Kömpöc Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2024. (II. 14.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2024. évi költségvetéséről

Hatályos: 2024. 02. 15

Kömpöc Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2024. (II. 14.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2024. évi költségvetéséről

2024.02.15.

Kömpöc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, e rendelet 4. § (5) bekezdése tekintetében az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvényben foglalt 109. §. (6) bekezdésében, a 4. § (7) bekezdés tekintetében a közszolgálati tisztségviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény 226. §. (7) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. A rendelet hatályáról

1. § A rendelet hatálya kiterjed a képviselő-testületre, bizottságára, valamint Kömpöc Község Önkormányzatára.

2. A költségvetés főösszegeiről

2. § (1) A helyi önkormányzat 2024. évi bevételi és kiadási főösszegét 98 472 504 Ft-ban, ezen belül

a) a működési költségvetési bevételek összegét 71 088 718 Ft-ban,

b) a működési költségvetési kiadások összegét 90 062 323 Ft-ban,

c) a felhalmozási költségvetési bevételek összegét 3 250 743 Ft-ban,

d) a felhalmozási költségvetési kiadások összegét 5 983 001 Ft-ban,

e) a költségvetési többlet összegét 2 427 180 Ft-ban állapítja meg.

(2) Kiemelt bevételi előirányzatok

a) Működési költségvetési bevételek

aa) Működési célú támogatások államháztartáson belülről 42 702 425 Ft,

ab) Közhatalmi bevételek 21 500 000 Ft,

ac) Működési bevételek 6 886 293 Ft,

b) Felhalmozási költségvetési bevételek

ba) Részesedés értékesítése 3 250 743 Ft

bb) Egyéb felhalmozási bevételek 0 Ft

(3) Kiemelt kiadási előirányzatok

a) Működési költségvetési kiadások

aa) Személyi juttatások 29 157 628 Ft,

ab) Munkáltatót terhelő járulékok és szociális hozzájárulási adó 3 915 260 Ft,

ac) Dologi kiadások 32 540 625 Ft,

ad) Ellátottak pénzbeli juttatásai 1 500 000 Ft,

ae) Egyéb működési célú kiadások 21 506 845 Ft,

af) Államháztartáson belüli megelőlegezések visszafizetése 1 441 965 Ft,

ag) Tartalék 2 427 180 Ft,

b) Felhalmozási költségvetési kiadások

ba) Beruházások, felújítások 5 699 001 Ft,

bb) Egyéb felhalmozási kiadások 284 000 Ft

(4) A helyi önkormányzat bevételi és kiadási főösszegét forrásonként, címenként és feladatonként előirányzat csoportok és kiemelt előirányzatok közötti bontásban az 1. melléklet tartalmazza. A költségvetési bevételeket és kiadásokat kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, államigazgatási feladatok bontásban a 2. melléklet mutatja be.

(5) Európai uniós támogatással megvalósuló programokat a 2024. évben nem tervezünk.

(6) Több éves kihatással járó kötelezettségünk nincs.

(7) Az állandó jelleggel végzett tevékenység után 2024. évben befizetett helyi iparűzési adó tervezett felhasználását a 3. melléklet mutatja be.

3. A költségvetés végrehajtásának szabályai

3. § (1) Az Áht. 34. § (2)-(3) bekezdése alapján a Képviselő-testület a két képviselő-testületi ülés között e rendeletben, az egyes feladatokra jóváhagyott bevételi és kiadási előirányzatok közötti átcsoportosítás jogát az önkormányzat tekintetében a polgármesterre, valamint az általuk vezetett intézmény tekintetében az intézmények vezetőire ruházza át. Az intézményvezetők az Ávr. 36. § (1)-(3) bekezdésben foglaltak szerint a kiadási és bevételi előirányzatokat megemelhetik.

(2) A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert az 1. mellékletben szereplő tartalékok felhasználásához kapcsolódó kiadási előirányzatok módosítására. A polgármester a forrásfelhasználásról az 1. mellékletben szereplő tartalékok előirányzatának mértékéig jogosult dönteni. Döntéséről a költségvetési rendelet soron következő módosítása alkalmával tájékoztatja a képviselő-testületet.

(3) Évközben az előirányzat-módosításról a Képviselő-testület a polgármester előterjesztése alapján dönt, - az első negyedév kivételével - negyedévente, de legkésőbb az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-i hatállyal.

(4) A Képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy az önkormányzat szabad pénzeszközeit értékpapírokba – államkötvénybe és kincstárjegybe – fektesse, a pénzügyi befektetésekről beszámoló megtárgyalásakor a Képviselő-testületet tájékoztassa.

(5) A Képviselő-testület a nemzeti közbeszerzési értékhatár alatti beszerzések esetén a döntést a polgármester hatáskörébe utalja.

4. § (1) Ha a helyi önkormányzat által irányított a költségvetési szervek harminc napon túli elismert tartozásállományának mértéke két egymást követő hónapban eléri az éves eredeti kiadási előirányzatának 10%-át vagy a százötven millió forintot, az irányító szerv a költségvetési szervhez önkormányzati biztost bíz meg.

(2) A lejárt esedékességű tartozásállomány fennállásáig a pénzügyi ellenjegyzés és az érvényesítés szabályain felül csak az önkormányzati biztos ellenjegyzésével vállalhat kötelezettség, és rendelhető el utalványozás.

(3) Az önkormányzati biztos a helyi önkormányzat által irányított költségvetési szerv szervezeti felépítését, működési folyamatát és gazdálkodását érintő racionalizálási javaslatokat tehet, intézkedéseket kezdeményezhet.

(4) A Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV törvény (továbbiakban: Stabilitási tv.) 8. § (2) bekezdése szerinti adósságot keletkeztető ügyletekből és kezességvállalásokból eredő előző években, illetve tárgyévben keletkezett fizetési kötelezettsége nincs az önkormányzatnak. A 2024. évben a hitelfelvételi korlát számításához figyelembe vehető tárgyévi saját bevételek 50%-a 12 030 050,- Ft. Hitelfelvételről szóló döntést a Stabilitási tv. előírásainak figyelembevételével a Képviselő-testület hozhat.

(5) Az államháztartásról szóló 2011.évi CXCV. törvény 109. § (6) bekezdése alapján a kiadások készpénzben történő teljesítésének esetei:

a) készlet, kis értékű tárgyi eszköz beszerzése,

b) tartós tárgyi eszközök beszerzése indokolt esetben (a polgármester, vagy a költségvetési szerv vezetőjének indokolt esetben adott előzetes egyedi engedélye alapján),

c) kiküldetési kiadások,

d) reprezentációs kiadások,

e) kisösszegű szolgáltatási kiadások,

f) társadalom- és szociálpolitikai juttatások, ellátottak pénzbeli juttatásai: települési támogatás,

g) vásárlási előleg /élelmiszer, üzemanyag/ 30 napon belüli elszámolási kötelezettséggel,

h) államigazgatási eljárásokkal kapcsolatos díjak,

i) lakásépítés és vásárlás támogatása – képviselő-testületi döntés alapján,

j) postai szolgáltatás, kézbesítés költségei,

k) munkavállalók nem rendszeres személyi juttatásai, amennyiben az érintett munkavállaló kérése alapján a költségvetési szerv pénzkezelési szabályzatában erre felhatalmazott személy a kifizetést engedélyezi (bérlettérítés),

l) közfoglalkoztatottak juttatásai.

(6) A helyi önkormányzat által támogatott közhasznú szervezetek (pl. alapítványok, egyesületek) a kapott támogatás összegének felhasználásáról számadási kötelezettséggel tartoznak. A támogatott szervezettel a finanszírozás előtt a bíráló bizottság elnöke megállapodást vagy szerződést köt, melyben előírja a számadási kötelezettség teljesítésének határidejét. Amennyiben a finanszírozott vagy támogatott szervezet az előírt elszámolási kötelezettségének nem tesz határidőre eleget, úgy, e kötelezettségének teljesítéséig a további finanszírozást, támogatást fel kell függeszteni.

(7) Kömpöc Község Önkormányzata Képviselő-testülete Magyarország központi költségvetéséről szóló 2020. évi XC. törvény 61. § (5) bekezdésében foglaltak alapján, a fizetési számlához kapcsolódóan a bankszámla-hozzájárulás mértékét a foglalkoztatottak részére havi l.000,- Ft-ban állapítja meg, melyet utólag június és november hónapban utal a jogosultak bankszámlájára.

5. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

6. § E rendeletet 2024. január 1-től kell alkalmazni.