Bükkszentkereszt Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2024. (X. 7.) önkormányzati rendelete

Bükkszentkereszt község képviselő testületének 9/2024(X.7) önkormányzati rendelete a képviselő-testület Szervezeti és Működési Szabályzatáról

Hatályos: 2024. 10. 07

Bükkszentkereszt Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2024. (X. 7.) önkormányzati rendelete

Bükkszentkereszt község képviselő testületének 9/2024(X.7) önkormányzati rendelete a képviselő-testület Szervezeti és Működési Szabályzatáról

Hatályos: 2024. 10. 07

Bükkszentkereszt Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

Általános rendelkezések

1. § (1) Az önkormányzat hivatalos megnevezése: Bükkszentkereszt Község Önkormányzata (továbbiakban: önkormányzat).

(2) Az önkormányzat székhelye, pontos címe: 3557 Bükkszentkereszt, Kossuth út 24.

(3) Az önkormányzat illetékességi területe: Bükkszentkereszt község közigazgatási területe.

(4) Az önkormányzat hivatalos bélyegzője: „Bükkszentkereszt Község Önkormányzata” feliratú körbélyegző, középen Magyarország címerével.

(5) Az önkormányzatnak a településnév, a helyi címer és zászló használatának rendjéről szóló 10/2019 (VII. 31.) önkormányzati rendelete állapítja meg a településnév, a címer és zászló használatának módját.

2. § (1) A Képviselő-testület hivatalos elnevezése: Bükkszentkereszt Község Önkormányzat Képviselő-testülete (továbbiakban: képviselő-testület).

(2) A képviselő-testület létszáma 6 fő. A képviselő-testület tagjainak felsorolását az 1. melléklet tartalmazza.(3) Bükkszentkereszt és Répáshuta községek képviselő-testületei közös önkormányzati hivatalt alakítanak ki. A képviselő-testület közös önkormányzati hivatalának hivatalos megnevezése: Bükkszentkereszti Közös Önkormányzati Hivatal (továbbiakban: hivatal

Az önkormányzat feladata és hatásköre

3. § (1) Az Önkormányzat által ellátott alapfeladatok kormányzati funkciók szerinti felsorolását az 2. melléklet tartalmazza

(2) Az önkormányzat feladatainak ellátása céljából társulásokban vesz részt, amelyek megjelölését, feladatukat és hatáskörüket a 3. melléklet tartalmazza.

(3) A képviselő-testület által átruházott hatásköröket a 7. melléklet tartalmazza.

4. § (1) A képviselő testület önként vállalt feladatai:

a) civil szerveződések támogatása,

b) helyi elismerő címek, kitüntetések adományozása,

c) ifjúsági tábor fenntartása.

(2) Az önkormányzat az általa önként vállalt feladatok felvállalása előtt előkészítő eljárást folytat le, amelynek során ki kell tűzni az elérhető, megvalósítandó célokat, a feladat ellátásának anyagi, személyi és technikai feltételeit. Az előkészítő eljárást a képviselő-testület döntésétől függően a polgármester, illetve alpolgármester folytatja le.

(3) Az önként vállalt feladat megvalósítása nem veszélyeztetheti a törvényben meghatározott kötelező feladat- és hatáskörök ellátását.

(4) A képviselő testület az általa önként vállalt feladatok ellátására az éves költségvetésben biztosít fedezetet.

(5) Az önkormányzat vállalkozói tevékenységet végez melynek keretében fenntartja a „Bükkszentkereszt Korlátolt Felelősségű Társaság ” megnevezésű gazdasági társaságot.

(6) Az önként vállalt feladat ellátásáról vagy ellátásának megszüntetéséről a képviselő-testület minősített többséggel határoz.

A képviselő-testület üléseinek száma

5. § (1) A képviselő-testület alakuló ülést, rendes ülést és szükség szerint rendkívüli ülést tart.

(2) A képviselő-testület adott évi rendes üléseinek konkrét számát és időpontját a képviselő-testület által elfogadott éves munkaterv tartalmazza. A képviselő-testület munkatervét a polgármester irányításával a jegyző állítja össze és a polgármester terjeszti a képviselő-testület elé. Az éves munkaterv elfogadásáról legkésőbb a tárgyév január 31-ig dönt a képviselő-testület.

(3) A határidőhöz kötött, illetve fontos és halaszthatatlan napirend megtárgyalására a polgármester rendkívüli képviselő-testületi ülést hívhat össze.

A képviselő-testületi ülések összhívása

6. § (1) A polgármesteri és az alpolgármesteri tisztség egyidejű betöltetlensége, vagy a polgármester és az alpolgármester tartós akadályoztatása esetében az ülést összehívni, illetve vezetni az Jogi és Ügyrendi Bizottság elnöke jogosult.

(2) A képviselő-testület üléséről a lakosságot tájékoztatni kell. A tájékoztatás formája a képviselő-testületi ülésre szóló meghívónak az önkormányzat hirdetőtáblájára történő kifüggesztése, valamint az önkormányzat hivatalos honlapján (www.bukkszentkereszt.hu) történő közzététel.

(3) A képviselő-testület ülését - főszabályként -az önkormányzat székhelyére kell összehívni. Indokolt esetben a képviselő-testület ülése az önkormányzat székhelyen kívülre is összehívható, azonban tekintettel kell lenni arra, hogy a nyilvánosság ne sérüljön, az ülés helyszínének elérése a lakosság számára aránytalan terhet ne jelentsen.

7. § (1) A képviselő-testület rendes ülésének összehívása írásos meghívó kiküldésével történik.

(2) A meghívónak tartalmaznia kell:

a) az ülés helyét,

b) az ülés időpontját,

c) a tervezett napirendet,

d) a napirendi pontok előadóit,

e) a képviselő-testület ülése összehívóját.

(3) A meghívóhoz elektronikus úton mellékelni kell a jegyző által jogszerűségi szempontból megvizsgált előterjesztéseket.

(4) Az előterjesztésben szereplő rendelettervezet szakszerű elkészítéséről a jegyző gondoskodik, aki e tevékenységébe szükség szerint bevonhat külső szakértőt.

(5) A meghívót és az előterjesztéseket a képviselő-testületi ülés időpontja előtt legalább három munkanappal ki kell küldeni meghívottaknak.

(6) A meghívót az alábbi személyeknek kell megküldeni:

a) a polgármesternek,

b) képviselőknek,

c) a jegyzőnek,

d) a nemzetiségi önkormányzat elnökének

e) a 4. mellékletben megjelölt önszerveződő közösségek vezetőinek, az őket érintő napirendi pont tárgyalása esetén.

f) akiknek a jelenléte a napirendi pont alapos és körültekintő tárgyalásához elengedhetetlenül szükséges és erre az előterjesztő javaslatot tett

g) akiket az ülés összehívója megjelöl.

(7) A (6) bekezdés e) és g) pontjában megjelöltek számára a meghívóban meg kell jelölni azt, illetve azokat a napirendi pontokat, amelyre, amelyekre a meghívásuk történik.

(8) A meghívó és az előterjesztés megküldése papír alapú vagy elektronikus levél formájában történik.

8. § (1) A képviselő-testület rendkívüli ülésének összehívása a rendes ülések szabályai szerint írásos meghívóval és a vonatkozó előterjesztések csatolása mellett történik.

(2) Indokolt esetben lehetőség van rendkívüli képviselő-testületi ülés összehívására

a) telefonon keresztül történő szóbeli meghívással,

b) elektronikus levélben, minden esetben meghívó kiküldésével

c) szóbeli meghívással.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott esetekben is biztosítani kell az előterjesztések meghívottakhoz történő eljuttatását. Ez esetekben el lehet tekinteni a 7. § (5) bekezdés szerinti határidőtől.

A képviselő-testület ülésének vezetése

9. § (1) A polgármester megnyitja az ülést és megállapítja a határozatképességet. Amennyiben az ülés nem határozatképes a határozatképesség biztosítása érdekében a polgármester 30 percet meg nem haladó várakozási időt rendelhet el.

(2) A polgármester a határozatképességet az ülés alatt folyamatosan figyelemmel kíséri és a határozatképtelenség bekövetkeztekor az ülést félbeszakítja. Amennyiben a határozatképesség rövid idő alatt ismét biztosítható, úgy a polgármester tárgyalási szünetet rendel el, amennyiben ez eredményre nem vezet az ülést bezárja.

(3) A határozatképtelenség vagy bármely egyéb ok miatt nem megtartható ülést 15 napon belül újból össze kell hívni, melynek napirendjén új napirendi pontok is szerepelhetnek.

10. § (1) A polgármester az ülés megnyitása után előterjeszti a meghívóban szereplő – tárgyalási sorrendet is tartalmazó – napirendi javaslatokat. Az ülés napirendjének végleges megállapítása előtt a képviselő-testület bármely tagja ügyrendi javaslatként kezdeményezheti a meghívóban nem szereplő javaslatok napirendre vételét, vagy a napirendi pont tárgyalásának elhalasztását. A javaslatról a képviselő-testület - vita nélkül - egyszerű szótöbbséggel dönt. Ezt követően kerül sor a végleges napirend elfogadására.

(2) A napirend elfogadásáról a képviselő-testület egyszerű szótöbbséggel, határozathozatal nélkül dönt.

11. § (1) Előterjesztés nélkül napirendi pontot nem lehet tárgyalni. Írásos előterjesztés nélkül nem lehet tárgyalni a rendeletalkotással összefüggő napirendet.

(2) Előterjesztésnek minősül a képviselő-testület ülésén ismertetett, az ülés napirendjéhez kapcsolódó tájékoztató, beszámoló, illetve a rendelet-tervezet az indoklással és a határozati javaslat az indoklással.

(3) A képviselő-testület ülésére írásos előterjesztést kell benyújtani, melyet a meghívóval együtt meg kell küldeni az érintetteknek.

(4) Kivételes esetben lehetőség van szóbeli előterjesztésre is, akkor, ha a tárgyalandó téma fontossága miatt nincs elég idő elkészíteni az írásbeli előterjesztést.

(5) Tanácskozási jog illeti meg az ülés valamennyi napirendi pontjához kapcsolódóan a nemzetiségi önkormányzat elnökét.

(6) Tanácskozási jog illeti meg az ülés meghatározott napirendi pontjához kapcsolódóan a meghívottak közül akit egy-egy napirendi pont tárgyalására hívtak meg, azon napirendi pont tárgyalása során, amelyre meghívása szól.

(7) Tanácskozási jog illeti meg az őket érintő napirendi pontok vonatkozásában a 3. mellékletben felsorolt önszerveződő közösségeket.

12. § (1) Az előterjesztések tartalmi elemei:

a) az előterjesztés témájának, tárgyának meghatározása,

b) a témával kapcsolatos előzmények, korábban hozott képviselő-testületi döntések, azok végrehajtásával kapcsolatos információk,

c) a téma ismertetése,

d) a jogszabályi háttér bemutatása,

e) érvek és ellenérvek az adott témával kapcsolatban,

f) anyagi kihatású döntésnél az önkormányzat és szervei költségvetésére gyakorolt hatás bemutatása,

g) egyéb körülmények, összefüggések, adatok, amelyek segítik a döntéshozatalt,

h) határozati javaslat, vagy határozati javaslatok, amennyiben az előterjesztés határozat meghozatalára irányul

i) rendelettervezet, rendelettervezet indoklása, amennyiben az előterjesztés rendelet megalkotására irányul.

(2) A napirendi pont tárgyalását megelőzően szóbeli kiegészítésre van lehetőség. Ennek megtételére az előterjesztő jogosult.

(3) A napirendi pont vitáját az előterjesztő foglalja össze, egyúttal reagál az elhangzott észrevételekre.

(4) A polgármester a vita lezárása után a határozati javaslatot illetve rendelet-tervezetet szavazásra bocsátja.

13. § (1) A tanácskozás rendjének fenntartásáról a polgármester gondoskodik. Ennek során:

a) rendre utasíthatja azt, aki a képviselő-testület üléséhez méltatlan, az ülést zavaró magatartást tanúsít,

b) figyelmezteti azt a hozzászólót, aki eltért a tárgyalt témától, vagy akinek a hozzászólása másokat sértő,

c) a figyelmeztetés eredménytelensége esetén megvonhatja a szót, amelynek következményeként az illető személy ugyanazon napirendi pont tárgyalásánál nem szólalhat fel,

d) a rendbontót –a képviselő-testület tagja kivételével – az ülés helyszínének elhagyására szólíthatja fel,

e) az ülést általa meghatározott időre felfüggeszti, ha olyan rendzavarás történik, amely a tanácskozás folytatását lehetetlenné teszi.

(2) A polgármester amennyiben szükséges a tanácskozás hosszabb idejére tekintettel legfeljebb 15 perc szünetet rendelhet el.

(3) Ha a polgármester szünetet rendel el, a tanácskozás nem folytatható. Szünetet kell elrendelni abban az esetben is, ha azt bármelyik képviselő indítványára a képviselő-testület egyszerű szótöbbséggel elfogadja.

14. § A képviselő-testület üléséről hangfelvételt kell készíteni.

Kérdések

15. § (1) A képviselő a képviselő-testület ülésén a polgármesterhez, alpolgármesterhez, a jegyzőhöz, a bizottság elnökéhez önkormányzati ügyekben – szóban egy, írásban több – kérdést intézhet, melyet a képviselő a képviselő-testület ülésén maximum 3 percben ismertethet.

(2) A kérdést az ülést megelőző nap 12.00 óráig a polgármesternél kell írásban leadni.

(3) A képviselő-testület ülésén a kérdés ismertetését követően arra érdemi választ kell adni. Amennyiben az ügy bonyolultsága indokolja, úgy a válasz legkésőbb 30 napon belül írásban is megadható. Ebben az esetben a képviselő-testület soron következő ülésén mind a kérdést, mind az írásban megadott választ ismertetni kell.

(4) A válasz elfogadásáról a kérdés feltevője nem nyilatkozik, a képviselő-testület pedig nem dönt. A képviselői kérdés tárgyalása során vitának nincs helye.

16. § Amennyiben a képviselő-testület – határozatképtelenség vagy határozathozatal hiánya miatt – két egymást követő alkalommal ugyanazon ügyben nem hozott döntést, a polgármester – az Mötv. 42. §-ában meghatározott ügyek kivételével – valamennyi ügyben döntést hozhat.

17. § A képviselő-testület nem határoz meg olyan önkormányzati ügyet, melyben a polgármester két ülés között döntést hozhat.

A képviselő-testület döntései

18. § (1) A képviselő-testület döntései

a) a határozat,

b) a rendelet.

(2) A képviselő-testület jegyzőkönyvi rögzítéssel, de számozott határozat nélkül dönt

a) a napirend meghatározásáról, elfogadásáról,

b) az ügyrendi kérdésekről.

19. § (1) A képviselő-testület döntéseit

a) nyílt szavazással

b) név szerinti szavazással,

c) titkos szavazással

hozza.

(2) A nyílt szavazás során a szavazat jelzése kézfelemeléssel történik. Először a polgármester az „igen” válaszra kér szavazást, majd a „nem” szavazatokra, végül a tartózkodásra. Az egyes szavazatfajtákat külön-külön rögzíteni kell a jegyzőkönyvben. Az összesített szavazatok számának meg kell egyezniük az ülésen szavazati joggal résztvevő képviselők számával.

(3) A név szerinti szavazás esetén az ülés vezetője betűrend szerinti sorrendben szavazásra hívja fel a képviselőket, akik az előterjesztésre vonatkozóan „igen”; „nem” vagy „tartózkodom” szavazatot adhatnak le. A szavazat leadásának módja szóbeli közlés.

(4) A titkos szavazás lebonyolításáról az esetenként megválasztott három fős Szavazatszámláló Bizottság gondoskodik. A Szavazatszámláló Bizottság tagjaira a polgármester tesz javaslatot. A Szavazatszámláló Bizottság tagjainak megválasztásáról a képviselő-testület nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel dönt, és a tagok megválasztása csak adott alkalomra vonatkozik.

(5) A titkos szavazás során a képviselők az önkormányzat pecsétjével ellátott szavazólapon a számukra megfelelő válaszlehetőség, az „igen”, „nem”, „tartózkodom” aláhúzásával jelölik meg az ülés vezetője által feltett javaslattal kapcsolatos döntésüket. Érvénytelen az a szavazólap, amelyen a képviselő egy válaszlehetőséget sem, vagy egynél több válaszlehetőséget jelölt meg.

(6) A titkos szavazás eredményéről a három fős Szavazatszámláló Bizottság külön jegyzőkönyvet készít, mely tartalmazza az ülés napját, helyszínét, a napirendi pontot, a döntési javaslatot, és hogy mi lett a szavazás eredménye. A Szavazatszámláló Bizottság tagjai által aláírt jegyzőkönyvet csatolni kell a képviselő-testületi ülés jegyzőkönyvéhez.

20. § A képviselő-testület számozott határozata tartalmazza a képviselő-testület döntését szó szerinti megfogalmazásban és a végrehajtás határidejét és a végrehajtásért felelős személy megnevezését.

21. § (1) A rendelet-tervezet szakszerű elkészítéséről a jegyző gondoskodik.

(2) Az önkormányzati rendeletet a helyben szokásos módon ki kell hirdetni.

(3) Helyben szokásos módnak minősül az önkormányzat hirdetőtáblájára történő kihelyezés.

(4) Az önkormányzati rendeletet a polgármester és a jegyző írja alá. Kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.

22. § Az ülés napirendjére tűzött napirendi pontok megtárgyalását követően, ha a jelenlévő képviselőknek, vagy tanácskozási joggal rendelkező személyeknek további kérdése, hozzászólása nincs, a polgármester az ülést bezárja.

A jegyzőkönyv

23. § (1) A képviselő-testület üléseiről készítendő jegyzőkönyvre az Mötv. rendelkezései az irányadóak. Az ülésen a jegyzőkönyvet a jegyző által kijelölt jegyzőkönyvvezető vezeti.

(2) A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell az Mötv. 52. § (1) bekezdésében foglaltakon túl

a) a távol maradt képviselők nevét és a távolmaradás okát, ha azt a képviselő előre bejelentette

b) napirendi pontonként az előadók nevét

c) szóbeli előterjesztés esetén annak rövid tartalmát

d) az elhangzott bejelentéseket, kérdéseket, interpellációkat az adott válaszokat, és határozatokat

e) a képviselő kérésére véleményének rövid rögzítését

f) a határozat szó szerinti szövegét, a végrehajtásért felelős nevét a végrehajtás határidejét

g) név szerinti szavazás esetén a szavazatot nevenként

(3) A jegyzőkönyvhöz mellékelni kell:

a) a jelenléti ívet,

b) a meghívót,

c) az írásos előterjesztéseket,

d) a végleges rendeleteket,

e) az aláírt szerződéseket,

f) a képviselő-testületi tag kérésére írásban is benyújtott hozzászólását, interpellációját,

g) az érintett nyilatkozatát, ha személyi ügyének nyilvános tárgyalásához nem járul hozzá,

h) a jegyző törvényességi észrevételét,

i) a titkos szavazásról készült jegyzőkönyvet

(4) A jegyzőkönyvet - a zárt ülés jegyzőkönyvének kivételével - az önkormányzat honlapján közzé kell tenni.

(5) A választópolgárok jegyzőkönyvbe való betekintési jogának biztosításáról a jegyzőnek kell gondoskodnia. A jegyzőkönyvek anyagát a választópolgárok csak hivatali köztisztviselő jelenlétében tekinthetik meg.

(6) A képviselő-testület jegyzőkönyveinek naptári évenkénti beköttetéséről a jegyző gondoskodik.

A közmeghallgatás és a helyi fórumok

24. § (1) Évente egy közmeghallgatást kell tartani.

(2) A közmeghallgatáson köteles részt venni a képviselő-testület tagja, a jegyző, valamint a jegyző által kijelölt hivatali dolgozók.

(3) A közmeghallgatás időpontjának kitűzése az önkormányzat hirdetőtábláján és honlapján történik. Az időpont kitűzéséről legkésőbb a közmeghallgatás napja előtt 15 nappal kell gondoskodni.

(4) A közmeghallgatás kitűzésére egyebekben a képviselő-testület rendes ülésének összehívására vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

25. § (1) A közmeghallgatást a polgármester vezeti le. Akadályoztatása, távolléte esetén a képviselő-testületi ülés összehívására és vezetésére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

(2) A közmeghallgatáson jelenlévők kézfelemeléssel jelzik a hozzászólási szándékukat.

(3) A polgármester jelentkezési sorrendben lehetőséget ad a megjelentek részére hozzászólásra, javaslatok és kérdések feltevésére.

(4) Az itt elhangzott kérdésekre, javaslatokra a közmeghallgatáson, vagy legkésőbb azt követő 30 napon belül kell választ adni. Ennek érdekében a jegyzőkönyv vezetőnek rögzíteni kell a kérdést feltevő, hozzászóló nevét, lakcímét, és az elhangzott észrevételt, feltett kérdést.

(5) A közmeghallgatásról a jegyző a képviselő-testület jegyzőkönyvére vonatkozó szabályok betartásával jegyzőkönyvet készít.

26. § (1) A képviselő-testület a lakosság, a társadalmi szervezetek közvetlen tájékoztatása és a fontosabb döntések előkészítésébe való bevonása céljából évente egy alkalommal falugyűlést tart.

(2) A képviselő-testület esetenként egy-egy széles közérdeklődésre számot tartó kiemelt témához kapcsolódóan lakossági fórumot tarthat.

(3) A lakossági fórum meghirdetésére és levezetésére a közmeghallgatás szabályait kell alkalmazni.

(4) A falugyűlésen és a lakossági fórumon elhangzottakról a jegyző, vagy az általa kijelölt hivatali köztisztviselő jegyzőkönyvet készít.

A képviselő

27. § (1) A települési képviselő az önkormányzati feladat és hatáskörök megvalósításáért illetve, a település egészéért vállalt felelősséggel vesz részt a település érdekeinek képviseletében.

(2) A képviselő- testület hivatalától igényelheti az aktuális képviselői munkájához szükséges tájékoztatást, ügyviteli közreműködést.

(3) A lakosság a települési képviselőkkel személyes konzultáció formájában tarthat kapcsolatot, melynek érdekében a települési képviselők, telefonszáma, elektronikus elérhetősége nyilvános adat a honlapon és a polgármesteri hivatalba megtalálható.

28. § A képviselő köteles

a) előre bejelenteni a polgármesternek, ha a testületi ülésen nem tud megjelenni,

b) képviselőhöz méltó magatartást tanúsítani, a képviselő-testület és szervei tekintélyét, hitelét óvni,

c) a tudomására jutott önkormányzati, szolgálati, üzleti, valamint magántitkot megőrizni,

d) képviselő-testületi vagy bizottsági felkérés alapján részt venni a testületi ülések előkészítésében

e) személyes érintettségére vonatkozó bejelentést tenni.

ea) A személyes érintettség bejelentésére vonatkozó kötelezettség elmulasztásának kivizsgálására –annak ismertté válását követően azonnal –a képviselő-testület ügyrendi vizsgálat lefolytatását rendeli el. A vizsgálat lefolytatása a képviselő-testület összeférhetetlenségi és ügyrendi ügyekben feladat - és hatáskörrel rendelkező, Jogi és Ügyrendi bizottsága hatáskörébe tartozik.

eb) A bizottság eljárása során biztosítja az érintett képviselő személyes meghallgatását, bizonyítékai előterjesztését.

ec) A bizottság eljárásának lefolytatása után a vizsgálat eredményét a képviselő-testület soron következő ülésén előterjeszti. A képviselő-testület határozattal dönt a személyesen érintett képviselő részvételével hozott határozat érvényben tartásáról.

A képviselő-testület bizottsága

29. § (1) A képviselő-testület Jogi és Ügyrendi Bizottságot hoz létre. A bizottság tagjainak száma három fő.

(2) A képviselő-testület Szociális Bizottságot hoz létre. A bizottság tagjainak száma három fő.

(3) A bizottság határozathozatalára a képviselő-testületre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

(4) A bizottság döntésének előterjesztője a képviselő-testület ülésén a bizottság elnöke, távollétében az általa megbízott személy.

(5) A bizottságok feladatait a 5. melléklet, a bizottságok elnökeinek, tagjainak nevét a 6. melléklet tartalmazza.

A polgármester és az alpolgármester

30. § (1) A polgármester a településen tisztségét főállásban tölti be.

(2) A polgármester

a) segíti a képviselő-testület tagjainak testületi és bizottsági munkáját,

b) meghatározza a jegyzőnek a képviselő-testület tevékenységével kapcsolatos törvényben nem meghatározott feladatait,

c) kapcsolatot tart a választópolgárokkal, valamint a helyi társadalmi és egyéb szervezetekkel a képviselő-testület hatékonyabb működése érdekében.

d) nyilatkozik a sajtónak.

(3) A polgármester dönthet a képviselő-testület utólagos tájékoztatása mellett, a két ülés közötti időszakban felmerült, halaszthatatlan, a képviselő-testület hatáskörébe tartozó önkormányzati ügyben az önkormányzati vagyon megóvása érdekében szükséges élet-, és vagyonbiztonságot veszélyeztető helyzet esetében, ha annak elhárítása miatti intézkedést kell hozni.

31. § Az alpolgármester tisztségét társadalmi megbízatásban látja el.

A jegyző

32. § (1) A jegyző

a) tájékoztatást nyújt a képviselő-testületnek a képviselő-testület hatáskörét érintő jogszabályokról, azok változásairól,

b) tájékoztatást nyújt a bizottságnak a bizottság hatáskörét érintő jogszabályokról, azok változásairól,

c) az érintettek részére megküldi a határozatokat tartalmazó jegyzőkönyvi kivonatokat,

d) a képviselő-testület döntéseiről nyilvántartást vezet határozat-nyilvántartás, illetve rendelet-nyilvántartás formájában,

e) rendszeresen áttekinti az képviselő-testületi rendeletek magasabb szintű jogszabályokkal való harmonizálását, ha ütközést tapasztal, írásban tájékoztatja a polgármestert, illetve rendeletmódosítást kezdeményez,

f) gondoskodik a módosított képviselő-testületi rendeletek egységes szerkezetbe foglalásáról.

(2) A jegyző köteles jelezni a képviselő-testületnek, a képviselő-testület szervének és a polgármesternek, ha döntésük vagy működésük jogszabályt sért.

(3) A jegyzői tisztség betöltetlensége vagy tartós akadályoztatása esetén a jegyzői feladatokat az igazgatási ügyintéző látja el.

Az önkormányzat kapcsolata a nemzetiségi önkormányzattal

33. § (1) Az önkormányzat együttműködik a nemzetiség életkörülményeinek javítása, kulturális értékeinek megőrzése érdekében a Bükkszentkereszti Szlovák Nemzetiségi Önkormányzattal (továbbiakban: nemzetiségi önkormányzat).

(2) A nemzetiségi önkormányzattal való együttműködés keretében a polgármester szükség szerint egyeztető megbeszélést kezdeményez a nemzetiségi önkormányzat elnökével.

(3) Az önkormányzat biztosítja a nemzetiségi önkormányzat működési feltételeit a következő módon:

a) a hivatalban a nemzetiségi önkormányzat munkáját a nemzetiségi feladatokkal megbízott ügyintézők segítik,

b) az önkormányzat biztosítja a nemzetiségi önkormányzat üléseinek összehívásával, lebonyolításával kapcsolatos feladatok ellátását

c) az önkormányzat a nemzetiségi önkormányzat üléseinek megtartásához a hivatalban helyiséget biztosít, továbbá külső helyszínen történő testületi ülés megszervezéséhez igény esetén segítséget nyújt,

d) a hivatal ellátja a nemzetiségi önkormányzat gazdálkodásával kapcsolatos ügyviteli feladatokat.

(4) A (3) bekezdésben foglaltak részletes meghatározására az önkormányzat és a nemzetiségi önkormányzat által kötendő együttműködési megállapodásban kerül sor. A megállapodást szükség szerint, de évente legalább egyszer felül kell vizsgálni.

34. § (1) A képviselő-testület hatáskörébe tartozó ügyekben a nemzetiségi önkormányzat a nemzetiségi közügyek intézése érdekében a polgármesternél kezdeményezheti a képviselő-testület eljárását, ilyen ügyekről tájékoztatást kérhet, továbbá a képviselő-testület részére javaslatot tehet.

(2) A polgármester 30 napon belül köteles a kezdeményezés, javaslat tárgyában válaszadásra a megtett intézkedésekkel kapcsolatban.

(3) Azon előterjesztések esetében, amelyek vonatkozásában a nemzetiségi önkormányzatot egyetértési, véleményezési jog illeti meg, a polgármester haladéktalanul tájékoztatja a nemzetiségi önkormányzat elnökét.

(4) A nemzetiségi önkormányzat az egyetértési és véleménynyilvánítási jogának gyakorlása során az egyetértés tárgyában hozott döntését, a kialakított és írásba foglalt véleményét a polgármesternek küldi meg. A véleményezésre, egyetértésre jogosultak nyilatkozatának tartalmáról a képviselő-testületet a polgármester tájékoztatja.

Az önkormányzat gazdálkodása, finanszírozása

35. § (1) A képviselő-testület a megbízatásának időtartama alatt a gazdasági program alapján működik.

(2) A gazdasági program tervezetének elkészítéséről, valamint a képviselő-testület elé terjesztéséről a polgármester gondoskodik.

(3) A képviselő-testület az önkormányzat vagyonáról, a vagyonával kapcsolatos gazdálkodás szabályairól külön rendeletet alkot.

(4) Az önkormányzat vállalkozási tevékenységet folytat.

(5) A polgármester saját hatáskörében nettó 1 millió forint értékhatárig vállalhat kötelezettségeket és írhat alá megállapodásokat. Az általa kötött szerződésekről, kötelezettségvállalásokról a képviselő-testületet utólag tájékoztatnia kell.

Záró rendelkezések

36. § Hatályát veszti Bükkszentkereszt Község Önkormányzat Képviselő-testületének a képviselő-testület Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 1/ 2019 (I.17) önkormányzati rendelete.

37. § Ez a rendelet 2024. október 7-én lép hatályba.

1. melléklet a 9/2024. (X. 7.) önkormányzati rendelethez

A polgármester és a települési képviselők névsora

1. Solymosi Konrád Ferenc polgármester

2. Szolnoki Csaba alpolgármester

3. Császár István képviselő

4. Halász Marcell képviselő

5. Győriné Jámbor Dóra képviselő

6. Makóné dr. Fenyvesi Tímea képviselő

7. Sziklai Máté képviselő

2. melléklet a 9/2024. (X. 7.) önkormányzati rendelethez

Kormányzati funkciók

1. 011130 Önkormányzatok és önkormányzati hivatalok jogalkotó és általános igazgatási tevékenysége

2. 013320 Köztemető fenntartás és működtetés

3. 013350 Az önkormányzati vagyonnal való gazdálkodással kapcsolatos feladatok

4. 013 210 Átfogó tervezési és statisztikai szolgáltatások

5. 016080 Kiemelt állami és önkormányzati rendezvények

6. 022010 Polgári honvédelem ágazati feladatai, a lakosság felkészítése

7. 041232 Start-munkaprogram –Téli közfoglalkoztatás

8. 041233 hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás

9. 041236 Országos közfoglalkoztatási program

10. 045120 Út, autópálya építése

11. 045160 Közutak, hidak, alagutak üzemeltetése, fenntartása

12. 045170 Parkoló, garázs üzemeltetése, fenntartása

13. 064010 Közvilágítás

14. 066020 Város-, községgazdálkodási egyéb szolgáltatások

15. 072112 Háziorvosi ügyeleti ellátás

16. 074031 Család és nővédelmi egészségügyi gondozás

17. 081043 Iskolai, diáksport-tevékenység és támogatása

18. 081071 Üdülői szálláshely-szolgáltatás és étkeztetés

19. 082042 Könyvtári állomány gyarapítása, nyilvántartása

20. 082044 Könyvtári szolgáltatások

21. 082091 Közművelődés – közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése

22. 082092 Közművelődés – hagyományos közösségi kulturális értékek gondozása

23. 082093 Közművelődési – egész életre kiterjedő tanulás, amatőr művészetek

24. 082094 Közművelődés – kulturális alapú gazdaságfejlesztés

25. 082061 Múzeumi gyűjteményi tevékenység

26. 082062 Múzeumi tudományos feldolgozó és publikációs tevékenység

27. 082063 Múzeumi kiállítási tevékenység

28. 082064 Múzeumi közművelődési, közönségkapcsolati tevékenység

29. 09122 Köznevelési intézmény 1-4. évfolyamán tanulók nevelésével, oktatásával összefüggő működtetési feladatok

30. 092120 Köznevelési intézmény 5-8. évfolyamán tanulók nevelésével, oktatásával összefüggő működtetési feladatok

31. 091110 Óvodai nevelés, ellátás szakmai feladatai

32. 091120 Sajátos nevelési igényű gyermekek óvodai nevelésének, ellátásának szakmai feladatai

33. 091130 Nemzetiségi óvodai nevelés, ellátás szakmai feladatai

34. 091140 Óvodai nevelés, ellátás működtetési feladatai

35. 096015 Gyermekétkeztetés köznevelési intézményben

36. 096025 Munkahelyi étkeztetés köznevelési intézményben

37. 104031 Gyermekek bölcsődében és mini bölcsődében történő ellátása

38. 104035 Gyermekétkeztetés bölcsődében, fogyatékosok nappali intézményében

39. 104036 Munkahelyi étkeztetés gyermekek napközbeni ellátását biztosító intézményben

40. 104030 Gyermekek napközbeni ellátása családi bölcsőde, munkahelyi bölcsőde, napközbeni gyermekfelügyelet vagy alternatív napközbeni ellátás útján

41. 107051 Szociális étkeztetés szociális konyhán

42. 107070 Menekültek, befogadottak, oltalmazottak ideiglenes ellátása és támogatása

3. melléklet a 9/2024. (X. 7.) önkormányzati rendelethez

Társulások

1. Onga és Társult Települések Szociális és Gyermekjóléti Társulása

Az Onga és Társult Települések Szociális és Gyermekjóléti Társulás a házi segítségnyújtással és jelzőrendszeres házi segítségnyújtással kapcsolatos feladatokat látja el.

2. Nyékládháza és Térsége Területfejlesztési Önkormányzati Társulás

A Nyékládháza és Térsége Területfejlesztési Önkormányzati Társulás az általa koordinált településfejlesztési projektekkel kapcsolatos feladatokat látja el.

3. Miskolc Környéki Rekultivációs Önkormányzati Társulás

A Ifjúsági Tábor melletti volt hulladéklerakó felszámolásával kapcsolatos feladatokat látja el.

4. melléklet a 9/2024. (X. 7.) önkormányzati rendelethez

Az őket érintő napirendi pontoknál tanácskozási joggal rendelkezőönszerveződő közösségek

1. Gyermekeinkért a Bükkszentkereszti Szlovák Nemzetiségi Általános Iskolában és Óvodában Alapítvány

2. Bükkszentkereszti Polgárőr Egyesület

3. Bükkszentkereszti Önkéntes Tűzoltó Egyesület

4. Bükkszentkereszt Sportkör

5. Bükkszentkereszti Sí- és Szabadidősport Egyesület

6. Bükkszentkereszti Hagyományőrző Klub

7. Bükkszentkereszti Hitéletért Alapítvány

8. Bükki Településszövetség

9. Bükk-Térségi LEADER Egyesület

10. Kis-Gallya Kse

5. melléklet a 9/2024. (X. 7.) önkormányzati rendelethez

A Képviselő-testület bizottságai és azok feladata és hatásköre

1. JOGI ÉS ÜGYRENDI BIZOTTSÁG feladata és hatásköre

1.1. Titkos szavazások lebonyolítása

1.2. SZMSZ rendelettervezetek összeállítása

1.3. Összeférhetetlenségi ügyek vizsgálata

1.4. fegyelmi ügyek lefolytatása

1.5. vagyonnyilatkozatok kezelése

2. SZOCIÁLIS BIZOTTSÁG feladata és hatásköre

2.1. Az átruházott szociális igazgatási feladatokból adódó hatáskör gyakorlása ennek keretében a meghatározott települési támogatásokról szóló döntések meghozatala

2.2. A lakosság szociális helyzetének elemzése

2.3. Intézkedések kezdeményezése, véleményezése.

6. melléklet a 9/2024. (X. 7.) önkormányzati rendelethez

Bizottságok tagjai

1. JOGI ÉS ÜGYRENDI BIZOTTSÁG

1.1. Elnöke: Győriné Jámbor Dóra

1.2. Tagjai: Halász Marcell, Császár István

2. SZOCIÁLIS BIZOTTSÁG

2.1. Elnöke: Császár István

2.2. Tagjai: Halász Marcell, Makóné dr. Fenyvesi Tímea

7. melléklet a 9/2024. (X. 7.) önkormányzati rendelethez

Átruházott hatáskörök

1. Bükkszentkereszt Község Polgármesterére átruházott hatáskörök jegyzéke

1.1. A települési támogatásról szóló (4/2023 (III.23) önkormányzati rendelet 10§, 11§, 12 §,13§, 14§, 16§, 17§, 22§, 27§ - iban meghatározott szociális hatáskör gyakorlását Bükkszentkereszt Község Képviselő-testülete a polgármesterre ruházza át.

1.2. Közútkezelői hozzájárulás megadása, elutasítása.

1.3. Dönt a közterület-használati engedély iránti kérelmek elbírálásáról.

1.4. településkép-érvényesítési eszközök alkalmazása

1.5. Az önkormányzat címer és zászló használatának engedélyezés

1.6. A közterület filmforgatási célú használatának engedélyezése

1.7. Közterület-használati engedélyek kiadása

1.8. Tulajdonosi hozzájárulás kiadása önkormányzati tulajdonú ingatlanok tekintetében

1.9. Településkép érvényesítési eszközök alkalmazása

1.10. tájékoztatás

1.11. szakmai konzultáció

1.12. Településképi véleményezési eljárás lefolytatása

1.13. Településképi bejelentési eljárás

1.14. Településképi kötelezési eljárás lefolytatása a településkép védelme érdekében

1.15. Településképi bírság kiszabása

2. Jegyzőre átruházott hatáskörök:

A közterületek elnevezéséről, valamint az elnevezésük megváltoztatására irányuló kezdeményezés és a házszám-megállapítás szabályairól 10/2014. (IX.15.) önkormányzati rendelet szerint megállapítja a korábban házszámmal nem rendelkező ingatlanok házszámát.