Gánt Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2022. (IX. 13.) önkormányzati rendelete
az államháztartáson kívüli forrás átvételére és az államháztartáson belüli és kívüli forrás átadására vonatkozó szabályokról
Hatályos: 2022. 09. 14- 2022. 09. 14Gánt Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2022. (IX. 13.) önkormányzati rendelete
az államháztartáson kívüli forrás átvételére és az államháztartáson belüli és kívüli forrás átadására vonatkozó szabályokról
Gánt Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 41. § (9) bekezdésében, valamint a 143. § (4) bekezdés d) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott jogalkotói feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. A rendelet hatálya
1. § (1) A rendelet személyi hatálya kiterjed az államháztartás körébe tartozó és nem tartozó jogi személyekre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre, továbbá az államháztartás körébe nem tartozó természetes személyekre.
(2) A rendelet tárgyi hatálya kiterjed minden, államháztartáson kívüli forrás átvételére és - a (3) bekezdésben meghatározott kivétellel - Gánt Község Önkormányzata által államháztartáson belüli és kívüli forrás átadására.
(3) A rendelet tárgyi hatálya nem terjed ki a szociális ellátásokra, a szociálisan rászorultak részére megállapított pénzbeli támogatásokra, az ösztöndíjakra, a lakáscélú támogatásokra, valamint a közfeladat ellátására kötött megállapodás keretében átadott pénzeszközökre.
2. Az államháztartáson kívüli forrás átvételének szabályai
2. § (1) Az államháztartáson kívüli forrás átvételéről a képviselő-testület határozattal dönt.
(2) Az átvételre felajánlott ingó vagy ingatlan vagyon esetében a képviselő-testületi döntés meghozatalához be kell mutatni annak forgalmi értékét, a vagyon működtetésével, fenntartásával kapcsolatos költségeket és egyéb kötelezettségeket legalább három évre vonatkozóan, továbbá javaslatot kell tenni a vagyon hasznosítás módjára és a vagyontárgy besorolására.
(3) A forgalmi érték meghatározásához ingatlan esetében ingatlanforgalmi szakértői véleményt kell beszerezni.
(4) A felajánlott támogatás átvétele előtt vizsgálni kell az átvétel következményeit, az átvétellel esetlegesen felmerülő kiadásokat és a pénzeszköz átvétel következményeit.
(5) Az államháztartáson kívüli forrás átvételéről - értékhatárra tekintet nélkül - támogatási megállapodást kell kötni.
3. Az államháztartáson belüli és kívüli forrás átadásának szabályai
3. § (1) Önkormányzati támogatás nyújtható pályázati felhívás alapján benyújtott pályázati kérelem, vagy - pályázati felhívástól függetlenül - eseti kérelem alapján, továbbá az önkormányzat érdekében végzett tevékenység támogatására a képviselő-testület eseti döntése alapján.
(2) Támogatási kérelmet az államháztartás körébe tartozó és nem tartozó jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet vagy természetes személy nyújthat be.
(3) A kérelmezőt egy alkalommal – 5 munkanapos határidő tűzésével – hiánypótlásra lehet felszólítani a támogatási kérelem benyújtástól számított 5 munkanapon belül. A hiánypótlás nem teljesítése, illetve nem határidőben való benyújtása esetén a támogatási kérelem elutasításra kerül.
(4) A támogatási kérelmet a polgármester terjeszti a képviselő-testület elé a pályázati felhívásban meghatározott időpontban vagy eseti kérelem esetében a soron következő nyílt ülésen.
(5) A támogatásra vonatkozó határozatnak tartalmaznia kell a támogatott nevét, címét, adószámát, a támogatás forrását - pénzeszköz, ingó vagy ingatlan dolog -, a támogatás célját, pénzeszköz esetén az elszámolás határidejét.
(6) Az államháztartáson kívüli forrás átadásáról támogatási megállapodást kell kötni.
(7) A támogatási megállapodás módosításáról - a támogatottal előzetesen egyeztetve - a képviselő-testület dönt.
(8) A támogatott a kapott támogatást kizárólag a támogatási megállapodásban megjelölt célokra fordíthatja, más szervezet részére támogatásként tovább nem adhatja. Ez alól kivételt képez az, ha erről a képviselő-testület döntésében kifejezetten rendelkezik.
4. § (1) Az Önkormányzat által támogatott területek különösen:
a) kulturális tevékenység, hagyományápolás,
b) közrend, közbiztonság, vagyonvédelem,
c) sport, tömegsport, utánpótlás nevelés, szabadidő sport,
d) gyermekek szabadidős tevékenysége, így különösen táboroztatás, kirándulás, sport,
e) az oktatási, nevelési munka segítése, segítségnyújtás a feltételrendszer kialakításában, fejlesztésében,
f) egészségügyi szolgáltatások fejlesztése.
(2) Nem nyújtható támogatás a kérelmezőnek, ha azt üzleti, gazdasági tevékenységre kívánja felhasználni.
(3) Nem nyújtható támogatás a kérelmezőnek, ha nem rendelkezik székhellyel, lakóhellyel Gánt közigazgatási területén vagy tevékenységét nem Gánt közigazgatási területén fejti ki.
5. § A támogatás általános feltételei:
a) a kérelmezőnek nincs az önkormányzattal szembeni lejárt köztartozása,
b) a kérelmező a korábban kapott támogatással elszámolt,
c) nincs folyamatba a kérelmezővel szemben tartozás rendezésére, a szerveződés megszüntetésére irányuló, valamint törlés iránti eljárás.
6. § Támogató a támogatást a támogatási megállapodás aláírását követően az abban foglalt ütemezés szerint teljesíti.
7. § (1) A támogatást a támogatott köteles tárgyév december 31. napjáig felhasználni.
(2) Támogatott a támogatás felhasználásáról legkésőbb a tárgyévet követő év január 10. napjáig köteles elszámolni.
(3) Támogatottat egy alkalommal – 5 munkanapos határidő tűzésével – hiánypótlásra lehet felszólítani a (2) bekezdésben meghatározott határidőt vagy, ha az korábban megtörtént, az elszámolás benyújtását követő 5 munkanapon belül. A hiánypótlás nem teljesítése, illetve nem határidőben való benyújtása esetén az elszámolás elutasításra kerül és a következő naptári évben nem részesíthető támogatásban a kérelmező.
(4) Támogató a támogatás felhasználását és az erről készült számadást ellenőrzi a hatályos számviteli szabályok és az e rendeletben foglaltak szerint, az elszámolás elfogadásáról a Képviselő-testület dönt határozattal.
8. § (1) Amennyiben a támogatott pénzügyi elszámolásából az állapítható meg, hogy a támogatást nem a támogatási szerződésben foglaltak szerint használta fel, úgy a támogatás nem rendeltetésszerűen felhasznált részét a támogatott köteles e tényt megállapító képviselő-testületi határozat közlését követő 15 napon belül a Támogató részére visszafizetni, továbbá a következő naptári évben nem részesíthető támogatásban.
(2) Amennyiben a támogatott a számára odaítélt támogatást egészben vagy részben nem kívánja felhasználni, úgy ezt a szándékát köteles a Támogatónak írásban bejelenteni és a támogatási szerződés módosítását kezdeményezni. Ebben az esetben a támogatott a fel nem használt támogatás összegét a támogatási szerződés módosítását tartalmazó képviselő-testületi határozat közlését követő 15 napon belül köteles kamatmentesen visszafizetni. A támogatási szerződés módosítása iránti kérelem elmaradása esetén a következő két naptári évben nem részesíthető támogatásban a kérelmező.
(3) A visszafizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetési kedvezmény nem nyújtható.
9. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
10. § E rendelet rendelkezéseit a hatályba lépését követően indult államháztartáson kívüli forrás átvételére, valamint államháztartáson belüli és kívüli forrás átadására vonatkozóan kell alkalmazni.
11. § Hatályát veszti az államháztartáson kívüli források átvételéről és az önkormányzat által államháztartáson kívülre nyújtott támogatásokról szóló 4/2016. (I.29.) önkormányzati rendelet.