Tiszagyuláháza Község Önkormányzat Képviselő-testületének 8/2018 (IX.26..) önkormányzati rendelete

a közterületek használatáról, védelméről, a közterület-használat díjáról

Hatályos: 2018. 11. 01- 2019. 03. 30

Tiszagyulaháza Község Önkormányzata Képviselő-testülete a Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 54. § (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:


1. Értelmező rendelkezések

1. §

E rendelet alkalmazásában:

a) közcélú közterület-használat: az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény szerinti közcélú tevékenység céljára kért és engedélyezett közterület-használat, valamint a község közigazgatási területén működő intézmények és az önkormányzat rendezvényeihez kapcsolódó közterület-használat.

b)  alkalmi árusítás: legfeljebb 20 nap időtartamú, vagy rendezvénnyel összekötött árusítás.

c)  árusító és egyéb fülke, pavilon: 12 m2 bruttó alapterületet meg nem haladó, bármikor könnyen szétszerelhető szerkezetekből készült, vagy könnyen eltávolítható, földalatti közművek nélküli, szabadon álló vagy csoportosan telepített, környezetébe illeszkedő földszintes építmény.

d) díszítés célú tárgyak: a közterület virágosítására használt bármely anyagú, formájú edényzet és annak tartószerkezete.

e) közérdek: a közterület használatra jogosult egyéni érdekeit meghaladó, az önkormányzati feladatellátást, a községben működő intézmények tevékenységi körét, vagy a község lakosságának széles rétegét érintő érdek.

f) turisztikailag kiemelt terület: Kossuth utca páros oldalán a 20-40 házszám, a páratlan oldalon a 21-47 házszám közötti szakasz, valamint a Gólya-tér.

2. A közterület-használat engedélyezése

2. §

(1) A közterületnek a rendeltetéstől eltérő használatához (a továbbiakban: közterület-használat) engedély szükséges, az engedélyezési önkormányzati hatósági eljárásban átruházott hatáskörben a polgármester jár el, kivéve filmforgatási célú közterület-használatot.

(2) Közterület-használati engedélyt kell beszerezni minden esetben, amely a rendelet 2. § (3) bekezdésében nem szerepel.

(3) Nem kell közterület-használati engedély


a)  díszítés célú tárgyak elhelyezéséhez,

b)  a Tiszagyulaháza Község Önkormányzata által létesített, vagy más hatósági eljárásban engedélyezett közcélú közterületi létesítmények és tárgyak elhelyezésére,

c) az úttartozékok és a közúti közlekedés irányításának célját szolgáló berendezések elhelyezéséhez,

d)  a közterületen, és az alatt vagy felett elhelyezett közművek hibaelhárítása érdekében végzett munkához, és

e) legeltetési célú igénybevételre a 8.§-ban foglaltak betartásával,

f) tüzelő vagy egyéb tárgy (pl.: költözködés során bútorok, háztartási felszerelések, konténerek, stb.) rakodásához és tárolásához, feltéve, ha az igénybe vétel a 24 órát nem haladja meg és a közlekedést nem akadályozza,

g) építéshez szükséges anyagok, segédeszközök 72 óránál rövidebb időtartamú lerakása, illetve elhelyezésére, amely a közlekedést nem akadályozza.


(4) Nem adható közterület-használati engedély, és nem lehet közterületet igénybe venni

a) zajos, bűzös, tűz-és robbanásveszélyes tevékenység - kivéve tűzijáték- gyakorlására, erotikus termékek bemutatására és értékesítésére,

b) szeszes-ital kimért és palackozott forgalmazására.

c) a közlekedés biztonságát veszélyeztető berendezések és anyagok elhelyezésére,

d) sátorgarázs létesítésére,

e) olyan tevékenység folytatására, amely jogszabályi tilalomba ütközik,

f) azokra a helyekre, ahol a tevékenység gyakorlása közút, járda vagy járdasziget gépesített fenntartását akadályozza,

g) a közúti közlekedési szolgáltatáshoz használt bármely jármű közúton, vagy közterületen való tárolásához.

A g) bekezdésben foglalt rendelkezést kell alkalmazni azokra az autóbuszokra, tehergépkocsikra, mezőgazdasági vontatókra, lassú járművekre és járműszelvényekre is, amelyeket nem közúti közlekedési szolgáltatáshoz használnak.

(5) A közterület-használat engedély nem mentesíti az engedélyest a Tiszagyulaháza község településképének védelméről szóló önkormányzati rendeletben foglalt eljárás alól, amennyiben az abban foglalt feltételek fennálnak.


3. Az engedély iránti kérelem

3. §

(1) A közterület-használati engedélyt annak kell kérnie, aki a közterületet használni kívánja.

(2) A közterület- használati engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell:

a) az engedélyt kérő – jogi személy esetén a felelős ügyintéző – nevét, lakóhely  (székhely) címét, és telefonszámát,

b) a közterület-használat célját és időtartamát,

c) a közterület-használat helyének, módjának és mértékének pontos meghatározását,

d) amennyiben a tevékenység gyakorlása engedélyhez kötött, a közterületen folytatni kívánt tevékenység gyakorlására jogosító okirat számát, kiállítójának megjelölését,

e)  ha a közterület használata építési munka végzésével kapcsolatos, 1 példány helyszínrajzot az építmény helyének pontos megjelölésével, és

f) alkalmi és mozgóárusítás esetén az árusító-berendezés terveit, vagy fényképét egy példányban, és alkalmi árusítás esetén helyszínrajzot egy példányban.

(3) Az engedély iránti kérelem beadása a közterület-használat megkezdésére nem jogosít.


4. Az engedély megadása

4. §

(1)  A közterület-használat - építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag és törmelék elhelyezése esetén csak az építési munka végzésének tartamára engedélyezhető.

(2) Az engedélynek tartalmaznia kell:

a) az engedélyes nevét, és lakóhely (székhely) címét,

b) a közterület-használat célját és időtartamát, vagy azt, hogy az engedély milyen feltétel bekövetkeztéig érvényes,

c) a közterület-használat helyének, módjának, mértékének és feltételeinek pontos meghatározását,

d) az engedély megszüntetése vagy visszavonása esetére az eredeti állapot helyreállítására vonatkozó kötelezettség előírását, és

e) közterület-használati díj fizetési kötelezettség esetében a díj mértékét, fizetésének módját, és határidejét.

(3)  Az anyagok és szerkezetek tárolásával kapcsolatos engedélyben azt is ki kell kötni, hogy a tárolás csak a munka-, baleset- és egészségvédelmi előírásokban foglaltak szerint történhet.

(4) Az építési munka végzésének tartamára szóló közterület-használati engedélyben elő kell írni a közterület felöli oldalon a településképi követelményeket kielégítő kerítés, palánk létesítését.

(5) A közterület-használati engedélyben elő kell írni, hogy:

a) a közterületet használó köteles az igénybe vett területet és annak közvetlen környékét folyamatosan tisztán tartani, a téli síkosság-mentességet biztosítani, a göngyöleg és szemét elszállításáról, valamint a közterületi létesítmény karbantartásáról gondoskodni,

b) az engedély csak az engedélyest, magánszemély esetén annak alkalmazottját és segítő családtagját, jogi személy esetén annak tagját, vagy megbízottját jogosítja fel a közterület használatára.

c) az engedélyes köteles a közterület-használati engedélyt a helyszínen tartani, és a létesítményen a nevét vagy az engedély számát, kereskedő esetében a székhelyet jól látható helyen és módon feltüntetni, és

d) a közterület-használati engedélyekben utalni kell arra, hogy azok közérdekből, kártalanítási kötelezettség nélkül bármikor visszavonhatók.

(6) Amennyiben egy közterületi helyet több kérelmező kíván használni, a kérelmeket érkezési sorrendben kell elbírálni.


5. Az engedély érvénye

5. §

(1) Az engedély

a)   - meghatározott idő elteltéig,

b)   - a megállapított feltétel bekövetkeztéig, vagy

c)   - visszavonásig érvényes.

(2)  A közterület-használati engedély érvényét veszti, ha a közterületen folytatott tevékenységre jogosító okirat érvénye, vagy a vállalkozás megszűnik.

(3)  A meghatározott időre szóló engedély érvénye az engedélyesnek az engedélyezett időtartam lejárta előtt legalább 15 nappal benyújtott kérelmére meghosszabbítható.


6. Közterület-használati díj mértéke és fizetésének módja

6. §

(1) Az engedélyes a közterület használatáért díjat köteles fizetni.

(2) Az engedélyes a közterület-használati díjat a közterület tényleges használatára, illetőleg a közterületen lévő létesítmény üzemeltetésére tekintet nélkül köteles megfizetni.

(3) Az elfoglalt közterületek nagyságának meghatározásánál a felülnézetből számított vetület alapterületét kell figyelembe venni.

(4) A létesítmény által elfoglalt közterület nagyságának meghatározásánál a létesítmény alapterületét és a használathoz szükséges csatlakozó terület mértékét kell figyelembe venni.

(5) A közterület-használati díjat napi, havi, évi díjtételekben kell meghatározni.

(6) A közterület-használati díj mértékét a rendelet melléklete tartalmazza. 

(7) A közterület-használati díj megfizetése előre történő fizetési kötelezettséggel jár, kivéve azokat az eseteket, amelyek a     (8) bekezdésben foglaltak szerinti elbírálásban részesülnek.

(8) A közterület-használati díj részletekben történő megfizetése kérelemre engedélyezhető abban az esetben, ha a megállapított díj a 100.000,- Ft-ot meghaladja.


7. Díjkedvezmény és mentesség lehetősége

7. §

(1) Nem kell közterület-használati díjat fizetni:

a) a szobrok, emlékművek, dísz kutak, vízmedencék, szökőkutak, alapzatos zászlórudak, és a vegyes funkciójú, a közlekedést, a zöldfelületek és a növényzet védelmét, a pihenési és köztisztasági célokat szolgáló köztárgyak elhelyezése, valamint a közvetlen életveszély elhárításának céljára szükséges területek igénybevétele után,

b) nem reklámozási célú üzleti védőtető ernyőszerkezet elhelyezése esetén,

c) Tiszagyulaháza község költségvetéséből finanszírozott intézmények építési és felújítási munkáival kapcsolatos közterület-használat után,

d) közcélú közterület-használat esetében,

e) műemléki, településképi, helyi védelmi védettségű épületek felújítása esetén maximum 60 napos időtartamra,

f) amennyiben az építtető kérelmezi, magánlakás építésével kapcsolatos közterület-használatánál maximum 60 nap időtartamra,

g) nevelési-oktatási intézmény által szervezett papírhulladék-gyűjtési kampány idejére a papírhulladék gyűjtése céljából igénybe vett közterület használat után, évente legfeljebb 2 alkalommal, és alkalmanként legfeljebb 5 nap időtartamban, és

h) a legalább 300 m2 alapterületű üzlettel rendelkező forgalmazó által forgalmazott termékcsoportból származó termékből, és a termék csomagolásából származó szennyeződésmentes, nem veszélyes, elkülönítetten gyűjtött csomagolási üveghulladék hulladékbirtokostól történő átvételére, elkülönített gyűjtésére használt közterület esetén.


8. A közterület-használat megszüntetése és az engedély megvonása

8. §

(1) A közterület-használt közérdekből bármikor megszüntethető. Ilyen esetben az engedélyes részére – kérelmére – máshol kell a közterület-használat lehetőségét biztosítani.

(2)  Meg kell vonni az engedélyt, ha az engedélyes

a) a közterületet nem az engedélyezett célra és módon használja, vagy

b) díjfizetési kötelezettségének felszólítás ellenére 8 napon belül nem tesz eleget.

(3) Ha az engedélyes a közterület használatát meg kívánja szüntetni, köteles ezt a szándékát az engedélyező hatóságnak bejelenteni.

(4) Ha az engedély érvényét veszti, az engedélyes a saját költségén köteles az eredeti állapotot – minden kártalanítási igény nélkül – helyreállítani. Ez a kötelezettség az engedélyest építési engedély alapján végzett építési munka esetében csak akkor terheli, ha az engedély megadásának feltételeként előírták.

(5) Ha a közterület-használat a (2) bekezdés a) pontjában meghatározott módon szűnt meg, a már esedékessé vált és befizetett közterület-használati díjat visszakövetelni nem lehet.


9. A közterület engedély nélküli használatának jogkövetkezményei

9. §

(1) A közterület engedélyhez kötött, de engedély nélküli használata esetén a használó az engedélyező hatóság felhívására köteles a használatot megszüntetni és a közterület eredeti állapotát saját költségén – minden kártalanítási igény nélkül – helyreállítani.

(2) Azt, aki közterületet – engedélyhez kötött esetben – engedély nélkül, vagy az engedélyben foglalt feltételektől eltérő mennyiségben használ, az engedély nélküli, vagy az eltérő mennyiségű használat időtartamára az egyébként fizetendő közterület-használati díj megfizetésére kell kötelezni.

(3) Ha a közterületet engedély nélkül, vagy az engedélytől eltérő módon használó az engedélyezés feltételeinek megfelel – kérelmére – a polgármester a közterület-használatot engedélyezheti. Ezzel azonban a használó nem mentesül a (2) bekezdésben említett következmények alól.

(4)  Ha a közterületet a használó nem állítja helyre, úgy költségére az önkormányzat a helyreállítást elvégezteti.

(5) A közterületen engedély nélkül tárolt anyagok, tárgyak elszállításáról az önkormányzat gondoskodhat, amennyiben a tulajdonos személye ismeretlen.

(6) Aki a közterületet-használat e rendeletben meghatározott szabályait megszegi, azzal szemben ötvenezer forintig terjedő közigazgatási bírság szabható ki.  

10. Szeszes ital fogyasztás tilalma

10. §

Az önkormányzat, és intézményei által szervezett rendezvények által igénybe vett közterület kivételével tilos a közterületen szeszes italt fogyasztani.

11. Járművek közterületen tárolásának szabályai

11. §

(1) Azt a hatósági jelzéssel nem rendelkező járművet, amely a közúti forgalomban csak ilyen jelzéssel vehet részt, és a hatósági jelzéssel rendelkező, de átmenetileg üzemképtelen járművet közterületen engedéllyel legfeljebb 30 napig szabad tárolni. A közterület-használati engedély csak meghatározott időre, legfeljebb 30 napra adható ki és nem hosszabbítható meg. A határidő leteltéig a tulajdonos vagy az üzembentartó a járművet a közterületről saját költségén köteles eltávolítani.

(2) A jármű tulajdonosa vagy üzembentartója a hatósági jelzéssel nem rendelkező vagy üzemképtelen jármű esetében köteles a közterület-használati engedély másolatát a járművön jól látható, és olvasható helyen kifüggeszteni.


12. Zöldterület legeltetési célú használata

12. §

(1) A saját tulajdonú, használatú ingatlanok előtti közterület legeltetési célra az e rendeletben meghatározott feltételekkel igénybe vehető. Más személy tulajdonában, használatában lévő ingatlan előtti közterületen állatot legeltetni csak az ingatlan tulajdonosának, használójának előzetes hozzájárulásával lehet.

(2) A közterület legeltetési célú igénybevétele díjmentes.

(3) A közterületen legeltetett állat tulajdonosa köteles

a) az állatnak a közterület közlekedési célú területére, úttestre, járdára kijutását folyamatos őrzéssel, kipányvázással, bekerítéssel megakadályozni,

b) gondoskodni arról, hogy az állat a közlekedést ne veszélyeztesse,

c) megakadályozni, hogy az állat a közterületen lévő fás szárú növényzetben kárt okozzon,

d) folyamatosan gondoskodni az állat által okozott szennyeződések, trágya eltávolításáról, és

e) az állatok közterületen történő legeltetéséből eredő kár megtérítésére.

(4) Nem vehető igénybe a közterület legeltetési célra nevelési, oktatási, kulturális intézmények telekhatárától minden irányban 20 méteres körzetben.

13. A közterület filmforgatási célú igénybevétele

13. §

(1)  A filmforgatási célú közterület-használat legfeljebb 8000 m2 területre és egy hét időtartamra adható, amely időtartam egy alkalommal legfeljebb egy héttel meghosszabbítható.

(2) Vasárnapra és ünnepnapra vonatkozó filmforgatási célú közterület-használat nem engedélyezhető. A közterület-használat naponta 7 és 21 óra közötti időtartamra vonatkozhat. Éjszakai forgatás csak akkor engedélyezhető, ha a forgatandó film éjszakai jelenetet tartalmaz. Az éjszakai forgatást a közterület-használati kérelem alkalmával jelezni kell.

(3) A turisztikailag kiemelt területeken a közterület-használat együttesen nem haladhatja meg az 1000 m2 területet, mely magában foglalja a forgatási helyszín, technikai kiszolgálás, stáb-parkolás területét is.


14. §

(1) A filmforgatást akadályozó, de a kérelmezőnek nem felróható, valamint a rendkívüli természeti események esetén az akadály elhárulása után az esetleges kárelhárítást vagy helyreállítást követő 10 munkanapon belül biztosítja újra az önkormányzat a közterületet olyan időtartamban, ameddig a filmforgatás akadályozva volt.

(2) A filmforgatás céljából történő közterület-használat csak a díjnak egy összegben az önkormányzat számlájára történő megfizetését követően kezdhető meg.

(3) Mentes a közterület-használati díj alól:

a) az önkormányzat megrendelésére készülő film forgatása,

b) a településről turisztikai célból készített film forgatása,

c) oktatási intézmény tanulója, vagy hallgatója tanulmányaihoz készítendő filmjének forgatása,

d) a településii ünnepségeken, rendezvényeken készített felvétel forgatása,

e) 500 m2 közterület használatot el nem érő forgatás,

f) az 1 óra időtartamot el nem érő forgatás, vagy

g) tudományos, ismeretterjesztést szolgáló felvétel forgatása.

(4) Meg kell tagadni a hatósági szerződés jóváhagyását annak a kérelmezőnek, akinek a közterület-használati szerződése a kérelem benyújtását megelőző egy éven belül jogellenes közterület-használat, vagy díjfizetési hátralék miatt szűnt meg, vagy jóváhagyott hatósági szerződésétől eltérően szabálytalanul használta a közterületet.

(5) A filmforgatási célú közterület-használattal összefüggő, törvényben meghatározott hatásköröket a polgármester gyakorolja.

14. Záró rendelkezések

15. §

  1. Ez a rendelet 2018. november 1. napján lép hatályba.
  2. A rendelet rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
  3. Hatályát veszti a közterület használat engedélyezéséről szóló 16/2005. (X. 17.) Önkormányzati Rendelet.


Tiszagyulaháza, 2018. szeptember 25.




Mikó Zoltán                                                                               Dr. Kiss Imre

polgármester                                                                                       jegyző      

Mellékletek