Dénesfa község képviselő-testületének 1/2015 (II.23.) önkormányzati rendelete

a szociális igazgatás és szociális ellátás helyi szabályozásáról

Hatályos: 2022. 07. 01

Dénesfa község képviselő-testületének 1/2015 (II.23.) önkormányzati rendelete

a szociális igazgatás és szociális ellátás helyi szabályozásáról

2022.07.01.

Dénesfa Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 45.§, 48.§, 57.§ (1) bekezdésében továbbá 132. § (4) bekezdés g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8.a.) pontjában és az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva az alábbiak szerint rendelkezik:

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

A rendelet célja

1. § E rendelet célja, hogy a törvényi felhatalmazással összhangban megállapítsa a szociális rászorultságtól függő, pénzben és természetben nyújtott szociális ellátások, a személyes gondoskodást nyújtó ellátások formáit, szervezeti kereteit, az eljárási és jogosultsági szabályokat, továbbá azok igénybevételének módját és feltételeit.

A rendelet hatálya

2. § A rendelet hatálya kiterjed Dénesfa község közigazgatási területén élő lakosokra, figyelemmel a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Sztv.) 3. § (1)-(3) bekezdésében, továbbá az Sztv. 6. § és 7. §-ában foglaltakra.

Az ellátások formája

3. § Dénesfa Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a települési támogatás megállapításának, kifizetésének és a felhasználás ellenőrzésének szabályait ezen rendeletben határozza meg.

Eljárási szabályok

4. § Az általános, minden e rendeletben szabályozott szociális ellátásra érvényes eljárási szabályokat az Sztv. 5-10. §-ai határozzák meg.

Az eljárás megindítása

5. § (1) Az eljárás megindítása történhet: kérelemre és hivatalból. A kérelmet a közös önkormányzati hivatalban lehet előterjeszteni. A kérelmet írásban kell benyújtani az e rendeletben meghatározott dokumentumokkal (igazolások, nyilatkozatok) együtt.

(2) Ha adott szociális ellátásra való jogosultság elbírálásához e rendelet szerint kell benyújtani vagyoni, jövedelmi viszonyokra vonatkozó nyilatkozatot, igazolást, akkor ezek tekintetében az Sztv. 10. §-a az irányadó.

Az ellátások kifizetése

6. § Az ellátások kifizetése

a) havi rendszeres ellátásoknál: a tárgyhót követő hó 5. napja

b) nem rendszeres ellátások esetén: a határozat jogerőre emelkedését követő 15 napon belül a házipénztárból c) rendkívüli esetben a házipénztárból azonnal, de legkésőbb 3 napon belül történik

II. Fejezet

SZOCIÁLIS RÁSZORULTSÁGTÓL FÜGGŐ PÉNZBELI ELLÁTÁSOK

Települési támogatás

7. § (1) A Képviselő-testület a szociálisan rászoruló személyek, családok részére települési támogatást biztosít az e rendeletben meghatározottak szerint.

(2) Települési támogatás keretében igényelhető ellátások:

a) temetési támogatás

b) rendkívüli települési támogatás

c) házasságkötési támogatás

d) szülési támogatás

(3) A Képviselő-testület döntésétől függően a (2) bekezdésben meghatározott támogatások közül a b) pontban foglaltak pénzben és természetben, az a) c) és a d) pontban foglaltak kizárólag pénzbeli formában nyújthatók.

(4) Az a) b) c) d) pontban foglalt ellátások kizárólag eseti formában adhatók.

(5) Az e rendeletben meghatározott feladat és hatásköröket Dénesfa Község Önkormányzatának Képviselő-testülete gyakorolja.

8. § (1) A kérelmek benyújtására az ellátás igénylője, annak törvényes képviselője vagy meghatalmazottja jogosult.

(2) Rendkívüli települési támogatás hivatalból is megállapítható különös tekintettel a nevelési-oktatási intézmény, a gyámhatóság további az egyesített szociális központ vezetőjének kezdeményezésére.

(3) A kérelemben foglaltak ellenőrzése céljából a közös önkormányzati hivatal ügyintézője környezettanulmányt végezhet, valamint e célra az egyesített szociális központ, a védőnő javaslata, környezettanulmánya is felhasználható.

(4) A közös önkormányzati hivatal ügyintézője az ellátás felhasználásának ellenőrzése céljából a felhasználást igazoló dokumentumok bemutatására kötelezheti a jogosultat.

(5) Az Sztv-ben, továbbá a végrehajtási rendeleteiben meghatározott ellátásra való jogosultságot meg kell szüntetni, és az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevevőt kötelezni kell

a) a pénzbeli ellátás visszafizetésére

b) természetben nyújtott ellátás esetén a pénzegyenérték megfizetésére.

(6) Ha a Képviselő-testület a hatáskörébe tartozó ellátás megtérítését rendeli el, a megtérítés összegét, vagy pénzegyenértéket és a kamat összegét – amennyiben annak megfizetése a kötelezett megélhetését súlyosan veszélyeztetné – a testület méltányosságból

a) elengedheti,

b) csökkentheti, vagy

c) részletfizetést engedélyezhet.

(7) Az e rendeletben nem szabályozott fogalmak, kérdések vonatkozásában a magasabb rendű szociális tárgyú jogszabályok rendelkezései az irányadóak.

9. § (1)1 A Képviselő-testülettől átruházott hatáskörben a polgármester temetési támogatásra való jogosultságot állapít meg annak a dénesfai lakóhelyű és életvitelszerűen Dénesfán élő személynek,

a) aki a dénesfai lakóhelyű elhunyt közeli hozzátartozója eltemettetéséről gondoskodott és

b) akinek a családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének ötszörösét.

(2) Nem jogosult temetési támogatásra, aki az eltemettetésre – ellenszolgáltatás fejében – szerződésben vállalt kötelezettséget.

(3) A temetési támogatás eseti jelleggel állapítható meg.

(4) A temetési támogatás összege esetenként 30.000 forint.

(5) A temetési támogatás iránti kérelmet az elhalálozás napjától számított 90 napos, jogvesztő határidőn belül kell benyújtani.

(6) A temetési támogatás összegét vagy a kérelem elutasításának tényét az arról szóló határozat számával együtt a temetési számlára rá kell vezetni és a számlát a kérelmező részére vissza kell adni.

10. § (1) A Képviselő-testület rendkívüli települési támogatásra való jogosultságot állapít meg annak a személynek

a) aki létfenntartást veszélyeztető, rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzd és önmaga, illetve családja létfenntartásáról más módon nem tud gondoskodni vagy

b) alkalmanként jelentkező többletkiadások, így különösen betegséghez vagy egyéb rendkívüli kiadáshoz kapcsolódóan anyagi segítségre szorul.

(2) Rendkívüli települési támogatás eseti jelleggel családonként, évente legfeljebb három alkalommal állapítható meg. Az alkalmanként adható rendkívüli települési támogatás összege legfeljebb 100.000 forint.

(3)2 A rendkívüli települési támogatásra való jogosultság megállapításának további feltétele, hogy az egy főre jutó nettó jövedelem nem haladja meg

a) egyedül élő esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének ötszörösét

b) nem egyedül élő esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének négyszeresét.

(4) A rendkívüli települési támogatás természetben, így különösen étkezési térítési díj átvállalására vagy tüzelő kiutalására is nyújtható, amennyiben a kérelmező családi körülményei ezt indokolják.

(5) A Képviselő-testület méltányosságból eltekinthet a (3) bekezdésben foglalt feltételektől, amennyiben a rendkívüli támogatásra való jogosultságot elemi kár vagy más előre nem látható rendkívüli esemény és halasztást nem tűrő élethelyzet indokolja.

Házassági támogatás

11. §3 A képviselő-testülettől átruházott hatáskörben a polgármester házasságkötés esetén – jövedelmi viszonyaitól függetlenül - 30.000 Ft házassági támogatásban részesíti azt a házaspárt, amelynél a házastársak valamelyike vagy mindegyike dénesfai lakóhellyel rendelkezik és életvitelszerűen Dénesfa településen él.

Szülési támogatás

12. §4 A képviselő-testülettől átruházott hatáskörben a polgármester gyermek születése esetén – jövedelmi viszonyaitól függetlenül- gyermekenként 50.000 Ft szülési támogatásban részesíti azt a családot, ahol a született gyermek és mindkét szülő dénesfai lakóhellyel rendelkezik és életvitelszerűen Dénesfa településen él.

Tűzifa természetbeni juttatása

13. § (1) A Képviselő-testület a szociálisan rászorulók részére fűtéshez háztartásonként legfeljebb 5 m3 tűzifa természetbeni juttatást biztosít.

(2)5 Tűzifa biztosítható annak a személynek, akinek a háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének négyszeresét, egyszemélyes háztartás esetén ötszörösét és a lakásban a fával fűtés biztosított.

(3) A tűzifa természetbeni juttatása során előnyt élvez az a személy, aki aktív korúak ellátására, időskorúak járadékára vagy települési támogatásra, különösen a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viselésével kapcsolatos támogatásban részesül.

(4) A (3) bekezdésben foglaltakon túlmenően a tűzifa természetbeni juttatásánál előnyt élvez továbbá a halmozottan hátrányos helyzetű gyermeket nevelő család.

(5) A Képviselő-testület a szociális célú tűzifában részesülőtől ellenszolgáltatást nem kér.

III. Fejezet

TERMÉSZETBEN NYÚJTOTT SZOCIÁLIS ALAPSZOLGÁLTATÁSOK

Köztemetés

14. § (1) Az Sztv. 48. §-a szerint a köztemetés elrendelésére I. fokon a polgármester, II. fokon a képviselő-testület jogosult.

(2) A polgármester különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén a köztemetés költségének megtérítése alól részben vagy egészben mentesítheti a kötelezettet.

(3) A köztemetés költsége nem haladhatja meg a helyben szokásos temetés költségét.

IV. Fejezet

SZEMÉLYES GONDOSKODÁST NYÚJTÓ SZOCIÁLIS ALAPSZOLGÁLTATÁSOK

15. § Dénesfa Község Önkormányzata személyes gondoskodás keretében az alábbi szociális alapszolgáltatásokat biztosítja:

a) falugondnoki szolgálat

b) étkeztetés

c) házi segítségnyújtás

d) családsegítés

e) jelzőrendszeres házi segítségnyújtás

f) közösségi ellátások

Falugondnoki Szolgálat

16. § (1) Az önkormányzat a szociális alapellátási feladatok elvégzésére falugondnoki szolgálatot létesít.

(2) A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó szociális alapellátási feladatok:

a) időskorúak és rászorulók részére ebédszállítás,

b) iskolás és óvodás gyermekek szállítása az oktatási intézmények nyitvatartási rendjéhez igazodva,

c) betegek orvoshoz (szakorvoshoz) szállítása,

d) házi gondozásban való közreműködés,

e) idősek és rászorulók részére gyógyszer kiváltása.

(3) A falugondnoki szolgáltatás keretében ellátandó egyéb szolgáltatási feladatok:

a) nagybevásárlás a rászoruló idősek és nagycsaládosok részére,

b) információ szolgáltatás kedvező vásárlási és egyéb közérdekű lehetőségekről,

c) falusi turizmusba való bekapcsolódás,

d) kulturális események szervezése (falunap, közösségi rendezvények, stb.)

e) belföldi és külföldi közösségi utak lebonyolítása,

f) sportolók sportrendezvényekre való szállítása,

g) az önkormányzati tulajdonú épületek előtti közterületek, temető rendezése, fűnyírás,

h) helyi kereskedelmi ellátásba való besegítés.

Étkeztetés

17. § (1) Étkeztetés keretében napi egyszeri meleg ételt kell biztosítani az önkormányzat konyhájáról azoknak a szociálisan rászoruló személyeknek, akik azt önmaguk és eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani.

(2) Szociálisan rászorultnak kell tekinteni:

1) egészségi állapotra tekintet nélkül a 65 év felettieket,

2) korhatárra tekintet nélkül azokat, akik fogyatékossági támogatásban részesülnek,

3) azokat, akik munkaképességüket legalább 50%-ban elveszítették,

4) azokat, akiknek egészségi állapota miatti rászorultságát háziorvos vagy szakorvos igazolja.

(3) Egészségi állapotra és korhatárra tekintet nélkül biztosítani kell az étkeztetést azok számára is, akik átmenetileg - maximum 3 hónapig - krízishelyzetbe kerülnek. A krízisállapot megítélése az Egyesített Szociális Központ vezetőjének feladata.

(4) Az étkeztetés az ebéd elvitelének lehetővé tételével, a házi segítségnyújtás igénybevételével a lakáshoz történő szállítással, továbbá házi segítségnyújtásban nem részesülők részére a költségvetési rendeletben meghatározott kiszállítási díjért történik.

(5) Az étkeztetés iránti kérelmek elbírálásáról I. fokon az Egyesített Szociális Központ vezetője, fellebbezés esetén II. fokon a képviselő-testület határoz.

Házi segítségnyújtás

18. § A házi segítségnyújtási kérelem elbírálásáról I. fokon az Egyesített Szociális Központ vezetője határoz az Sztv.63.§-ban foglaltak szerint.

Családsegítés

19. § (1) A családsegítő alapszolgáltatásban nyújtott általános és speciális segítő szolgáltatás olyan személyes szociális szolgáltatás, amely a szociális munka eszközeinek és módszereinek felhasználásával hozzájárul az egyének, a családok, valamint a különböző közösségi csoportok jólétéhez és fejlődéséhez, továbbá a szociális környezetükhöz való alkalmazkodásához.

(2) A családsegítő alapszolgáltatás általános és speciális segítő szolgáltatása keretében az önkormányzat segítséget nyújt a működési területén élő szociális és mentálhigiénés problémái vagy krízishelyzete miatt segítséget igénylő személynek, családnak az ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, a krízishelyzet megszüntetése, valamint az életvezetési képesség megőrzése céljából.

(3) A családsegítő szolgálat törvényben rögzített feladatait a Beled székhellyel működő Szociális és Gyermekjóléti Társulás látja el.

(4) A társulás a családsegítő szolgálat feladatait az egyén és a család számára térítésmentes szolgáltatás formájában biztosítja.

Jelzőrendszeres házi segítségnyújtás

20. §6

Közösségi ellátások

21. § (1) A közösségi ellátások igénybevételének esetén az Sztv. 65/A §-a szerint kell eljárni.

(2) Az önkormányzat a közösségi ellátás feladatait a Beled székhellyel működő Szociális és Gyermekjóléti Társulás útján látja el.

Záró rendelkezés

22. § Ezen rendelet 2015. március 1-jén lép hatályba. Ezzel egyidejűleg Dénesfa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2011. (IV.06) önkormányzati rendelete, továbbá a. 7/2009.(VI.05.) önkormányzati rendelet 2.§-a és 3.§-a hatályát veszti.

1

A 9. § (1) bekezdése a Dénesfa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2022. (V. 24.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

2

A 10. § (3) bekezdése a Dénesfa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2022. (V. 24.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

3

A 11. § a Dénesfa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2022. (V. 24.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.

4

A 12. § a Dénesfa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2022. (V. 24.) önkormányzati rendelete 4. §-ával megállapított szöveg.

5

A 13. § (2) bekezdése a Dénesfa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2022. (V. 24.) önkormányzati rendelete 5. §-ával megállapított szöveg.

6

A 20. §-t a Dénesfa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2022. (V. 24.) önkormányzati rendelete 6. §-a hatályon kívül helyezte.