Moha Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2024. (II. 16.) önkormányzati rendelete
az önkormányzat 2024. évi költségvetéséről
Hatályos: 2024. 02. 17Moha Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2024. (II. 16.) önkormányzati rendelete
az önkormányzat 2024. évi költségvetéséről
Moha Község Önkormányzata Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f.) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a következőket rendeli el:
1. A rendelet hatálya
1. § A rendelet hatálya Moha Község Önkormányzatára – a továbbiakban önkormányzat – terjed ki.
2. A költségvetés bevételei és kiadásai
2. § A képviselő-testület az önkormányzat 2024. évi költségvetésének kiadási és bevételi főösszegét 82.450.266,- Ft bevétellel és kiadással, ezen belül
a) 17.816.700,- Ft személyi juttatással,
b) 1.489.200,- Ft munkáltatót terhelő járulékkal,
c) 19.746.260,- Ft dologi kiadással,
d) 7.271.985,- Ft átadott pénzeszköz, egyéb támogatással,
e) 3.710.716,- Ft felhalmozási kiadással,
f) 32.415.405,- Ft tartalékkal
állapítja meg.
3. § Az önkormányzat 2024. évi költségvetési bevételeinek forrásonkénti részletezését az 1. melléklet tartalmazza.
4. § Az önkormányzat költségvetési kiadásait kiemelt előirányzatok szerinti bontásban a 2. melléklet tartalmazza.
5. § A képviselő-testület a költségvetésében szereplő felhalmozási jellegű feladatok kiadásait előirányzatonként a 3. melléklet szerint állapítja meg.
6. § A képviselő-testület az önkormányzat tartalékát 32.415.405,- Ft összegben hagyja jóvá, melyből:
a) céltartalék: 6.562.776,- Ft
b) általános tartalék: 25.852.629,- Ft.
7. § A képviselő-testület az önkormányzat 2024. évi költségvetésében nem tervezett több éves kihatással járó feladatot.
8. § A képviselő-testület az önkormányzat éves létszámkeretét 2,75 főben állapítja meg. A közös fenntartású intézmények létszámkeretét a székhely szerinti önkormányzat költségvetése, az éves létszám-előirányzatokat a 4. melléklet tartalmazza.
9. § A képviselő-testület az önkormányzat 2024. évi előirányzat felhasználási és likviditási tervét az 5. melléklet szerint fogadja el.
10. § A képviselő-testület a 2024. év pénzforgalmi mérlegét a 6. melléklet szerint fogadja el.
11. § (1) Az év közben engedélyezett pótelőirányzat felosztásáról, ha az érdemi döntést igényel, a képviselő-testület dönt, a polgármester előterjesztésében a költségvetési rendelet egyidejű módosításával.
(2) Az (1) bekezdésben nem szereplő központi pótelőirányzatok az egyéb átcsoportosítások miatti költségvetési rendelet módosításáról a képviselő-testület negyedévenként dönt.
(3) Az átmenetileg szabad pénzeszközök lekötésének elrendelésére a polgármester jogosult.
12. § (1) A település lakosai élet és vagyonbiztonságát veszélyeztető elemi csapás vagy ezek következményeinek elhárítása érdekében a polgármester az önkormányzat költségvetése körében átcsoportosítást hajthat végre, egyes kiadási előirányzatok teljesítését felfüggesztheti és a költségvetésben nem szereplő kiadásokat is teljesíthet.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott átcsoportosítást elsősorban a felhalmozási és felújítási kiadások terhére kell megvalósítani. Amennyiben a vészhelyzet elhárítása a felhalmozási és felújítási kiadások terhére nem teljesíthető, úgy a személyi juttatások és az ehhez kapcsolódó munkaadókat terhelő járulékok terhére is biztosítható.
(3) A polgármester a tett intézkedésről a képviselő-testület legközelebbi ülésén beszámol.
13. § (1) A feladat elmaradásából származó – személyi és dologi – megtakarítások felhasználására csak a képviselő-testület engedélyével kerülhet sor.
(2) A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy pályázatot nyújtson be a rendelet 3. mellékletében felsorolt fejlesztések esetében fejlesztési és egyéb célú támogatására kiírt pályázataira, amennyiben az önrész fedezete a költségvetésben biztosított.
(3) A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy az önkormányzat kiadási előirányzatai között, esetenként legfeljebb 1 millió Ft összegben átcsoportosítást hajtson végre.
(4) A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy a költségvetésben elkülönített általános tartalék felhasználásáról esetenként legfeljebb 1 millió Ft összegben döntsön.
(5) A polgármester a (3)–(4) bekezdésben meghatározott átruházott átcsoportosítási jogkörében meghozott intézkedéseiről a képviselő-testületet a következő ülésén tételesen tájékoztatja.
14. § Az önkormányzat költségvetési bevételit és költségvetési kiadásait kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, államigazgatási feladatok szerinti bontásban 7. melléklet tartalmazza.
15. § Az önkormányzat költségvetési bevételeinek és költségvetési kiadásainak a következő 3 évben várható alakulását kiemelt előirányzatonként a 8. melléklet tartalmazza.
16. § Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 24. § (4) bekezdés szerinti tájékoztatás az alábbi tájékoztató táblák szerint valósul meg:
a) 9. melléklet: az önkormányzat 2024-2027. évi saját bevételek várható alakulásáról előzetes adatok alapján
b) 10. melléklet: kimutatás az önkormányzat által nyújtott közvetett támogatásokról.
3. A forráshiány finanszírozásának kezelése
17. § (1) Amennyiben az önkormányzat működése során az év közben forráshiány lépne fel, a képviselő-testület a forráshiány fedezetéről a számlavezető pénzintézet útján működési célú likvid hitel felvételével gondoskodik.
(2) A működési célú likvid hitel felvételéről való döntés a képviselő-testület kizárólagos hatáskörébe tartozik. A hitelszerződés aláírására a képviselő-testület felhatalmazása alapján a polgármester jogosult.
4. A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése
18. § A költségvetés végrehajtását a Sárkeresztesi Közös Önkormányzati Hivatal végzi. A pénzeszközök felhasználásának tapasztalatairól a polgármester a zárszámadási rendelet-tervezet előterjesztésekor köteles a képviselő-testületnek beszámolni.
5. Záró rendelkezések
19. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
20. § Ez a rendelet rendelkezéseit 2024. január 1-jétől kell alkalmazni.