Bodonhely Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2013 (III.20.) rendelete

Bodonhely Község Önkormányzat vagyonáról, a vagyon kezeléséről és hasznosításáról

Hatályos: 2014. 07. 07

Bodonhely Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2013 (III.20.) rendelete

Bodonhely Község Önkormányzat vagyonáról, a vagyon kezeléséről és hasznosításáról

2014.07.07.

Bodonhely Község Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (továbbiakban: Mötv.) 109. § (4) bekezdésében, a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 11. § (16) bekezdésében, 13. § (1) bekezdésében, 18. § (1) bekezdésében, az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 97. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) és e) pontjában, a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 5. § (2) bekezdés b) és c) pontjában, a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény 138. § (1) bekezdés j) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva az alábbi rendeletet alkotja:

A RENDELET HATÁLYA

1. § A rendelet hatálya kiterjed a Bodonhely Község Önkormányzata kizárólagos, illetve nem kizárólagos tulajdonában álló dolgokra, tulajdonában lévő pénzügyi eszközökre, az önkormányzatot megillető pénzügyi részesedésekre és vagyoni értékkel rendelkező jogosultságokra, illetőleg az ezen vagyonelemeket kezelő önkormányzati szervekre és intézményekre.

AZ ÖNKORMÁNYZAT VAGYONA

2. § (1) A községi önkormányzat vagyona törzsvagyonból, illetőleg üzleti vagyonból áll. A törzsvagyon az önkormányzat kizárólagos tulajdonában álló forgalomképtelen vagyonból és korlátozottan forgalomképes vagyonból áll.

(2) A vagyon nyilvántartása a számviteli szabályoknak, valamint a nemzeti vagyonról szóló törvénynek megfelelően történik:

a) 1. számú melléklet: forgalomképtelen törzsvagyon

b) 2. számú melléklet: korlátozottan forgalomképes vagyon

c) 3. számú melléklet: forgalomképes vagyon

(3) Az önkormányzati ingatlanok értékét a vagyonkataszter tartalmazza, a vagyon nyilvántartását a Bodonhelyi Közös Önkormányzati Hivatal (továbbiakban: Közös Hivatal) látja el.

A VAGYON HASZNOSÍTÁSA

3. § (1) Az önkormányzat vagyonát azon közszolgáltatások biztosítása érdekében kell hasznosítani, melyeket az önkormányzatnak a Mötv. alapján nyújtania kell.

(2) A vagyon hasznosítása elsősorban a kötelező közszolgáltatások teljesítése érdekében történik. Önként vállalt feladatok céljára vagyonfelhasználás csak abban az esetben történhet, ha az a kötelező feladatok biztosítását nem veszélyezteti.

(3) E rendelet alkalmazásában a vagyon hasznosítása jelenti annak bérbe-, használatba és haszonbérletbe adását, illetve amennyiben a feladat ellátásához az adott vagyontárgy már nem szükséges, annak elidegenítését.

Vagyonkezelői jog létesítésére vonatkozó szabályok

3/B §1

(1) A Képviselő-testület az önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanvagyonra, valamint ezen ingatlanvagyon rendeltetésszerű használatát biztosító ingó vagyontárgyakra vagyonkezelői jogot létesíthet.
(2) Az (1) bekezdés szerinti vagyonkezelői jog létesítéséről a Képviselő-testület egyedi döntést hoz.
(3) A Képviselő-testület a vagyonkezelői jogot vagyonkezelői szerződéssel ruházza át a vagyonkezelőre. A vagyonkezelési szerződést a polgármester köti meg.
(4) A vagyonkezelői jog vagyonkezelési szerződéssel történő átruházása ingyenesen, versenyeztetés nélkül történik, kivéve, ha a Képviselő-testület egyedi döntéssel másként határoz.
(5) Amennyiben a Képviselő-testület egyedi döntéssel az önkormányzati vagyon vagyonkezelési szerződéssel történő átadásának versenyeztetéséről határoz, a vagyonkezelői jogot ellenérték fejében lehet megszerezni és gyakorolni.
(6) Az (5) bekezdésben meghatározott esetben a pályázat kiírása előtt az önkormányzat köteles vagyonértékelést végeztetni. A vagyonkezelői jogot valós értéken - a közfeladat ellátásának garanciáit is figyelembe véve - a legelőnyösebb ajánlattevő részére lehet átruházni. A vagyonkezelői jog ellenértékét forgalmi értékbecslés bruttó adatai alapján kell megállapítani.

Vagyonkezelési szerződés

3/C §2

(1) A vagyonkezelői jog a vagyonkezelési szerződésben meghatározott napon jön létre, mely nap - az ingatlan vagyonkezelői jogának létesítése esetén - nem lehet korábbi, mint a vagyonkezelői jog ingatlan-nyilvántartási bejegyzésének napja.
(2) A vagyonkezelési szerződésnek - figyelemmel a közfeladatra, és az ahhoz kapcsolódó önkormányzati vagyon sajátos jellegére - tartalmaznia kell:
a) a vagyonkezelő által ellátandó közfeladatot és a közfeladat ellátásához kapcsolódó egyéb tevékenységeket, a közfeladat ellátása érdekében a vagyonkezelésbe adott eszközöknek a helyi önkormányzat számviteli nyilvántartási adataival megegyező tételes jegyzékét értékével együtt, azon belül az önkormányzati feladathoz kapcsolódó vagyon megjelölését,
b) a vagyon felújításáról, pótlólagos beruházásról legalább a vagyoni eszközök elszámolt értékcsökkenésének megfelelő mértékben történő gondoskodásra, illetőleg e célokra az értékcsökkenésnek megfelelő mértékű tartalék képzésére vonatkozó rendelkezéseket,
c) a 3/B § (5) bekezdése szerinti esetben a vagyonkezelői jog megszerzésének ellenértékét, törvényi feltételek megléte esetén a jelképes ellenértékét, illetve az ingyenesség tényét,
d) a vagyonkezelésbe vett vagyon tekintetében az önkormányzati vagyonnal kapcsolatos nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettségek teljesítésének módját és formáját,
e) a szerződés teljesítésének biztosítására vonatkozó rendelkezéseket, a teljesítés biztosítására szolgáló mellékkötelezettségeket és egyéb biztosítékokat (vagyonbiztosítás, bankgarancia)
f) a vagyonkezelési szerződés időtartamát,
g) rendkívüli és azonnali felmondás eseteit,
h) ingatlan- nyilvántartási rendelkezéseket, ezzel kapcsolatos költségek viselése szabályait,
i) a vagyonkezelésbe adott, támogatott tevékenységgel, beruházással létrehozott vagyonnal kapcsolatos rendelkezéseket,
j) termőföld esetén a földhasználati- nyilvántartási rendelkezéseket,
k) természetvédelmi terület esetén a természetvédelmi hatósággal való kapcsolattartási kötelezettséget.

Vagyonkezelői jog gyakorlására vonatkozó szabályok

3/D §3

(1) A vagyonkezelő a vagyonkezelési szerződésben meghatározott időponttól a vagyont birtokba veheti, gyakorolhatja a vagyonkezelőt - külön jogszabályban foglaltak figyelembevételével - megillető jogokat és viseli a rá háruló terheket, kötelezettségeket.
(2) Ingatlanra vonatkozó vagyonkezelői jog megszerzéséhez az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzés is szükséges.
(3) A vagyonkezelő az ingatlan tekintetében saját költségen köteles gondoskodni az őt megillető vagyonkezelői jog ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyeztetéséről.
(4) A vagyonkezelő a vagyonkezelésbe vett vagyonnal rendeltetésszerűen, az általában elvárható gondossággal köteles gazdálkodni. Az e kötelezettsége megszegésével okozott kárért a polgári jog általános szabályai szerint tartozik felelősséggel, de a vagyonkezelési szerződésben a felek ennél szigorúbb szabályokat is megállapíthatnak.
(5) Ha a vagyonkezelő a tevékenységét a vagyonkezelésébe vett és saját eszközökkel együttesen végzi, akkor a használatból, működtetésből származó bevételeit, közvetlen költségeit és ráfordításait a vagyonkezelési szerződésben meghatározott módon köteles elkülöníteni.

Vagyonkezelői jog ellenőrzésére vonatkozó szabályok

3/E §4

(1) A vagyonkezelőt megillető jogok gyakorlását, annak szabályszerűségét, célszerűségét, a kötelezettségek teljesítését a Képviselő-testület ellenőrzi.
(2) A tulajdonosi ellenőrzés célja az önkormányzati vagyonnal való gazdálkodás vizsgálata, ennek keretében különösen: az önkormányzati vagyonnyilvántartás hitelességének, teljességének és helyességének biztosítása, továbbá a jogszerűtlen, szerződésellenes, vagy a tulajdonos érdekeit sértő, illetve az Önkormányzatot hátrányosan érintő vagyongazdálkodási intézkedések feltárása és a jogszerű állapot helyreállítása.
(3) A Képviselő-testület a tulajdonosi ellenőrzés keretében jogosult:
a) a vagyonkezelő kezelésében álló önkormányzati tulajdonú ingatlan területére belépni,
b) az ellenőrzés tárgyához kapcsolódó minden közérdekből nyilvános adat, valamint - az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvény rendelkezéseit nem sértő - az önkormányzati vagyonra, a vagyonkezelésre vonatkozó adat szolgáltatásának és okirat bemutatásának kérésére,
c) az ellenőrzött vagyonkezelő képviselőjétől írásban, vagy szóban felvilágosítást, információt kérni, dokumentációkba betekintést kérni.
(4) Az ellenőrzött vagyonkezelő, illetve képviselője jogosult:
a) az ellenőrzési cselekményeknél jelen lenni,
b) az ellenőrzés megállapításait megismerni, a jelentéstervezetre észrevételt tenni.
(5) Az ellenőrzött vagyonkezelő, illetve képviselője köteles:
a) az ellenőrzés végrehajtását elősegíteni, abban együttműködni,
b) az ellenőrzést végző részére szóban vagy írásban kért tájékoztatást, felvilágosítást, nyilatkozatot megadni, a dokumentációkba a betekintést biztosítani,
c) az ellenőrzést végző kérésére a rendelkezésre bocsátott dokumentáció (iratok, okmányok, adatok) teljességéről nyilatkozni,
d) az ellenőrzés zavartalan elvégzéséhez szükséges egyéb feltételeket megteremteni,
e) az ellenőrzés megállapításai, javaslatai alapján tett intézkedéseiről az Önkormányzatot 30 napon belül tájékoztatni.

4. § (1) Az önkormányzat vagyonának hasznosításáról szóló alábbi döntések értékhatártól függetlenül a Képviselő-testület hatáskörébe tartoznak:

- ingatlanvagyon ingyenes és kedvezményes átruházásának engedélyezése, ingyenes használatba adása,
- az önkormányzat tulajdonát képző vagyontárgyaknak az önkormányzati vagyon részeibe történő besorolása,
- ingatlan vásárlása, cseréje, értékesítésre kijelölése,
- gazdasági és közhasznú társaságokban fennálló részesedéseinek értékesítésre történő kijelölése, valamint pénzbeli és apport befektetése társaságokba,
- hitel felvétele, illetve annak felvételéhez vagyoni fedezet biztosítékul nyújtása,
- kötvény, váltó kibocsátása és elfogadása,
- kezesség vállalása, értékpapír vásárlás,
- gazdasági és közhasznú társaság alapítása
- társadalmi szervezet, alapítvány létrehozásának engedélyezése, társadalmi szervezethez, alapítványhoz való csatlakozás, hozzájárulás, azok támogatása.
(2) A Nvtv. 11. § (13) bekezdése alapján nemzeti vagyon ingyenesen kizárólag közfeladat ellátása céljából, a közfeladat ellátásához szükséges mértékben hasznosítható, valamint adható vagyonkezelésbe. Ezzel a korlátozással lehet ingyenesen hasznosítani. Ingyenes átruházásra az Nvtv. 13. § (3) –(13) bekezdései vonatkoznak.

A VAGYON HASZNÁLATA

5. § A vagyont használó szervezet köteles a használatában álló vagyontárgyak fenntartásával, üzemeltetésével, karbantartásával, felújításával, megőrzésével kapcsolatos terheket viselni.

6. § (1) Az önkormányzat Képviselő-testülete intézményei használatába adja az általuk használt korlátozottan forgalomképes vagyont, valamint a feladatellátásukhoz szükséges egyéb vagyont.

(2) A nem intézményi közszolgáltatásra szolgáló vagyontárgyak használója a Hivatal.

(3) A használók a használatukba adott vagyontárgyakkal a nemzeti vagyonról szóló törvényben, e rendeletben, valamint egyéb vonatkozó jogszabályokban meghatározott feltételekkel önállóan gazdálkodnak. A használót terhelő kötelezettségek teljesítéséért a vagyont használó intézmény vezetője a felelős.

(4) Az önkormányzati intézményeket a használatukba adott vagyontárgyakra megilletik a tulajdonosi jogosítványok és terhelik a tulajdonosi kötelezettségek az e rendeletben megfogalmazott eljárási és anyagi jogszabályok betartása mellett.

(5) A tulajdonost megillető rendelkezési jogból az önkormányzati intézmények alkalomszerűen, maximum egy éves határozott időre szóló bérleti szerződés útján történő hasznosítás jogát gyakorolhatják.

(6) A bérbeadásból származó bevételt az intézmény saját feladatainak ellátására, színvonalának javítására fordíthatja.

(7) A hasznosítás az intézmény feladatainak ellátását nem korlátozhatja, nem veszélyeztetheti, a vagyon állagát nem ronthatja.

(8) Ha egy vagyontárgyhoz kapcsolódó intézményi funkció megszűnik, a vagyon hasznosításáról a Képviselő-testület dönt.

(9) Az intézmények által megszerzett vagyontárgyak, ingatlanok az önkormányzat tulajdonába kerülnek. E vagyontárgyak, ingatlanok általában az azokat megszerző intézmények használatába kerülnek, kivéve, ha a Képviselő-testület másképpen rendelkezik.

7. § Az önkormányzat a tulajdonában álló szolgálati és bérlakások bérletére vonatkozó szabályokat külön rendeletben állapítja meg.

8. § (1) Az önkormányzat tulajdonában álló egyéb bel- és külterületi ingatlanok, kertek bérbeadással történő hasznosításáról a képviselő- testület gondoskodik.

(2) Mezőgazdasági termelésre alkalmas ingatlanokra egy év, egyéb beépített ingatlanok esetén legfeljebb 5 éves bérleti szerződés köthető.

VAGYONKEZELŐI JOG LÉTESÍTÉSE

9. §5

VAGYONKEZELÉS ELLENŐRZÉSE

10. §6

EGYÉB GAZDÁLKODÁSI ELŐÍRÁSOK

11. § A közszolgáltatásokban szükségtelenné vált, felesleges vagyontárgyakat a belső szabályzatoknak megfelelően kell selejtezni és hasznosítani.

12. § Az önkormányzat vállalkozási tevékenységet csak úgy folytathat, ha az kötelező feladatai ellátást nem veszélyezteti. Vállalkozásban való részvétele esetén felelőssége nem haladhatja meg a vagyoni hozzájárulás mértékét.

13. § (1) A költségvetési szerv vezetője felelős a kezelésében levő vagyon rendeltetésszerű használatáért, az alapító okiratban meghatározott tevékenységek törvényes ellátásáért, a költségvetési szerv gazdálkodásáért, a tervezési, beszámolási és információszolgáltatási kötelezettség teljesítéséért, a számviteli rendért, valamint a belső ellenőrzés megszervezéséért és működéséért.

(2) Az önkormányzati tulajdon hatékony és jogszerű működtetéséért a jegyző felelős. Feladata a szolgáltatási és pénzügyi szerződések, megállapodások kidolgozása, az ehhez szükséges pályázati rendszer működtetése, összehangolása, a Képviselő-testületi döntések előkészítése, az eszközértékesítés, a bérlet, a hasznosítási formák kidolgozása és végrehajtása.

14. § Az önkormányzati intézmények és a Hivatal gazdálkodását a belső ellenőr az éves ellenőrzési terv alapján, az Állami Számvevőszék esetenként ellenőrzi.

15. § (1) Az önkormányzat tulajdonában álló vagyon elidegenítéséhez Képviselő-testületi döntés szükséges. A szerződés megkötésére a polgármester jogosult.

(2) A 10 millió forint értékhatár feletti vagyon értékesítése csak nyilvános (indokolt esetben zárt) versenytárgyalás útján lehetséges. A versenytárgyalás lebonyolítása a Hivatal feladata.

(3) Önkormányzati vagyon tulajdonjogát és vagyonkezelői jogát ingyenes átruházni, továbbá az önkormányzatot megillető követelésekről lemondani nem lehet.

ZÁRÓ RENDELKEZÉS

16. § (1) Ezen rendelet 2013. március 25. napján lép hatályba, rendelkezéseit hatálybalépése napjától kell alkalmazni.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Bodonhely Község Önkormányzata Képviselő-testületének az önkormányzat vagyonáról és a vagyonnal való gazdálkodás szabályairól szóló 13/2007. (XII.12) rendelete.

Kenesei Ferenc
polgármester

Szakács Krisztián
jegyző

1

Beiktatta Bodonhely Község Önkormányzata Képviselő-testületének Bodonhely Község Önkormányzat vagyonáról, a vagyon kezeléséről és hasznosításáról szóló 3/2013. (III. 20.) rendelet módosításáról szóló 7/2014. (VII. 4.) önkormányzati rendelete 1. §-a

2

Beiktatta Bodonhely Község Önkormányzata Képviselő-testületének Bodonhely Község Önkormányzat vagyonáról, a vagyon kezeléséről és hasznosításáról szóló 3/2013. (III. 20.) rendelet módosításáról szóló 7/2014. (VII. 4.) önkormányzati rendelete 1. §-a

3

Beiktatta Bodonhely Község Önkormányzata Képviselő-testületének Bodonhely Község Önkormányzat vagyonáról, a vagyon kezeléséről és hasznosításáról szóló 3/2013. (III. 20.) rendelet módosításáról szóló 7/2014. (VII. 4.) önkormányzati rendelete 1. §-a

4

Beiktatta Bodonhely Község Önkormányzata Képviselő-testületének Bodonhely Község Önkormányzat vagyonáról, a vagyon kezeléséről és hasznosításáról szóló 3/2013. (III. 20.) rendelet módosításáról szóló 7/2014. (VII. 4.) önkormányzati rendelete 1. §-a

5

Hatályon kívül helyezte Bodonhely Község Önkormányzata Képviselő-testületének Bodonhely Község Önkormányzat vagyonáról, a vagyon kezeléséről és hasznosításáról szóló 3/2013. (III. 20.) rendelet módosításáról szóló 7/2014. (VII. 4.) önkormányzati rendelete 2. § (1) bekezdése

6

Hatályon kívül helyezte Bodonhely Község Önkormányzata Képviselő-testületének Bodonhely Község Önkormányzat vagyonáról, a vagyon kezeléséről és hasznosításáról szóló 3/2013. (III. 20.) rendelet módosításáról szóló 7/2014. (VII. 4.) önkormányzati rendelete 2. § (1) bekezdése