Mezőörs Község Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2014.(II.17.) önkormányzati rendelete

A települési szilárd hulladékok kezelésével kapcsolatos közszolgáltatásról

Hatályos: 2014. 02. 18- 2023. 09. 01

Mezőörs Község Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2014.(II.17.) önkormányzati rendelete

A települési szilárd hulladékok kezelésével kapcsolatos közszolgáltatásról1

2014.02.18.

Mezőörs Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény 88. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. § (1) A rendelet területi hatálya Mezőörs település közigazgatási területére terjed ki, amely egyben kijelöli a közszolgáltatási terület határát is.

(2) A rendelet személyi hatálya az (1) bekezdés szerinti területen tartózkodó személyekre és szervezetekre, ingatlan használójára, a települési önkormányzatra és a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás végzésére jogosult közszolgáltatóra terjed ki.

(3) A rendelet tárgyi hatálya a település közigazgatási területén keletkező vagy ott bármilyen okból elhelyezett, a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás végzésének feltételeiről szóló jogszabályban ekként meghatározott hulladékgazdálkodási közszolgáltatás körébe tartozó hulladékra (a továbbiakban együtt: települési hulladék) terjed ki.

(4) A település köztisztaságával összefüggő feladatok külön rendeletben kerülnek szabályozásra.

2. § (1) Jelen rendelet alkalmazásában

a) önálló ingatlan:

aa) az a földrészlet, amely az ingatlan-nyilvántartásban önállóan bejegyezhető;

ab) az egy helyrajzi számon nyilvántartott földrészlet a hozzá tartozó felépítménnyel;

ac) a külön telekkönyvezett felépítmény,

ad) a társasházi, a szövetkezeti és az önkormányzati lakás

b) időlegesen használt ingatlan: a pihenés, üdülés céljára használt, nem üdülőként nyilvántartott ingatlan, valamint az olyan épülettel rendelkező ingatlan, melyet életvitelszerűen nem használnak

(2) A rendeletben használt egyéb fogalmakon a hulladékról szóló törvény, valamint a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás végzésének feltételeiről szóló rendelet által meghatározott fogalmakat kell érteni.

3. § A települési hulladékokkal kapcsolatos jogszabályi kötelezettségeken felül mindenki köteles a hulladékokkal kapcsolatos jogellenes magatartást, különösen a hulladék elhagyását az illetékes jegyző tudomására hozni.

II. Fejezet

A hulladékgazdálkodási közszolgáltatás tartalma, jogok és kötelezettségek

1. A hulladékgazdálkodási közszolgáltatás tartalma

4. § (1) Mezőörs Község Önkormányzata a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás ellátásával a közszolgáltatási területen a Győr Nagytérségi Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás által közbeszerzési eljárásban kiválasztott vállalkozóval kötött közszolgáltatási szerződés útján a GYŐR-SZOL Győri Közszolgáltató és Vagyongazdálkodó Zártkörűen Működő Részvénytársaságot (a továbbiakban: közszolgáltató) jogosítja fel.

(2) A közszolgáltató a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás ellátásához a közszolgáltatási szerződésben meghatározott feltételek figyelembevételével jogosult alvállalkozók, illetve egyéb közreműködők (teljesítési segédek) igénybevételére. Az alvállalkozó közszolgáltatás egészéhez viszonyított arányát a közszolgáltató és az alvállalkozó között létrejött külön szerződés határozza meg.

(3) A hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződés egyes tartalmi elemeit az abban részes felek a hulladékról szóló törvény rendelkezéseinek figyelembevételével egyedileg határozzák meg.

2. A közszolgáltató tevékenysége

5. § (1) A közszolgáltató köteles a gyűjtéshez szükséges gyűjtőedényt az ingatlanhasználó részére biztosítani.

(2) A közszolgáltató köteles a település közigazgatási területének a közszolgáltató által biztosított hulladékszállítási technológiában használt gépjárművek által igénybe vehető közúthálózattal rendelkező részén az ingatlanhasználó által kihelyezett, a közszolgáltató szállítóeszközéhez rendszeresített edényekben lévő települési hulladékot az előre közölt járatnapon gyűjteni, elszállítani.

(3) A közszolgáltató köteles a begyűjtött hulladékok további kezeléséről gondoskodni.

3. Az ingatlanhasználó kötelezettségei

6. § (1) Az ingatlanhasználó köteles részt venni a hulladékok mennyiségi csökkentését és elkülönített gyűjtését célzó kezdeményezésekben.

(2) Az ingatlanhasználó köteles a közszolgáltatást igénybe venni, a közszolgáltatási jogviszony létrehozásában és fenntartásában a közszolgáltatóval együttműködni és a mindenkori közszolgáltatási díjat a közszolgáltatónak megfizetni.

(3) A települési hulladékot az ingatlanhasználó köteles olyan körülmények között gyűjteni, amely megakadályozza a szóródást, továbbá a rovarok és rágcsálók elszaporodását.

(4) Az ingatlanhasználó köteles az ürítésre szánt, hulladék gyűjtésére szolgáló edényt a járatnapon, a közterületen a járat útvonala mellett – a közút forgalmát nem akadályozó módon – úgy elhelyezni, hogy azt a közszolgáltató a gyűjtőjárattal kiüríthesse.

(5) Az ingatlanhasználó köteles a gyűjtőedény rendeltetésszerű használata során biztosítani, hogy a hulladék a szállítójármű szerkezete által kiüríthető tömörségű legyen, továbbá az edénybe veszélyes anyag, az edényt károsító vagy emberi egészségre káros hulladék, valamint inert hulladék ne kerülhessen.

(6) Az ingatlanhasználó köteles gondoskodni arról, hogy a barna tetejű edénybe maradék hulladék, a szürke tetejű edénybe biohulladék ne kerüljön.

(7) A biohulladék kezeléséről és a komposztálás műszaki követelményeiről szóló jogszabály szerinti házi komposztálás esetén az ingatlanon belüli komposztálás helyszínét úgy kell meghatározni, hogy az közterülettől, lakóépülettől és telekhatártól legalább 5 méterre helyezkedjen el.

(8) A komposztálási tevékenységet az illetékes jegyzőnek be kell jelenteni, feltüntetve az azt végző személy nevét, lakcímét, a komposztálással érintett ingatlan helyrajzi számát, illetve a (7) bekezdésben felsorolt objektumoktól való távolságát, továbbá csatolni kell a szomszédok beleegyező nyilatkozatát.

III. Fejezet

A hulladékgazdálkodási közszolgáltatás ellátásának rendje

4. Gyűjtőedény biztosítása

7. § (1) A közszolgáltató a közszolgáltatási területen lévő, háromlakásos vagy annál kevesebb lakóegységű ingatlan természetes személy ingatlanhasználója részére lakásonként térítésmentesen, haszonkölcsön szerződés alapján, szállítóeszközéhez rendszeresített, két gyűjtőedényt biztosít: egy 120 literes, barna fedelű edényt a biológiailag bomló hulladékok és egy 120 literes, szürke fedelű edényt a maradék hulladék elhelyezésére.

(2) A közszolgáltató a közszolgáltatási területen lévő, négylakásos vagy annál több lakóegységű ingatlan természetes személy ingatlanhasználója részére a hulladékok vegyesen történő gyűjtéséhez térítésmentesen, haszonkölcsön szerződés alapján, szállítóeszközéhez rendszeresített 120 literes vagy 240 literes szabványos gyűjtőedényt biztosít.

(3) Több lakásos ingatlan esetén a gyűjtőedények méretét úgy kell meghatározni, hogy lakásonként legalább a heti 60-120 liter térfogat használata biztosított legyen.

(4) Az (1)–(3) bekezdésben megjelölt edényeken felül a közszolgáltató egyedi igény esetén ugyancsak térítésmentesen, haszonkölcsön szerződés alapján további edényt biztosít a fogyasztó részére.

(5) A közszolgáltató a nem természetes személy ingatlanhasználó – beleértve a gazdálkodó szervezetet is – részére a szállítóeszközéhez rendszeresített 120 literes vagy 240 literes szabványos gyűjtőedényt biztosít.

(6) A közszolgáltató köteles falusias lakóterületen a vegyes hulladék heti egy alkalommal, a biológiailag bomló hulladék heti egy alkalommal, a maradék hulladék kéthetente történő elszállítási lehetőségét, továbbá a barna tetejű és vegyes hulladék gyűjtésére szolgáló edények mosását évente négy alkalommal biztosítani.

5. Hulladékgyűjtő sziget igénybevételének módja

8. § (1) A közszolgáltató az ingatlanhasználó részére a település közterületén lévő hulladékgyűjtő sziget igénybevételét térítésmentesen biztosítja.

(2) A hulladékgyűjtő szigeten elkülönítve helyezhetők el a műanyag, papír, üveg és fém – elsősorban csomagolási – hulladékok az egyes edényeken elhelyezett feliratnak megfelelően.

(3) A hulladékgyűjtő szigeteken vállalkozási tevékenységből származó hulladékot elhelyezni tilos.

(4) A közszolgáltató a hulladékgyűjtő szigeten lévő edényeket járatterve szerint, az edények telítettségének megfelelő gyakorisággal üríti.

(5) A közszolgáltató a hulladékgyűjtő sziget területén az edényeken kívül elhelyezett hulladékok közül kizárólag a (2) bekezdésben felsorolt fajtájú hulladékokat szállítja el.

6. Hulladékudvar igénybevételének módja

9. § (1) A közszolgáltató a Pér, 094/4 helyrajzi számú ingatlanon lévő hulladékudvarban – nyitvatartási időben – egyes hulladékok térítésmentes elhelyezését biztosítja azon ingatlanhasználó számára, aki a vele kapcsolatos közszolgáltatási jogviszony fennállását a közszolgáltató által rendelkezésére bocsátott azonosító dokumentummal igazolja és a hulladékgazdálkodási díjat a közszolgáltató részére megfizette.

(2) A hulladékudvarban az inert hulladék havonta 1 m3, de évente legfeljebb 3 m3 mennyiségben helyezhető el.

(3) Mennyiségi korlátozás nélkül helyezhető el a hulladékudvarban a lomtalanítási hulladék, a műanyag, a papír, az üveg, a fém hulladék, a textil hulladék és a fás szárú kerti nyesedék.

(4) A veszélyes hulladékok közül alkalmanként összesen 50 kg mennyiségben, de évente legfeljebb összesen 150 kg mennyiségben helyezhetők el az elemek, akkumulátorok, elektronikai hulladékok, festékes és vegyszeres göngyölegek.

(5) Használt étolaj és zsír hulladék a hulladékudvarban alkalmanként 5 liter, de évente legfeljebb összesen 60 liter mennyiségben helyezhető el.

(6) A veszélyes hulladéknak minősülő fáradtolaj hulladék alkalmanként 4 liter, de évente legfeljebb 8 liter mennyiségben adható át a hulladékudvarban.

(7) Inert hulladéknak tekintendő az ingatlanokon keletkező – hibaelhárításból vagy javításból származó – építési, bontási tevékenység során keletkező, veszélyes hulladékot nem tartalmazó, elsősorban beton, tégla, cserép, kerámia hulladék.

(8) Nem számít lomtalanítási hulladéknak a teljes háztartás, illetve ingatlan felszámolásánál és kiürítésénél keletkező hulladék.

(9) A hulladékudvarban vállalkozási tevékenységből származó hulladék nem helyezhető el.

IV. Fejezet

Közszolgáltatási díj

10. § (1) Az ingatlanhasználó a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás ellátásáért közszolgáltatási díjat fizet.

(2) A közszolgáltatási díj rendelkezésre állási díjból és ürítési díjból áll.

(3) A rendelkezésre állási díj éves díj, amelyet a közszolgáltatás igénybevételére kötelezett ingatlanhasználó önálló ingatlanonként, a szolgáltatás igénybevételének mértékétől függetlenül köteles megfizetni.

(4) Az ürítési díj a díjfizetési időszak ürítési száma és az adott tárolóedényhez tartozó egységnyi díjtétel szorzata.

(5) A közszolgáltatási díjat a közszolgáltató által a fogyasztó részére – meghatározott számlázási időszakonként – kiállított számla alapján 15 napon belül kell megfizetni.

(6) A több önálló ingatlant kiszolgáló tárolóedények közszolgáltatási díját az épület tulajdonosa, kezelője köteles megtéríteni. Igény esetén a közszolgáltató az igénybe vevők (tulajdonostársak, használók) részére egyedi számlát bocsát ki a közösséget terhelő közszolgáltatási díj tulajdonostársak közötti felosztására vonatkozó nyilatkozata és adatszolgáltatása alapján. Az egyedi számla önálló ingatlanonként tartalmazza a rendelkezésre állási díjat és a felosztásra vonatkozó nyilatkozat szerint felosztott ürítési díjat.

(7) A közszolgáltató a közszolgáltatás díját kéthavi számlázási időszakonként utólag számlázza az ingatlanhasználó részére. A rendelkezésre állási díjat annak az ingatlanhasználónak kell egész hónapra megfizetni, akit a változással érintett hónap első napján ingatlanhasználónak kell tekinteni.

(8) Az ingatlanhasználó személyében bekövetkezett változást a régi és az új ingatlanhasználó a változás bekövetkezését követő 15 napon belül köteles a közszolgáltató által rendszeresített módon és formában bejelenteni. Ekkor a közszolgáltató az ingatlanhasználó változását, a változás napjának megfelelően rögzíti nyilvántartásaiban. Amennyiben a változás bejelentésének ideje a tényleges változás idejét 15 nappal meghaladja, akkor a közszolgáltató a bejelentés napját tekinti a változás napjának. A változás bejelentésének elmulasztása esetén a közszolgáltatás díjainak megfizetése a régi ingatlanhasználót terheli.

(9) Amennyiben a közszolgáltatásba bekapcsolt ingatlannak több tulajdonosa van, akkor a tulajdonosoknak kell közölni, hogy közülük kinek a nevére és címére kerüljön kiállításra a szolgáltatási számla. Ha a tulajdonosok a közszolgáltatóval ezt nem közlik, akkor a közszolgáltató vagy a legnagyobb tulajdoni hányaddal rendelkező tulajdonos vagy az azonos tulajdoni hányaddal rendelkező tulajdonosok közül az ingatlan-nyilvántartásban első helyen bejegyzett tulajdonos nevére és címére állítja ki a szolgáltatási számlát.

(10) A Képviselő-testület közszolgáltatási díjfizetési kedvezményt nem állapít meg.

V. Fejezet

Adatok átadása és kezelése

11. § A közszolgáltató a tevékenysége ellátásához szükséges, a hulladékról szóló törvényben meghatározott adatokat az ingatlanhasználótól jogosult bekérni, az ilyen módon beszerzett adatokat csak a közszolgáltatási jogviszony fennállása alatt, azt követően pedig a közszolgáltatási jogviszonyból eredő jogok érvényesítése vagy kötelezettségek teljesítése érdekében kezelheti.

VI. Fejezet

Záró rendelkezések

12. § (1) Jelen rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg Mezőörs Község Önkormányzata Képviselő-testületének a települési szilárd hulladékok kezelésével kapcsolatos közszolgáltatásról szóló 7/2004.(VII.1) önkormányzati rendelet és az ezt módosító 14/2010. (XII.15.), 7/2012. (VI.28.) és 3/2013. (V.31.) önkormányzati rendeletek hatályukat vesztik.

1

Az önkormányzati rendeletet a Mezőörs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2023. (IX. 1.) önkormányzati rendelete 1. §-a hatályon kívül helyezte 2023. szeptember 2. napjával.