Sárkeresztes Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2020. (X.14.) önkormányzati rendelete

a szociális és gyermekvédelmi ellátásokról

Hatályos: 2020. 10. 15- 2020. 12. 17

Sárkeresztes Község Önkormányzata Képviselő-testülete

6/2020. (X. 14.) önkormányzati rendelete

a szociális és gyermekvédelmi ellátásokról


Sárkeresztes Község Önkormányzata Képviselőtestülete „A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról” szóló 1993. évi III. törvény 132. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, valamint az V. fejezet tekintetében az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32.cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el.



I. Fejezet

Általános rendelkezések



1. A rendelet hatálya


1. §    A rendelet hatálya kiterjed Sárkeresztes község közigazgatási területén a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény – a továbbiakban: Szt. – és a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény – a továbbiakban Gyvt. – hatálya alá tartozó személyekre.

E rendelet hatálya a házi segítségnyújtás intézményi térítési díjának, valamint annak kedvezményeinek megállapítására vonatkozóan kiterjed Moha Község Önkormányzata közigazgatási területére is.



2. A hatáskör gyakorlásának szabályai


2. §    A pénzben és természetben nyújtott szociális ellátásokra való jogosultság megállapításáról és megszüntetéséről a Képviselőtestület által átruházott hatáskörben a polgármester jogosult dönteni.



3. Általános eljárási rendelkezések


3. §    (1) A rendeletben meghatározott települési támogatás megállapítása iránti kérelem az e rendelet 1-6. mellékleteiben meghatározott formanyomtatvány kitöltésével, az azon feltüntetett dokumentumok csatolása mellett postai úton, vagy a Sárkeresztesi Közös Önkormányzati Hivatalban – a továbbiakban Hivatal – terjeszthető elő személyesen, vagy hivatalból terjesztheti elő az Szt. 45. § (8) bekezdésében foglalt intézmény, szervezet.

(2) A települési támogatásra való jogosultság elbírálásához a kérelmező az e rendelet 1-6. melléklete szerinti formanyomtatványon – az azon szabályozott formában és módon – a feltüntetett dokumentumok csatolásán túlmenően írásban köteles saját és családja, közös háztartásban élő közeli hozzátartozója, illetve háztartása vagyoni, jövedelmi viszonyairól nyilatkozni.

(3) Az ellátások megállapítása iránti kérelemhez – kérelmező családi, illetve háztartási viszonyaira figyelemmel – csatolni kell

a) a család, illetve háztartás tagjai jövedelemtípusának megfelelő, hivatalosan kiállított jövedelemigazolást,

b) jövedelem hiányában az állami foglalkoztatási szervvel, elhelyezkedése érdekében történő együttműködésről szóló hatósági bizonyítványt, az állami foglalkoztatási szerv hatósági bizonyítványát arról, hogy kérelmező álláskeresési ellátásra nem jogosult,

c) jövedelmet terhelő letiltás esetén a letiltás jogcímének és a jövedelmet terhelő letiltás nettó összegének igazolását,

d) eltartott rokon részére teljesített tartásdíj összegéről szóló bírósági határozatot, valamint hitelt érdemlő igazolást a teljesített tartásdíj összegéről,

e)  árvaság, félárvaság esetén az árvaellátást megállapító határozatot, valamint igazolást az ellátás összegéről,

f) a gyermek elhelyezése vagy ideiglenes hatályú elhelyezése, valamint a gyámrendelés tár­gyá­ban hozott bírósági, illetve gyámhatósági döntést, továbbá a gyámhatóságokról, vala­mint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló kormányrendelet szerinti, a gyámhi­vatal által felvett jegyzőkönyvet a gyermek szülői felügyeleti jogának gyakorlásáról,

g) a gyermektartásdíj megállapítása tárgyában hozott bírósági döntést vagy megállapodást, valamint igazolást atartásdíj,

h) a 16. életévét betöltött gyermek esetében a köznevelési, illetve felsőoktatási intézmény igazolását a nappali oktatás munkarendje szerint fennálló tanulói vagy hallgatói jogviszonyról,

i) egyedülálló kérelmező esetében a rendelet 6. melléklete szerinti nyilatkozatot az egyedülállóság tényéről,

j) igazolást a gyermek tartós betegségének vagy súlyos fogyatékosságának tényéről,

k) albérlet, illetve szívességi lakáshasználat esetén a lakáshasználat jogcímét igazoló szerződést, illetve nyilatkozatot,

l) ingatlanon fennálló haszonélvezeti jog esetén, annak hitelt érdemlő igazolása.

(4) Az 5. §-ban foglalt ellátásban részesülő a jogosultság feltételeit érintő lényeges tények, körülmények megváltozásáról tizenöt napon belül köteles írásban értesíteni a Hivatalt.

(5) A jogosulatlanul igénybe vett ellátás megtérítésének elrendelésére – az Szt. 17. §-ában foglaltak szerint – a hatáskört gyakorló jogosult.

(6) Az ellátások kifizetése a kérelmező rendelkezése szerint az Önkormányzat házipénztárából történik vagy folyószámlára utalással.



II. Fejezet

Szociális rászorultságtól függő pénzbeli támogatások


4. §    Szociális rászorultság esetén jogosult számára az e rendeletben foglalt feltételek fennállása esetén pénzbeli ellátásként

a)  települési támogatás

   aa) gyógyszertámogatás

   ab) születési támogatás

   ac) iskolakezdési támogatás

   ad) a 67 év felettiek karácsonyi támogatása

b)  pénzbeli rendkívüli települési támogatás nyújtható.



4. Gyógyszertámogatás


5. §    (1) Gyógyszertámogatásra jogosult az, aki az Szt. 50. § (1) és (2) bekezdés szerinti közgyógyellátásra nem jogosult, de egészségi állapota, diagnosztizált krónikus betegsége miatt rendszeres gyógyszerszedésre szorul.

(2) Gyógyszertámogatásra jogosultság állapítható meg azon kérelmezőnek, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 300 %-át, egyedül élő esetében a 350 %-át, továbbá a havonta szükséges gyógyszerek és gyó­gyászati segédeszközök költsége eléri vagy meghaladja családban az egy főre jutó jövedelem 20 %-át.)

(3) A gyógyszertámogatás megállapítása iránti kérelmet a rendelet 1. melléklete szerinti forma­nyom­tatványon kell benyújtani, melyhez csatolni kell a 3. § (3) bekezdésében meghatározottakon túl a gyógyszertár által beárazott, a diagnosztizált krónikus betegséghez közvetlenül kapcsolódó gyógyszereket és gyógyászati segédeszközöket tartalmazó, 1. mellékletben meghatározott házior­vosi vagy szakorvosi igazolást.

(4) E rendelet értelmében rendszeres gyógyszerszedésnek minősül krónikus betegség kapcsán legalább 6 hónapot meghaladó gyógyszerszedés.

(5) A gyógyszertámogatás mértéke a gyógyszertár által beárazott gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök költségének 25 %-a 500,- Ft-ra kerekítve, de legfeljebb havi 5.000,- Ft.

(6) A gyógyszertámogatás fél év időtartamra kerül megállapításra azzal, hogy amennyiben a jogosult ezen időtartam alatt jogosultságot szerez közgyógyellátásra, a részére megállapított gyógyszertámogatást a közgyógyellátásra jogosultság napját megelőző nappal meg kell szüntetni.



5. Születési támogatás


6. § (1) A településen lakóhellyel rendelkező gyermek születéséhez kapcsolódó költségek viseléséhez települési támogatásra jogosult az a szülő, aki a gyermek születését megelőzően legalább egy évvel a településen lakóhellyel rendelkezett és életvitelszerűen a településen élt és akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 700 %-át, gyermekét egyedül nevelő szülő esetében a 900 %-át.

(2) A születési támogatás összege 20.000,- Ft.

(3) A születési támogatás iránti kérelmet a szülést követő 3 hónapon belül lehet előterjeszteni a rendelet 2. melléklete szerinti formanyomtatványon. Az eredeti születési anyakönyvi kivonatot az igényléskor be kell mutatni.



6. Iskolakezdési támogatás


7. §    (1) A Képviselő-testület a gyermeket nevelő családok anyagi terheinek enyhítése érdekében iskolakezdési támogatást biztosít a településen lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen a településen élő, nappali tagozaton

a)  általános iskolai,

b)  9-12. évfolyamon középiskolai,

c)  felsőoktatási intézményben alap- vagy mesterképzésben első alkalommal

tanulmányokat folytató tanuló szülője, gondviselője, törvényes képviselője részére, akinek a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 700 %-át, gyermekét egyedül nevelő szülő esetében a 900 %-át.

(2) Az iskolakezdési támogatás összegét a Képviselőtestület évente külön döntés keretében határozza meg.

(3) Az iskolakezdési támogatás iránti kérelmet évente egy alkalommal, augusztus 1-jétől szeptember 30. napjáig lehet benyújtani. A határidő elmulasztása jogvesztő.

(4) A támogatás iránti kérelmet a rendelet 2. melléklete szerinti nyomtatványon lehet benyújtani, amelyhez csatolni szükséges az (1) bekezdés b) és c) pontjában meghatározott kedvezményezett esetében a tanulói, hallgatói jogviszony fennállásáról szóló igazolását, a nappali/esti/levelező tagozat megjelölésével.



7. A 67 év felettiek karácsonyi támogatása


8. §    (1) A Képviselő-testület támogatást biztosít a településen lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen a településen élő 67 év feletti lakosoknak, akinek a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 700 %-át, egyedül élő esetében a 900 %-át.

(2) A 67 év feletti lakosok támogatásának összegét a Képviselőtestület évente külön döntés keretében határozza meg.

(3) A 67 év feletti lakosok támogatása iránti kérelmet évente egy alkalommal, november 1-jétől december 15. napjáig lehet benyújtani. A határidő elmulasztása jogvesztő.

(4) A támogatás iránti kérelmet a rendelet 3. melléklete szerinti nyomtatványon lehet benyújtani, amelyhez csatolni szükséges a jövedelemről szóló igazolást (nyugdíjszelvényt).



8. Pénzbeli rendkívüli települési támogatás


9. §    (1) Rendkívüli települési támogatásban részesíthető az a személy, aki időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzd, a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került. A támogatás iránti kérelmet a rendelet 4. melléklete szerinti formanyomtatványon kell benyújtani.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetnek, valamint időszakos vagy tartós létfenntartási gondnak minősül, ha a kérelmező

a)  a lakhatást veszélyeztető krízisállapota miatt lakásfenntartással kapcsolatos legfeljebb 1 havi közüzemi, szolgáltatási díjhátralékkal rendelkezik, vagy a tárgyévi tüzelőanyag-költség kifizetése miatt anyagi többletterhet visel, vagy

b)  lakhatását veszélyeztető elemi kár elszenvedése miatt anyagi segítségre szorul, vagy

c)  egészségi állapota megőrzéséhez és helyreállításához kapcsolódó esetenkénti gyógyszer­költségének kifizetése megélhetését súlyosan nehezíti, vagy

d)  a társadalombiztosítási nyugellátásról rendelkező jogszabályban meghatározottak szerinti nyugellátásban részesül és megélhetése biztosításához anyagi segítségre szorul, vagy keresőtevékenysége a rendkívüli települési támogatás iránti kérelem előterjesztését megelőző 30 napon belül megszűnt; álláskeresési ellátásra nem jogosult; aktív korúak ellátásában nem részesül vagy

e)  elhunyt személy eltemettetése miatt anyagi segítségre szorul vagy

f)  válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartásához vagy iskoláztatáshoz, vagy gyermek fogadásának előkészítéséhez vagy a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartásához, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez kapcsolódó kiadások vagy a gyermek hátrányos helyzete miatt anyagi segítségre szorul.

(3) A (2) bekezdés a), c), d) és f) pontja szerinti rendkívüli települési támogatásra jogosult a kérelmező, ha a családban az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedülálló esetében az öregségi nyugdíj 200 %-át nem haladja meg. Egyedi esetben a kérelmező valamennyi körülményének figyelembevételével a Képviselő-testület e jövedelemhatároktól eltérhet.

(4) A rendkívüli települési támogatás összege a (3) bekezdésben meghatározott esetekben nem haladhatja meg a 20.000,- Ft-ot.

(5) Egy naptári éven belül egy alkalommal rendkívüli települési támogatásban részesíthető az a személy, aki a (2) bekezdés a), c), d) és f) pontjában foglaltak alapján anyagi segítségre szorul, ha a családban az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300 %-át, egyedülálló esetében az öregségi nyugdíj 400 %-át nem haladja meg.

(6) A rendkívüli települési támogatás összege a (5) bekezdésben foglalt esetben nem haladhatja meg a 20.000,- Ft-ot.

(7) A (2) bekezdés b) pontja szerinti rendkívüli települési támogatásra jogosult a kérelmező, ha a családban az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének
300 %-át, egyedülálló esetében az öregségi nyugdíj 400 %-át nem haladja meg.

(8) A rendkívüli települési támogatás összege az (7) bekezdésben meghatározott esetekben nem haladhatja meg a 100.000 Ft-ot, és naptári évente egy alkalommal adható.

(9) A (2) bekezdés e) pontja szerinti rendkívüli települési támogatásra jogosult az a személy, aki az elhunyt személy eltemettetéséről gondoskodott. A segély iránti kérelmet a haláleset bekövetkeztétől számított 30 napon belül lehet előterjeszteni, a kérelemhez mellékelni kell a 3. § (3) bekezdésében meghatározottakon túl a halotti anyakönyvi kivonatot, amennyiben a haláleset nem Sárkeresztes községben történt és a kérelmező nevére kiállított temetési számlát.

(10) Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként megállapított rendkívüli települési támogatás összege

a)  30.000,- Ft, amennyiben a kérelmező családjában az 1 főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300 %-át, egyedülálló esetében annak 400 %-át,

b)  15.000,- Ft, amennyiben a kérelmező családjában az 1 főre jutó jövedelem meghaladja az a) pontban meghatározott jövedelemhatárt.



III. Fejezet

Természetben nyújtott szociális ellátások


10. §  Szociális rászorultság esetén jogosult számára az e rendeletben foglalt feltételek fennállása esetén természetben nyújtott ellátásként

a)  természetben nyújtott rendkívüli települési támogatás,

b)  köztemetés

nyújtható.



9. Természetben nyújtott rendkívüli települési támogatás


11. §  (1) A 6. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott települési támogatás szociális célú tűzifa juttatás formájában is nyújtható.

(2) Szociális célú tűzifa juttatásra jogosult az a kérelmező, akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300 %-át, egyedülálló esetében az öregségi nyugdíj 450 %-át nem haladja meg.

(3) A természetbeni támogatás megállapításakor előnyben kell részesíteni azt a jogosultat, aki

a)  aktív korúak ellátására,

b)  időskorúak járadékára,

c)  a rendelet 5. §-ában és 8. §-ában meghatározott települési támogatásra jogosult, valamint

d) a Gyvt-ben szabályozott halmozottan hátrányos helyzetű gyermeket nevel.

(4) Háztartásonként legfeljebb 5 m3 tűzifa biztosítható. A Képviselőtestület vállalja, hogy a szociális célú tűzifában részesülőtől ellenszolgáltatást nem kér.



10. Köztemetés


12. §  (1) A köztemetéssel összefüggő feladatokat az Szt. 48. §-ban foglaltak szerint kell ellátni.

(2) A köztemetést a Polgármester rendeli el.

(3) A köztemetés költségeinek megtérítésére kötelezett személy a rendelet 5. mellékletében meghatározott formanyomtatványon benyújtandó kérelmére a Polgármester a köztemetés költségeinek megtérítését méltányosságból

a)  részletekben történő megfizetését engedélyezheti vagy

b)  elengedheti vagy

c)  csökkentheti.

(4) A polgármester a (3) bekezdés szerinti méltányosság gyakorlására akkor jogosult, ha a megtérítésre kötelezett családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő esetében 250 %-át nem haladja meg, feltéve, hogy kérelmező az Szt. 4. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott vagyonnal nem rendelkezik.


IV. Fejezet

Szociális szolgáltatások


13. §  Az önkormányzat a következő személyes gondoskodás keretébe tartozó alapellátás formákat biztosítja:

-    szociális étkeztetés

-    házi segítségnyújtás

              -    családsegítés.



11. Szociális étkeztetés


14. §  (1) Az önkormányzat az Szt. 62. §-ában foglaltak alapján a szociálisan rászorulók részére a szociális étkeztetést külön szerződés keretében, kiszállítással biztosítja a következő feltételek szerint:

a)  életkora miatt rászoruló az a személy, aki a 65. életévét betöltötte,

b)  egészségi állapota miatt rászorulónak kell tekinteni azt a személyt, aki a háziorvos vagy kezelőorvos igazolása szerint önmaga ellátásáról részben vagy teljesen gondoskodni nem tud.

c)  fogyatékossága miatt rászorulónak kell tekinteni a súlyosan fogyatékos személyt, aki a súlyos fogyatékosságát külön jogszabály szerint igazolja,

              d) pszichiátriai betegsége vagy szenvedélybetegsége miatt rászorulónak kell tekinteni azt a személyt, aki
              fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelést nem igényel, és pszichiátriai- vagy szenvedélybetegségét a kezelőorvos által
              kiállított szakvéleménnyel igazolja.

e)  hajléktalansága miatt rászorulónak kell tekinteni azt a személyt, aki éjszakáit közterületen, vagy nem lakás céljára szolgáló helyiségben tölti.

(2) A szociális étkeztetést az önkormányzat jövedelmi helyzetre tekintet nélkül megállapítja, ha
az (1) bekezdésben foglalt feltételek bármelyike fennáll.

(3) Térítési díjat nem kell fizetnie annak a szociális étkeztetésben részesülő személynek, akinek családjában az egy főre eső jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át.

(4) A térítési díj 50 %-át kell fizetnie annak a szociális étkeztetésben részesülő személynek, akinek a családjában az egy főre eső jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének
200 %-át meghaladja, de nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 300 %-át.

(5) A szociális étkezést igénybevevők térítési díjat fizetnek, melyet külön rendelet határoz meg.



12. Házi segítségnyújtás


15. §  (1) A házi segítségnyújtást igénylők, illetve törvényes képviselőik az írásbeli kérelmeiket a Sárkeresztesi Közös Önkormányzati Hivatalban nyújthatják be, a polgármester döntéséről írásban értesíti az ellátást igénylőt, illetve törvényes képviselőjét.

(2) A polgármester kérelemre – a külön rendeletben meghatározott gondozási óradíj alapján – a megállapított személyi térítési díjat méltányosságból az a)-d) pontok szerinti mértékben csökkentheti annak a személynek, aki a szolgáltatást minden munkanapon (kivéve egészségügyi intézményben történő fekvőbeteg ellátásának időtartamát, valamint azt az esetet, mely során a tárgyévben igénybe nem vett szolgáltatás időtartama összesen az évi 15 munkanapot nem haladja meg) igényli:

a)  100 %-os kedvezményt kaphat, akinek a havi nettó jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét,

b)  75 %-os kedvezményt kaphat, akinek a havi nettó jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át,

c)  50 %-os kedvezményt kaphat, akinek a havi nettó jövedelme meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250 % át,

d) 25 %-os kedvezményt kaphat, akinek a havi nettó jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 350 % át.



V. Fejezet

Személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátások



13. Gyermekjóléti szolgáltatás


16. §  Sárkeresztes Község Önkormányzata személyes gondoskodást nyújtó ellátásként a jogszabályban meghatározott képesítési előírásoknak megfelelő személy foglalkoztatásával gyermekjóléti szolgáltatást biztosít, család- és gyermekjóléti szolgálat keretében.



14. Térítési díjak


17. §  A gyermekétkeztetésért fizetendő térítési díjak mértékét külön rendelet határozza meg.



VI. Fejezet

Záró rendelkezések


18. §  (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) E rendelet előírásait a folyamatban lévő eljárásokra is alkalmazni kell, amennyiben azok a beadott kérelem kedvezőbb elbírálását eredményezik.

(3) Hatályát veszti a szociális és gyermekvédelmi ellátásokról szóló 3/2015. (II. 27.) önkormányzati rendelet.





Krähling Jánosdr. Varga László

polgármesterjegyző



A rendelet kihirdetve 2020. október 14. napján.



dr. Varga László

jegyző

Mellékletek