Miske Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2020.(III.30.) önkormányzati rendelete

a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvízzel kapcsolatos helyi közszolgáltatásról

Hatályos: 2020. 04. 01

Miske Község Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdésében biztosított hatáskörében eljárva és a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény (továbbiakban: Vgtv.) 45.§ (6) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdése 11. pontjában foglalt feladatkörében eljárva a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvízzel kapcsolatos közszolgáltatásról az alábbi rendeletet alkotja. 

1.Általános rendelkezések


1.§


A rendelet célja a köztisztaság, településtisztaság, a közegészségügyi rendelkezések betartásának biztosítása, valamint Miske község természetes és épített környezetének megóvása a keletkező nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz káros hatásaitól, azok célszerű és gondos kezelése révén. A kötelező közszolgáltatásra vonatkozó rendelkezések célja a tevékenység kiszámítható ellátása, a tevékenység ellenőrizhetősége.

2.§


(1) Miske Község Önkormányzata (továbbiakban: Önkormányzat) a jelen rendeletben foglaltak szerint közszolgáltatást szervez a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz gyűjtésére, elszállítására, és leürítésére. Ezen tevékenységek ellátásáról kötelező helyi közszolgáltatás útján gondoskodik.


(2) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvízzel kapcsolatos helyi közszolgáltatás Miske község (továbbiakban: település) közigazgatási területére terjed ki.


(3) A rendelet személyi hatálya a közigazgatási területen fekvő azon ingatlan természetes személy tulajdonosára, vagyonkezelőjére, birtokosára és egyéb jogcímen használójára (továbbiakban: tulajdonos) terjed ki, aki a közműves szennyvízhálózatra nem kötött rá.


(4) A rendelet tárgyi hatálya kiterjed a településen a lakossági vízfogyasztásból, felhasználásból származó kommunális nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvízre.


(5) A rendelet hatálya nem terjed ki a veszélyes és a radioaktív hulladékokra, a települési szilárd hulladékokra, továbbá a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíztől eltérő egyéb biológiailag lebomló és az inert hulladékokra.


(6) Miske település közigazgatási területén a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvízzel kapcsolatos kötelező helyi közszolgáltatás teljesítésére Miske Község Önkormányzata Képviselő-testületének …./2020. (II.13.) határozata alapján a közszolgáltatás ellátására Melkvi Róbert egyéni vállalkozót (szh: 63 Nemesnádudvar, Petőfi S. u…. KÜJ: 10) (továbbiakban: Szolgáltató) jelölte ki e rendelet mellékletét képező szerződés alapján.


(7) Az Önkormányzat a közszolgáltatás ellátását 2020. április 01. napjától 2025. március 31. napjáig biztosítja a Szolgáltató által. 

2.Értelmező rendelkezések


 3.§


A rendeletben alkalmazott fogalmak értelmezésére a jogalkotásról szóló törvény szerinti magasabb szintű jogszabályokban foglalt fogalom meghatározások az irányadók.

3.Az Önkormányzat közszolgáltatással kapcsolatos feladatai


4.§


(1) Az Önkormányzat a természetes személy ingatlantulajdonosoknál keletkező nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz kezelésére közszolgáltatást szervez és tart fenn. Feladata e tekintetben különösen:

a) A helyi közszolgáltatás körébe tartozó nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz rendszeres begyűjtésének, elszállításának és ártalmatlanításának megszervezése és erről a lakosság tájékoztatása.

b) A közszolgáltatás ellátására Szolgáltató kijelölése, a Szolgáltatóval szerződés megkötése.

c) A közszolgáltatási díjnak és a díjfizetés rendjének megállapítása.

d) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvízzel kapcsolatos egyes – a jogszabályban meghatározott – hatósági jogkörök gyakorlása.

e) A közszolgáltatással összefüggő – egyéb jogszabályban nem rendezett – önkormányzati feladat- és hatáskör megállapítása.

(2) A közszolgáltatás a közszolgáltatás ellátására feljogosított Szolgáltató begyűjtő és szállítóeszközével végzett, az ingatlanon összegyűjtött, és a Szolgáltató rendelkezésére bocsátott, a jelen rendeletben megjelölt nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére, rendszeres elszállítására és ártalmatlanítására terjed ki.

4.Az ingatlantulajdonos kötelezettségei


5.§


(1) A természetes személy ingatlantulajdonos, aki a közműves szennyvízhálózatra nem kötött rá, köteles az ingatlanán keletkező nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvizet az erre rendszeresített szennyvízgyűjtőben gyűjteni, továbbá a Szolgáltatónak történő átadásáról gondoskodni évente legalább egy alkalommal.

Alapvető kötelessége e tekintetben az, hogy

a) a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvizet – különös tekintettel a hulladék további kezelésére – az elszállításra való átvételig az erre szolgáló szennyvíztárolóban gyűjtse, illetve tárolja,

b) az ingatlanán keletkező nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz  kezelésére az Önkormányzat által szervezett közszolgáltatást vegye igénybe, illetve a szennyvizet a begyűjtésre e rendeletben feljogosított szolgáltatónak adja át, illetve a közszolgáltatási díjat kiegyenlítse,

c) a szennyvíz gyűjtése során megfelelő gondossággal járjon el annak érdekében, hogy mások életét, testi épségét, egészségét, és jó közérzetét ne veszélyeztesse, a község természetes és épített környezetét ne szennyezze, a növény- és állatvilágot ne károsítsa, a közrendet és a közbiztonságot ne zavarja,


(2) Az ingatlantulajdonost nem terheli az (1) bekezdésben foglalt kötelezettség az olyan ingatlana tekintetében, ahol nem tartózkodik, és szennyvíz sem keletkezik.

5.A helyi közszolgáltatás ellátásának rendje, a közszolgáltatás kötelező

igénybevétele


6.§

(1) Az ingatlantulajdonos köteles a Szolgáltató által nyújtott közszolgáltatást igénybe venni.


(2) A helyi közszolgáltatás körében az ingatlantulajdonos és a Szolgáltató közötti jogviszonyt a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvízre vonatkozó közszolgáltatás esetében az a tény hozza létre, hogy az ingatlantulajdonos a közszolgáltatást megrendeli, illetve a Szolgáltató közszolgáltatás teljesítésére rendelkezésre áll és azt az ingatlantulajdonos igénybe veszi.


(3) A közszolgáltatás teljesítésének feltételeiről a Szolgáltató az ingatlantulajdonost írásban köteles értesíteni vagy felhívás közzététele útján tájékoztatni. A szennyvíz begyűjtésének, elszállításának rendjét (gyakoriság, időpont) – a keletkező szennyvízmennyiségek figyelembevételével – a Szolgáltató köteles elkészíteni és arról az ingatlantulajdonosokat – változás esetén is – értesíteni. A szennyvízszállítás rendjét az önkormányzattal is közli a szolgáltató.


(4) A szennyvízkezelési helyi közszolgáltatás feltételeiben bekövetkezett változásokról a Szolgáltató az ingatlantulajdonost – a változás bekövetkezte előtt – írásban értesíteni köteles.

6.A helyi közszolgáltatást ellátó szolgáltatóval szolgáltatói szerződés

megkötése


7.§


(1) A helyi közszolgáltatás keretén belül a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére, elszállítására vonatkozó közszolgáltatás ellátására kijelölt a település illetékességi területére, az ott keletkező nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz teljes mennyiségének elszállítására érvényes engedéllyel, vagy bejelentéssel rendelkező vállalkozással köti meg az Önkormányzat a közszolgáltatási szerződést.


(2) Az Önkormányzat a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény (továbbiakban: Vgtv.) 44/G. § (1) bekezdésben meghatározott feladatkörében eljárva, a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére írásban közszolgáltatási szerződést köt. A közszolgáltatási szerződés időtartama nem haladhatja meg a tíz évet.

7.A közszolgáltatás teljesítésére vonatkozó szerződés egyes tartalmi elemei


8.§


 (1) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvízzel kapcsolatos helyi közszolgáltatás igénybevételéről szóló szerződésben meg kell határozni a szerződést kötő feleket, a Szolgáltatót és a Megrendelőt, valamint az őket megillető jogokat és kötelezettségeket. 


(2) A szerződésben meg kell jelölni:

a) a közszolgáltatás igénybevételének időtartamát, megszűnésének eseteit

b) a teljesítés helyét,

c) az ürítés igénybevételének módját,

d) a Megrendelő és a Szolgáltató kötelezettségeit,

e) szolgáltatási díj megállapításának és fizetésének szabályait

f) és azt, hogy a közszolgáltató megfelel a Vgtv és végrehajtási rendeleteiben előírt

feltételeknek

8. A szennyvíz gyűjtésére és elszállítására, valamint a szolgáltató akadálytalan munkavégzésével kapcsolatos jogok és kötelezettségek


 9.§


(1) A Szolgáltató köteles - a rendelkezésre állás időtartamán belül - a tulajdonos bejelentésétől számított 72 órán belül a szolgáltatást elvégezni.


(2) A Szolgáltató a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz elszállítását nem tagadhatja meg, kivéve, ha a szállítandó anyagról érzékszervi megállapítás (szag, szín, összetétel stb.) alapján feltételezhető, hogy a kijelölt leürítő helyen nem helyezhető el.


(3) A közműves szennyvízhálózatra rá nem kötött ingatlan tulajdonosa a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz gyűjtésére az ingatlanon szennyvíztárolót (továbbiakban: tároló) tart fenn. Megrendelő a szennyvíz ürítése céljából a tároló teljes telítettségét megelőzően köteles a Szolgáltatót az ürítési igényről értesíteni. A Szolgáltató a tároló tartalmát engedélyezett gépi eszközeivel köteles teljesen kiüríteni.


(4) A Szolgáltató a ténylegesen kiszippantott szennyvíz mennyiségét figyelembe véve jogosult a természetes személy ingatlantulajdonosra megállapított közszolgáltatási díjat a megrendelővel kifizettetni.


(5) A Szolgáltató az illetékes hatóság engedélye szerint, azt betartva köteles a szippantott nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvizet szállítani és leüríteni. A leürítés helye 6344 Hajós, Szennyvíztisztitó telep.

9.A közszolgáltatási díj


10.§


(1) A közszolgáltatási díj megfizetésére az az ingatlantulajdonos köteles, aki a jelen rendeletben foglaltak szerint a közszolgáltatás igénybevételére köteles.


(2) Az ingatlantulajdonos által fizetendő közszolgáltatási díjról a Szolgáltató a megrendelés teljesítése után számlát vagy - ha azt jogszabály nem zárja ki - nyugtát állít ki, mely alapján az ingatlantulajdonos a közszolgáltatási díjat a Szolgáltató részére a teljesített közszolgáltatás alapján köteles megfizetni. A fizetés módja a lakossági igénybevétel esetén készpénzben történik.


(3) A közszolgáltatás igénybevételéért az ingatlantulajdonost terhelő díjhátralék adók módjára behajtható köztartozás.


(4) A közszolgáltatást követő 30 napon belül a Szolgáltató felhívja az ingatlantulajdonos figyelmét a díjfizetési kötelezettség elmulasztására, és felszólítja annak teljesítésére.


(5) A felszólítás eredménytelensége esetén – a díjhátralék keletkezését követő 90. nap elteltével a Szolgáltató- a felszólítás megtörténtének igazolása mellett- a díjhátralék adók módjára történő behajtását az Önkormányzat jegyzőjénél kezdeményezheti. A jegyző a Vgtv-ben meghatározott eljárás szerint jár el.


(6) A közszolgáltatási díjat az Önkormányzat a Szolgáltató éves üzleti tervét, és díjkalkulációját megvizsgálva – figyelembe véve azt is, ha az Önkormányzat a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvízre támogatás illeti meg -, egy éves díjfizetési időszakra vonatkozóan állapítja meg. Az önkormányzat a közszolgáltatás díját a jelen rendelet 1. sz. mellékletében határozza meg.

11.§


A Szolgáltató köteles a közszolgáltatási díj megállapítása érdekében az Önkormányzat részére díjkalkulációt készíteni. A díjat a vonatkozó jogszabály előírásainak megfelelően kell kialakítani. Ha a Szolgáltató a közszolgáltatás körébe tartozó tevékenység mellett más gazdasági tevékenységet is folytat, a költségtervében a költségek szigorú elkülönítésének módszerét is alkalmaznia kell.

10.A közszolgáltatás teljesítésének szünetelése, a közszolgáltatás teljesítésének megtagadása


12.§


(1) A közszolgáltatás teljesítése csak törvényben vagy kormányrendeletben meghatározott esetekben szüneteltethető, illetőleg korlátozható.


(2) A Szolgáltató a közszolgáltatás keretében megtagadhatja a szennyvíz elszállítását, ha:

a) az nem szennyvíztárolóban van elhelyezve,

b) a szennyvíz az ürítés illetve a szállítás során a szállítást végző személyek életében, testi épségében, egészségében, továbbá a szállító járműben vagy berendezésben kárt okozhat,

c) érzékszervi észleléssel megállapítható, hogy a szennyvíz mérgező, robbanó, vagy veszélyes hulladékot, vagy olyan anyagot tartalmaz, amely a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvízzel együtt nem kezelhető.


(3) A (2) bekezdésben meghatározott esetekben a Szolgáltató az ingatlantulajdonost szóban azonnal, ha nincs jelen, akkor írásban haladéktalanul értesíti a szennyvíz elszállítása megtagadásának tényéről és okáról. Az ingatlantulajdonos a megtagadás okát maga köteles megszüntetni, vagy a megszüntetéséről gondoskodni. Amennyiben e kötelességének a tulajdonos nem tesz eleget a szállítás újabb időpontjáig, úgy a Szolgáltató jogosult az ingatlantulajdonos költségére a szennyvíz elszállításának megtagadására okot adó körülményt megszüntetni vagy mással megszüntettetni. Az ezzel kapcsolatban felmerült többletköltségeit a Szolgáltató a számlában külön tételként megjelölve érvényesíti.

11. Az adatszolgáltatás szabályai


13.§


(1) A közszolgáltatással ellátott területen lévő ingatlan 2. § (3) bekezdésében rögzített tulajdonosának személyi adataira vonatkozóan kötelezően adatot kell szolgáltatnia a Szolgáltatónak a szolgáltatás igénybevételekor.


(2) A Szolgáltató az ingatlantulajdonos személyes adatait (családi név és utónév (születési név, utónév), születési hely és idő, anyja születési családi és utóneve) jogosult nyilvántartani és kezelni.


(3) A Szolgáltató a nyilvántartott személyi adatokat kizárólag az információs önrendelkezési jogról és az információ szabadságról szóló 2011. évi CXII törvény alapján közszolgáltatással érintett ingatlan címe (lakcím) a közszolgáltatási feladatai ellátásával és jogai érvényesítésével kapcsolatban használhatja fel, jogosulatlanoknak nem adhatja át.


(4) A közszolgáltatási kötelezettség megszüntetését követően a személyes adatokat a nyilvántartásából 5 napon belül törölnie kell a Szolgáltatónak. Szolgáltatási díj tartozás fennállása, meg nem fizetése esetén a köztartozás behajtásáig, illetve a végrehajtás elévüléséig tarthatja nyilván a személyes adatokat a Szolgáltató.


(5) A Szolgáltató külön intézkedésében jelöli ki a személyes adatok kezelésére jogosult /felelős/ személyt és határozza meg a nyilvántartás formáját, módját, valamint a szabályait, mely kizárja a jogosulatlanok betekintésének lehetőségét.


(6) A Szolgáltató a (2) bekezdésben felsorolt személyes adat pontosítása, kiegészítése céljából adatszolgáltatást kérhet Miske Község Jegyzőjétől. Az adatszolgáltatás díját a vonatkozó hatályos jogszabály határozza meg.


(7) A közszolgáltatónak a tárgyévet követő év március 1. napjáig az elszállított és leürített nem közművel gyűjtött háztartási szennyvíz mennyiségéről a vízügyi hatóságnak és ingatlanonkénti bontásban a települési önkormányzatnak adatot kell szolgáltatnia.

14.§


(1) E rendelet 2020. április 1-én lép hatályba.

(2) E rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.

(3) Jelen rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Miske Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2017.(XI.17.) önkormányzati rendelete és módosító rendeletei.



dr. Serföző Csaba                                                                            dr. Tuzson Tünde

    polgármester                                                                                         jegyző



A rendelet kihirdetésre került 2020. március 30 -án.


                                                                       dr. Tuzson Tünde

                                                                              jegyző