Tarnazsadány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2023. (X. 17.) önkormányzati rendelete
a temetőről és a temetkezésről
Hatályos: 2023. 10. 18Tarnazsadány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2023. (X. 17.) önkormányzati rendelete
a temetőről és a temetkezésről
Tarnazsadány Község Önkormányzata Képviselő-testülete a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 41. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. Általános rendelkezések
1. § (1) Tarnazsadány község közigazgatási területén temetőt fenntartani, temetkezési szolgáltatást végezni a mindenkor hatályos jogszabályok alapján és az e rendeletben foglaltak szerint lehet.
(2) A rendelet hatálya a Tarnazsadány belterület, Dózsa Gy. út 54. 394 hrsz. hrsz. alatt található temetőre terjed ki. A temető kizárólagos tulajdonosa és fenntartója Tarnazsadány Községi Önkormányzat.
(3) A rendelet személyi hatálya kiterjed az eltemettetőre, az általa felkért temetés során közreműködő személyre, a köztemetőben temetkezési szolgáltatást vagy egyéb temetői munkát végző természetes személyekre, jogi személyekre és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságra, valamint arra, akire nézve a temető fenntartásával, üzemeltetésével, a temető igénybevételével kapcsolatban jogok keletkeznek és kötelezettségek hárulnak.
2. § (1) A temetőben lévő Ravatalozó az Önkormányzat tulajdonában van, melynek fenntartási és üzemeltetési feladatait az Önkormányzat látja el, a ravatalozó és létesítményei karbantartásáról maga gondoskodik. A fenntartó jogosult temetkezési szolgáltatóval üzemeltetési szerződést kötni a ravatalozó működtetésére, továbbá a halottszállítási ügyelet, a halotthűtő és a virrasztás feltételeinek biztosítására.
(2) A temető és a ravatalozó fenntartásával és üzemeltetésével kapcsolatos feladatok ellátásához szükséges fedezet biztosításáról a képviselő-testület az éves költségvetés keretében gondoskodik.
(3) A köztemetőben a temetkezési szolgáltatást a temetkezési tevékenység ellátásához szükséges feltételekkel rendelkező bármely intézmény, vállalat, gazdasági társaság és vállalkozó végezhet a szolgáltatást igénybe vevő megbízása alapján.
(4) A szolgáltató köteles együttműködni a szolgáltatás zavartalan lebonyolítása érdekében a temető tulajdonosával, fenntartójával, üzemeltetőjével, az illetékes hatóságokkal, más szolgáltatókkal és érdekeltekkel.
3. § Az elhunytat az eltemetésre kötelezett az általa megjelölt temetési helyre temettetheti.
2. A temető fenntartásának rendje
4. § Az Önkormányzat, mint tulajdonos és fenntartó a temető fenntartása, üzemeltetése során:
a) gondoskodik a temető területén lévő vízvételi hely fenntartásáról;
b) gondoskodik a temető területén keletkező kommunális-, zöld-, és veszélyes hulladék elszállításáról;
c) biztosítja a ravatalozó, a technikai berendezések, a tároló helyiségek, a hűtő karbantartását, takarítását;
d) biztosítja az eltemetés és urnaelhelyezés feltételeit.
e) gondoskodik a temető területén lévő utak, gyalogutak, kerítések, karbantartásáról;
f) gondoskodik a temető területén lévő füves területek kaszálásáról, a fák és örökzöld növények védelméről, ápolásáról;
g) gondoskodik a munkálatok elvégzéséhez szükséges munkaeszközökről, munkaanyagokról, szerszámokról és az ezzel kapcsolatos költségek elszámolásáról;
h) gondoskodik a jogszabályokban előírt nyilvántartások pontos, naprakész vezetéséről.
3. A temető használatának rendje
5. § (1) A temető nyitvatartási rendjét a rendelet 1. melléklete tartalmazza.
(2) A temetőben mindenki a hely csendjének, a kegyeletnek megfelelő magaviseletet tartozik tanúsítani.
(3) Járművel behajtani, közlekedni csak a fenntartó engedélyével szabad, kivéve a halottszállító járművet, amely a ravatalozóig közlekedhet, indokolt esetben engedélyt kap a sírok megközelítésére.
(4) Kutyával – kivéve a vakvezető kutyát – vagy más állattal a temető területére bemenni nem szabad.
(5) 12 éven aluli gyermek a temető területén csak felnőtt felügyelete mellett tartózkodhat. A gyermek testi épségéért és a gyermek által esetlegesen okozott károkért a felügyeletével megbízott személy felelős.
6. § (1) A kegyeleti céllal történő gyertya- és mécses gyújtásnál fokozott körültekintéssel kell eljárni úgy, hogy tűz ne keletkezzen. A tűzkár okozója polgári és büntetőjogi felelősséggel tartozik.
(2) A temetőben a sírokat, az azokon lévő tárgyakat, a síremlékeket, a bokrokat, a növényzetet, az épületet, általában bármilyen más tárgyat megrongálni vagy beszennyezni, a virágokat letépni és a sírok díszítésére szolgáló tárgyakat illetéktelenül elvinni vagy eltávolítani tilos.
(3) A vízvételi helyről csak a temetési helyek gondozásához használható térítésmentesen a víz.
(4) A temetőben munkát végző vállalkozók (kőfaragó, kertész, temetkezési szolgáltató stb.) tevékenységük során az e rendeletben foglaltakat kötelesek betartani. Tevékenységük gyakorlása során a temető-látogatók kegyeleti érzéseit nem sérthetik, a szomszédos sírokban, a temető infrastrukturális létesítményeiben kárt nem okozhatnak, zajkeltéssel a szertartásokat nem zavarhatják.
(5) A temető területére csak kész síremlék, valamint a sírbolt vagy sírboltkeret építéséhez szükséges építőanyag vihető be. Az anyag tárolási helyét a fenntartó jelöli ki. Építési vagy bontási munkát megkezdeni csak a fenntartó hozzájárulásával szabad. Az építési hulladékot a keletkezésétől számított 3 napon belül el kell szállítani.
4. A sírgondozás szabályai
7. § (1) A temetések alkalmával vagy javítás céljából megbontott síremléket (sírkeretet) 6 napon belül eredeti állapotába vissza kell állítani. A megbontott síremlék egyes darabjait idegen síron tárolni nem szabad, elszállításáról a temetést megrendelő köteles gondoskodni.
(2) A temető területén csak a sírok, sírboltok díszítésére szolgáló tárgyakat (koszorú, virágcsokor, dísznövény, váza, mécses, sírlámpa stb.) szabad elhelyezni. Ezek a tárgyak, növények a sírhely méreteit nem haladhatják meg.
(3) A sírhely felett rendelkezni jogosult kötelezhető a szabálytalanul elhelyezett tárgyak, növények eltávolítására. A felszólítás eredménytelensége esetén a fenntartó jogosult a sírhely méreteit meghaladó növényi részek eltávolítására.
(4) A sírhelyek gondozásából keletkező szemetet a sírhelyek között tárolni tilos. Az elszáradt koszorút és virágot vagy szemetet csak a kijelölt hulladékgyűjtő helyre szabad tenni, az elhervadt koszorúk is csak itt bonthatók szét.
(5) A sírhely gondozása a temetési hely felett rendelkezni jogosult feladata, ennek keretében köteles a sírhely és környékének gondozásáról, gyomtalanításáról gondoskodni.
8. § (1) Tilos
a) a temetési helyen, mellette vagy mögötte a gondozáshoz használatos szerszámok, egyéb eszközök tárolása,
b) temetési helyek környékét felásni, a talajt elhordani, vagy sírfeltöltésre használni.
(2) A temetési helyek gondozása során biztosítani kell, hogy a tevékenység mások kegyeleti érzéseit ne sértse, mások sírgondozási tevékenységét, az utakon való közlekedést ne akadályozza, búcsúztatás alatt a szertartást ne zavarja.
(3) A sírok gondozását körültekintően, kellő gondossággal szabad végezni oly módon, hogy azzal a szomszédos sírhelyeket ne rongálják, és ne szennyezzék be.
(4) A temetőben elhelyezett tárgyak, sírok, síremlékek megrongálásáért, esetleges eltulajdonításáért az önkormányzat felelősséggel nem tartozik.
5. A sírhelyek méretei
9. § (1) Koporsós temetés esetén a sírgödröt olyan méretűre kell kiásni, hogy a koporsó abba elhelyezhető legyen.
(2) A koporsós temetkezés céljára használt sírhelyek méretei:
a) egyes sírhely: hossza 210 cm, szélessége 90 cm, mélysége 200 cm,
b) kettős sírhely: hossza 210 cm, szélessége 190 cm, mélysége 200 cm,
c) gyermeksírhely: hossza 130 cm, szélessége 60 cm, mélysége 200 cm,
d) urnasírhely: hossza 80 cm, szélessége 60 cm, mélysége legalább 100 cm,
e) urnafülke: hossza 30 cm, szélessége 30 cm.
(3) Az egyes sírboltok méretei
(4) Sírbolt hely
(5) Megnevezés Méret Jellege hossza szélessége mélysége sírbolthely maximális magassága
(6) Kettő koporsóra Belső 250cm 150cm 190cm 150cm
Külső 300cm 200cm -
(7) Négy koporsóra Belső 250cm 150cm 220 cm
Külső 300cm 250cm - 150cm
(8) Hat koporsóra Belső 250cm 250cm 250cm
Külső 300cm 300cm - 150cm
(9) A sírok egymástól lévő távolsága legalább 100 cm, gyermek sír esetén 50 cm. A régi temetők esetében a feltételeket adottnak kell tekinteni. Koporsós rátemetés esetén a felülre kerülő koporsó tetejének a föld felszínétől legalább 160 cm mélyre kell kerülnie.
(10) A sorok közötti távolságnak 60-100 cm-nek kell lennie.
(11) Urnát urnafülkébe, urnasírhelybe elhelyezni vagy koporsós temetési helyre rátemetni egyaránt szabad.
(12) Urnasírhely esetén a síremlék magassága a 45 cm-t nem haladhatja meg.
10. § (1) A sírbolt alját és oldalfalait vízbehatolás és földnyomás ellen ki kell képezni. A sírbolt tetejét legalább 300 kg/m2 hasznos terheléssel kell számítani. A fedőlapot is ennek a teherbírásnak megfelelően kell készíteni, oly módon, hogy a sírbolt légmentesen záródjék.
(2) A sírbolt fenntartásáról annak birtokosa, a birtokos elhalálozása után pedig azok kötelesek gondoskodni, akik a birtokos rendelkezése szerint a sírboltba temetkezhetnek.
(3) Ha a sírbolt létesítője nem rendelkezett arról, hogy kik temetkezhetnek a sírboltba, annak házastársát, egyenes ági rokonait, továbbá az utóbbiak házastársait lehet benne eltemetni.
(4) Ha a sírbolt összeomlásától lehet tartani, a fenntartó felszólíthatja a fenntartásra kötelezett személyek bármelyikét, hogy gondoskodjanak a sírbolt helyreállításáról.
(5) Ha a felhívás eredménytelen maradt, a fenntartó a sírbolt felett rendelkezni jogosult költségére gondoskodik a sírbolt, síremlék eltávolításáról.
6. A temetési hely feletti rendelkezési jogosultság
11. § (1) A temetési hely feletti rendelkezési jogosultság tekintetében a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény végrehajtásáról szóló 145/1999. (X.1.) Korm. rendelet 18. §-ában foglaltakat kell alkalmazni.
(2) A rendelkezési jogosultságot nyilván kell tartani.
7. Temetési helyek
12. § (1) A sírhelytáblákat, a sorokat és a temetési helyeket számozni kell. A temetési helyek nyilvántartással való azonosíthatóságát biztosítani kell. A sírhelytábla számozását a helyszínen is fel kell tüntetni. A sírhelytáblákat, a sorokat és a temetési helyeket az önkormányzaton lévő térképvázlat tartalmazza.
(2) A temetés az elhalálozás idejének megfelelő sorrendben:
a) temető folyamatos sorában
b) arra kijelölt előre megváltott temetési helyen
c) sírbolthelyen
d) urnafülkében
e) az arra kijelölt helyen történhet.
(3) Koporsós temetés esetén a temetési hely:
a) egyes sírhely
b) kettős sírhely
c) sírbolt
(4) Hamvasztásos temetés esetén az urnába helyezett hamvak temetési helye:
a) urnafülke ( kolombárium )
b) urnasírhely
c) urnasírbolt
(5) Az urna koporsós temetési helyre rátemethető.
(6) A temető tulajdonosa – az eltemettető igénye szerint – a hamvak szétszórásához és bemosásához külön temetőrészt jelöl ki, amelyet parkszerűen kell kialakítani.
8. Sírhelyek, urnasírhelyek megváltása, a megváltási díj
13. § (1) A temetési helyek megváltása az erre vonatkozó igény bejelentésével és a megváltási díj befizetésével történik. Az igényt az üzemeltetőnél kell bejelenteni és a megváltási díjat befizetni.
(2) a sírhely megváltási árak díjtételeit a rendelet 2. melléklete tartalmazza.
(3) a sírhely megváltási árak díjtételei 25 év időtartamra vonatkoznak.
(4) Az elhalálozást követően temetési hely megváltására lehetőség van:
1. temető folyamatos sorában
2. sírbolthely létesítésére kijelölt parcellában
3. urnafülkében.
(5) Az elhalálozás előtt temetkezési hely megváltására lehetőség van:
a) az arra kijelölt parcellában
b) sírbolthely létesítésére kijelölt parcellában.
(6) A temető folyamatos sorában temetési hely igényelhető és megváltható: az elhunyt és házastársa / élettársa/ részére.
9. Síremlékek, sírboltok
14. § (1) A síremléket szilárd alapra kell elhelyezni. A síremlék csak a fenntartó engedélyével létesíthető.
(2) Síremléket előregyártott elemből is lehet létesíteni. Amennyiben a síremlék, sírszegély, fedlap elkészítésére a helyszínen kerül sor, a hozzátartozó köteles a területet eredeti állapotába visszaállítani.
(3) A síremléken minden esetben fel kell tüntetni az elhunyt nevét, születésének és halálának évszámát.
(4) A sírhely használati ideje alatt a sírjelet (síremléket) eltávolítani vagy arról a halott nevét törölni tilos. A felállított síremléket csak a fenntartó engedélyével lehet eltávolítani. Síremlék megsemmisítése tilos.
(5) Sírbolt csak a fenntartó hozzájárulásával építhető.
(6) A sírbolt felett rendelkezőnek az tekinthető, aki a rendelkezői minőségét a nyilvántartásba bejegyeztette.
10. A szociális temetés
15. § (1) A szociális temetés céljára szociális parcellát, temetkezési helyet a köztemetőben ki kell kijelölni.
(2) A települési önkormányzat nevében az eltemettetésre kötelezett szociális temetés lehetőségéről szóló értesítési feladatot a polgármester a hivatal közreműködésével köteles ellátni. Az értesítéssel együtt, a gyorsabb ügyintézés céljából megküldi a szociális temetés iránti kérelem nyomtatványt is.
(3) Az Önkormányzat képviselő-testülete a polgármesterre ruházza a szociális temetésre való jogosultság megállapításával kapcsolatos feladat- és hatásköreit. A szociális temetés iránti kérelmet haladéktalanul el kell bírálni. A döntésről határozatot kell hozni. A szociális temetésre való jogosultságot megállapító határozatnak tartalmaznia kell az eltemettető, és ha vannak a személyes közreműködők jogait és kötelezettségeit.
(4) A polgármester, a szociális parcella kijelölésével érintett köztemető üzemeltetője, valamint az eltemettető folyamatos kapcsolatot tart a szociális temetés megszervezése és lebonyolítása érdekében. A tájékoztatási kötelezettség kiterjed különösen:
a) a temetés megszervezéséhez szükséges okmányok átadás-átvételére,
b) a sírhely meghatározására,
c) a szállítás koordinálására,
d) a temetési kellékek büntetés-végrehajtási szervtől történő átvételére, a temetésig való tárolására, majd a temetésre történő rendelkezésre bocsátására,
e) a személyes közreműködők nyilatkozat tételére, a személyes közreműködők személyében történő változásra,
f) a temetőben a személyes közreműködés keretében végzett egyes tevékenységek, munkavégzés tervezett és tényleges időpontjára,
g) a személyes közreműködők tevékenységének ellenőrzése során tett olyan megállapításra, mely alapján az üzemeltető, illetve az önkormányzat intézkedése indokolt.
11. Záró rendelkezések
16. § Hatályát veszti a temetőről és a temetkezésről szóló 1/2023. (I.25.) önkormányzati rendelete.
17. § Ez a rendelet 2023. október 18-án lép hatályba.
1. melléklet a 12/2023. (X. 17.) önkormányzati rendelethez
1 |
Napok |
Nyitvatartási idő |
Ügyfélfogadási idő |
Ügyfélfogadás helye |
2 |
Hétfő |
700-2100 |
800-1500 |
Tarnazsadány, Kossuth út 17. sz |
3 |
Kedd |
700-2100 |
800-1500 |
Tarnazsadány, Kossuth út 17. sz |
4 |
Szerda |
700-2100 |
800-1500 |
Tarnazsadány, Kossuth út 17. sz |
5 |
Csütörtök |
700-2100 |
800-1500 |
Tarnazsadány, Kossuth út 17. sz |
6 |
Péntek |
700-2100 |
800-1200 |
Tarnazsadány, Kossuth út 17. sz |
7 |
Szombat |
700-2100 |
----- |
----- |
8 |
Vasárnap |
700-2100 |
----- |
----- |
2. melléklet a 12/2023. (X. 17.) önkormányzati rendelethez
1. A temető folyamatos sorában:
1.1. egyszemélyes felnőtt sírhely: bruttó 25.000,-
1.2. kétszemélyes felnőtt sírhely: bruttó 35.000,-
1.3. gyermeksírhely: bruttó 10.000,-
2. Előreváltott sírhely:
2.1. egyszemélyes sírhely: bruttó 25.000,-
2.2. kétszemélyes sírhely: bruttó 35.000,-
2.3. sírbolt (kripta) egy sírhelyterületű 110x240 cm: bruttó 50.000,-
3. Urnatartó használati díja:
3.1. Tarnazsadányi elhalt, vagy tarnazsadányi temettető esetében: bruttó 25.000,-
3.2. Nem tarnazsadányi elhalt, illetve nem tarnazsadányi temettető esetében: bruttó 30.000,-
3.3. Urnatartó újraváltás: bruttó 25.000,-
4. Sírhely újraváltás (kétszemélyes): bruttó 30.000,-
5. Sírhely újraváltás (egyszemélyes): bruttó 20.000,-
6. Ravatalozó használati díja: bruttó 5.000,-