Bodonhely Község Önkormányzata Polgármesterének 2/2021 (III.4.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2021. évi költségvetéséről

Hatályos: 2021. 03. 05

Bodonhely Község Önkormányzata Polgármesterének 2/2021 (III.4.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2021. évi költségvetéséről

2021.03.05.

Bodonhely Község Önkormányzat Képviselő-testülete - a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdése szerinti - hatáskörében eljáró Bodonhely Község Polgármestere a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 478/2020. (XI. 3.) Kormányrendelettel kihirdetett veszélyhelyzetben, az Alaptörvény 32 § (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32 § (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, figyelemmel az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 23. § (1) bekezdésében foglaltakra a következőket rendeli el.

1. §

A rendelet hatálya

(1) A rendelet hatálya a képviselő-testületre, annak bizottságaira terjed ki.
(2) Bodonhely Község Önkormányzata a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvényben foglaltak alapján gondoskodik a kötelező és önként vállalt feladatainak ellátásáról az e rendeletbe foglalt egységes költségvetése szerint.

2. §

A költségvetés bevételei és kiadásai

(1) A képviselő-testület az önkormányzat 2021. évi költségvetését:

88 749 731 Ft

Halmozott bevétellel

88 749 731 Ft

Halmozott kiadással

állapítja meg.
(2) Az (1) bekezdésben megállapított költségvetési bevételek forrásonkénti, a költségvetési kiadások jogcímenkénti megoszlását önkormányzati szinten, továbbá a finanszírozási bevételeket és kiadásokat a rendelet (1) melléklete alapján határozza meg a képviselő-testület.
(3) A működési és felhalmozási bevételek és kiadások előirányzatai mérlegszerű bemutatását önkormányzati szinten a (1) és a (2) melléklet részletezi.
(4) A költségvetési bevételek és költségvetési kiadások előirányzat csoportok, kiemelt előirányzatok és azon belül kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, állami (államigazgatási) feladatok szerinti bontásban az (3)-(8); (10); (11); (12) mellékletek részletezik.
(5) A működési és felhalmozási hiány belső finanszírozásának érdekében a képviselő-testület az előző év költségvetési maradványának igénybevételét rendeli el.

3. §

A költségvetés részletezése

A Képviselő-testület az önkormányzat 2021. évi költségvetését részletesen a következők szerint állapítja meg:
(1) Az önkormányzat adósságot keletkeztető ügyletekből és kezességvállalásokból fennálló kötelezettségeit a (14) melléklet részletezi.
(2) Az önkormányzat saját bevételeinek részletezését az adósságot keletkeztető ügyletből származó tárgyévi fizetési kötelezettség megállapításához a (14) melléklet tartalmazza.
(3) Az önkormányzat 2021. évi adósságot keletkeztető fejlesztési céljait az (14) melléklet részletezi.
(4) Az önkormányzat költségvetésében szereplő beruházások kiadásainak beruházásonkénti részletezését a (5) melléklet szerint határozza meg.
(5) Az önkormányzat költségvetésében szereplő felújítások kiadásait felújításonként a (5) melléklet szerint részletezi.
(6) Az EU-s támogatással megvalósuló programokat és projekteket, valamint az önkormányzaton kívül megvalósuló projektekhez való hozzájárulást a (9) melléklet szerint hagyja jóvá.
(7) A 2. § (1) bekezdésében megállapított bevételek és kiadások önkormányzati megoszlását, és az éves (engedélyezett) létszám előirányzatot és a közfoglalkoztatottak létszámát költségvetési szervenként, feladatonként az alábbiak szerint határozza meg.

Megnevezés

választott tisztségviselő

közalkalmazott

Munka tv. hatálya alá tartozó

közfoglalkoztatott

Összesen

Önkormányzat

1

1

3

5

Összesen

1

1

3

5

(8) Az önkormányzat a kiadások között 11.836.544,- Ft általános tartalékot állapít meg.
(9) A finanszírozási bevételekkel és kiadásokkal kapcsolatos hatásköröket a betétlekötésen kívül a Képviselő-testület gyakorolja. A betétlekötéssel kapcsolatos jogosultságot a Képviselő-testület átadja a polgármesternek.

4. §

A költségvetés végrehajtásának szabályai

(1) Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a jegyző a felelős.
(2) Az Önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.
(3) A költségvetési hiány csökkentése érdekében évközben folyamatosan figyelemmel kell kísérni a kiadások csökkentésének és a bevételek növelésének lehetőségeit.
(4) Kiegészítő támogatás igényléséről a működőképességet veszélyeztető helyzet esetében a polgármester gondoskodik, külön képviselő-testületi döntés alapján.
(5) A finanszírozási bevételekkel és kiadásokkal kapcsolatos hatásköröket a Képviselő-testület gyakorolja.

5. §

Az előirányzatok módosítása

(1) Az önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosításáról, a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításról a képviselő-testület dönt.
(2) Az egységes költségvetés előirányzatai közötti átcsoportosítás jogát Bodonhely Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. tv. 34. § (2) bekezdése alapján
a) az általános tartalék előirányzata felett a polgármesterre ruházza át.
b) az Önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosítását és a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosítás jogát 1.000.000,- Ft összeghatárig - mely esetenként az 500.000,-Ft összeghatárt nem haladhatja – meg, a polgármesterre ruházza át. Egyéb esetekben a Képviselő-testület a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosítás jogát fenntartja magának.
c) jelen bekezdésben foglalt átcsoportosításról a polgármester a II. negyedévtől negyedévente köteles beszámolni, a költségvetés módosítására egyidejűleg javaslatot tenni. Az átruházott hatáskörű előirányzat-módosítási jogkör 2020. december 31-ig gyakorolható.
d) a finanszírozási bevételekkel és kiadásokkal kapcsolatos hatásköröket a Képviselő-testület gyakorolja.
(3) A képviselő-testület a költségvetési rendelet 5. § (2) bekezdés szerinti előirányzat-módosítás, előirányzat-átcsoportosítás átvezetéseként - az első negyedév kivételével - negyedévenként, de legkésőbb az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-ei hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét. Ha év közben az Országgyűlés a hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, törli, az intézkedés kihirdetését követően haladéktalanul a képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.
(4) Amennyiben az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a Képviselő-testületet tájékoztatja.

6. §

A gazdálkodás szabályai

(1) A Képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy két képviselő-testületi ülés közötti időszakban a 2021. évi költségvetésben a nem tervezett vis major esetre maximum 1.000 eFt összeg erejéig utólagos elszámolásra kifizetést engedélyezzen.
(2) Kötelezettséget, (szerződést, megállapodást) a polgármester 1.000 eFt összeg erejéig vállalhat, melyről utólag tájékoztatást ad a képviselő-testületnek.
(3) Szerződés, megállapodás megkötésére a képviselő-testületi döntést követően a polgármester az önkormányzat nevében jogosult. A kötelezettségvállalást követően a testületi ülésen a polgármester tájékoztatást ad a képviselő-testületnek.
(4) A behajthatatlan követeléseket évente egyszer a zárszámadást megelőzően felül kell vizsgálni. A 100 eFt értékhatárt el nem érő kis összegű kötelezettségként be nem hajtható követelések törléséről a képviselő-testület átruházott hatáskörében eléjárva a polgármester dönt.

7. §

A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése

(1) Az önkormányzati költségvetési szervek ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetésért és továbbfejlesztéséért az önkormányzat esetében a jegyző felelős.
(2) Az önkormányzat a belső ellenőrzés kialakításáról a Megoldás 2006. Ellenőrzési és Szolgáltató Kft. útján gondoskodik. A megfelelő működtetésről és a függetlenség biztosításáról a jegyző köteles gondoskodni.

8. §

Civil szervezetekre vonatkozó szabályok

(1) Civil szervezetek az önkormányzati támogatásra 2021. év során folyamatosan pályázatot nyújthatnak be. A pályázati összegeket az éves költségvetési rendeletben fogadja el a testület.
(2) Csak azok az egyesületek, civil szervezetek kaphatnak támogatást, akik a kapott támogatás felhasználásának ellenőrzését biztosítják. A támogatáshoz megállapodást kell készíteni. A 2021. évi támogatás feltétele, hogy a 2020. évben kapott összegről a támogatott civil szervezet elszámolást.
(3) A különböző civil szervezetek, egyesületek részére nyújtott támogatásokat a pénzügyi csoport dokumentáltan köteles ellenőrizni. Amennyiben az önkormányzati támogatás kedvezményezettje a kapott támogatást nem célirányosan használta fel, illetve nem igazolja, hogy nincs köztartozása, a támogatás teljes összegét köteles az Önkormányzat számlájára haladéktalanul visszautalni.
(4) A kapott támogatások cél szerinti felhasználását a támogatás felhasználásáról készített írásos beszámoló mellékleteként bemutatott számlákkal kell igazolni, melyekre fel kell vezetni a “Bodonhely Község Önkormányzata 2021. évi költségvetési támogatásának terhére elszámolva” szöveget. A záradékkal ellátott számlák másolatát a Szanyi Közös Önkormányzati Hivatal Bágyogszováti Kirendeltségén meg kell őrizni.

9. §

Záró és vegyes rendelkezések

Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, rendelkezéseit azonban 2021. január 1-től kell alkalmazni.