Rábakecöl Község Önkormányzat Képviselő-testülete 7/2021. (V. 26.) önkormányzati rendeletének indokolása
Az Önkormányzat 2020. évi költségvetésének zárszámadásáról
Hatályos: 2021. 05. 27Az Önkormányzat 2020. évi költségvetésének zárszámadásáról
Általános indokolás
Beszámoló a 2020. évi költségvetés végrehajtásáról
Rábakecöl Község Önkormányzatának Polgármestere az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörben, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f.) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a veszélyhelyzet kihirdetéséről és a veszélyhelyzeti intézkedések hatálybalépéséről szóló 27/2021.(I.29.) Korm. rendelettel kihirdetett veszélyhelyzetre tekintettel, a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdésében foglaltak alapján megalkotja a 2020. évi költségvetés végrehajtásáról szóló zárszámadási rendeletét.
Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (továbbiakban: Áht) 91. § (1) bekezdésében foglaltak alapján a helyi önkormányzat költségvetésének végrehajtására vonatkozó zárszámadási rendelet tervezetét a jegyző készíti elő és a polgármester terjeszti a képviselő-testület elé úgy, hogy az a képviselő-testület elé terjesztését követő harminc napon belül, de legkésőbb a költségvetési évet követő ötödik hónap utolsó napjáig hatályba lépjen.
A zárszámadási rendelet tervezetével együtt a képviselő-testület részére tájékoztatásul be kell nyújtani a kincstár 68/B. § szerinti ellenőrzése keretében a helyi önkormányzat éves költségvetési beszámolójával kapcsolatosan elkészített jelentését. 2020. évre vonatkozóan ellenőrzés hiányában nem releváns.
Az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011 (XII.31.) Korm. rendelet úgy rendelkezik, hogy „Az államháztartás önkormányzati alrendszerébe tartozó költségvetési szerv költségvetési maradványát az irányító szerv a zárszámadási rendeletével, határozatával egy időben állapítja meg, és – szükség esetén – módosítja költségvetési rendeletét, határozatát”.
A veszélyhelyzet kihirdetéséről és a veszélyhelyzeti intézkedések hatálybalépéséről szóló 27/2021.(I.29.) Korm. rendelettel kihirdetett veszélyhelyzetre tekintettel, a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdésében foglaltak alapján, a fenti jogszabályi előírások értelmében feni jogszabályi előírások értelmében a 2020. évi gazdálkodásról készült költségvetési beszámoló rendelet-tervezetének szöveges indoklását és a költségvetési maradvány elfogadását együttesen terjesztem elő.
Rábakecöl Községi Önkormányzat 2020. évi költségvetése a 3/2020.(II.24.) rendelettel került elfogadásra. E rendelet többször került módosításra az évközi változások figyelembevételével.
A zárszámadási rendelet fő számai: 211.100.256 Ft bevétel
152.868.918 Ft kiadás
A bevételi források és azok teljesítése.
Az önkormányzat összesített bevételi előirányzatainak teljesülései a rendelet 1. számú mellékletén szerepelnek, az önkormányzat bevételei teljesülései a 3. sz. mellékleten, a költségvetési szerv (Rábakecöli Vadgesztenye Óvoda) bevétele teljesülése az 5. számú mellékleten találhatóak kötelező és önként vállalt feladatok bontásban.
A 2020. évi költségvetésünk bevételi főösszege 211.100.256 Ft, a módosított előirányzathoz viszonyítva 70,14 %-ban teljesült. Ennek oka a várható pályázati bevételek, melyek a 2020-as évben nem minden esetben folytak be.
Közhatalmi bevételekből /helyi adókból/ befolyt összegeket az alábbi felsorolás tartalmazza:
Helyi adók 2019. év 2020. év
Kommunális adó 1.891.912 2.250.058
Iparűzési adó 13.157.515 13.327.306
Összesen 15.049.427 15.577.364
Gépjárműadó:. A 2020. január 01-től a beszedett adó 100 %-a a Magyar Államkincstárt illette meg, így az ebből befolyt, önkormányzatot megillető összeg: 0 Ft volt.
Talajterhelési díj és egyéb közhatalmi bevételek: e jogcímen 327.600 Ft teljesült, ami 18,03 % a tavalyi bevételnek. Ez az érték is mutatja, hogy a talajterhelési díj mértéke miatt egyre többen kötnek rá a szennyvízhálózatra.
Működési bevételek a módosított előirányzathoz viszonyítva 97,76 %-ban teljesültek. Itt szerepelnek a bérbeadásból származó bevételek, illetve az óvoda által beszedett intézményi térítési díjak is. (1., 3. és 5.számú melléklet)
Működési célú támogatások államháztartáson belülről közé tartoznak az állami támogatások és az egyéb működési célú támogatások. Ezen tételeknél a teljesítés összege a módosított előirányzathoz viszonyítva 97,94 %.
2020. évben az alábbi pótelőirányzatokat kaptuk:
adatok Ft-ban
Kulturális illetménypótlék | 173 364 |
2020. évi bérkompenzáció | 151 576 |
Kiegészítő támogatás | 1 265 510 |
Rendkívüli önkormányzati támogatás | 499 476 |
A települési önkormányzatok szociális célú tüzelőanyag vásárlásának támogatása | 762 000 |
Az önkormányzat általános, köznevelési és szociális feladataihoz kapcsolódó támogatásokat és az adott célhoz kapcsolódó felhasználásukat és elszámolásukat a 14. számú melléklet tartalmazza az alábbiak szerint.
adatok: forintban | |||||||
Jogcím | támogatási összeg | mód. III. | kapott támogatás | elszámolás szerint | felhasznált támogatás | következő évben jogszerűen felhasználható támogatás | támogatás kiutalás (+) / visszafizetés (-) |
I.1.ba) Zöldterület gazdálkodással kapcsolatos feladatok támogatása | 2 159 640 | 2 159 640 | 2 159 640 | 2 159 640 | 2 159 640 | 0 | 0 |
I.1.bb) Közvilágítás fenntartásának támogatása | 1 824 000 | 1 824 000 | 1 824 000 | 1 824 000 | 1 824 000 | 0 | 0 |
I.1.bc) Köztemető fenntartásával kapcs. feladatok támogatása | 625 899 | 625 899 | 625 899 | 625 899 | 625 899 | 0 | 0 |
I.1.bd) Közutak fenntartásának támogatása | 1 175 860 | 1 175 860 | 1 175 860 | 1 175 860 | 1 175 860 | 0 | 0 |
I.1.b) Településüzemeltetésével kapcsolódó feladatellátás támogatás összesen | 5 785 399 | 5 785 399 | 5 785 399 | 5 785 399 | 5 785 399 | 0 | 0 |
I.1.c.)Egyéb önkormányzati feladatok támogatása | 5 000 000 | 5 000 000 | 5 000 000 | 5 000 000 | 5 000 000 | 0 | 0 |
Beszámítás utáni egyéb önkormányzati feladatok támogatása | 5 000 000 | 5 000 000 | 5 000 000 | 5 000 000 | 5 000 000 | 0 | 0 |
I.1.d) Lakott külterülettel kapcs. Feladatok támogatása | 15 300 | 15 300 | 15 300 | 15 300 | 15 300 | 0 | 0 |
I. 5. Önkormányzati bérkompenzáció | 151 576 | 151 576 | 151 576 | 151 576 | 0 | 0 | |
I.5. Polgármesteri illetmény támogatása | 512 400 | 512 400 | 512 400 | 512 400 | 512 400 | 0 | 0 |
01. Helyi önkormányzatok működésének általános támogatása | 11 313 099 | 11 464 675 | 11 464 675 | 11 464 675 | 11 464 675 | 0 | 0 |
II.1 Óvodapedagógusok és a nevelőmunkát közvetlenül támogatók bértámogatása | 10 268 700 | 10 268 700 | 10 268 700 | 10 268 700 | 10 268 700 | 0 | 0 |
II.2 Óvodaműködtetési támogatás | 1 363 600 | 1 363 600 | 1 363 600 | 1 363 600 | 1 363 600 | 0 | 0 |
Kiegészítő támogatás | 0 | 871 700 | 871 700 | 871 700 | 871 700 | 0 | 0 |
02. Települési önkormányzatok egyes köznevelési feladatainak támogatása | 11 632 300 | 12 504 000 | 12 504 000 | 12 504 000 | 12 504 000 | 0 | 0 |
III.2. Települési önkorm. Szoc. feladatainak támogatása | 4 155 000 | 4 155 000 | 4 155 000 | 4 155 000 | 4 155 000 | 0 | 0 |
III. 5. a elismert dolgozók bértámogatása | 1 672 000 | 1 320 000 | 1 320 000 | 1 232 000 | 1 232 000 | 0 | -88 000 |
III. 5. b üzemeltetési támogatás | 1 449 074 | 1 718 983 | 1 718 983 | 1 718 983 | 1 718 983 | 0 | 0 |
Kiegészítő támogatás | 0 | 91 520 | 91 520 | 91 520 | 91 520 | 0 | 0 |
III.5. Gyermekétkeztetés támogatása | 3 121 074 | 3 130 503 | 3 130 503 | 3 042 503 | 3 042 503 | 0 | -88 000 |
IV.1. Közművelődési feladatok | 1 800 000 | 1 800 000 | 1 800 000 | 1 800 000 | 1 800 000 | ||
Kiegészítő támogatás | 302 290 | 302 290 | 302 290 | 302 290 | |||
IV.1. Közművelődési feladatok | 1 800 000 | 1 800 000 | 1 800 000 | 1 800 000 | 1 800 000 | 0 | 0 |
Kulturális illeténypótlék | 173 364 | 173 364 | 173 364 | 173 364 | 0 | 0 | |
A települési önkormányzatok szociális célú tüzelőanyag vásárlásának támogatása | 762 000 | 762 000 | 762 000 | 762 000 | 0 | 0 | |
Rendkívüli önkormányzati támogatás | 499 476 | 499 476 | 499 476 | 499 476 | 0 | 0 | |
Mindösszesen: | 32 021 473 | 34 791 308 | 34 791 308 | 34 703 308 | 34 703 308 | 0 | 0 |
Az önkormányzat által a 2019. évben fel nem használt, de 2020. évben jogszerűen felhasználható összeg | |||||||
II.4.a) Közművelődési érdekeltségnövelő támogatás | 0 | 0 | 1 727 000 | 1 727 000 | 0 | 1 727 000 | 0 |
Helyi önkormányzatok felhalmozási célú költségvetési támogatásai összesen | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Önkormányzati étkeztetési fejlesztések támogatása | 0 | 0 | 7 829 597 | 7 829 597 | 76 000 | 7 753 597 | 0 |
Az egyéb működési célú támogatások államháztartáson belülről 95,73 %-ban teljesült a módosított előirányzathoz képest. Az államháztartáson belülről Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő finanszírozása a háziorvosi és iskolaorvosi feladatok ellátására (15.385.100 Ft), s a közfoglalkoztatáshoz kapott támogatás (3.507.891 Ft) érkezett. Az EFOP-1.5.2-16-2018-00023 pályázat keretében 3.070.362 Ft támogatást kaptunk, a TOP-5.3.1-16-GM1-2017-00008 pályázat keretében pedig 8 930 000 Ft támogatásban részesültünk. A 2019. évi elszámolásból származóan a Bursa támogatásból 20 000 Ft bevétel keletkezett.
Felhalmozási célú támogatás államháztartáson belülről
A 2020-as év folyamán az alábbi pályázatokra kaptunk támogatást:
adatok Ft-ban
Mezőgazdasági gépbeszerzés VP6-7.2.1-7.4.1.2-16. | 445 770 |
Tornaterempályázat-VP6-7.2.1-7.4.1.1-16. | 1 554 004 |
Óvodakonyhafelújítás VP-VP6-7.2.1-7.4.1.3-17 | 4 002 885 |
Karbantartó gépek beszerzése VP6-19-.2.1-71-III-17 | 1 199 991 |
Kerékpártároló építése VP6-19.2.1-71-VII-17 - 1923762286 | 1 699 994 |
Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat | 50 000 |
MFP-BJA/2020 Járda építés/felújítás | 4 590 101 |
MFP-HOR/2020 Orvosi rendelők fejlesztése | 29 996 068 |
MFP-OEF/ 2020 Óvodaépület felújítása | 28 133 749 |
MFP-OJF/2020 Óvodai játszóudvar és közterületi játszótér fejl | 3 243 129 |
Minibölcsődekialakítása TOP-1.4.1-19-GM1-2019-00029 | 6 560 000 |
TOP-5.3.1-16-GM1-2017-00008 A helyi közösség fejlesztése Rábakecöl, Edve és Vásárosfalu községekben | 9 010 000 |
Összesen: | 81 555 691 |
Felhalmozási bevétel
4.630.000 Ft folyt be ingatlanértékesítésből adódóan.
Az alábbi ingatlanokat értékesítettük:
Helyrajzi szám | Vételár (Ft) |
|---|---|
7 hrsz | 50 000 |
508 hrsz | 4 500 000 |
389 hrsz ingatlanból 41m2 | 40 000 |
389 hrsz ingatlanból 41m2 | 20 000 |
389 hrsz ingatlanból 41m2 | 20 000 |
Finanszírozási bevételek
A 2019. évi maradvány összege 53.669.844 Ft, illetve 2019. december hónapban kiutalásra került a 2020. évi állami támogatás előlege 1.433.367 Ft összegben, mely a 2020. évi költségvetésünkben – mint visszafizetési kötelezettség – már beépítésre került.
III. Kiadások alakulása
Az önkormányzat összesített kiadási előirányzatainak teljesüléseit a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza. A kiadások főösszege 152.868.918 Ft, a módosított előirányzathoz viszonyítva 48,47 %-ban teljesült (év közben nyert pályázatok miatt, melyek már a következő évben kerülnek kifizetésre). A működési kiadások a módosított előirányzathoz viszonyítva 82,85 %-ban, a felhalmozási kiadások 31,11 %-ban és a finanszírozási kiadások 100 %-ban teljesültek.
Részletesen az önkormányzat és költségvetési intézménye (óvoda) kiadásai a 4. és 5. számú mellékletben találhatóak kötelező és önként vállalt feladatok bontásban.
Önkormányzatunk személyi kiadásai és a munkaadókat terhelő járulékai költségvetésünk teljesülésének 32,80 %-át teszi ki. Dologi kiadások aránya 19,50 %.
Kiadási jogcímek Teljesítés Változás
2019. év 2020. év
Személyi juttatások 38.576.130 43.919.089 113,85 %
Munkaadókat terh. jár. 6.405.031 6.225.984 97,20 %
A személyi kiadások az engedélyezett létszámokkal a törvényi és ágazati szabályok alapján került tervezésre. 2020. évre sem változott a közalkalmazotti illetményalap, de így is növekedés történt, melyet az alábbiak okozták:
- minimálbér és kötelező bérminimum változások is megtörténtek.
A munkaadókat terhelő járulékok között a szociális hozzájárulási adó mértéke 17,5 %-ról 15,5 %-ra csökkent, összességében ez okozza a növekvő bérköltséghez képest a munkáltatói járulékok csökkenését.
Dologi kiadások
Az önkormányzat költségvetésében kiemelten szereplő dologi kiadások teljesülései részletesen megtalálhatók a 7. számú mellékletben. A „szokásos” községi dologi kiadások teljesülésére a takarékosság volt a jellemző. A kiadásokat az alábbi táblázat szemlélteti:
adatok Ft-ban
Dologi kiadások | 2019 | 2020 |
Önkormányzatok és önkormányzati hivatalok jogalkotó és általános igazgatási tevékenysége | 119 905 | 137 057 |
Köztemető fenntartása | 1 470 730 | 409 878 |
Tűz- és katasztrófavédelmi tevékenységek | 241 886 | 188 123 |
Területfejlesztési és területrendezési helyi feladatok | 2 580 243 | 793 782 |
Egyéb szárazföldi személyszállítás | 493 245 | 314 250 |
Közutak, hidak, alagutak üzemeltetése, fenntartása | 190 500 | |
Közvilágítási feladatok | 1 415 561 | 1 328 931 |
Zöldterület kezelés | 692 827 | 1 076 688 |
Város- és községgazdálkodás | 3 350 002 | 2 699 972 |
Háziorvosi alapellátás | 6 450 943 | 6 322 943 |
Ifjúság-, egészségügyi gondozás | 8 400 | 6 000 |
Sportlétesítmények, edzőtáborok működtetése és fejlesztése | 182 322 | 783 381 |
Könyvtári szolgáltatások | 813 508 | 768 398 |
Könyvtári állománygyarapítás | 181 371 | 215 520 |
Közművelődési tevékenység | 653 006 | 1 774 524 |
Önkormányzati vagyongazdálkodás | 499 500 | 300 847 |
Közfoglalkoztatás | 294 782 | |
Egyéb szociális ellátások (szociális tűzifa) | 1 416 980 | |
EFOP 1.5.2. Esélyegyenlőségi programok biztosítása | 7 594 116 | 3 338 684 |
Településfejlesztési projektek és támogatásuk | 6 110 | 1 224 065 |
Komplex környezetvédelmi programok támogatása | 1 614 159 | |
Bölcsőde | 358 382 | |
Szociális feladatok | 1 048 639 | |
Falugondnoki szolgálat | 246 302 | |
Gyermekétkeztetés köznevelési intézményben | 149 000 | |
Összesen | 30 270 096 | 23 485 366 |
Az óvoda dologi kiadásai az 5. számú mellékleten szerepelnek. Itt jelentkeznek elsősorban az épület üzemeltetésével, továbbá az óvoda szakmai működtetésével kapcsolatos kiadások és a konyha működtetésének kiadásai.
Ellátottak pénzbeli juttatásokra fordított összege 2.545.030 Ft, amely az előző évhez (2.044.060 Ft) viszonyítva 124,51 %. A szociális és gyermekjóléti ellátások teljesülése részletesen megtalálható a 8. számú mellékletben, mely tartalmazza a települési és a rendkívüli települési támogatásokat.
A 2020-es évben nyújtott szociális és gyermekvédelmi ellátásokat az alábbi táblázat és a 8. számú melléklet tartalmazza.
Szociális ellátások | 2019 | 2020 |
Települési támogatás Szt. 45 §.(1) | 806 760 | 1 766 280 |
Rendkívüli települési támogatás Szt. 45. §.(4) | 1 237 300 | 778 750 |
Önkormányzat saját hatáskörben adott egyéb támogatás | 0 | 0 |
Összesen: | 2 044 060 | 2 545 030 |
Egyéb működési célú támogatásra összesen 3.748.809 Ft-ot fizettünk ki, amelyet részletesen a 9. számú melléklet tartalmaz:
9.sz. melléklet
Államháztartáson kívülre átadott működési célú pénzeszközök | 2019 | 2020 |
Rendőrség | ||
Arany János Program | ||
Országos Mentőszolgálat | ||
Római Katolikus Egyházközség | ||
Magyar Vöröskereszt Rábakecöli Alapszervezete | ||
Rábamenti Horgász Egyesület | ||
„Rábakecöl Iskoláért” Alapítvány | ||
Rábakecöl Községi Önkéntes Tűzoltó Egyesület | ||
Pajtaműhely Hagyományőrző Közművelődési Alapítvány | ||
Rábakecöl Jövőjéért Alapítvány | ||
Rábakecöl Községi Önkéntes Tűzoltó Egyesület | 100 000 | |
Rábakecöli Sportegyesület | 428 586 | 634 441 |
Magyar Máltai Szeretetszolgálat | 35 000 | 35 000 |
Vállalkozásfejlesztő Alap | 1 585 880 | 1 706 002 |
Pákai Dominik támogatása | 100 000 | |
Rábamenti Mezőgazdasági Termelő szövetkezet Horgász Egyesület | 100 000 | |
Rábakecöli Rózsafüzér Királynéja Templomért Alapítvány | 100 000 | |
Rábaköz Vidékfejlesztési Egyesület tagdíj | 12 000 | |
Összesen: | 2.149.466 | 2687443 |
Államháztartáson belülre átadott működési célú pénzeszközök | ||
Orvosi ügyelet – Kapuvár Városi Önkormányzat | 311 697 | 0 |
Beled Város Önkormányzata - EFOP-1.5.2 | 784 300 | 258 500 |
Beledi Közös Önkormányzati Hivatal | 29 056 | |
Mosonmagyaróvár Nagytérségi Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás | 91 650 | 91 390 |
Beledi Szociális és Gyermekjóléti Társulás | 691 331 | 469 726 |
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő (BURSA) | 144 000 | 160 000 |
Beled Város Önkormányzata – esketési hozzájárulás | 69 750 | |
Összesen: | 2.052.034 | 1.049.366 |
Államháztartáson kívülre átadott felhalmozási célú pénzeszközök | ||
Lakáshoz jutás támogatása magánszemélyek részére | 1 200 000 | 1.600.000 |
Összesen: | 2.052.034 | 1.049.366 |
Beruházási kiadások
Beruházási kiadások 35 338 011 Ft összegben valósultak meg. A kiadásokat részletesen a 6/a. és a 6/b sz. melléklet tartalmazza.
adatok Ft-ban
Teljesítés | Támogatás | Saját forrás | |
Önkormányzat | |||
EFOP-1.5.2-16-2017-00023 eszközbeszerzések | 372 807 | 370 113 | 2 694 |
Háziorvos csapadékvíz elvezetése | 491 999 | 491 999 | |
Könyvtári infrastruktúra fejlesztés | 549 860 | 500 000 | 59 860 |
Információs tábla beszerzés - TOP-5.3.1-16-GM1-2017-00008-A helyi közösség fejlesztése Rábakecöl, Edve és Vásárosfalu községekben | 499 389 | 499 389 | |
Információs tábla beszerzés - TOP-5.3.1-16-GM1-2017-00008-A helyi közösség fejlesztése Rábakecöl, Edve és Vásárosfalu községekben | 810 235 | 810 235 | |
MFP - orvosi eszközök beszerzése | 2 986 700 | 2 986 686 | 14 |
Kávédaráló beszerzése | 6 290 | 6 290 | |
Vízforraló és hűtőszekrény beszerzése | 44 497 | 39 998 | 4 499 |
MFP - Temető fejlesztése | 1 341 035 | 1 341 035 | |
MFP - Óvoda udvarának fejlesztése | 2 510 155 | 2 509 655 | 500 |
MFP - Falugondnoki busz beszerzése | 13 998 499 | 13 998 499 | |
MFP Eszközfejlesztés belterületi közterület karb. | 4 630 800 | 4 624 698 | 6102 |
TOP-1.4.1 Bölcsőde létesítése | 4 740 000 | 4 740 000 | |
TOP-5.3.1 eszközbeszerzés - kerékpár | 94 990 | 80 000 | 14 990 |
LEADER 1923762286 - kerékpártároló építése | 2 260 755 | 1 699 994 | 560 761 |
Felújítási kiadások
Felújítás megvalósítására 28.297.803 Ft összegben került sor az alábbiak szerint.
adatok Ft-ban
Teljesítés | Támogatás | Saját forrás | |
Önkormányzat | |||
MFP 2020 - Óvoda felújítása - építés | 7 738 274 | 7 738 274 | |
MFP - IKSZT nyílászárócsere | 17 563 191 | 14 999 999 | 2 563 192 |
Közműv.érdnövelő - IKSZT felújítása | 2 762 000 | 1 727 000 | 1 035 000 |
Óvoda ajtajának cseréje | 234 338 | 209 338 | 25 000 |
A 10. számú mellékletben az önkormányzat költségvetési szerveinek 2020. évi nyitó és záró létszámkerete került bemutatásra, melyet szintén elfogadásra javaslunk.
Költségvetési maradvány
A zárszámadási rendelet elfogadásával egyidejűleg a Képviselő-testület feladata az előző évi költségvetési maradvány intézményenkénti elfogadása. 2020. év végével a maradvány önkormányzati szinten 87.755.172 Ft, a szabad maradvány pedig 87.667.172 Ft. A Magyar Államkincstárhoz leadott költségvetési beszámolók alapján a 11. számú mellékletben került feldolgozásra a költségvetési szervek és az önkormányzat maradványa, melyet javaslunk jóváhagyni.
adatok Ft-ban
Ssz. | Megnevezés | Önkormányzat | Intézmény | Összesen |
01 | Alaptevékenység költségvetési bevételei | 180 650 771 | 4 876 778 | 185 527 549 |
02 | Alaptevékenység költségvetési kiadásai | 125 819 870 | 25 768 189 | 151 588 059 |
03 | Alaptevékenység költségvetési egyenlege | 54 830 901 | -20 891 411 | 33 939 490 |
04 | Alaptevékenység finanszírozási bevételei | 54 712 330 | 20 898 081 | 75 610 411 |
05 | Alaptevékenység finanszírozási kiadásai | 21788059 | 0 | 21 788 059 |
06 | Alaptevékenység finanszírozási egyenlege | 32 924 271 | 20 898 081 | 53 822 352 |
07 | Alaptevékenység maradványa | 87 755 172 | 6 670 | 87 761 842 |
15 | Összes maradvány | 87 755 172 | 6 670 | 87 761 842 |
16 | Alaptevékenység kötelezettségvállalással terhelt maradványa | 88000 | 0 | 88000 |
17 | Alaptevékenység szabad maradványa | 87 667 172 | 6 670 | 87 673 842 |
A vagyon alakulása
A 12. számú melléklet tartalmazza az Önkormányzat összesített vagyonkimutatását.
A vagyonelemeken belül csökkenést az értékcsökkenés elszámolása, valamint a fentebb részletezett ingatlanok értékesítése okozta. Növekedést beruházások, azaz a 6/a. és 6/b. táblázatban szereplő tételek okozták, továbbá csökkent az év közben elszámolt értékcsökkenés összegével.
A záró pénzeszközállományunk növekedett az előző évhez képest.
Az önkormányzat a Pannon-Víz Zrt-ben rendelkezik részesedéssel 0,314662 %-kal.
Vagyonkimutatás
a könyvviteli mérlegben értékkel szereplő eszközökről
adatok Ft-ban
ESZKÖZÖK | Sorszám | Bruttó | Nettó | ||
érték | |||||
A | B | C | D | ||
I. Immateriális javak (02+03+04+05) | 01. | 5 744 529 | 330 055 | ||
1.3. Korlátozottan forgalomképes immateriális javak | 04. | 5 744 529 | 330 055 | ||
II. Tárgyi eszközök (07+12+17+22+27) | 06. | 399 085 825 | 267 240 867 | ||
1. Ingatlanok és kapcsolódó vagyoni értékű jogok (08+09+10+11) | 07. | 358 147 357 | 255 714 890 | ||
1.1. Forgalomképtelen ingatlanok és kapcsolódó vagyoni értékű jogok | 08. | 137 798 139 | 81 686 638 | ||
1.3. Korlátozottan forgalomképes ingatlanok és kapcsolódó vagyoni értékű jogok | 10. | 178 147 710 | 140 747 140 | ||
1.4. Üzleti ingatlanok és kapcsolódó vagyoni értékű jogok | 11. | 42 201 508 | 33 281 112 | ||
2. Gépek, berendezések, felszerelések, járművek (13+14+15+16) | 12. | 39 568 468 | 10 155 977 | ||
2.3. Korlátozottan forgalomképes gépek, berendezések, felszerelések, járművek | 15. | 26 400 | |||
2.4. Üzleti gépek, berendezések, felszerelések, járművek | 16. | 39 542 068 | 10 155 977 | ||
4. Beruházások, felújítások (23+24+25+26) | 22. | 1 370 000 | 1 370 000 | ||
4.1. Forgalomképtelen beruházások, felújítások | 23. | 170 000 | 170 000 | ||
4.3. Korlátozottan forgalomképes beruházások, felújítások | 25. | 1 200 000 | 1 200 000 | ||
III. Befektetett pénzügyi eszközök (33+38+43) | 32. | 4 130 000 | 4 130 000 | ||
1. Tartós részesedések (34+35+36+37) | 33. | 4 130 000 | 4 130 000 | ||
1.3. Korlátozottan forgalomképes tartós részesedések | 36. | 4 130 000 | 4 130 000 | ||
IV. Koncesszióba, vagyonkezelésbe adott eszközök | 48. | 151 097 057 | 58 466 539 | ||
A) NEMZETI VAGYONBA TARTOZÓ BEFEKTETETT ESZKÖZÖK | 49. | 560 057 411 | 330 167 461 | ||
I. Készletek | 50. | 702 000 | 702 000 | ||
B) NEMZETI VAGYONBA TARTOZÓ FORGÓESZKÖZÖK (50+51) | 52. | 702 000 | |||
III. Forintszámlák | 55. | 53 225 563 | |||
C) PÉNZESZKÖZÖK (53+54+55+56+57) | 58. | 53 225 563 | |||
I. Költségvetési évben esedékes követelések | 59. | 1 628 886 | |||
III. Követelés jellegű sajátos elszámolások | 61. | 16 188 335 | |||
D) KÖVETELÉSEK (59+60+61) | 62. | 17 817 221 | |||
ESZKÖZÖK ÖSSZESEN (49+52+58+62+65+66) | 67. | 401 912 245 | |||
adatok forintban
FORRÁSOK | Sorszám | állományi | ||
A | B | C | ||
I. Nemzeti vagyon induláskori értéke | 01. | 211 167 679 | ||
II. Nemzeti vagyon változásai | 02. | 70 618 681 | ||
III. Egyéb eszközök induláskori értéke és változásai | 03. | 9 921 112 | ||
IV. Felhalmozott eredmény | 04. | 63 153 533 | ||
V. Eszközök értékhelyesbítésének forrása | 05. | |||
VI. Mérleg szerinti eredmény | 06. | -9 453 986 | ||
G) SAJÁT TŐKE (01+….+06) | 07. | 345 407 019 | ||
I. Költségvetési évben esedékes kötelezettségek | 08. | 31 314 387 | ||
II. Költségvetési évet követően esedékes kötelezettségek | 09. | 1 433 367 | ||
III. Kötelezettség jellegű sajátos elszámolások | 10. | 14 486 | ||
H) KÖTELEZETTSÉGEK (08+09+10) | 11. | 32 762 240 | ||
I) KINCSTÁRI SZÁMLAVEZETÉSSEL KAPCSOLATOS ELSZÁMOLÁSOK | 12. | |||
J) PASSZÍV IDŐBELI ELHATÁROLÁSOK | 13. | 120 445 045 | ||
FORRÁSOK ÖSSZESEN (07+11+12+13) | 14. | 498 614 304 |
Vagyonkimutatás
érték nélkül nyilvántartott eszközökről
adatok Ft-ban
Önkormányzat | Intézmény | |||||
Megnevezés | Mennyiség | Bruttó értéke | Könyv szerinti értéke | Bruttó értéke | Bruttó értéke | Könyv szerinti értéke |
„0”-ra leírt eszközök | 209 | 84 399 026 | 0 | 7 | 893 934 | |
Használatban lévő kisértékű immateriális javak | 0 | |||||
Használatban lévő kisértékű tárgyi eszközök | 120 | 8 673 488 | 0 | 6 | 723 934 | 0 |
Készletek | ||||||
Összesen | 93 072 514 | 0 |
| 0 | ||
01 számlacsoportban nyilvántartott befektetett eszközök | 0 | 0 | ||||
02 számlacsoportban nyilvántartott készletek | 0 | 0 | ||||
Gyűjtemény, régészeti lelet | 0 | 0 | ||||
Környezetvédelmi alap számla 2020. évi felhasználása
A 2020-as évben az önkormányzat által közművelődési érdekeltségnövelő támogatás jogcímen nyertes energetikai pályázat önerejének fedezetére 801 000 Ft került felhasználásra.
Közvetett támogatások (15. számú melléklet)
Helyi adókat, mint a kommunális adó és az iparűzési adó önkormányzatunk már régóta alkalmazza. Ezen bevételek jelentős része nem konkrét feladatokra, hanem általánosságban kerülnek felhasználásra. Az iparűzési adó bevételének döntő többségét fejlesztéseinkre fordítjuk.
adatok Ft-ban
Adónem | Kedvezmény | Mentesség | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
törvényi | rendeleti | összesen | törvényi | rendeleti | összesen | |
Magánszemélyek kommunális adója | 9 185 000 | 9 185 000 | ||||
Összesen | 9 185 000 | 9 185 000 | ||||
Az óvodai és iskolai gyermekétkeztetésben is részesülnek kedvezményben, mely éves szinten az alábbi összeget teszi ki:
adatok Ft-ban
Jogcím | Kedvezmény | Mentesség | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
törvényi | rendeleti | összesen | törvényi | rendeleti | összesen | |
Étkezési díj /óvoda/ | 413 952 | 413 952 | ||||
Étkezési díj /iskola/ | 167 307 | 167 307 | ||||
Összesen | 581 259 | 581 259 | ||||
Értékpapír- , hitelműveletek és adósságállomány alakulása
1. Az önkormányzatnak a Pannon – Víz Rt-nél 4.130.000 Ft értékben névre szóló részvénye van. A tulajdoni arány: 0,314662 %. (17. számú melléklet)
adatok Ft-ban | |
Gazdasági Társaság | Részesedések állománya |
Pannon-Víz Zrt. | 4 130 000 |
Összesen: | 4 130 000 |
1. 2020. évben önkormányzatunknál hitelfelvétel nem történt.
1. Kötvényállománnyal nem rendelkezünk
2. 2020. év végén hitelállománnyal nem rendelkeztünk.
3. Adósságot keletkeztető ügyletre nem került sor a 2020-as évben.
4. A fentiek alapján az önkormányzatnak az adósságot keletkeztető ügyletekből és kezességvállalásokból fennálló kötelezettségeit és az adósságot keletkeztető ügyletből származó fizetési kötelezettség megállapításához figyelembe vehető saját bevételeinek teljesítését a 19. számú melléklet tartalmazza az alábbiak szerint.
adatok Ft-ban
Bevételi jogcímek | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
Vagyoni típusú adók | 2 250 058 | 1 800 000 | 1 800 000 | 1 800 000 |
Értékesítési és forgalmi adók | 13 172 182 | 6 500 000 | 13 000 000 | 13 000 000 |
Egyéb áruhasználati és szolgáltatási adók | 0 | 0 | 0 | 0 |
Egyéb közhatalmi bevételek | 1 465 706 | 1 050 000 | 1 050 000 | 1 050 000 |
Tulajdonosi bevételek | 1 359 990 | 1 255 587 | 1 255 587 | 1 255 587 |
Tárgyi eszközök értékesítéséből származó bevétel | 0 | 0 | 0 | 0 |
SAJÁT BEVÉTELEK ÖSSZESEN | 18 247 936 | 10 605 587 | 17 105 587 | 17 105 587 |
Saját bevételek 50 %-a | 9 123 968 | 5 302 794 | 8 552 794 | 8 552 794 |
Adósságot keletkeztető ügyletek értéke | 0 | 0 | 0 | 0 |
2020. év előtti ügyletből származó érték | 0 | 0 | 0 | 0 |
Hitel felvételből származó tőketartozás | 0 | 0 | 0 | 0 |
2020. évi ügyletből származó érték | ||||
Hitelfelvétel | 0 | 0 | 0 | 0 |
Adósságot keletkeztető ügyletek összértéke | 0 | 0 | 0 | 0 |
Tárgyévi fizetési kötelezettség | ||||
Tőkefizetési kötelezettség | 0 | 0 | ||
Kamatfizetési kötelezettség | 0 | |||
Egyéb fizetési kötelezettség (kezelési költség stb.) | 0 | |||
Tárgyévi fizetési kötelezettség összesen | 0 | 0 | 0 | 0 |
Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. Törvény 10. (5) és (6) bekezdése szerinti tárgyévi fizetési kötelezettség | ||||
Fizetési kötelezettséggel csökkentett saját bevétel | 9 123 968 | 5 302 794 | 8 552 794 | 8 552 794 |
Többéves kihatással járó döntések számszerűsítése évenkénti bontásban és összesítve célok szerint
A többéves kihatással járó döntések számszerűsítését évenkénti bontásban és összesítve célok szerint a 16. számú melléklet tartalmazza részletesen az alábbiak szerint.
adatok Ft-ban
Sor- | Kötelezettség jogcíme | Köt. váll. | 2020. előtti kifizetés | Kiadás vonzata évenként | Összesen | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2020. | 2021. | 2022. | 2022. után | |||||
A | B | C | D | E | F | G | H | I=(D+E+F+G+H) |
1. | Működési célú finanszírozási kiadások | |||||||
2. | ............................ | |||||||
3. | ............................ | |||||||
4. | Felhalmozási célú finanszírozási kiadások | |||||||
5. | ............................ | |||||||
6. | ............................ | |||||||
7. | Beruházási kiadások beruházásonként | 32 569 943 | 86 666 597 | 119 236 540 | ||||
8. | MFP - orvosi eszközök beszerzése (Támogatás: 2.986.686 Ft) | 2019 | 2 986 686 | 2 986 686 | ||||
9. | MFP - Temető fejlesztése (Támogatás: 2.318.575 Ft) | 2019 | 1 341 035 | 977 540 | 2 318 575 | |||
10. | MFP - Óvoda udvarának fejlesztése (2.510.155 Ft) | 2019 | 2 510 155 | 2 510 155 | ||||
11. | MFP - Falugondnoki busz beszerzése (Támogatás: 14.038.499 Ft) | 2019 | 13 998 499 | 40 000 | 14 038 499 | |||
12. | MFP Eszközfejlesztés belterületi közterület karb. (Támogatás: 4.624.698 Ft) | 2019 | 4 637 823 | 4 637 823 | ||||
13. | TOP-1.4.1-19-GM1-2019-00029 Mini bölcsőde kialakítása a Rábakecöli Vadgesztenye Óvodában (Támogatás: 78.720.000 Ft) | 2019 | 4 740 000 | 73 980 000 | 78 720 000 | |||
14. | TOP-5.3.1-16-GM1-2017-00008 A helyi közösség fejlesztése Rábakecöl, Edve és Vásárosfalu községekben - eszközbeszerzés - kerékpár (Támogatás: 80.000 Ft) | 2019 | 94 990 | 94 990 | ||||
15. | LEADER 1923762286 - kerékpártároló építése (Támogatás: 1.699.999 Ft) | 2019 | 2 260 755 | 2 260 755 | ||||
16. | MFP 2020 - Közterületi játszótér fejlesztése | 2020 | 3 237 230 | |||||
17. | MFP 2020 - Óvoda felújítása - eszközök | 2020 | 1 393 604 | |||||
18. | Önkormányzati étkeztetési fejlesztések támogatása eszközök | 2020 | 2 454 021 | |||||
19. | MFP 2020 - Járda építés/felújítás | 2020 | 4 584 202 | 4 584 202 | ||||
20. | Felújítási kiadások felújításonként | 30 800 488 | 53 223 702 | 84 024 190 | ||||
21. | Közműv.érd.növelő - IKSZT felújítása (Támogatás: 1.727.000 Ft) | 2019 | 2 762 000 | 2 762 000 | ||||
22. | MFP 2020 - Óvoda felújítása - építés | 2020 | 7 738 274 | 18 995 972 | 26 734 246 | |||
23. | MFP 2020 Orvosi rendelő felújítása | 2020 | 28 680 069 | 28 680 069 | ||||
24. | Önkormányzati étkeztetési fejlesztések támogatása - építés | 2020 | 5 547 661 | 5 547 661 | ||||
25. | MFP - IKSZT nyílászárócsere | 2019 | 20 300 214 | 20 300 214 | ||||
26. | Egyéb (Pl.: garancia és kezességvállalás, stb.) | 14 153 688 | 10 039 974 | 6 511 940 | 30 705 602 | |||
27. | EFOP-1.5.2-16-2017-00023 Beled és térsége humán szolgáltatásainak fejlesztése | 2017 | 14 103 688 | 7 855 348 | 21 959 036 | |||
28. | TOP-5.3.1-16-GM1-2017-00008 A helyi közösség fejlesztése Rábakecöl, Edve és Vásárosfalu községekben | 2019 | 50 000 | 2 184 626 | 6 511 940 | 8 746 566 | ||
Összesen | 14 153 688 | 73 410 405 | 146 402 239 | 233 966 332 | ||||
Pénzeszközök változásának levezetése
Az Önkormányzat pénzeszközeinek 2020. évi változását a 18. számú melléklet tartalmazza az alábbiak szerint:
adatok Ft-ban
Megnevezés | Összeg (Ft ) | |
|---|---|---|
1. | Pénzkészlet 2020. január 1-jén | 53 616 444 |
2. | Forintszámla egyenlege | 53 616 444 |
3. | Pénztárak és betétkönyvek egyenlege | |
4. | Devizaszámla egyenlege | |
5. | Lekötött bankbetétek | |
6. | Záró pénzkészlet 2020. december 31-én | 87 755 573 |
7. | Forintszámla egyenlege | 87 755 573 |
8. | Pénztárak és betétkönyvek egyenlege | |
9. | Devizaszámla egyenlege | |
10. | Lekötött bankbetétek |