Géderlak Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2024. (XI. 20.) önkormányzati rendelete
a falugondnoki szolgálatról
Hatályos: 2025. 01. 01Géderlak Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2024. (XI. 20.) önkormányzati rendelete
a falugondnoki szolgálatról
Géderlak Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. tv. a 60. § (4), a 92. § (1), (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. tv. 13. § (1) bekezdés 8. a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. A rendelet célja, hatálya
1. § (1) A falugondnoki szolgálat célja Géderlak községben a települési hátrányok enyhítése, az alapvető szükségletek kielégítését segítő szolgáltatásokhoz, közszolgáltatásokhoz, egyes alapellátásokhoz való hozzájutás biztosítása.
(2) A falugondnoki szolgáltatás biztosítja a helyi adottságokhoz és sajátosságokhoz igazodó egyéni és közösségi szintű igények kielégítését is.
2. § A rendelet hatálya kiterjed Géderlak község közigazgatási területén életvitel szerűen élő azon állampolgárokra, akik szociális körülményeik, ezen belül koruk, egészségi állapotuk és egyéb aktuális élethelyzetük alapján alkalmilag vagy tartósan jogosulttá válnak a szolgáltatás igénybevételére.
2. A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó feladatok
3. § (1) A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó közvetlen személyes szolgáltatások körébe tartozó alapfeladatok:
a) közreműködés
aa) az étkeztetésben
ab) a házi segítségnyújtásban
ac) a közösségi és szociális információk szolgáltatásában
b) az egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás biztosítása
ba) háziorvosi rendelésre szállítás
bb) az egyéb egészségügyi szolgáltatóhoz szállítás
bc) a gyógyszerkiváltás és a gyógyászati segédeszközökhöz való hozzájutás biztosítása
c) az óvodáskorú, iskoláskorú gyermekek szállítása
ca) az óvodába, iskolába szállítás
cb) az egyéb gyermekszállítás
(2) A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó közvetlen, személyes szolgáltatások körébe tartozó kiegészítő feladatok:
a) közösségi, művelődési, sport-és szabadidős tevékenységek szervezése, segítése,
b) egyéni hivatalos ügyek intézésének segítése, lakossági igények továbbítása,
c) egyéb lakossági szolgáltatások biztosításában való közreműködés,
d) egyéb szociális és gyermekjóléti alapszolgáltatások biztosításában való közreműködés.
(3) A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó önkormányzati feladatok megoldását segítő, közvetett szolgáltatások:
a) az önkormányzati információk közvetítése a lakosság részére
b) a falugondnoki szolgálat működésével kapcsolatos teendők ellátása
(4) A (3) bekezdésben meghatározott feladatok a szolgáltatásnyújtás legfeljebb 50 %-át tehetik ki.
(5) A falugondnok által ellátott feladatok részletezését, azok tartalmát, módját valamint rendszerességét a falugondnoki szolgálat szakmai programja tartalmazza.
4. § A falugondnok elsősorban az alapfeladatnak minősülő szolgáltatásokat köteles ellátni. A kiegészítő feladatnak minősülő lakossági szolgáltatások, az önkormányzati feladatok megoldását segítő, közvetett szolgáltatások csak akkor teljesíthetők, ha azok biztosítása az alapfeladatok ellátását nem veszélyezteti.
3. A falugondnoki szolgáltatás igénybevételi rendszere, a falugondnoki szolgálat ellátása
5. § (1) A falugondnoki szolgáltatás igénybevétele térítésmentes.
(2) A szolgáltatás igénybe vétele önkéntes, az ellátást igénylő vagy törvényes képviselője kérelmére történik.
(3) A rendeletben szereplő szolgáltatások iránti kérelmet, a falugondnoknál, vagy a polgármesternél lehet személyesen, írásban vagy szóban előterjeszteni oly módon, hogy a településen belüli szolgáltatási igényt minimum egy munkanappal, a településen kívüli szolgáltatási igényt pedig minimum három munkanappal előbb kell bejelenteni.
(4) A kötelezően ellátandó feladatok rangsorolását a falugondnok végzi a munkáltatói jogokat gyakorló polgármester iránymutatása és beérkezett igények, jelzések alapján.
(5) A falugondnok feladatainak ellátásához szükséges személy- és áruszállításra alkalmas, érvényes műszaki vizsgával, kötelező gépjármű- felelősség biztosítással és CASCO biztosítással rendelkező, üzemképes gépjárművet az Önkormányzat biztosítja.
(6) A falugondnok a Szociális Ágazati Portálon közzétett formátumban és módon tevékenységnaplót köteles vezetni, s az abban közzétettek szerint mentesül az igénybevevő a tevékenységnapló aláírási kötelezettsége alól.
6. § (1) A falugondnok feladatait a munkaköri leírásában, a jelen rendeletben, a képviselő-testület által jóváhagyott szakmai programban foglaltak szerint, valamint a polgármester utasításának megfelelően köteles ellátni. Tevékenységéről évente beszámol a képviselő-testületnek.
(2) A falugondnoki szolgáltatás körébe tartozó feladatok napi, heti, havi megszervezése – az előre bejelentett és időközben felmerült igények ismeretében – a falugondnok feladata és felelőssége.
7. § Ez a rendelet 2025. január 1-jén lép hatályba.