hónapjában a polgármester gondoskodik.

13.§


Rendkívüli települési támogatás


(1)Évente legfeljebb egy alkalommal Rendkívüli Települési Támogatás állapítható meg annak a létfenntartási gondokkal küzdő személynek, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át, és önmaga, illetve családja létfenntartásáról más módon gondoskodni nem tud, mert

- alkalmanként jelentkező többletkiadások terhelik – így különösen betegséghez, halálesethez, elemi kár elhárításához,

- a megállapított nyugellátás késedelmes kifizetése miatt nincs jövedelme

- sérelmére elkövetett bűncselekményből anyagi kára következett

(2) A (1) bekezdésben meghatározott esetekben a települési támogatás összege 10.000 Ft.

 

III. FEJEZET


14. §.


Szociális szolgáltatások


Az Szt. értelmében szociális alapszolgáltatások:

-falugondnoki és tanyagondnoki szolgáltatás

-étkeztetés

-házi segítségnyújtás

-családsegítés



15.§.


Falugondnoki vagy tanyagondnoki szolgáltatás


(1)Falugondnoki vagy tanyagondnoki szolgáltatás keretében az önkormányzat enyhíti a település intézményhiányából eredő hátrányait, biztosítja az alapvető szükségletek kielégítését célzó szolgáltatásokhoz való hozzájutást, valamint az egyes alapszolgáltatásokhoz való hozzájutást, valamint segíti az egyéni és a közösségi szintű szükségletek teljesítését a szakmai programban meghatározottak szerint.

(2)A falugondnoki szolgálat igénybevételének módját és feltételeit külön rendelet szabályozza.


16.§.


Étkeztetés


(1) Az étkeztetést a képviselő-testület a SZOCEG Nonprofit Kft. útján biztosítja.


17. §


Házi segítségnyújtás



(1) A házi segítségnyújtást a képviselő-testület a SZOCEG Nonprofit Kft. útján biztosítja.

 



[3]18.§.


Gyermekjóléti szolgálat


A gyermekjóléti szolgáltatást a képviselő-testület Kétújfalu Község Önkormányzat intézménye útján biztosítja.




IV. FEJEZET 

  

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK


19. §.

  

(1) A rendelet 2015. március 1. napján lép hatályba, rendelkezéseit az el nem bírált, folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, egyidejűleg hatályát veszti a szociális ellátások helyi szabályozásáról szóló 8/2013.(XII.31.) rendelet.


(2) A rendeletben nem szabályozott kérdésekben a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény, és e törvény végrehajtására hozott magasabb szintű jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

(3) A 10. § (1) bekezdés szerinti ellátás nem állapítható meg annak a személynek, aki a 2014. december 31. napján hatályos Szt. 38. § szerinti normatív lakásfenntartási támogatásra jogosult.

(4) A rendelet 19.§. (3) bekezdése 2016. január 1. napján hatályát veszti.



     Boros István                                                                                Hajas Endre

     polgármester                                                                                   jegyző 



Záradék:


A rendelet kihirdetve: Szörény. 2015.03.02.



Hajas Endre

     jegyző

[1]

Módosította a 7/2015.(VIII.17.) önkormányzati rendelet 1.§

[2]

Módosította a 7/2015.(VIII.17.) önkormányzati rendelet 2.§

[3]

Módosította a 10/2015.(XI.27.) önkormányzati rendelet