Tiszagyulaháza Község Önkormányzat Képviselő-testületének 8/2013 (IV. 30.) Önkormányzati Rendelete

az önkormányzati vagyonról és az arról való rendelkezési jog gyakorlásáról

Hatályos: 2013. 12. 03- 2020. 07. 30

Tiszagyulaháza Községi Önkormányzat a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű feladat – és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény 138. § (1) bekezdés j) pontjában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:



1. §


(1) Az Önkormányzat vagyonának elsődleges rendeltetése, hogy a közszolgáltatások ellátásaihoz szükséges anyagi, tárgyi feltételeket biztosítsa.


(2) Az önkormányzati alapfeladatok ellátásában nélkülözhető vagyonnal vállalkozás folytatható, melyről a Képviselő-testület dönt, minősített többséggel.


(3) Az Önkormányzat csak olyan gazdasági társaságba vehet részt, melyben a felelőssége nem haladhatja meg a vagyoni hozzájárulás mértékét.


2. §


(1) Az Önkormányzat vagyona törzsvagyonból és üzleti vagyonból áll.


(2) Az Önkormányzat forgalomképtelen törzsvagyonát az 1., korlátozottan forgalomképes törzsvagyonát a 2., míg üzleti vagyonát a 3. melléklet tartalmazza.


(3) Az Önkormányzat forgalomképtelen törzsvagyona:


a)a helyi közutak és műtárgyaik,

b)helyi önkormányzat tulajdonában lévő terek és parkok,

c)a vizek és a közcélú vízi létesítmények.


     Az Önkormányzat korlátozottan forgalomképes törzsvagyona:


a)közművek,

b)intézmények és középületek és

c)köztemető.


(4) Az Önkormányzat tulajdonában lévő, a (3) bekezdés hatálya alá nem tartozó vagyon az üzleti vagyon, mely forgalomképes.


(5) A Képviselő-testület dönt a korlátozottan forgalomképes vagyont forgalomképessé minősítéséről és a forgalomképes vagyontárgyak forgalomképtelenné történő minősítéséről.


3. §


(1) Az Önkormányzat vagyonnyilvántartását az Önkormányzat Hivatala (a továbbiakban: Hivatal) végzi, az érvényes számviteli előírások szerint.


(2) A Képviselő-testület az önkormányzati vagyon kezelésével a Hivatalt, valamint a vagyont használó intézményeket bízza meg. (A továbbiakban: vagyonkezelők).


(3) A vagyonkezelők a kezelésükbe átadott vagyonnal a jogszabályokban, és az e rendeletben meghatározott feltételek szerint gazdálkodnak.

Az ebből eredő kötelezettségek teljesítéséért a vagyonkezelő intézmény vezetője a felelős, az éves költségvetésben biztosított pénzügyi keret erejéig.


(4) A vagyonkezelő intézmények vezetői – beleértve a Hivatalt is – a vagyongazdálkodási tevékenységükről a zárszámadás keretében adnak számot a Képviselő-testületnek.


(5) A Képviselő-testület a vagyongazdálkodás ellenőrzésével az általa választott 3 tagú ellenőrző bizottságot bíz meg.


4. §


(1) A vagyonkezelők jogosultak a kezelésükben lévő vagyontárgyak birtoklására, használatára, hasznainak szedésére, birtokvédelemre.


(2) A nélkülözhető vagyontárgyak elidegenítésére, gazdasági társaságba történő bevitelre, vagyoni megterhelésre a Képviselő-testület jogosult.

Az intézmények kezelésébe adott vagyontárgyak bérbeadására az intézmény felelős vezetője jogosult.

Az intézményhez nem tartozó vagyontárgyak bérbeadására a Képviselő-testület jogosult. Az intézmény kezelésébe adott vagyontárgyak bérbeadása, ha az 1 évet meghaladja, a Képviselő-testület hozzájárulása szükséges.


                                                                            5. §


(1) A forgalomképtelen vagyontárgyakat nem lehet elidegeníteni, apportálni, biztosítékul adni.


(2) A forgalomképes vagyontárgyak elidegenítése esetén a Képviselő-testület meghatározza a vételár legalacsonyabb összegét. Az 500 ezer Ft értékhatár felett az értékesítésre nyilvános versenytárgyalást kell tartani, s a legjobb ajánlatot tevő részére lehet - amennyiben az elővásárlási jog gyakorolására külön törvényben meghatározott szerv úgy nyilatkozik, hogy nem kíván élni elővásárlási jogával az állam nevében - a képviselő-testület döntése alapján az érintett vagyontárgyat elidegeníteni.


(3) Az 500 ezer Ft vagy az alatti vagyontárgyak elidegenítésére a polgármester jogosult.


(4) Az 500 ezer Ft értékhatár feletti vagyontárgyak hasznosítására a képviselő-testület, míg az 500 ezer Ft vagy az alattiak vagyontárgyak hasznosítására a polgármester jogosult.


(5) A vagyontárgy elidegenítéséből és hasznosításából származó bevétel az Önkormányzat költségvetését illeti meg.


6. §


Az önkormányzatot megillető követelésről a Képviselő-testület minősített többséggel lemondhat, ha a követelés összege nincs arányban a behajtás költségeivel.


 7. §


Az önkormányzat tulajdonát képező, s az intézmények használatában lévő ingóságok selejtezésére az azt követő értékesítésre, az ingóságok esetleges átadására a leltározó és selejtező bizottság javaslata alapján az intézmény vezetője jogosult.


8. §


(1) E rendelet 2013. május 15-én napján lép hatályba.


(2) Hatályát veszti az Önkormányzat tulajdonáról és a vagyonnal való gazdálkodás egyes szabályairól szóló 6/1994.

(V. 04.) Önkormányzati Rendelet, valamint az azt módosító 21/2011. (XII. 22.) Önkormányzati Rendelet.



Tiszagyulaháza, 2013. április 29.




                 Mikó Zoltán                                                                                Dr. Kiss Imre

                 polgármester                                                                                      jegyző