Gánt Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2016. (I.29.) önkormányzati rendelete
az önkormányzat és intézménye 2016. évi költségvetésének megállapításáról
Hatályos: 2016. 01. 30- 2021. 05. 28Gánt Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2016. (I.29.) önkormányzati rendelete
az önkormányzat és intézménye 2016. évi költségvetésének megállapításáról
Gánt Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdésének a) és f) pontja, a Magyarország 2016. évi költségvetéséről szóló 2015. évi C. törvény, valamint az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 23. § (1) bekezdése alapján – figyelembe véve ezen jogszabályokat, valamint az államháztartás működési rendjéről szóló 368/2011. (XII. 31.) kormányrendeletben meghatározottakat – 2016. évi költségvetéséről az alábbi rendeletet alkotja:
1. § (1) A rendelet hatálya Gánt Község Önkormányzatára és a Gánti Német Nemzetiségi Egységes Óvoda és Bölcsődére terjed ki.
(2) Gánt Község Önkormányzata (a továbbiakban önkormányzat) éves költségvetésének előirányzatai az alábbi összegekben határozza meg:
a, összes bevételét 111.564 e Ft-ban
b, összes kiadását 111.564 e Ft-ban
c, tárgyévi költségvetési bevételi előirányzatát 111.564 e Ft-ban
d, tárgyévi költségvetési kiadási előirányzatát 111.564 e Ft-ban
e, költségvetési egyenlegét 0 e Ft-ban
f, költségvetési hiány belső finanszírozását 0 e Ft-ban
g, költségvetési hiány külső finanszírozását 0 e Ft-ban
h, finanszírozási célú pénzügyi műveletek kiadását 0 e Ft-ban
állapítja meg.
(3) Az önkormányzat bevételi előirányzata az alábbi előirányzat-csoportokra tagozódik:
a, 111.564 e Ft működési költségvetési előirányzat-csoport,
b, 0 e Ft felhalmozási költségvetési előirányzat-csoport
(4) Az önkormányzat kiadási előirányzata az alábbi előirányzat-csoportokra tagozódik:
a, 111.183 e Ft működési költségvetési előirányzat-csoport
b, 381 e Ft felhalmozási költségvetési előirányzat-csoport.
(5) A Gánti Német Nemzetiségi Egységes Óvoda és Bölcsőde (a továbbiakban óvoda) intézményi költségvetés bevételi előirányzata az alábbi előirányzat-csoportokra tagozódik:
a, 31.281 e Ft működési költségvetési előirányzat-csoport
b, 0 e Ft felhalmozási költségvetési előirányzat-csoport.
(6) Az óvoda intézményi költségvetési kiadási előirányzata az alábbi előirányzat-csoportokra tagozódik:
a, 31.281 e Ft működési költségvetési előirányzat-csoport
b, 0 e Ft felhalmozási költségvetési előirányzat-csoport.
2. § (1) A képviselő-testület negyedévente, a költségvetési beszámolókkal egyidejűleg szükség szerint módosítja a költségvetési rendeletét.
(2) Az önkormányzat működési, felhalmozási bevételeit és kiadásait kiemelt előirányzatok szerint az 1. melléklet, az önkormányzat bevételeit és kiadásait kormányzati funkciónként, valamint önként vállalt és kötelező feladatonkénti bontásban a 2. melléklet tartalmazza.
(3) Az önkormányzat egyes költségvetési kapcsolataiból származó működési bevételeit a 3. melléklet tartalmazza.
3. § (1) Az önkormányzati jogalkotás kormányzati funkción tervezett 1 fő polgármester, 1 fő alpolgármester, valamint 0.5 fő takarító-hivatalsegéd illetménye került tervezésre.
(2) A város-és községgazdálkodási kormányzati funkción 1 fő közalkalmazott bére került tervezésre.
(3) A zöldfelület-kezelés kormányzati funkción 1 fő közalkalmazott bére került tervezésre.
(4) A könyvtári szolgáltatások kormányzati funkción 0.15 fő megbízási díja került tervezésre.
(5) A hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás kormányzati funkciókon összesen 9 fő létszámnak megfelelő bértömeg került tervezésre.
(6) Az önkormányzat és intézménye létszámadatait a 4. melléklet tartalmazza.
4. § (1) Cafetéria-juttatásként a polgármester részére évi bruttó 200.000,-Ft-ot tartalmaz a költségvetés. Cafetéria-juttatásként a közalkalmazottak részére havi nettó 12.000,-Ft-ot tartalmaz a költségvetés.
(2) A közalkalmazottak jutalmazására a bér-és járulékmaradvány terhére a polgármester egyéni döntés alapján átcsoportosítással legfeljebb 1 havi bér mértékéig hajthat végre.
5. § A képviselő-testület a beruházási kiadási előirányzatot 381 e Ft összegben állapítja meg a következő fejlesztési feladatokra:
a, Város-és községgazdálkodás kormányzati funkción 381 e Ft.
6. § A képviselő-testület az önkormányzat általános tartalékát 16.729 e Ft összegben, katasztrófavédelmi tartalékát 500 e Ft összegben hagyja jóvá.
7. § Az önkormányzat eredeti előirányzataira vonatkozó előirányzat-felhasználási tervét az 5. melléklet tartalmazza.
8. § (1) Az önkormányzat fennálló adósságot keletkeztető ügyletekből származó kötelezettségeit az ügyletek futamidejének végéig a 8. melléklet mutatja be, mely tartalmazza a többéves kihatással járó döntések számszerűsítését évenkénti bontásban és összesítve. Kezességvállalásból fennálló kötelezettsége nincs az önkormányzatnak.
(2) A képviselő-testület a költségvetés egyenlegét 0 e Ft-ban határozza meg. A költségvetési egyenleg kimutatását és a költségvetési többlet felhasználásának vagy a hiány finanszírozásának módját a 9. melléklet tartalmazza.
(3) A költségvetési hiány külső finanszírozására szolgáló finanszírozási célú pénzügyi műveletek bevétele nem került betervezésre.
(4) A képviselő-testület az év közben jelentkező hiány finanszírozásának módját likviditási hitel igénybevételével fedezi.
(5) Az önkormányzat saját bevételének és az adósságok keletkeztető ügyleteiből eredő fizetési kötelezettségeit a 10. melléklet tartalmazza. A képviselő-testület az önkormányzat saját bevételét 76.183 e Ft-ban, fizetési kötelezettséggel csökkentett 50%-os saját bevételét 38.092 e Ft-ban állapítja meg.
(6) A költségvetés nem tartalmaz olyan fejlesztési célt, melynek megvalósításához a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény 3. § (1) a, pontja szerinti adósságot keletkeztető ügylet megkötése válik szükségessé.
(7) A finanszírozási célú pénzügyi műveletekkel kapcsolatos hatásköröket a képviselő-testület gyakorolja. A pénzintézeti kötelezettségvállalások kockázatainak feltárását a döntés-előkészítő szakaszban el kell végezni.
(8) Hitelszerződés aláírására a képviselő-testület felhatalmazása alapján a polgármester és a jegyző jogosult.
9. § A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy az önkormányzat pénzforgalmi számláján lévő pénzkészletet saját hatáskörben 30.000 e Ft-ig, havi illetve többhavi futamidővel lekösse a biztonságos működés feltételeinek biztosítása mellett. A lekötésről a polgármester a soron következő képviselő-testületi ülésen tájékoztatja a testületet.
10. § Az óvoda működési, felhalmozási bevételeit és kiadásait kiemelt előirányzatok szerint a 11. melléklet, bevételeit és kiadásait kormányzati funkciók valamint önként vállalt és kötelező feladatonkénti bontásban a 7. melléklet tartalmazza, előirányzat-felhasználási tervét a 12. melléket mutatja be.
11. § A képviselő-testület az általa jóváhagyott kiemelt előirányzatok és létszámkeretek közötti átcsoportosítás jogát minden feladat vonatkozásában fenntartja.
12. § A képviselő-testület hozzájárul ahhoz, hogy a polgármester saját hatáskörben 2.000e Ft értékhatárig az e rendeletben szereplő kiadási főösszeg terhére dönt forrásfelhasználásról.
13. § A képviselő-testület az esetleges költségvetési többletet határozatával megállapított dologi és felhalmozási kiadásaira fordítja.
14. § A közvetett támogatásnyújtás elvei:
a, ellátottak térítési díjának, kártérítésének méltányossági alapon történő elengedését a rendelet nem tartalmaz,
b, lakosság részére lakásépítéshez, lakásfelújításhoz nyújtott kölcsön elengedését a rendelet nem tartalmaz.
c, a magánszemélyek kommunális adóját tartalmazó helyi adórendelet alapján adott adókedvezmény beépítésre került. Kommunális adóból méltányossági alapon adott mentességet a erről szóló önkormányzati rendelet és e rendelet nem tartalmaz.
d, egyéb helyi adó és a gépjárműadó esetében a törvényi előírásokon felül kedvezményt, mentességet a rendelet nem tartalmaz. ,
e, más nem lakáscélú helyiségek, eszközök hasznosításából származó bevételből nyújtott kedvezményt, mentességet a rendelet nem tartalmaz.
f, egyéb nyújtott kedvezmény vagy kölcsön és követelés elengedést a rendelet nem tartalmaz.
15. § Az egyéb szervezetek és civil szervezetek támogatása jogcímen betervezett pénzösszeg felett a képviselő-testület önálló határozatban rendelkezik.
16. § (1) Az önkormányzat által támogatott szervezet, magánszemély a részére céljelleggel nem szociális juttatásként – átadott összeg rendeltetésszerű felhasználásáról a támogatási szerződésben rögzített időpontig köteles elszámolni az önkormányzat felé.
(2) Amennyiben a támogatott szervezet, magánszemély az előírt számadási kötelezettségének határidőre nem tesz eleget, e kötelezettségének teljesítéséig a további támogatást fel kell függeszteni.
(3) Az államháztartáson kívüli forrás átadásáról a képviselő-testület egyedi határozatban dönt.
(4) Az önkormányzat az államháztartáson kívüli forrás átvételét a számviteli szabályoknak megfelelően bevételezi és a képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatában meghatározott önként vállalt feladatok ellátására, finanszírozására fordítja.
17. § (1) Saját tulajdonú személygépkocsi használatát az intézményvezető saját dolgozója vagy a közös önkormányzati hivatal kirendeltségi köztisztviselői részére engedélyezheti a jóváhagyott költségvetési előirányzaton belül. Az intézményvezető saját gépkocsi használatát a polgármester engedélyezi.
(2) A polgármester költségeit és kiadásait az alpolgármester utalványozza.
18. § (1) A kiadási és bevételi előirányzatok hónaparányos teljesítésének figyelemmel kísérése a jegyző és az intézményvezető feladata.
(2) A polgármester az önkormányzat előirányzatainak féléves teljesítéséről a félévet követően a képviselő-testületet tájékoztatni köteles.
(3) A polgármester az óvoda előirányzatainak féléves teljesítéséről a félévet követően a képviselő-testületet tájékoztatni köteles.
19. § A képviselő-testület magára nézve elfogadja, hogy a költségvetési fedezetet igénylő határozati szintű döntését a forrás megjelölésével hozza meg.
20. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, de rendelkezéseit 2016. január 1-jétől visszamenőleg kell alkalmazni.
1. melléklet
2. melléklet
3. melléklet
4. melléklet
5. melléklet
6. melléklet
7. melléklet
8. melléklet
9. melléklet
10. melléklet
11. melléklet
12. melléklet