Söréd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2022. (X. 28.) önkormányzati rendeletének indokolása

a falugondnoki szolgálatról

Hatályos: 2022. 11. 01

Söréd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2022. (X. 28.) önkormányzati rendeletének indokolása

2022.11.01.
a falugondnoki szolgálatról
Részletes indokolás
Az 1–11. §-hoz
A falugondnoki szolgálatról
Általános indokolás
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993.évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 60. § (1)-(2) bekezdése az alábbiakról rendelkezik:
60. § (1) A falugondnoki, illetve tanyagondnoki szolgáltatás célja a falvak és a külterületi vagy egyéb belterületi, valamint a tanyasi lakott helyek intézményhiányából és a közösségi közlekedés nehézségéből eredő hátrányainak enyhítése, az alapvető szükségletek kielégítését segítő szolgáltatásokhoz, közszolgáltatáshoz valamint egyes alapszolgáltatásokhoz való hozzájutás biztosítása, továbbá az egyéni, közösségi szintű szükségletek teljesítésének segítése.
(2) A falugondnoki szolgáltatás ezer lakosnál kisebb településen működtethető. Amennyiben a falugondnoki szolgáltatás létesítését követően a település lakosságszáma tíz százalékot meg nem haladó mértékben emelkedik ezer lakos fölé, a szolgáltatás tovább működtethető.
Abod Község Önkormányzata folyamatosan működteti a falugondnoki szolgálatot, mely a jogszabályi előírások és a Falugondnoki Szolgálat Szakmai Programjában meghatározottak alapján történik.
A személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 1/2000.(I.7.) SzCsM rendelet 39. § (1)-(3) bekezdése részletesen meghatározza, hogy az önkormányzat rendeletében a szolgáltatás alapfeladatainak és kiegészítő feladatainak mi minősül és miket kell tartalmaznia.
Söréd Község Önkormányzata 2020.01.01. napjától falugondnoki szolgálatot lát el, ezért szükségessé vált a falugondnoki szolgálatról szóló rendelet megalkotása.
Hatásvizsgálat
A rendelet – tervezet elkészítésekor törekedtünk arra, hogy a tervezet:
1. megfeleljen az Alaptörvényből eredő tartalmi és formai követelményeknek,
2. illeszkedjen a jogrendszer egységébe,
3. megfeleljen a nemzetközi jogból és az európai uniós jogból eredő kötelezettségeknek,
4. megfeleljen a jogalkotás szakmai követelményeknek.
Az előzetes hatásvizsgálat alapján a szabályozás várható következményeit tekintve a következők állapíthatók meg:
1. Várható társadalmi hatások: Söréd Község közigazgatási területén élő személyek igényeit szolgáló, a rászoruló személyek számára biztosított komfortosabb ellátás.
2. Várható gazdasági, költségvetési hatások: Az új alaprendelet megalkotásának nincs költségvetési hatása.
3. Várható környezeti hatások: A rendeletben foglaltak végrehajtásának környezetre gyakorolt hatása nincs.
4. Várható egészségügyi következmények: A rendeletben foglaltak végrehajtásának egészségügyi hatása nincs.
5. Adminisztratív terheket befolyásoló hatások: A rendelet megalkotása adminisztratív terheket nem ró a dolgozókra.
6. A rendelet megalkotásának szükségessége, a jogalkotás elmaradásának várható következményei: A rendelet megalkotásának és a jogalkotás elmaradásának nincs várható következménye.
7. A rendelet alkalmazásához szükséges személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételek: A rendelet megalkotásával többlet személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételek nem merülnek fel.