Árpás község önkormányzata képviselő testületének 6/2018 (VI.30.) önkormányzati rendelete

a településkép védelméről

Hatályos: 2018. 07. 01

Árpás Község Önkormányzat Képviselő-testületének

6/2018. (VI.30.) önkormányzati rendelete

a településkép védelméről

Árpás Község Önkormányzata Képviselő-testülete a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 12. § (2) bekezdésében és az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 57. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13.§ (1) bekezdés 1. pontjában meghatározott feladatkörében, a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 43/A. § (6) bekezdésében biztosított véleményezési jogkörében eljáró állami főépítészi hatáskörben eljáró Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal, Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a kulturális örökség védelméért felelős miniszter, Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság, valamint a településfejlesztéssel, településrendezéssel az arculati kézikönyvvel és a településképi rendelettel összefüggő partnerségi egyeztetés helyi szabályairól szóló 4/2017 (III.30.) önkormányzati rendelete szerinti partnerek véleményének kikérésével, a következőket rendeli el:

1. A rendelet célja, alkalmazási köre, hatálya

1. § A helyi településképi rendelet célja Árpás község településképére jellemző elemek és követelmények, valamint a településkép-védelem eszközének és módjának meghatározása.

2. § (1)E rendelet hatálya Árpás község teljes közigazgatási területére terjed ki.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott területen telket kialakítani, építési tevékenységet folytatni a hatályos jogszabályoknak, a község Helyi Építési Szabályzatának, valamint jelen rendeletben foglaltaknak megfelelően szabad.

(3) E rendelet előírásait a hatályos Helyi Építési Szabályzattal együttesen kell alkalmazni.

3. § Jelen rendelet az alábbi mellékletekkel együtt érvényes:

            a) 1. sz. melléklet –Településképi szempontból meghatározó területek lehatárolása

            b) 2. sz. melléklet – Helyi védelem alatt álló objektumok listája

c) 3. sz. melléklet – Formanyomtatvány a településképi bejelentési eljáráshoz

4.§ E rendeletben Árpásterületére vonatkozó településképi követelmények kerülnek meghatározásra a rendelet 1. sz. melléklete szerint lehatárolt területekre, valamint a 2. sz. mellékletben felsorolt helyi védett létesítményekre vonatkozóan, amely területek és védett elemek a településszerkezet, táji- természeti környezet, településkarakter, építészeti karakter, tájkarakter vagy egyéb helyi adottság, településképi jellemző alapján kerültek kijelölésre.

5. § A rendeletben foglalt településképi követelmények teljesülése érdekében a polgármester szakmai konzultációt biztosít.

2. Értelmező rendelkezések

6.§ Fogalom meghatározások:

a) Áttört kerítés: olyan kerítés, amelynek a kerítés síkjára merőleges átláthatósága min. 50%.

d) Településkép védelme: a település vagy településrész jellegzetes, értékes, illetve hagyományt őrző építészeti arculatának és szerkezetének - az építészeti, táji-, természetiérték és az örökségvédelem figyelembevételével történő - megőrzését vagy kialakítását jelenti.

e) Védett településszerkezet: az önkormányzat által védetté nyilvánított utcahálózat, telekszerkezet, beépítési mód és építési vonal.

f) Védett településkarakter: az önkormányzat által védetté nyilvánított a településépítészet jellegzetes elemeinek, valamint szerkezeteinek, formáinak, anyagainak, színvilágának együttese.

g) Védett épület, építmény: az önkormányzat által védetté nyilvánított olyan épület, építmény, amely a hagyományos településkép megőrzése céljából, továbbá építészeti, településtörténeti, helytörténeti, régészeti, művészeti, vagy műszaki-ipari szempontból jelentős alkotás. A védett épület, építmény fogalmába beletartozik annak minden alkotórésze – ideértve a kiegészítő, illetve külső és belső díszítő elemeket –, valamint amennyiben a védelemre vonatkozó rendelet azt nevesíti, a használati módot is. A rendelet alkalmazása szempontjából védettnek minősül az a telek és annak használati módja is, amelyen a védett épület, illetve építmény áll.

h) Védett növényzet: az önkormányzat által védetté nyilvánított olyan növényzet, amely fajtájánál, koránál, helyzeténél, látványánál vagy valamilyen eseményhez-kötődésénél fogva védelemre érdemes.

i) Védett érték károsodása: minden olyan esemény, beavatkozás, amely a védett érték teljes vagy részleges megsemmisülését, karakterének előnytelen megváltoztatását, általános esztétikai értékcsökkenést eredményez.

j) Információs berendezés: plakátok, hirdet5ések elhelyezésére szolgáló, közterületről látható, egy oldalán 2,0 m2-nél kisebb felületű reklámberendezés és a tájékozódást segítő, az adott közterületen vállalkozások nevét tartalmazó berendezés.

3. A helyi védelem célja, feladata

7. §(1) A helyi védelem célja az épített és települési környezet, valamint természeti környezet fenntartása, a jelen és a jövő nemzedékek számára való megőrzése érdekében.

(2) Az önkormányzat a közigazgatási területén található kiemelkedő építészeti, természeti, táji, történelmi értékeket helyi védelem alá helyezi.

(3) A helyi védelem feladata általánosan a helyi különleges oltalmat igénylő településszerkezeti, településképi, táji, természeti, építészeti, néprajzi, településtörténeti, régészeti, művészeti, műszaki-ipari, természeti, esztétikai szempontból védelemre érdemes védett értékek számbavétele és meghatározása, nyilvántartása, dokumentálása, megőrzése, megőriztetése és a lakossággal való megismertetése, valamint a védett értékek károsodásának megelőzése, fenntartásuk, illetve megújulásuk elősegítése.

4. A helyi védelem fajtái

8.§ (1) A helyi védelem a településen egyedi védelem lehet.

(2) A helyi egyedi védelem hatálya kiterjed az 2. sz. mellékletben meghatározott helyi védett értékekre.

5. A helyi védelem alá helyezés, valamint megszüntetés szabályai

9.§ (1) A helyi védettség alá helyezésről, annak megszűnéséről - jelen rendelet módosításával - a Képviselő-testület dönt.

(2) A védettség megszüntetésére akkor kerülhet sor, ha

a) a védetté nyilvánított helyi érték megsemmisül,

b) a védett épület, vagy érték a védelem alapját képező értékeit helyreállíthatatlanul elveszítette,

c) a védelem tárgya a védelemmel összefüggő szakmai ismérveknek már nem felel meg,

d) a védett érték magasabb (műemléki, természetvédelmi) védettséget kap,

e)  a védett érték szakvéleményalapján élet- vagy balesetveszélyes állapotban van.

(3) A helyi védettség alá helyezést, illetve annak megszüntetését bármely természetes vagy jogi személy, írásban a polgármesternél kezdeményezheti. A védelemre településrendezési eszköz, vagy önálló értékvizsgálat is javaslatot tehet. A kezdeményezésnek tartalmaznia kell:

a) a védendő érték megnevezését, szükség esetén körülhatárolását;

b) pontos hely megjelölését (utca, házszám, helyrajzi szám, épület-, illetve telekrész);

c) a védendő érték rövid leírását (dokumentációt);

d) a kezdeményezés indoklását;

e) a jelenlegi - és amennyiben van ilyen a tervezett – használat, funkció ismertetését.

(4) A helyi védettség alá helyezési, illetve annak megszüntetésére irányuló eljárás megindítástól számított 8 napon belül értesíteni kell:

a) az érintett ingatlan tulajdonosát, haszonélvezőjét és használóját,

b) az értékvédelemmel érintett bejegyzett helyi lakossági szervezeteket (alapítványok, egyesületek),

c) a kezdeményezőt.

(5) A kezdeményezéssel kapcsolatban az érdekeltek 30 napon belül írásban észrevételt tehetnek. A védettséggel kapcsolatos javaslatot – az erről szóló döntést megelőzően – a helyben szokásos módon 30 napra közhírré kell tenni. A közhírré tétel időtartama alatt a javaslat és az értékvizsgálat megtekintését bárki számára biztosítani kell.

(6) A helyi védettség elrendelésétől vagy megszüntetéséről értesíteni kell:

a) az ingatlan/objektum tulajdonosát, haszonélvezőjét, használóját,

f) a kezdeményezőt.

(7) A helyi védelemmel kapcsolatos képviselő-testületi döntésről az Önkormányzat honlapján a döntés napjától számított 15 napon belül tájékoztatást kell közzétenni.

(8) A védett értékek jó karbantartása, állapotuk megóvása a tulajdonos kötelezettsége. A tulajdonos kötelezettsége kiterjed a védelem alá helyezett érték minden alkotóelemére és részletére, függetlenül attól, hogy azok a rendeltetésszerű használathoz szükségesek-e vagy sem.

(9) A védett értékek megfelelő fenntartását és megőrzését a rendeltetésüknek megfelelő használattal kell biztosítani.

6. A védettséggel összefüggő korlátozások, kötelezettségek

10.§(1) A védett épületeket hagyományos építészeti tömegükben, tetőformájukban kell megtartani, érintetlenül hagyva az értéket képező homlokzati nyílásrendet és a nyílások osztását, megőrizve az eredeti homlokzati tagozatokat, részletképzéseket, anyag és színhasználatot.

(2) A védett épületek felújítása esetén a védelem alapját jelentő tömeg, tetőforma, homlokzati jelleg megtartását kell szem előtt tartani:

  • homlokzati nyílásrend az épület homlokzatán
  • nyílásosztás: az ablakok ugyanolyan nagyságú kétszárnyú, esetleg kazettás nyílászárók legyenek, amelyek azonos távolságban vannak egymástól
  • díszek: attika padlástéri szellőzők az ablakok osztását követik
  • törekedni kell a tetőhajlásszögek idomulására
  • a tetőhajlásszöge 38° és 45° között kell, hogy legyen
  • pince kialakítása esetén az utcára pinceablak nem nyitható, csak szellőzőnyílás
  • az utca felőli épületrész tetőgerincének iránya nem változhat
  • utca felőli homlokzaton nem helyezhető el erkély, tornác vagy tetőtéri beépítés esetén tetőablak
  • az épületek hátsó beforduló udvari szárnya a szomszéd felé nem nézhet tűzfalas homlokzattal
  • a beforduló tag építmény magassága nem lehet nagyobb a főépület magasságánál
  • az épületeken vakolt homlokzati textúrát kell kialakítani
  • fa szerkezetű és fa hatású, illetve színezetű nyílászárók alkalmazandók.

(2) A védett épületet úgy lehet bővíteni, hogy az eredeti épület tömegformája, homlokzati kialakítása, utcaképi, településképi szerepe ne változzon, illetve a legkisebb kárt szenvedje és a tervezett bővítés a régi épület formálásával, szerkezetével, anyaghasználatával összhangban legyen.

(3) A védett épület belső korszerűsítését, átalakítását, esetleg bővítését a védettség nem akadályozza, sőt, a védelem érdekében elő kell segíteni ezen épületek mai igényeknek megfelelő használatát. A belső átalakításokat az eredeti szerkezet és belső értékek tiszteletben tartásával kell megoldani.

(4) A védett épületen/építményen semmilyen gépészeti berendezés, tetőfelépítmény, égéstermék-kivezető szerkezet közterületről is látható egysége és kivezetése (kivéve hagyományos, épített kémény, valamint napelem és napkollektor) nem helyezhető el.

(5) A helyi védelem alatt álló épület, illetve építmény nem bontható.

(6) A védett fák, fasorok esetében gondoskodni kell azok szakszerű növényvédelméről, a növényállomány pótlásáról, szükség szerinti megifjításáról, és folyamatos kertészeti ápolásáról. Ezen feladatok a tulajdonosokat terhelik.

(7) A védelemben részesülő fákat óvni kell minden olyan hatástól, amely fennmaradásukat veszélyezteti.

(8) A fák közelében a fák egészségét, épségét veszélyeztető mindennemű tevékenység tilos. Tilos a fák megrongálása, pusztítása vagy olyan kezelése, amely értékük, épségük veszélyeztetésével jár és veszélyezteti a fák épségét.

(9) A védett fákkal kapcsolatos ápolási, gondozási teendők a következők:

  • a fák és közvetlen környezetük állandó rendbetartása:
  • a természeti kártétel (szél, jégeső, villámlás…) esetén a megrongálódott fák helyreállítása, a letört ágak, gallyak eltakarítása.

7. A védett építmények fenntartásának, felújításának támogatása

11.§ (1) A védett érték tulajdonosának kérésére a szokásos jó karban tartási feladatokon túlmenő, a védettséggel összefüggésben szükségessé váló, a tulajdonost terhelő munkálatok finanszírozásához az önkormányzat támogatást adhat.

a.)  A támogatás mértékét az önkormányzat Képviselő-testülete évente a költségvetésben határozza meg.

b.)  A támogatás ingatlanra eső mértékét – az önkormányzati költségvetés keretei között – az önkormányzat állapítja meg.

(2) Az (1) szerinti önkormányzati támogatás csak az esetben nyújtható, ha

a.)  a védett értéket a tulajdonos megfelelő módon fenntartja (karbantartja), azt neki felróható módon nem károsítja,

b.) a karbantartással és az építéssel összefüggő hatósági előírásokat és szabályokat maradéktalanul betartja.

(3) Nem adható önkormányzati támogatás, ha a védett értékkel összefüggésben engedély nélkül vagy engedélytől eltérően, illetve szabálytalanul végeztek építési munkát.

8. Településképi szempontból meghatározó és egyéb területek fajtái

12.§ (1) Településképi szempontból meghatározó területek:

  1. településképi szempontból meghatározó beépítésre szánt területek (történeti települési terület)
  2. településképi szempontból meghatározó beépítésre nem szánt területek

(2) Egyéb – településképi szempontból nem meghatározó - területek:

  1. egyéb beépítésre szántterületek (átalakuló területek)
  2. egyéb beépítésre nem szánt területek

9. Településképi szempontból meghatározó

beépítésre szánt területekre vonatkozó településképi követelmények

13.§ Területi építészeti követelmények a településképi szempontból meghatározó beépítésre szánt területekre:         

(1) A területen az utcahálózat vonalvezetése megtartandó.

(2) A területen az épület, épületbővítés helyét,tömegét és annak arányait a hagyományosan kialakult beépítési formához kell igazítani.

(3) A területen meg kell tartani a településképet meghatározó, jellemző beépítést és az oldalhatáron álló (egyes helyeken kialakult zártsorú) beépítési módokat.

(4) A területen a kialakult telekszélességeket meg kell tartani.

(5) A területen maximum két terepszint feletti szint létesíthető.

(6) Égéstermék elvezetésére szolgáló, külső szerelt kémény utcai homlokzaton ill. közterületről látható módon nem létesíthető.

(7) Cégér, cégtábla csak az épület architektúrájához, formavilágához illeszkedő módon helyezhető el.

(8) Közterületről látható homlokzaton portál kialakítás, átalakítás csak az épület teljes földszintjére kiterjedő, egységes megformálással lehetséges.

(9) A közterületen önállóan elhelyezett utcanév táblákat, valamint a falra szerelt utcanév táblákat egységes formában kell elhelyezni.

(10) Az épületek, építmények környezetének, valamint a közterületek rendezésének során növényzet telepítése kizárólag tájba illő, őshonos növényekkel történhet.

(11) A telek területének burkolatlan és be nem épített részét zöld felületként kell kialakítani.

(12) A közterületek térbútorait egységes koncepció alapján kell megvalósítani. Az anyaghasználat során elsősorban természetes anyagokat ajánlott alkalmazni (kő, tégla, fa), de egységes építészeti koncepció alapján kortárs anyagok, szerkezetek használata is megengedett.

(13) Az utakat, vízfolyásokat kísérő fasorokat a területen fenn kell tartani, és a fák szakszerű pótlását el kell végezni.

(15) Közterületen fasorként tájidegen tűlevelű fafajok, tujafajok, nem lombhullató fafajok, illetve a termésükkel vagy virágukkal erősen szennyező fafajok pl: nyírfa, japán akác stb. nem telepíthetők, kivételt képeznek ez alól a különböző gyümölcsfák (pl. diófa), amelyek a település utcáin jellemzően már megtalálhatóak.

(16) A közparkok, egybefüggő nagyobb zöldfelületek kialakításánál a tájra jellemző növénytársulások jellegzetes fajai közül a honos vagy meghonosodott, tájba illő fajokat kell alkalmazni. Előtérbe kell helyezni a lombhullató fafajták telepítését és kerülni kell a tájidegen növények alkalmazását.

(17) Közparkokban, közterületeken telepíthető fák pl. tölgy, kőris, vérszilva, hárs, gesztenye, szil és juhar, lisztes berkenye, déli berkenye, fehéreper, dió, illetve a vízpartok közelében fűz.

(18) Tűlevelű fafajok (boróka, fekete fenyő, erdei fenyő, görög jegenyefenyő, szurkos fenyő, különböző tuják) alkalmazása csak a közparkokban lehetséges, lakóutcákban nem engedélyezett.

(19) A területen kerítést az alábbi előírások együttes figyelembevételével kell kialakítani, illetve fenntartani:

- az épülettel összhangot mutató anyag- és színhasználat alkalmazása,

- időtálló, minőségi anyagok használata,

- élénk színek kerülése, harmonikus, telítetlen földszínek, vagy fehér szín alkalmazása,

- elsősorban természetes anyagok (pl. kő, tégla, fa) használata,

- balesetveszélyt okozó kialakítás (törtüveg, szögesdrót, áram-bevezetésű) tilos,

- kerítés műszaki állapotának folyamatos karbantartása.

(20) Az utcafronti kerítés anyaga felületkezelés nélküli, natúr fémlemez, natúr alumínium lemez, hullámlemez és cementlap, nyers beton felületű tömör fal, felületkezelés nélküli zsalukő nem lehet.

14.§ Egyedi építészeti követelmények a településképi szempontból meghatározó beépítésre szánt területekre:         

(1) Utcafrontra merőleges gerincű épület, vagy épületszárny szélessége nem lehet 8,0 méternél több.

(2) Az épületeken a tetősíkból kiálló tetőfelépítmény nem létesíthető.

(3) Túltagolt tetőkialakítás nem megengedett.

(4) Tetőhéjazatként természetes színű (barna és árnyalatai, vörös és árnyalatai, szürke és árnyalatai) égetett agyag cserépfedés vagy betoncserép megengedett. A héjazat cseréje esetén egy tetőfelületen csak egyféle cserép helyezhető el.

(5) A területen az épület fő tömegét alkotó (az alapterület min. 60%-a feletti) tető magastető legyen (38o-45o). A fő tömeget kiegészítő tetőrészek (beforduló épületszárny) lapostetős vagy alacsony hajlásszögű kialakítással is megvalósíthatók.

(6) A területen törekedni kell a tetőhajlásszögek, valamint a párkánymagasságok idomulására.

(7)A párkány kiülése nem lehet nagyobb 50cm-nél. Az oromfalon a héjalás-túlnyúlása nem lehet több10cm-nél.

(8) Az épület utcai homlokzatán erkély,vagy loggia nem alakítható ki.

(9) Utcai homlokzaton fekvő téglalap alakú nyílászárók kialakítása tilos.

(10) A területen a homlokzatkialakítás tekintetében bármely, az alábbi szempontoknak együttesen eleget tevő homlokzat kialakítható:

- a homlokzattagolást arányosan alkalmazó,

- tagozatokat visszafogottan használó,

- díszítésében egyszerűségre törekvő, hagyományokat követő,

- földszíneket, természetes színeket vagy fehér színt alkalmazó,

- harsány, rikító vagy túlzottan sötét színek (pl. kék, lila, piros) a területen nem alkalmazhatók

- nyílásrendszerében rendezett,

- logikát tükröző, valamint

- természetes anyagokat (pl. vakolat, kő, tégla) alkalmazó.

- a homlokzat színezése során csak két, egymással, a természetes anyagokkal harmonizáló szín, vagy egy szín legfeljebb két árnyalata alkalmazható.

(11) A telek utcafrontján önálló épületként, különálló garázs nem helyezhető el. Garázs utcafronton csak a fő épülettel egyebe építve alakítható ki.

(12) Pince kialakítása esetén az utcára pinceablak nem nyitható, csak szellőzőnyílás.

(13) Közterületről látható oldalon a tető síkjából kiugró tetőablak nem létesíthető.

(14) Új épület építése, meglévő épület átalakítása, felújítás, bővítése esetén az épület építészeti megformálásánál, a tetőformájának kialakításánál, a homlokzati kialakításánál, homlokzati anyaghasználatánál, nyílásosztásánál, homlokzati tagozatainak kialakításánál figyelemmel kell lenni az arculati kézikönyv vonatkozó javaslataira, fotódokumentációjára, település hagyományőrző építészeti karakterére.

(15) A településkép védelme érdekében gerendaház, faház ill. deszka borítású épület a területen nem létesíthető.

(16) Az épületeken vakolt homlokzati textúrát kell kialakítani.

(17) Az épületek lábazata kő, tégla vagy vakolt lábazat lehet. Ragasztott csempe, csempe-utánzat alkalmazása tilos.

(18) Épület homlokzatát felújítani, átalakítani csak a teljes épülethomlokzatra kiterjedően és annak eredeti formavilágának megfelelően szabad.

(19) A területen az anyaghasználat:

- időtálló,

- minőséget képviselő,

- természetes (pl. kő, tégla, fa, üveg),

- környezetétől nem elütő színű, valamint

- árnyalatában földszínű, természetes színű vagy fehér legyen.

(20) A területen a tömegformálás:

- építészeti minőséget tükröző,

- arányos,

- funkciójával összhangot mutató

- utcaképbe illeszkedő legyen.

(21) A településkép védelme érdekében az épületek földszinti padlóvonal magassága az épület és a terepszint csatlakozásától mért 0,3-1,0 méter között legyen, a már túlnyomórészt meglévő, kialakult beépítésű területeken a csatlakozó szomszédos épületek földszinti padlóvonalának szintjéhez igazodjon.

(22) A területen a villamos-ellátás és gyengeáramú hálózat bekötéseit új építés esetén az ingatlanokra földkábelben kell kialakítani.

(23) Gázmérő,vagy nyomásszabályozó az épületek utcai homlokzatán nem helyezhetők el.

(24) Égéstermék elvezetésére szolgáló, külső szerelt kémény,valamint egyéb gépészeti berendezés kültéri egysége (kivéve napelem és napkollektor) közútról látható homlokzaton nem létesíthető.

11. A településképi szempontból meghatározó beépítésre nem szánt területekre vonatkozó településképi követelmények

17.§Területi építészeti követelmények a településképi szempontból meghatározó beépítésre nem szánt területekre:                                                      

(1) Az épületek, építmények környezetének rendezése során, ahol fásítani kell, az kizárólag tájba illő, őshonos növényekkel történhet.

18.§Egyedi építészeti követelmények a településképi szempontból beépítésre nem szánt területekre:                                    

(1) A területen az épületek és épületrészek homlokzata természetes anyagú (kő, fa, fém, tégla, vakolt felület stb.), vagy a természetes anyagok megjelenésével azonos, ahhoz közeli tónusú és színfelület képzéssel készülhet.

(2) Az épületek színezése során természetes földszínek kerüljenek alkalmazásra.

(3) Tetőfedés színeként csak természetes színek (barna és árnyalatai, vörös és árnyalatai, fehér, szürke és árnyalatai) alkalmazhatók. Más szín magastetőkön csak közterületről nem látható módon, melléképítményeken alkalmazható.

(4) A településkép védelme érdekében az épületek földszinti padlóvonal magassága az épület és a terepszint csatlakozásától mért 0,02-1,0 méter között legyen, a már túlnyomórészt meglévő, kialakult beépítésű területeken a csatlakozó szomszédos épületek földszinti padlóvonalának szintjéhez igazodjon.

(5) Épület homlokzatát felújítani, átalakítani csak a teljes épülethomlokzatra kiterjedően és annak eredeti formavilágának megfelelően szabad.

(6) A területen az anyaghasználat:

- időtálló,

- minőséget képviselő,

- természetes (pl. kő, tégla, fa),

- környezetétől nem elütő színű, valamint

- árnyalatában földszínű, természetes színű vagy fehér legyen.

(7) A területen a tömegformálás:

- építészeti minőséget tükröző,

- arányos,

- funkciójával összhangot mutató legyen.

(8) Kerítés csak telekhatáron építhető.

(9) A területen csak áttört és tömör lábazat nélküli kerítés létesíthető.

(10) Égéstermék elvezetésére szolgáló, külső szerelt kémény, valamint egyéb gépészeti berendezés kültéri egysége (kivéve napelem és napkollektor) közútról látható homlokzaton nem létesíthető.

(11) A mezőgazdasági utakat, vízfolyásokat kísérő fasorokat, erdősávokat fenn kell tartani, és a fák szakszerű pótlását el kell végezni.

11. Az egyéb – településképi szempontból nem meghatározó - területekre

vonatkozó településképi követelmények

19.§Egyedi építészeti követelmények az egyéb – településképi szempontból nem meghatározó – területekre:

(1) Az épületek homlokzati szerkezeteinek és a tetőfedés anyagának színhasználata során lehetőleg természetes földszínek kerüljenek alkalmazásra azzal, hogy harsány rikító színek nem alkalmazhatók.

(2) A gazdasági területeket kivéve a tetőfedés színeként csak természetes színek (barna és árnyalatai, vörös és árnyalatai, szürke és árnyalatai) alkalmazhatók. Más szín magastetőkön csak közterületről nem látható módon, melléképítményeken alkalmazható.

(3) A területen az anyaghasználat:

- időtálló,

- minőséget képviselő,

- környezetétől nem elütő színű legyen.

12. Felszíni energiaellátási és elektronikus hírközlési sajátos építmények, műtárgyak elhelyezésére vonatkozó követelmények

20.§ (1) A település közcélú ellátását biztosító felszíni és felszín feletti energiaellátási és elektronikus hírközlési sajátos építmények,

műtárgyak elhelyezésére elsősorban alkalmas területek az alábbiak:

  1. külterületi közlekedési és közműterületek.
  2. a gazdasági területek (kereskedelmi - szolgáltató-ipari gazdasági területek, mezőgazdasági jellegű, gazdasági területek, különleges terület felhasználásba sorolt gazdasági jellegű területek)

(2) Az (1) bekezdés szerinti sajátos építmények, műtárgyak elhelyezésére az alábbi területek nem alkalmasak:

  1. a természetvédelem és tájvédelem területei,és 200m-es védőtávolságuk,
  2. a településképi szempontból meghatározó területek,és 200m-es védőtávolságuk,
  1. közparkok, közkertek,közterek területei,
  2. a védelmi és közjóléti rendeltetésű erdőterületek,
  3. vízgazdálkodási területek.
  1. Tájképvédelmi területen, ökológiai magterületen és ökológiai folyosó területén és pufferterületen, Natura 2000 területeken, régészeti lelőhely területén, valamint műemléki környezetben, és e területek 200 m-es környezetében önálló távközlési antennatorony, széltorony nem helyezhető el, nem fejleszthető és nem korszerűsíthető.
  2. Településképi szempontból meghatározó területen önálló távközlési antennatorony, széltorony nem helyezhető el, nem fejleszthető és nem korszerűsíthető.

(5)A lakó funkciójú területen önálló távközlési antennatorony, széltorony nem helyezhető el,nem fejleszthető és nem korszerűsíthető.

(13) Településképi szempontból meghatározó területen nagyfeszültségű elektromos vezeték légvezetékként nem helyezhető el,nem fejleszthető,nem korszerűsíthető.

13.Reklámokra és egyéb műszaki berendezésekre

vonatkozó településképi követelmények

21.§(1) A reklámok közzétételére, a reklámhordozók elhelyezésére a településkép védeleméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban Tktv.), a településkép védelméről szóló törvény reklámok közzétételével kapcsolatos rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 104/2017. (IV. 28.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet), és e rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) A reklámok közterületen és magánterületen történő elhelyezésére a Korm. rendelet 2. § (4) bekezdésében foglaltak az irányadók.

(3) Az információs berendezés a település építészeti arculatához illeszkedő formai kialakítással, színhasználattal létesíthető, jellemzően fa vagy fém anyaghasználattal.

(4) Közművelődési célú hirdetőoszlopon, hirdető felületen csak közművelődéssel és az önkormányzattal kapcsolatos tájékoztatás, reklám, plakát helyezhető el. A plakátok kihelyezését a közművelődési hirdetőoszlop működtetője végzi.

(5) Az önkormányzat által létesített információs berendezésen reklám kihelyezését az önkormányzat végzi. Az információs berendezésen ragasztással tilos plakátot közzé tenni.

(6) A reklámhordozó tulajdonosa köteles gondoskodni annak rendszeres karbantartásáról.

(7) A település számára jelentős eseményről való tájékoztatás érdekében a polgármester a Tktv. 11/B. § (1)-(2) bekezdéseiben, a Korm. rendeletben és e rendeletben meghatározott tilalmak és követelmények alól eltérést engedélyezhet évente összesen tizenkét naptári hét időszakra.

(8) Építési reklámháló kihelyezését az építési tevékenység időszakára, de legfeljebb 6 hónapra a polgármester engedélyezheti, mely időtartam indokolt esetben egy alkalommal 3 hónappal meghosszabbítható.

(9) Cégér, cégfelirat, cégtábla épületen, épületrészen, építményen csak annak homlokzatához (stílusához, anyaghasználatához) illeszkedően helyezhető el.

(10) A cégfelirat felületnagysága nem haladhatja meg az érintett homlokzat 10%-át.

(11) A cégér maximális mérete 0,75 m2 lehet.

(12) A település területén az egyéb műszaki berendezésekre vonatkozó településképi követelmények az alábbiak:

a)  az előkertben, a közterületről való láthatóságot növényzettel kell eltakarni, vagy mérsékelni,

b) gépészeti berendezés (kivéve napelem és napkollektor) kültéri egységeinek településképet zavaró elhelyezését, valamint közterület felőli homlokzatra rögzítését el kell kerülni,

c) az egyéb műszaki berendezésekre vonatkozó formai követelmények tekintetében:

- a technikailag szükséges legkisebb tömeget közelítő;

- arányos,

- a funkciót tükröző,

- a településképet kedvezőtlenül a leg kevésbé érintő kialakítás alkalmazható.

d) az egyéb műszaki berendezésekre vonatkozó anyaghasználati követelmények az alábbiak:

- nem rozsdásodó,

- minőséget képviselő,

- könnyen karbantartható,

- élénk színeket nem használó,

- az épület/építmény megjelenését kedvezőtlenül nem befolyásoló kialakítás alkalmazható.


14. Településképi bejelentés

22.§(1) A polgármester településképi bejelentési eljárást folytat le a településkép védelméről szóló önkormányzati rendeletben meghatározott

  1. településképi szempontból meghatározó területeken
  2. helyi védett épületek, objektumok vonatkozásában

az építésügyi hatósági engedélyhez nem kötött és az Étv. 33/A. §-a szerinti egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenységnek sem minősülő építési tevékenységek, valamint a rendeltetésmódosítások és reklámok tekintetében.

(2) A településképi bejelentési eljárás az ügyfél által a polgármesterhez benyújtott bejelentésre indul, a bejelentési kérelem nyomtatványt jelen rendelet 3. melléklete tartalmazza. A bejelentéshez 2 példány papír alapú dokumentációt kell mellékelni a bejelentés tárgyához igazodó tartalommal, amely az elvégzendő tevékenység tekintetében elegendő információt nyújt az elbírálásához. A dokumentáció tartalma: a településképi követelményeknek való megfelelést igazoló rajz, műszaki leírás.

(3) A polgármester a településképi bejelentési eljárásban a tevékenység tudomásulvételéről vagy megtiltásáról szóló döntés kialakítása során - különösen - az alábbi szempontokat veszi figyelembe:

a) jogszabályi előírásoknak való megfelelőség;

b) a kialakult településszerkezetnek és telekszerkezetnek való megfelelőség;

c) a kialakult és elvárt településképhez való illeszkedés;

c) a tervezett, távlati adottságokat, a településfejlesztési terveket figyelembe vevő megfelelőség, terület felhasználás megfelelősége.

(4) Amennyiben a tevékenység megfelel az (3) bekezdésben felsorolt szempontoknak, a polgármester a tervezett építési tevékenység, reklámelhelyezés vagy rendeltetésváltoztatás tudomásul vételéről (kikötéssel vagy anélkül) hatósági határozatban dönt, amelyről a bejelentőt 15 napon belül értesíti.

(5) Amennyiben a tevékenység nem felel meg a (3) bekezdésben felsorolt szempontoknak a polgármester hatósági határozatban a tevékenységet elutasítja. A döntésről a bejelentőt 15 napon belül értesíti.

(6) A bejelentő a polgármester döntésével szemben a kézhezvételtől számított 15 napon belül fellebbezhet Árpás Község Önkormányzata Képviselő-testületéhez. A Képviselő-testület a döntését legkésőbb a fellebbezés benyújtását követő második rendes ülésén hozza meg, de legkésőbb a fellebbezés kézhezvételétől számított 60 napon belül hozza meg.

(7) Az e rendelet előírásainak megszegésével elhelyezett reklámhordozókat a reklámhordozó tulajdonosa a felszólítást követő - ha jogszabály kivételt nem tesz - 8 napon belül köteles saját költségén eltávolítani.

(8) Amennyiben a reklámhordozó eltávolítását a reklámhordozó tulajdonosa a felszólítás ellenére nem hajtja végre, a jegyző vagy közterület tulajdonos nevében eljáró polgármester intézkedik a végrehajtásáról.

15.Településképi kötelezés és bírság

23.§(1) Településképi kötelezési eljárás lefolytatása szükséges:

b) a településképi bejelentés elmulasztása esetén, illetve a településképi bejelentési eljárás során meghozott döntésben foglaltak megszegése esetén;

c) a településképet rontó feliratok, cégérek megszüntetése érdekében, amennyiben az nem felel meg településképi előírásoknak, különösen, ha az állapota nem megfelelő, megjelenése idejétmúlt vagy félrevezető; nem illeszkedik a megváltozott környezetéhez;

d) a helyi településkép védelem érdekében, amennyiben a településképi elem (egyedi és területi) fenntartása, karbantartása, vagy rendeltetésének megfelelő használata a helyi építési szabályzatban vagy a helyi településkép védelmi rendeletben meghatározott szabályokkal ellentétes, különösen

da) az épület jókarbantartása, az épület és udvar rendben tartása érdekében

db) homlokzati elemeinek, színezésének védelme,

dc) egységes megjelenésének biztosítása,

dd) rendeltetésének megfelelő funkciójának megőrzése,

de) az építési övezetre előírt zöldterület biztosítása és a zöldfelület rendezett állapotának fenntartása

df) a telek terület felhasználási szabályoknak megfelelő használata,

dg) az építkezések átmeneti állapota keretében a terület adottságának megfelelő szintű bekerítése, rendben tartása érdekében.

e) a településképi konzultáción készült feljegyzésben foglaltak be nem tartása esetén;

g) védett növényzet és helyi védett érték rongálása, karbantartásának elmulasztása, elpusztítása, veszélyeztetése, környezetében való szemetelés esetén.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott kötelezettségek megszegése és végre nem hajtása esetén e magatartás megszegőjével szemben a polgármester pénzbírságot szab ki. Az eljárás hivatalból, vagy bejelentésre indulhat.

(3) Amennyiben a jogsértő magatartás megalapozott a polgármester felszólítja az építtetőt/tulajdonost a jogsértő állapot 90 napon belüli megszüntetésére.

(4) Ha a jogsértő magatartást a (3) bekezdés szerinti felszólítás ellenére sem szünteti be határidőben, a polgármester

a) 30 napos határidő tűzésével a jogkövetkezményekre való figyelmeztetés mellett 100 000 Ft-ig terjedő településképi bírságot,

b) az a) pontban megjelölt határidő elmulasztása esetén 8-30 napos határidő tűzése mellett 500 000 Ft-ig terjedő ismételt bírságot,

c) a b) pontban megjelölt határidő elmulasztása esetén 1 000 000 Ft-ig terjedő bírságotszab ki.

(5) A bírság ismételhető, valamint a bírság megfizetése nem mentesíti a kötelezettet a jogsértő állapot megszüntetésének kötelezettsége alól.

(6) A védett fák tekintetében, aki a

a.) védett fákat elpusztítja, megrongálja

b.) védett fák közelében azokat veszélyeztető tevékenységet végez

c.) védett fák közelében tevékenységével vagy mulasztásával szennyeződést, ártalmat, károsodást idéz elő, szemetel, szabálysértést követ el, tízezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.

(7) A szabálysértési eljárást hivatalból vagy bejelentésre az önkormányzat jegyzője folytatja le.

16. Hatályba léptető rendelkezés

22.§(1) E rendelet 2018. július 1. napján lép hatályba.

23.§ (1)E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg Árpásközség önkormányzata képviselő-testületének Árpás község helyi építési szabályzatáról szóló 11/2005 (IX.30.) önkormányzati rendeletének alábbi részei hatályukat vesztik:

4.§

11.§

12.§ (1-11) bekezdés és (13-16) bekezdés.

(2) E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg Árpás község önkormányzata képviselő-testületének a reklámok, reklámhordozók és cégérek elhelyezésének, alkalmazásának követelményeiről, feltételeiről és tilalmáról, valamint a településképi bejelentési eljárásról szóló 16/2017. (XI.27.) önkormányzati rendelete hatályát veszti.

Árpás, 2018.  június 4.


Dr. Olgyay Lászlóné                                                     Tarr Attila

alpolgármester                                                                    jegyző

A rendelet kihirdetésre került:


Árpás, 2018. június 30.


                                                                                     Tarr Attila

                                                                                           jegyző







    


  1. sz. melléklet - Településképi szempontból meghatározó területek lehatárolása


2. sz. melléklet – Helyi védelem alatt álló objektumok kistája

A HÉSZ szerint helyi védelem alatt állnak az alábbi objektumok:

  • Paplak                                      Kápolna tér 8. hrsz: 89
  • Megye határkő                         Dombiföld, gátőrház mellett hrsz: 0232
  • Kereszt                                     Dombiföld, gátőrház mellett hrsz.:0230/4
  • Kereszt                                     Dombiföldi temető hrsz: 0240/1
  • Kereszt                                     Temető hrsz: 39.
  • Kereszt                                     Egyedi út vége hrsz: 0149/6
  • Kereszt                                     Egyedi út 11-el szemben hrsz: 02
  • Kereszt                                     Kápolna tér vége hrsz: 129.
  • kápolna                                    Dombiföld. Hrsz.:0240
  • kápolna                                    Kápolna tér vége hrsz: 128.
  • I. világháborús emlékmű          Kápolna tér vége hrsz: 129.
  • Millenniumi emlékkereszt          Kápolna tér vége hrsz: 129.
  • Harangláb                                Kápolna tér vége hrsz: 129.
  • Harangláb                                Kossuth Lajos u. hrsz:198.






3. sz. melléklet – Formanyomtatvány a településképi bejelentési eljáráshoz





 



KÉRELEM



A bejelentő


neve



címe



telefonja



e-mail-címe





A tevékenységgel érintett ingatlan


címe



helyrajzi száma





A tervezett tevékenység tárgya, megnevezése





Ideiglenes tevékenység esetén


a tevékenység kezdete



a tevékenység vége





A kérelem kötelező mellékleteinek felsorolása


rövid leírás (műszaki leírás)

oldal


fotó a tevékenységgel érintett terület, épület, épületrész jelenlegi állapotáról

db




A kérelem elbírálásához szükséges tartalmú dokumentáció mellékleteinek felsorolása



igen (db)/nem


helyszínrajz



utcaképi vázlat



színterv



látványterv



homlokzat



alaprajz



egyéb:



Dátum:







.....................................................................

Aláírás














1. sz. függelék - Natura 2000 kiemelt jelentőségű természet megőrzési területek

Rába
(HUFH20011) Árpás

A védelemmel érintett helyrajzi számok: 03, 04, 05, 06, 07/1, 07/2, 08, 09/1, 09/2, 09/3, 09/4, 09/5, 010, 011/1, 011/2, 011/3, 012/1, 012/5, 012/6, 012/8, 012/9, 014/1, 014/2, 015, 016/2, 016/4, 016/5, 016/6, 016/7, 017, 018, 019/1, 019/3, 019/4, 020, 021, 022, 023, 024, 025/2, 025/5, 026, 027/1, 027/2, 028, 029/1, 029/2, 030, 031/2, 031/3, 031/4, 031/5, 031/6, 031/7, 032, 033, 034, 035, 036/2, 036/3, 036/4, 038, 039/1, 039/3, 039/4, 040/1, 040/3, 040/4, 040/5, 040/6, 040/8, 040/9, 040/11, 040/12, 041/2, 041/3, 042, 043/1, 043/2, 043/3, 043/6, 043/7, 043/8, 043/9, 043/10, 043/11, 043/12, 043/13, 043/14, 043/15, 043/16, 043/17, 043/18, 043/19, 043/20, 043/21, 043/22, 043/23, 043/24, 043/25, 043/26, 044, 045, 046, 047, 052/1, 053, 054, 055/1, 055/5, 056, 057, 058, 060/1, 060/2, 060/3, 060/4, 060/5, 060/6, 061, 062/1, 062/2, 063, 064/1, 064/2, 065, 066/1, 066/2, 066/3, 066/4, 066/5, 067, 068/1, 068/2, 068/3, 068/4, 069/1, 069/2, 069/3, 069/4, 070, 071, 0204, 0205/1, 0205/2, 0205/3, 0205/4, 0205/5, 0206, 0208, 0223/2, 0223/3, 0223/5, 0223/7, 0223/8, 0223/9, 0224/2, 0224/5, 0224/6, 0224/7, 0224/8, 0224/9, 0225, 0226/1, 0226/4, 0226/5, 0226/6, 0226/7, 0226/8, 0226/9, 0226/10, 0226/11, 0227, 0228/1, 0228/2, 0228/3, 0229/1, 0229/2, 0229/3, 0229/4, 0230/1, 0230/3a, 0230/3b, 0230/3c, 0230/3d, 0230/4, 0231/1, 0231/3, 0231/4, 0231/6, 0231/7, 0231/8, 0231/9, 0231/10, 0232, 0233/1, 0233/2, 0234, 0235, 0236, 0237/2, 0237/3, 0237/4, 0237/5, 0237/6, 0239, 0240/1, 0240/3, 0240/4, 0240/5, 0241, 0242, 0243, 0244



2. sz. függelék - Természet- és tájvédelmi szempontból növénytelepítésre javasolt fajok listája

Őshonos fafajok


Tudományos név

Magyar név

Acercampestre

mezei juhar

Acerplatanoides

korai juhar

Acerpseudoplatanus

hegyi juhar

Acertataricum

tatár juhar

Betulapendula

közönséges nyír

Carpinusbetulus

közönséges gyertyán

Fraxinusangustifoliasubsp. pannonica

magyar kőris

Fraxinusexcelsior

magas kőris

Fraxinusornus

virágos kőris

Malussylvestris

vadalma

Populusnigra

fekete nyár

Populustermula

rezgő nyár

Prunusavium

madárcseresznye

Prunuspadus

zselnicemeggy

Pyruspyraster

vadkörte

Quercuscerris

csertölgy

Quercuspetraea

kocsánytalan tölgy

Quercuspubescens

molyhos tölgy

Quercusrobur

kocsányos tölgy

Salix alba

fehér fűz

Sorbusaria

lisztes berkenye

Sorbusaucuparia

madárberkenye

Sorbusdomestica

házi berkenye

Sorbustorminalis

barkóca berkenye

Tiliacordata

kislevelű hárs

Tiliaplatyphyllos

nagylevelű hárs

Ulmusglabra

hegyi szil

Ulmuslaevis

vénicszil

Ulmus minor

mezei szil

Staphyleapinnata

mogyorós hólyagfa


Őshonos cserjefajok

Tudományos név

Magyar név

Berberisvulgaris

közönséges borbolya

Cerasusfruticosa

csepleszmeggy

Cornusmas

húsos som

Cornussanguinea

veresgyűrű som

Coryllu1savellana

közönséges mogyoró

Cotinuscoggygria

cserszömörce

Cotoneasterniger

fekete madárbirs

Crataeguslaevigata

kétbibés galagonya

Crataegusmonogyna

egybibés galagonya

Euonymuseuropeus

csíkos kecskerágó

Euonymusverrucosus

bibircses kecskerágó

Hederahelix

közönséges borostyán

Ligustrumvulgare

közönséges fagyal

Lonicera xy

losteum

ükörke lonc

Prunusspinosa

kökény

Prunustenella

törpemandula

Rosa canina

gyepűrózsa

Rosa pimpinellifolia

jajrózsa

Rubuscaesius

hamvas szeder

Salixcinerea

rekettyefűz

Spiraeamedia

szirti gyöngyvessző

Viburnumlantana

ostorménfa

Viburnumopulus

kányabangita

Vinca minor

kis télizöld meténg


Telepítésre javasolt egyéb fa- és cserje fajok

Tudományos név

Magyar név

Acerginnala

tűzvörös juhar

Aesculuscarnea

vadgesztenye

Aesculushippocastanum

vadgesztenye

Catalpabignonioides

szivarfa

Coluteaarborescens

sárga borsófa

Corylus colurna

törökmogyoró

Ginkgobiloba

páfrányfenyő

Laburnumanagyroides

közönséges aranyeső

Liriodendrontulipifera

tulipánfa

Malusbaccata

díszalma

Platanus × acerifolia

közönséges platán

Prunus × cistena

vérszilva

Salixcaprea

kecskefűz

Sophorajaponica

japánakác

Sorbusrotundifolia

kereklevelű berkenye

Staphyleapinnata

mogyorós hólyagfa

Tiliatomentosa

ezüsthárs

Prunusfruticosa

csepleszmeggy

Prunusserrulata

díszcseresznye


3. sz. függelék - Természet- és tájvédelmi szempontból tiltott fajok listája



1143/2014. EU rendelet

az idegenhonos inváziós fajok betelepítésének vagy behurcolásának

 és terjedésének megelőzéséről és kezeléséről


A rendelet alapján a tagországok képviselőiből álló inváziós fajok elleni védelemért felelős bizottság elfogadta azt a növény- és állatfajlistát, mely az Unió számára veszélyt jelentő inváziós idegenhonos fajok jegyzékét alkotja. A listán szereplő fajok egyedeire vonatkozó szigorú szabályok szerint tilos az egész EU területén forgalomba hozni és a természetbe kibocsátani akár egyetlen példányt is, de a behozatalra, tartásra, tenyésztésre, szaporításra, szállításra, kereskedelemre és felhasználásra is hasonlóan szigorú szabályok vonatkoznak.


Magyar név

Tudományos név

borfa, tengerparti seprűcserje

Baccharishalimifolia

kaliforniai tündérhínár

Cabombacaroliniana

vízijácint

Eichhorniacrassipes

perzsa medvetalp

Heracleumpersicum

sosnowsky-medvetalp

Heracleumsosnowskyi

hévízi gázló

Hydrocotyleranunculoides

fodros átokhínár

Lagarosiphon major

nagyvirágú tóalma

Ludwigiagrandiflora

sárgavirágú tóalma

Ludwigiapeploides

sárga lápbuzogány

Lysichitonamericanus

közönséges süllőhínár

Myriophyllumaquaticum

keserű hamisüröm

Partheniumhysterophorus

ördögfarok keserűfű

Persicariaperfoliata

kudzu nyílgyökér

Puerariamontana var. lobata

közönséges selyemkóró

Asclepiassyriaca

vékonylevelű átokhínár

Elodeanuttallii

bíbor nebáncsvirág

Impatiensglandulifera

felemáslevelű süllőhínár

Myriophyllumheterophyllum

kaukázusi medvetalp

Heracleummantegazzianum

óriásrebarbara

Gunneratinctoria

tollborzfű

Pennisetumsetaceum


4. sz. függelék – Műemlékek


A településen Győr-Moson-Sopron megye műemlékjegyzéke alapján az alábbi országosan védett műemléki épületek, objektum találhatók:

Nepomuki Szent János kápolna

Cím: Árpás Kápolna tér hrsz.: 128

Ezen műemlékileg védett objektum műemléki környezetébe az alábbi hrsz.-ok tartoznak:122, 125/1, 125/2, 126, 128, 129, 130, 164/1.



5. sz. függelék – Régészeti lelőhelyek