Aggtelek Község Képviselő-testületének 3/2015. (II.25.) önkormányzati rendelete

a szociális ellátásokról

Hatályos: 2021. 09. 04- 2022. 08. 22

Aggtelek Község Képviselő-testületének 3/2015. (II.25.) önkormányzati rendelete

a szociális ellátásokról

2021.09.04.

Aggtelek Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993.évi III.törvény 132. § (4) bekezdés d) és g) pontjában foglalt felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011.évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8.a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:1

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. A szociális ellátások formái

1. § Aggtelek Község Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) az alábbi szociális ellátásokat nyújtja:

(1) Pénzbeli ellátások:

a) rendkívüli települési támogatás,

b) időszakos települési támogatás,

c) lakhatási települési támogatás,

d) ápolási települési támogatás,

e) temetési települési támogatás.

(2) Természetbeni ellátások:

a) köztemetés,

b) gyermekétkeztetés méltányossági alapon történő megállapítása.

(3) Alapszolgáltatások:

a) étkeztetés,

b) házi segítségnyújtás,

c) családsegítés.

2. Hatásköri rendelkezések

2. § (1) A rendeletben meghatározott szociális feladat- és hatásköröket a Képviselő-testület, valamint a polgármester gyakorolják.

(2) A Képviselőtestület dönt:

a) rendkívüli települési támogatás,

b) időszakos települési támogatás,

c)

d) ápolási települési támogatás,

e) köztemetés,

f) gyermekétkeztetés méltányossági alapon történő megállapításáról,

g) másodfokon a polgármester átruházott hatáskörben hozott határozatai ellen benyújtott fellebbezésekről.

(3) A polgármester dönt:

a) temetési települési támogatás,

b) étkeztetés,

c) lakhatási települési támogatás megállapításáról

II. Fejezet

Pénzbeli szociális ellátások

1. Rendkívüli települési támogatás

3. § (1) Alkalmanként legfeljebb 100.000 Ft összegű eseti jellegű rendkívüli települési támogatásban kell részesíteni azt a létfenntartását veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került személyt, aki az Szt. 45. § (4) bekezdésben felsorolt valamely körülmény miatt egyszeri anyagi segítségre szorul és családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedülálló személy esetén 200 %-át.

(2)2

2. Időszakos települési támogatás

4. § (1) Az Szt. 45. § (4) bekezdésben felsorolt valamely körülmény miatt időszakosan vagy tartósan létfenntartási gondokkal küzdő személy részére havi rendszerességgel, legfeljebb egy év időtartamra időszakos jellegű rendkívüli települési támogatást kell megállapítani, amennyiben vagyonnal nem rendelkezik, és családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130 %-át, egyedülálló esetén 150 %-át.

(2) Az (1) bekezdés szerinti támogatás összege legfeljebb 100.000 Ft/hó.

3. Lakhatási települési támogatás

5. § (1) A lakhatási települési támogatás a szociálisan rászoruló háztartások részére a háztartás tagjai által lakott lakás fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásaikhoz nyújtott hozzájárulás. A támogatás szempontjából a lakás fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásnak minősül a villanyáram-, a víz- és a gázfogyasztás, a csatornahasználat és a szemétszállítás díja, az albérleti díj, a lakáscélú pénzintézeti kölcsön törlesztő részlete és a tüzelőanyag költsége.

(2)3 Lakhatási települési támogatást kell megállapítani a településen bejelentett lakóhellyel vagy lakóhellyel és tartózkodási hellyel rendelkező kérelmező részére az alábbi feltételek együttes fennállása esetén:

a) a kérelmező háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át,

b) az (1) bekezdésben felsorolt költségek valamelyikét a közműszolgáltató által a nevére kiállított számlával igazolható módon a kérelmező viseli,

c) a háztartás tagjai egyikének sincs vagyona,

(3)4

(4)5

(5)6

(6)7

6. § Lakhatási települési támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.

7. § A lakhatási települési támogatás havi összegét az alábbi táblázat alapján kell megállapítani:

egy főre jutó jövedelem az öregségi
nyugdíjminimum %-ában

a támogatás havi összege

0 – 50 %

6.000 Ft

51-100 %

5.000 Ft

101-150 %

4.000 Ft

151-200 %

3.000 Ft

8. § (1) Amennyiben a jogosultsági feltételek fennállnak, a támogatást a kérelem benyújtása hónapjának első napjától kell megállapítani.

(2) A lakhatási települési támogatást egy évre kell megállapítani.

(3) A támogatásban részesülő 15 napon belül köteles bejelenteni a támogatás megállapítását követően bekövetkezett változásokat, ami az együtt élők létszámát és jövedelmét érinti.

4. Ápolási települési támogatás

9. § (1) Települési támogatás állapítható meg annak a nagykorú hozzátartozónak, aki a l8. évét betöltött, önmaga ellátására képtelen, tartósan beteg személy ápolását, gondozását végzi, ha a kérelmező rendszeres jövedelemmel nem rendelkezik és családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét nem haladja meg.

(2) A támogatás határozatlan időre szól, indokolt esetben – pl. ha az ápolt önmaga ellátására képtelen állapota csak időszakosan áll fenn - határozott időre is megállapítható. A határozott idejű támogatás három hónapnál rövidebb nem lehet.

10. § (1) A támogatás összege a mindenkori nyugdíjminimum 80 %-ával egyezik meg.

(2) A támogatást a jogosultsági feltételek fennállása esetén a kérelem benyújtását követő naptól kell megállapítani.

(3)8 Az ápolási díj megállapítására jogosult, a folyósítás feltételeit évente egyszer felülvizsgálja.

11. § (1) Nem jogosult az ápoló a támogatásra az Szt. 42. § (1) bekezdésében meghatározott esetekben.

(2) Meg kell szüntetni a támogatást az Szt. 42. § (2) bekezdésében felsorolt esetekben.

12. § Az ápoló a beteg személy ápolása, gondozása körében köteles:

(1) az ápolt személyt a tartózkodási helyén naponta ellátni, gondozni,

(2) gondoskodni az egészségügyi ellátások igénybevételéről (a beteget egészségügyi intézménybe kísérni, szállítani, orvost kihívni, gyógyszert kiváltani, az alapvető, otthoni ápolási feladatokat elvégezni)

(3) gondoskodni az ápolt élelmezéséről, tisztálkodásáról,

(4) a lakást és az ápolt ruházatát rendben tartani,

(5) gondoskodni az ápolt személy oktatási, nevelési, szociális intézménybe, rehabilitációs foglalkoztatásra történő eljutásáról,

(6) lehetővé tenni az ápolás körülményeinek ellenőrzését a jegyző, illetve megbízottja részére.

13. § (1) Az ápolói kötelezettség nem megfelelő teljesítéséről helyszíni szemle alapján jegyzőkönyvet kell készíteni. A jegyzőkönyvben rögzíteni kell, hogy az ápoló a kötelezettségét mely időponttól nem teljesítette.

(2) Amennyiben az ápoló a támogatásra nem jogosult

a) az ápolás nem megfelelő teljesítése miatt az ennek tényét megállapító jegyzőkönyvben rögzített időponttól,

b) egyéb ok miatt (az ápoló vagy az ápolt személy kérésére) az ok bekövetkezése hónapjának utolsó napjával kell a támogatás folyósítását megszüntetni.
c) Az ápolt személy halála esetén a támogatás folyósítását a halál időpontja hónapjának utolsó napjával kell megszüntetni.

5. Temetési települési támogatás

14. § (1)9 Temetési települési támogatásra jogosult az a településen lakóhellyel vagy lakóhellyel és tartózkodási hellyel rendelkező személy, aki elhunyt hozzátartozójának eltemettetéséről gondoskodik.

(2) A temetési költségek mérséklésére nyújtandó települési támogatás összege 20.000 forint.

III. Fejezet

Természetbeni ellátások

6. A gyermekétkeztetés méltányossági alapon történő megállapítása

15. §10

7. Köztemetés

16. § A köztemetést az Önkormányzat az Szt. 48. §-a alapján biztosítja.

IV. Fejezet

Személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások

8. Étkeztetés

17. § (1) Az étkeztetés keretében az 1993. évi III. tv.62. §. (1) bekezdésében meghatározott szociálisan rászorultaknak a legalább napi egyszeri meleg étkezéséről kell gondoskodni.

(2) Koruk miatt szociálisan rászorultaknak minősülnek, akik betöltötték a 65. életévüket.

(3) Egészségügyi állapotuk, fogyatékosságuk, pszichiátriai betegségük, szenvedélybetegségük miatt szociálisan rászorultaknak minősülnek, akik orvosi igazolással ezt bizonyítani tudják.

18. § (1) A jövedelemmel rendelkező ellátásban részesülő személy, személyi térítési díjának megállapítása során – saját, illetve a vele közös háztartásban élő havi rendszeres jövedelmétől függően, jövedelemvizsgálat alapján – az intézményi térítési díjból kedvezményre jogosult, a rendelet 1. melléklete szerint, amit évente felül kell vizsgálni.

(2) A étkeztetés térítési díjának megállapításánál az ellátást igénybe vevő rendszeres havi jövedelmét kell figyelembe venni.

9. Házi segítségnyújtás, családsegítés

19. § Az Önkormányzat a házi segítségnyújtási és családsegítési feladatot a Putnok és Térsége Önkormányzati Társulás útján látja el.

V. Fejezet

12. Eljárási rendelkezések

20. § (1) A települési támogatás iránti kérelmeket az Aggteleki Közös Önkormányzati Hivatalnál (a továbbiakban: Hivatal) az e célra rendszeresített formanyomtatványon kell benyújtani, mely a jegyzőkönyv 2.számú mellékletét képezi. A települési támogatás hivatalból is megállapítható.

(2) A kérelemhez csatolni kell az Szt.-ben és egyéb kapcsolódó jogszabályokban és az e rendeletben meghatározott feltételeket hitelt érdemlően igazoló iratokat. Amennyiben a kérelmező a kért iratokat az eljáráshoz felszólítás ellenére sem bocsátja rendelkezésre, a kérelmet el kell utasítani, kivéve, ha az eljárás hivatalból folytatható.

(3) A kérelemhez minden olyan iratot, dokumentumot mellékelni kell, amely a jogosultság bizonyítására alkalmas. Az eredeti dokumentumokról a Hivatal – csak a kérelem elbírálásánál, dokumentálásánál felhasználható – másolatot készíthet az eredeti dokumentum egyidejű visszaszolgáltatásával.

(4) Jövedelem igazolására nyilatkozat csak rendkívüli esetben és akkor fogadható el, ha a kérelmező alkalmi munkából él, vagy a települési támogatásra okot adó rendkívüli esemény ezt indokolttá teszi. Ebben az esetben a kérelmező utólag is kötelezhető az iratok benyújtására.

(5) Adathiányosan előterjesztett kérelem esetén 8 napon belül a kérelmezőt – határidő megjelölésével- hiánypótlásra kell felhívni.

(6) A kérelmező vagyoni-, szociális-, lakáskörülményeinek, egészségi állapotának tisztázása érdekében helyszíni szemle tartható és környezettanulmány készítése rendelhető el. Nem kell környezettanulmányt készíteni az igénylőnél, ha életkörülményeit az önkormányzat már egy éven belül bármely ügyben vizsgálta, és nem feltételez azokban lényeges változást.

(7) Nincs szükség igazolásra azon adatok tekintetében, melyek az önkormányzat nyilvántartásaiban fellelhetőek.

(8) A megállapított ellátások kifizetésének rendje:

a)11 Nem rendszeres ellátások kifizetése a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül, a házipénztárból történik. A havi rendszerességgel adott települési támogatást utólag, minden hónap 5-éig kell folyósítani azzal, hogy a december hónapra tekintettel járó havi rendszeres szociális ellátást december 30-áig kell folyósítani.

b) Ha a támogatás térítési díj vagy egyéb kötelezettség fedezetéül szolgál, akkor az átutalható az arra jogosult számlájára, ahol a kötelezettség fennáll.

c) Rendkívüli települési támogatás megállapítása esetén a kifizetés házipénztárból is történhet. Természetbeni támogatás esetén az átvehető a határozatban megjelölt helyen.

(9) Jogosulatlanul igénybe vett ellátásra vonatkozó szabályokat az Szt. 17. §-a tartalmazza.

(10)12

21. § A jogosultság elbírálása során a jövedelemszámításra az Szt. 10. § (2) – (6) bekezdéseinek előírásait kell alkalmazni.

VI. Fejezet

13. Záró rendelkezések

22. § (1) A rendelet 2015. március 1. napján lép hatályba.

(2) Hatályát veszti a szociális gondoskodásról szóló 5/1997.(VI.19.) önkormányzati rendelet.

1. melléklet13

1. melléklet

2. melléklet

2. melléklet
1

A bevezető az Aggtelek Község Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2021. (IX. 3.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

2

A 3. § (2) bekezdését az Aggtelek Község Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2021. (IX. 3.) önkormányzati rendelete 7. § a) pontja hatályon kívül helyezte.

3

Az 5. § (2) bekezdése az Aggtelek Község Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2021. (IX. 3.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

4

Az 5. § (3) bekezdését az Aggtelek Község Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2021. (IX. 3.) önkormányzati rendelete 7. § b) pontja hatályon kívül helyezte.

5

Az 5. § (4) bekezdését az Aggtelek Község Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2021. (IX. 3.) önkormányzati rendelete 7. § b) pontja hatályon kívül helyezte.

6

Az 5. § (5) bekezdését az Aggtelek Község Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2021. (IX. 3.) önkormányzati rendelete 7. § b) pontja hatályon kívül helyezte.

7

Az 5. § (6) bekezdését az Aggtelek Község Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2021. (IX. 3.) önkormányzati rendelete 7. § b) pontja hatályon kívül helyezte.

8

A 10. § (3) bekezdése az Aggtelek Község Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2021. (IX. 3.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.

9

A 14. § (1) bekezdése az Aggtelek Község Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2021. (IX. 3.) önkormányzati rendelete 4. §-ával megállapított szöveg.

10

A 15. §-át az Aggtelek Község Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2021. (IX. 3.) önkormányzati rendelete 7. § c) pontja hatályon kívül helyezte.

11

A 20. § (8) bekezdés a) pontja az Aggtelek Község Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2021. (IX. 3.) önkormányzati rendelete 5. §-ával megállapított szöveg.

12

A 20. § (10) bekezdését az Aggtelek Község Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2021. (IX. 3.) önkormányzati rendelete 7. § d) pontja hatályon kívül helyezte.

13

Az 1. melléklet az Aggtelek Község Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2021. (IX. 3.) önkormányzati rendelete 6. §-ával megállapított szöveg.