Bodonhely Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2013 (III.20.) rendelete
Bodonhely Község Önkormányzat vagyonáról, a vagyon kezeléséről és hasznosításáról
Hatályos: 2013. 03. 25- 2014. 07. 06Bodonhely Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2013 (III.20.) rendelete
Bodonhely Község Önkormányzat vagyonáról, a vagyon kezeléséről és hasznosításáról
Bodonhely Község Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (továbbiakban: Mötv.) 109. § (4) bekezdésében, a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 11. § (16) bekezdésében, 13. § (1) bekezdésében, 18. § (1) bekezdésében, az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 97. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) és e) pontjában, a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 5. § (2) bekezdés b) és c) pontjában, a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény 138. § (1) bekezdés j) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva az alábbi rendeletet alkotja:
A RENDELET HATÁLYA
1. § A rendelet hatálya kiterjed a Bodonhely Község Önkormányzata kizárólagos, illetve nem kizárólagos tulajdonában álló dolgokra, tulajdonában lévő pénzügyi eszközökre, az önkormányzatot megillető pénzügyi részesedésekre és vagyoni értékkel rendelkező jogosultságokra, illetőleg az ezen vagyonelemeket kezelő önkormányzati szervekre és intézményekre.
AZ ÖNKORMÁNYZAT VAGYONA
2. § (1) A községi önkormányzat vagyona törzsvagyonból, illetőleg üzleti vagyonból áll. A törzsvagyon az önkormányzat kizárólagos tulajdonában álló forgalomképtelen vagyonból és korlátozottan forgalomképes vagyonból áll.
(2) A vagyon nyilvántartása a számviteli szabályoknak, valamint a nemzeti vagyonról szóló törvénynek megfelelően történik:
a) 1. számú melléklet: forgalomképtelen törzsvagyon
b) 2. számú melléklet: korlátozottan forgalomképes vagyon
c) 3. számú melléklet: forgalomképes vagyon
(3) Az önkormányzati ingatlanok értékét a vagyonkataszter tartalmazza, a vagyon nyilvántartását a Bodonhelyi Közös Önkormányzati Hivatal (továbbiakban: Közös Hivatal) látja el.
A VAGYON HASZNOSÍTÁSA
3. § (1) Az önkormányzat vagyonát azon közszolgáltatások biztosítása érdekében kell hasznosítani, melyeket az önkormányzatnak a Mötv. alapján nyújtania kell.
(2) A vagyon hasznosítása elsősorban a kötelező közszolgáltatások teljesítése érdekében történik. Önként vállalt feladatok céljára vagyonfelhasználás csak abban az esetben történhet, ha az a kötelező feladatok biztosítását nem veszélyezteti.
(3) E rendelet alkalmazásában a vagyon hasznosítása jelenti annak bérbe-, használatba és haszonbérletbe adását, illetve amennyiben a feladat ellátásához az adott vagyontárgy már nem szükséges, annak elidegenítését.
4. § (1) Az önkormányzat vagyonának hasznosításáról szóló alábbi döntések értékhatártól függetlenül a Képviselő-testület hatáskörébe tartoznak:
A VAGYON HASZNÁLATA
5. § A vagyont használó szervezet köteles a használatában álló vagyontárgyak fenntartásával, üzemeltetésével, karbantartásával, felújításával, megőrzésével kapcsolatos terheket viselni.
6. § (1) Az önkormányzat Képviselő-testülete intézményei használatába adja az általuk használt korlátozottan forgalomképes vagyont, valamint a feladatellátásukhoz szükséges egyéb vagyont.
(2) A nem intézményi közszolgáltatásra szolgáló vagyontárgyak használója a Hivatal.
(3) A használók a használatukba adott vagyontárgyakkal a nemzeti vagyonról szóló törvényben, e rendeletben, valamint egyéb vonatkozó jogszabályokban meghatározott feltételekkel önállóan gazdálkodnak. A használót terhelő kötelezettségek teljesítéséért a vagyont használó intézmény vezetője a felelős.
(4) Az önkormányzati intézményeket a használatukba adott vagyontárgyakra megilletik a tulajdonosi jogosítványok és terhelik a tulajdonosi kötelezettségek az e rendeletben megfogalmazott eljárási és anyagi jogszabályok betartása mellett.
(5) A tulajdonost megillető rendelkezési jogból az önkormányzati intézmények alkalomszerűen, maximum egy éves határozott időre szóló bérleti szerződés útján történő hasznosítás jogát gyakorolhatják.
(6) A bérbeadásból származó bevételt az intézmény saját feladatainak ellátására, színvonalának javítására fordíthatja.
(7) A hasznosítás az intézmény feladatainak ellátását nem korlátozhatja, nem veszélyeztetheti, a vagyon állagát nem ronthatja.
(8) Ha egy vagyontárgyhoz kapcsolódó intézményi funkció megszűnik, a vagyon hasznosításáról a Képviselő-testület dönt.
(9) Az intézmények által megszerzett vagyontárgyak, ingatlanok az önkormányzat tulajdonába kerülnek. E vagyontárgyak, ingatlanok általában az azokat megszerző intézmények használatába kerülnek, kivéve, ha a Képviselő-testület másképpen rendelkezik.
7. § Az önkormányzat a tulajdonában álló szolgálati és bérlakások bérletére vonatkozó szabályokat külön rendeletben állapítja meg.
8. § (1) Az önkormányzat tulajdonában álló egyéb bel- és külterületi ingatlanok, kertek bérbeadással történő hasznosításáról a képviselő- testület gondoskodik.
(2) Mezőgazdasági termelésre alkalmas ingatlanokra egy év, egyéb beépített ingatlanok esetén legfeljebb 5 éves bérleti szerződés köthető.
VAGYONKEZELŐI JOG LÉTESÍTÉSE
9. § (1) Bármely vagyontárgy vagyonkezelésbe adásáról a Képviselő-testület – a vagyonkezelői szerződés elfogadásával - egyedi döntést hoz.
(2) A vagyonkezelésbe adás nem érinti az önkormányzati közfeladatok ellátásának kötelezettségét, elsődleges célja a vagyon állagának és értékének megőrzése, védelme, illetve értékének növelése.
(3) A vagyonkezelő a vagyonkezelésbe vett vagyont könyvvezetésében elkülönítetten köteles kezelni, ráfordításait és költségeit külön köteles kimutatni. Ezen felül minden évben, a tárgyévet követően február 15-ig beszámolót köteles készíteni a Képviselő-testület számára.
(4) A vagyonkezelő a tárgyévet követő február 15-ig köteles adatot szolgáltatni a kezelésbe adott vagyon értékében bekövetkezett változásról.
VAGYONKEZELÉS ELLENŐRZÉSE
10. § (1) A vagyonkezelés ellenőrzése az alábbi módon történik:
a) az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 70. § (1) bekezdés b) pontja figyelembevételével a belső ellenőrzés keretében,
b) a Képviselő-testület eseti bizottsága által végzett eseti ellenőrzéssel,
c) a vagyonkezelők éves beszámoltatásával, melynek keretében elkészítik az általuk kezelt vagyonra vonatkozó kimutatást és ismertetik a vagyongazdálkodási terv adott időszakra vonatkozó teljesülését.
(2) A vagyonkezelés ellenőrzése során ellenőrizni kell, hogy a vagyonkezelő
a) megőrizte-e a vagyontárgy értékét,
b) gondoskodik-e az állagmegóvásról és karbantartásról,
c) teljesíti-e az egyéb vállalt kötelezettségeit.
EGYÉB GAZDÁLKODÁSI ELŐÍRÁSOK
11. § A közszolgáltatásokban szükségtelenné vált, felesleges vagyontárgyakat a belső szabályzatoknak megfelelően kell selejtezni és hasznosítani.
12. § Az önkormányzat vállalkozási tevékenységet csak úgy folytathat, ha az kötelező feladatai ellátást nem veszélyezteti. Vállalkozásban való részvétele esetén felelőssége nem haladhatja meg a vagyoni hozzájárulás mértékét.
13. § (1) A költségvetési szerv vezetője felelős a kezelésében levő vagyon rendeltetésszerű használatáért, az alapító okiratban meghatározott tevékenységek törvényes ellátásáért, a költségvetési szerv gazdálkodásáért, a tervezési, beszámolási és információszolgáltatási kötelezettség teljesítéséért, a számviteli rendért, valamint a belső ellenőrzés megszervezéséért és működéséért.
(2) Az önkormányzati tulajdon hatékony és jogszerű működtetéséért a jegyző felelős. Feladata a szolgáltatási és pénzügyi szerződések, megállapodások kidolgozása, az ehhez szükséges pályázati rendszer működtetése, összehangolása, a Képviselő-testületi döntések előkészítése, az eszközértékesítés, a bérlet, a hasznosítási formák kidolgozása és végrehajtása.
14. § Az önkormányzati intézmények és a Hivatal gazdálkodását a belső ellenőr az éves ellenőrzési terv alapján, az Állami Számvevőszék esetenként ellenőrzi.
15. § (1) Az önkormányzat tulajdonában álló vagyon elidegenítéséhez Képviselő-testületi döntés szükséges. A szerződés megkötésére a polgármester jogosult.
(2) A 10 millió forint értékhatár feletti vagyon értékesítése csak nyilvános (indokolt esetben zárt) versenytárgyalás útján lehetséges. A versenytárgyalás lebonyolítása a Hivatal feladata.
(3) Önkormányzati vagyon tulajdonjogát és vagyonkezelői jogát ingyenes átruházni, továbbá az önkormányzatot megillető követelésekről lemondani nem lehet.
ZÁRÓ RENDELKEZÉS
16. § (1) Ezen rendelet 2013. március 25. napján lép hatályba, rendelkezéseit hatálybalépése napjától kell alkalmazni.
(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Bodonhely Község Önkormányzata Képviselő-testületének az önkormányzat vagyonáról és a vagyonnal való gazdálkodás szabályairól szóló 13/2007. (XII.12) rendelete.
Kenesei Ferenc |
Szakács Krisztián |