Szilvásvárad Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2026. (III. 4.) önkormányzati rendeletének indokolása
az Önkormányzat 2026. évi költségvetéséről
Hatályos: 2026. 03. 05Szilvásvárad Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2026. (III. 4.) önkormányzati rendeletének indokolása
2026.03.05.
az Önkormányzat 2026. évi költségvetéséről
Végső előterjesztői indokolás
Tisztelt Képviselő-testület!
A bevételek és kiadások tervezése során figyelembe vett főbb szempontok a következők voltak:
- a központi költségvetési törvény, és a hozzá kapcsolódó tervezési irányelvek;
- a költségvetésre hatással lévő egyéb törvények;
- az önkormányzat azon rendeletei, melyek az egyes bevételek vagy kiadások jogalapját jelentik, pl.: helyi adó rendelet, közterület-használati díjról szóló rendelet stb.;
- helyi feladatszervezésből adódó megfontolások;
- tapasztalati adatok az előforduló bevételek és kiadások tekintetében.
Az önkormányzat kiadási és bevételi főösszege 1 126 914 136,- Ft-ban kerül meghatározásra a javaslatban.
Az önkormányzat 2026. évre összesen 6 000 000 Ft összegben tartalékkal számolhat, amelyet teljes egészében működési célokra (előre nem látható kiadások fedezetére) különít el.
A bevételek és kiadások tervezése során figyelembe vett főbb szempontok a következők voltak:
- a központi költségvetési törvény, és a hozzá kapcsolódó tervezési irányelvek;
- a költségvetésre hatással lévő egyéb törvények;
- az önkormányzat azon rendeletei, melyek az egyes bevételek vagy kiadások jogalapját jelentik, pl.: helyi adó rendelet, közterület-használati díjról szóló rendelet, stb.;
- helyi feladatszervezésből adódó megfontolások;
- tapasztalati adatok az előforduló bevételek és kiadások tekintetében.
Tájékoztatás a hatályos költségvetési törvény, valamint a költségvetést érintő más törvények alapján az önkormányzatunk gazdálkodását érintő legfontosabb elemekről:
A 2026. évi állami szabályozás rendszere nem változott az előző évihez képest, így célszerű a feladatellátás szervezését – az előző évek tapasztalatait is figyelembe véve – a tavalyi évhez hasonlóan megoldani:
- A közigazgatási, adóhatósági és gazdálkodási feladatokat két község (és intézményei) vonatkozásában 2013. január 1. napjától a Szilvásváradi Közös Önkormányzati Hivatal látja el. A Nagyvisnyón működő kirendeltségen kettő fő köztisztviselő maradt, mivel az aljegyző és a gazdálkodási előadó a Bélapátfalvai Járási Hivatal állományába került. Ez utóbbi kollégák feladatainak döntő többségét a székhely településen tevékenykedő köztisztviselők többletfeladatként látják el.
- A köznevelési feladatok közül az óvodai nevelés ellátása továbbra is az önkormányzatok kötelező feladata maradt. Önkormányzatunk a szomszéd községgel, Nagyvisnyóval közösen hozta létre a Szilvásvárad-Nagyvisnyó Óvodai Társulást, amelynek intézménye a Szilvásváradi Manóvár Óvoda. Az intézményfenntartó társulás székhelye Szilvásvárad, Nagyvisnyón tagintézmény működik. A minél gazdaságosabb működtetést szem előtt tartva a jövőben is célszerű a társulási keretek között történő feladatellátás.
- A család- és gyermekjóléti szolgáltatások, szociális étkeztetés, házi segítségnyújtás és időskorúak nappali szociális ellátása feladatokat szociális intézményfenntartó társulás keretében Szilvásvárad székhellyel, Balaton, Nagyvisnyó, Mikófalva és Bekölce települések közreműködésével látjuk el. A társulás által fenntartott intézmény a Szilvásváradi Szociális Szolgáltató Központ, amely 16 fő alkalmazotti létszámmal áll a szociális ellátásra jogosultak rendelkezésére.
A 2026. évben Szilvásvárad község számára előirányzott állami támogatások részletezését a rendelet-tervezet 4. számú melléklete tartalmazza.
A költségvetés kiadási oldalára kihatással járó törvényi változások a következők:
- A minimálbér kötelező legkisebb összege havi 322 800,- Ft-ra, a garantált bérminimum (szakképzett minimálbér) kötelező legkisebb összege havi 373 200.- Ft-ra emelkedett 2026. január 1. napjától. A közfoglalkoztatotti bér összegében is változás történt: az alap díjazás 161 400,- Ft/hó összegre módosult.
- A személyi juttatások után a munkáltatót terhelő járulék (szociális hozzájárulási adó) mértéke nem változott, továbbra is 13 %.
- Az ÁFA általános mértéke változatlanul 27 %, a törvényi szabályozásban lényegi változás nem történt.
Tájékoztatás a tervezett bevételekről és kiadásokról, valamint a tervezett létszámról:
a) A bevételek részletezését a rendelet-tervezet 3. számú melléklete tartalmazza.
b) A kiadások rovatonkénti részletezését a rendelet-tervezet 5. számú melléklete tartalmazza.
c) A felhalmozási kiadásokat részletesen a rendelet-tervezet 6. számú melléklete tartalmazza.
d) A költségvetési létszámkeret indoklása, részletezése
A tervezett költségvetési létszámkeret az ellátandó feladatok és a rendelkezésre álló források figyelembevételével került meghatározásra. A 2026. évre tervezett létszámadatokat – szervezeti egységenként és feladatonként elkülönítve – a rendelet-tervezet 9. számú melléklete tartalmazza.