Klárafalva Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/1992. (II. 25.) önkormányzati rendelete

a települési környezetvédelemről

Hatályos: 1992. 06. 01- 2012. 05. 29

Klárafalva Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/1992. (II. 25.) önkormányzati rendelete

a települési környezetvédelemről

1992.06.01.

Klárafalva Községi Önkormányzat Képviselőtestülete A helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. 16. §. (1) bekezdése alapján a települési környezet védelemről az alábbi rendeletet alkotja.

Általános rendelkezések

1. § (1) A rendelet hatálya Klárafalva község közigazgatási területén a magán- és jogi személyekre egyaránt kiterjed.

(2) A rendelet jogi hatálya nem terjed ki a veszélyes hulladékokra, valamint a települési folyékony hulladékokra és a velük összefüggő tevékenységre.

A település köztisztaságának fenntartása

2. § (1) A település tisztaságának megőrzésében mindenki köteles hathatósan közreműködni és a települési környezet (különösen a közterületek) szennyeződését, fertőzését eredményező tevékenységtől, illetőleg magatartástól tartózkodni.

(2) Az ingatlan tulajdonosa, kezelője, használója, haszonélvezője (továbbiakban tulajdonos) köteles gondoskodni:

a) az ingatlan előtti járdaszakasz (járda hiányában 1 m széles területsáv, illetőleg ha a járda mellett zöldsáv is van, az úttestig terjedő teljes terület tisztántartásáról,

b) a járdaszakasz melletti nyílt árok és műtárgyai tisztántartásáról, a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról,

c) a keletkezett háztartási hulladék (szemét) a kijelölt lerakóhelyen való elhelyezéséről vagy elégetéséről.

(3) Egyéb szilárd hulladék kezeléséről az köteles gondoskodni, akinél a hulladék keletkezett. Ha a keletkezés helye nem állapítható meg ez a kötelezettség az ingatlan tulajdonosát terheli.

(4) A szórakoztató – vendéglátó – és elárusító helyek, üzletek előtti járdaszakaszt – a (2) bekezdésben foglaltak szerint – a használó, bérlő köteles tisztántartani és a hulladékot eltávolítani tekintet nélkül arra, hogy a hulladék az üzleti tevékenységből származik-e, vagy sem.

3. § (1) Települési hulladékot kizárólag a helyi önkormányzat képviselőtestülete által létesített – e célra kijelölt – és a körjegyzőségi hivatal által üzemeltetett lerakóhelyen szabad elhelyezni.

(2) A hulladék lerakóhelyre szállításáról a tulajdonos saját költségén köteles gondoskodni.

(3) A lerakóhelyen engedélyezhető minden olyan egyéb hulladék, amely a települési szilárd hulladékkal együtt kezelhető és a lerakóhely üzemeltetését károsan nem befolyásolja.

4. § (1) T i l o s

a) a közterületet beszennyezni, szemetet, hulladékot, valamint szennyező vagy egészségre ártalmas anyagot (mosogató, mosóvíz, szennyvíz) kiönteni, kiengedni, vagy eldobni.

b) a közterületen hulladékot tárolni, állati hullát elhelyezni.

c) szeszes italt fogyasztani közterületen - kivéve a vendéglátóipari terasz, előkert területén, - különösen – élelmiszert, szeszesitalt árusító üzletekben – középületekben, ahol szeszesital értékesítése nem engedélyezett, - autóbuszváróban és annak környékén.

Zöldterületek védelme

5. § (1) A közhasználatú zöldterületek tisztántartásáról - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével – a körjegyzőségi hivatal köteles gondoskodni.

(2) Belterületi közutak és járdák mentén lévő zöldterületek fenntartása, fák, élősövények, növények ápolása az érintett ingatlan tulajdonosának kötelessége.

6. § (1) A közhasználatú zöldterületek, azok építményeit, berendezéseit rendeltetésüknek megfelelő célra és módon - állaguk sérelme nélkül - mindenki ingyenesen használhatja.

(2) Aki a közhasználatú zöldterületet jogszabályon vagy hatósági határozaton alapuló engedélyezett tevékenységgel összefüggésben

a) használja, köteles a növeényzet megfelelő védelméről gondoskodni,

b) megváltoztatja, köteles a tevékenység befejezését követő 30 napon belül az eredeti állapotot - a szükséges mértékben helyreállítani.

7. § (1) Az állatokat közterületen - utcán - legeltetni felügyelet mellett sem szabad.

(2) Az állatokat az utcán csak a közúton lehet hajtani.

(3) Az állatok által okozott szennyezés eltakarításáról a hajtó köteles gondoskodni.

8. § (1) A település területén elhullott, hatósági és vágások után elkobzott állatokat és állati testrészeket a kiszombori dögtérre kell szállítani.

(2) Három hetesnél fiatalabb állat, továbbá kutya, macska, baromfi teteme a kimúlás helyén is elásható.

(3) A talált állati hullák, , hatósági rendelkezésre leölt állatok dögtérre szállításáról a körjegyzőségi hivatal gondoskodik.

(4) Egyéb elhullás, vágás esetén az állattartó köteles a szállításról gondoskodni.

Vegyes rendelkezések

(1) A rendeletben előírt szabályok betartását a körjegyzőségi hivatal ellenőrzi.
(2) Aki a rendelet 2. §., 3. §, 4. §.(1) a), b) pontjában 5. §.(2), 8. §.(1), (4) bekezdésében előírt szabályokat megszegi, illetve nem tartja be, szabálysértést követés és 10.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható.
(3) Aki a rendelet 4. §.c) pontjában és 7. §-ában foglalt rendelkezéseket megszegi szabálysértést követ el és 5.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható.

10. §

Értelmező rendelkezések

(1) Közterület: az ingatlan-nyilvántartás közterületként nyilvántartott belterületi földrészlet (közút, járda, tér, közpark), továbbá az építmények közhasználatra átadott része (épületárkád alatti járda, alul- és felüljáró).
(2) Települési szilárd hulladék: a háztartási hulladék (szemét) és az egyéb szilárd hulladék.
(3) Háztartási hulladék (szemét): a lakásokban, valamint a lakás, üdülés, pihenés céljára használt egyéb helyiségekben, valamint a lakók közös használatára szolgáló helyiségekben és területeken keletkezett szilárd hulladék, így pl. a salak (beleértve a központi fűtésből keletkezett salakot is), a rongy, a söpredék, hamu, korom, edény, eszköz, ablaküveg, papír, konyhai hulladék (ideértve a műanyag konzervdobozt, üveget, kisebb méretű bútordarabot), továbbá a kisebb mennyiségű falvakolat, a kerti és gazdasági hulladék, falomb, nyesedék, valamint a lakásban folytatott kisipari tevékenység gyakorlásából keletkezett hulladék.
(4) Egyéb szilárd hulladék: a lakásban és az emberi tartózkodásra szolgáló más helyiségekben felhalmozódott szilárd hulladék (nagyobb méretű berendezési tárgy, lom, bútor, ágybetét, háztartási berendezés és készülék stb.), valamint az azokhoz tartozó területeken, illetőleg a közterületeken keletkezett szilárd hulladék (szemét).
(5) Tisztántartás: az egyes ingatlanok és közterületek tisztítása, hó- és síkosságmentesítése, illetőleg pormentesítése.

11. § (1) Ez a rendelet 1992. június 1-én lép hatályba.

(2) Az e rendeletben foglalt szabályokat a mindenkori hatályos jogszabályi rendelkezésekkel együtt kell alkalmazni.