Écs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2023. (III.2) önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2023. évi költségvetéséről

Hatályos: 2024. 05. 17

Écs Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2023. (III.2.) önkormányzati rendelete az Önkormányzat 2023. évi költségvetéséről

2024.05.17.

Écs község Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya a képviselő-testületre, annak bizottságára, az Écsi Közös Önkormányzati Hivatalra és az Önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervre, intézményre terjed ki.

A költségvetés bevételei és kiadásai

2. § (1)1 Eredeti bevételi és kiadási előirányzat: 756.884.292 Ft, Módosítás: 46.786.117 Ft, Módosított bevételi és kiadási előirányzat: 803.670.409 Ft.

(2) Az önkormányzat költségvetési bevételeinek összege - finanszírozási célú műveletek és előző évek pénzmaradványa nélkül 495.291.321 Ft.

(3) Az önkormányzat költségvetési kiadásainak összege - finanszírozási célú műveletek és a tartalék nélkül 477.697.115 Ft.

(4) Az előző évek pénzmaradványának igénybevétele 248.999.466 Ft

(5) Az (1) bekezdésben megállapított költségvetési bevételek forrásonkénti, a költségvetési kiadások jogcímenkénti megoszlását önkormányzati szinten, továbbá a finanszírozási célú műveletek bevételeit és kiadásait a belső finanszírozására szolgáló előző évek pénzmaradványának igénybevételét a rendelet 1. melléklete alapján határozza meg a képviselő-testület.

(6) A működési és felhalmozási célú bevételi és kiadási előirányzatok mérlegszerű bemutatását önkormányzati szinten a 2. melléklet (1) és a 2. melléklet (2) melléklet részletezi.

A költségvetés részletezése

3. §2 2023. évi költségvetését részletesen a következők szerint állapítja meg. A képviselő-testület a működési és finanszírozási bevételek összegét 853.995.554 Ft-ban állapítja meg, ezen belül

a) felhalmozási célú bevétel: 301.477.991 Forint

b) működési célú bevételek: 552.517.563 Forint

Költségvetési kiadások

4. §3 Az önkormányzat 2023. évi működési költségvetési előirányzatait a képviselő-testület a következők szerint határozza meg: Működési kiadások előirányzata összesen 535.542.645 Ft, ebből

a) személyi jellegű kiadásokat 45.491.710 Forint

b) munkaadókat terhelő járulékokat 5.536.154 Forint

c) a dologi és egyéb folyó kiadásokat 129.633.099 Forint

d) ellátottak pénzbeli juttatásai 5.962.231 Forint

e) működési célú kiadások 23.929.025 Forint

f) megelőlegezés visszafizetése 12.593.505 Forint

g) tartalékok: 38.690.854 Forint

h) működési célú finanszírozási kiadás 273.706.067 Forint

5. §4 (1) Az önkormányzat 2023. évi felhalmozási költségvetési előirányzatait a képviselő-testület a következők szerint határozza meg: Felhalmozási kiadások előirányzata összesen 318.452.909 Ft, ebből

a) beruházás összege 279.940.278 Forint

b) felújítás összege 36.646.937 Forint

c) egyéb felhalmozási összeg 1.865.694 Forint

(2) A képviselő-testület a beruházásokat feladatonként, címenként a 3. mellékletben foglaltak szerint állapítja meg.

(3) A képviselő-testület a felújítási előirányzatokat címenként a 3. melléklet /a. mellékletben foglaltak szerint hagyja jóvá.

(4) Az önkormányzat működési célú államháztartáson kívülre átadott pénzeszközeinek részletezését az 7. melléklet tartalmazza.

(5) Az önkormányzat költségvetési szerveinek létszámkeretét és a közfoglalkoztatottak létszám-előirányzatát 49 fő alapján határozza meg a képviselő-testület. A közfoglalkoztatottak száma az önkormányzatnál 2 fő. A létszám-előirányzatokat a 4. melléklet , 11. melléklet, 15. mellékletek tartalmazzák.

(6) Az önkormányzat adósságot keletkeztető ügyletekből és kezességvállalásokból fennálló kötelezettségeit a 8. melléklet tartalmazza.

(7) Az önkormányzatnak a 2023. évi általános működés és ágazati feladatok támogatásának alakulása jogcímenként a 12. melléklet tartalmazza.

(8) Az önkormányzatnak a 2023. évi Európai Uniós támogatással megvalósuló programja projektjei: 16. melléklet.

(9) Az Önkormányzat költségvetésében szereplő dologi kiadásokat szakfeladatonkénti bontásban az 5. melléklet tartalmazza.

(10) A képviselő-testület az Önkormányzat költségvetésében szereplő szociális és gyermekjóléti ellátásokat a 6. melléklet alapján hagyja jóvá.

(11) Az Önkormányzat közhatalmi bevételeinek részletezését a 9. melléklet tartalmazza.

(12) Az Écsi Napraforgó Óvoda és Bölcsőde bevételeit és kiadásait a 10. mellékletben foglaltak szerint hagyja jóvá.

(13) Az Önkormányzat a bevételek és kiadások +3 éves kimutatását a 13. melléklet tartalmazza

(14) A Közös Önkormányzati Hivatal bevételeit és kiadásait a 14. melléklet szerint hagyja jóvá a képviselő -testület.

(15) Az Önkormányzat a 2023. évi előirányzat -felhasználási tervét a 17. melléklet tartalmazza.

A költségvetés végrehajtásának szabályai

6. § (1) Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a jegyző a felelős.

(2) Az önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerv rendeletben meghatározott bevételi és kiadási előirányzatai felett a költségvetési szerv vezetője előirányzat-felhasználási jogkörrel rendelkezik.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott költségvetési szerv a többletbevétele terhére is csak a forrásképződés mértékének, illetve ütemének figyelembevételével és a költségvetési szerv biztonságos működésének szem előtt tartásával vállalhat kötelezettséget.

(4) Az önállóan működő és gazdálkodó intézmény a költségvetés keretében meghatározott bevételein túl teljesített többletbevételeit saját kiadásaik teljesítésére használhatja fel.

(5) A feladat elmaradásából származó - személyi és dologi – megtakarítások felhasználására csak a képviselő-testület engedélyével kerülhet sor.

(6) A Képviselő-testület által jóváhagyott kiemelt előirányzatokat az önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerv saját és a hozzá tartozó önállóan működő intézmény tekintetében is köteles betartani.

(7) Az intézmények forrásaik növelése és szakmai feladatellátásuk javítása érdekében jogosultak pályázatok benyújtására, amennyiben a pályázati felhívásban foglalt feltételeknek megfelelnek.

(8) A költségvetési szerv pályázatának benyújtását megelőzően köteles a Polgármesternél a pályázat benyújtásának jóváhagyását kérni, amennyiben a pályázat keretében az intézmény:

a) Utólagos finanszírozású projekt megvalósítására vállalkozna és a költségvetési szerv az önkormányzattól igényli a kiadások megelőlegezésének finanszírozását vagy,

b) A pályázat megvalósításához önerő szükséges, vagy

c) Alapító okiratában nem szereplő többletfeladatot vállalna fel, vagy

d) Az intézmény által használt ingatlan átalakítására, felújítására vállalkozik, vagy

e) Egyszeri ráfordítással olyan tevékenységet vállal fel, olyan eszközöket szerez be, amelyeknek működtetési kiadása a pályázat megvalósítása alatt, vagy a pályázat lezárását követően többlet költségvetési támogatási igényt eredményez, vagy

f) Európai Uniós forrás elnyerésére pályázik.

7. § (1) Az előirányzatok közötti átcsoportosítás jogát 2.000.000 Ft összeghatárig a polgármesterre átruházza utólagos elszámolás mellett.

(2) A képviselő – testület felhatalmazza a polgármestert, hogy az önkormányzat év közben keletkezett átmenetileg szabad pénzeszközeit pénzintézeti pénzlekötés útján hasznosíthatja.

(3) A finanszírozási célú pénzügyi műveletekkel kapcsolatos hatásköröket a képviselő-testület fenntartja magának.

(4) Az Écsi Közös Önkormányzati Hivatalban foglalkoztatott köztisztviselők illetményalapja 2023-ban 38.650 Ft.

Az előirányzatok módosítása

8. § (1) Az önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosításáról, a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításról a képviselő-testület dönthet.

(2) A költségvetési szervek bevételi és kiadási előirányzatai saját hatáskörbe módosíthatók, a kiadási előirányzatok egymás között átcsoportosíthatók. A polgármester a saját hatáskörben végrehajtott módosításokról, átcsoportosításokról a Képviselő-testületet harminc napon belül tájékoztatja.

(3) A költségvetési szerv a kiemelt előirányzatok között átcsoportosítást hajthat végre, azonban az nem irányulhat a személyi juttatások előirányzatának növelésére, kivéve, ha az irányító szerv azt engedélyezi az előirányzatok jóváhagyásakor még nem ismert jogszabályváltozás miatt. A költségvetési szerv alaptevékenysége körében szellemi tevékenység szerződéssel, számla ellenében történő igénybevételére szolgáló kiadási előirányzat csak a személyi juttatások terhére növelhető.

(4) Amennyiben az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a Képviselő-testületet tájékoztatja.

(5) A képviselő-testület – az első negyedév kivételével – negyedévenként, a döntése szerinti időpontokban, de legkésőbb az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-ei hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét. Ha év közben az Országgyűlés – a helyi önkormányzatot érintő módon – a hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, törli, az intézkedés kihirdetését követően haladéktalanul a Képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.

(6) A képviselő-testület által jóváhagyott kiemelt előirányzatokat a költségvetési szerv, valamint a munkamegosztási megállapodásban foglalt előirányzatok felett rendelkező önállóan működő költségvetési szerv köteles betartani. Az előirányzat túllépés fegyelmi felelősséget von maga után.

A gazdálkodás szabályai

9. § (1) A költségvetési szervek rendeletben meghatározott bevételi és kiadási előirányzat felett az intézmények vezetői előirányzat-felhasználási jogkörrel rendelkeznek.

(2) Az önállóan működő költségvetési szerv feladatai ellátásáról, munkafolyamatai megszervezéséről oly módon gondoskodik, hogy az biztosítsa az önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerv költségvetésében részére megállapított előirányzatok takarékos felhasználását.

(3) Valamennyi költségvetési szerv vezetője köteles belső szabályzatban rögzíteni a működéshez, gazdálkodáshoz kapcsolódóan a gazdálkodás vitelét meghatározó szabályokat, a mindenkor érvényes központi szabályozás figyelembevételével, illetve a szükséges módosításokat végrehajtani.

A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése

10. § (1) Az önkormányzati költségvetési szervek ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetésért és továbbfejlesztéséért az önkormányzat esetében a jegyző, az intézmények esetében az intézményvezető felelős. (2) Az önkormányzat a belső ellenőrzés kialakításáról gondoskodik. A megfelelő működtetésről és a függetlenségbiztosításáról a jegyző köteles gondoskodni.

11. § Ezen rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba, de rendelkezéseit 2023. január 1-től kell alkalmazni.

12. § Ez a rendelet 2023. március 3-án lép hatályba.

1

Módosította a 9/2023. (XI.22.) ör. 1. §

2

Módosította a 4/2024. (V.16.) ör. 1. §

3

Módosította a 4/2024. (V.16.) ör 1. §

4

Módosította a 4/2024. (V.16.) ör. 1. §.