Tarnazsadány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2024. (I. 15.) önkormányzati rendelete

a települési támogatásról és az egyéb szociális ellátásokról

Hatályos: 2024. 01. 16

Tarnazsadány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2024. (I. 15.) önkormányzati rendelete

a települési támogatásról és az egyéb szociális ellátásokról

2024.01.16.

Tarnazsadány Község Önkormányzata Képviselő-testülete a Szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 132. § (4) g) és d) pontjain kapott felhatalmazás alapján, és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8. a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Általános szabályok

1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed Tarnazsadány Önkormányzat illetékességi területén lakóhellyel, tartózkodási hellyel rendelkező személyekre.

(2) Az (1) bekezdés tekintetében alkalmazni kell a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. § (1)-(3) bekezdéseit és a 7. § (1) bekezdését.

(3) Az e rendeletben meghatározott hatásköröket eltérő rendelkezés hiányában a képviselő-testület gyakorolja.

2. § (1) Az e rendeletben szabályozott valamennyi szociális ellátásra érvényes értelmező rendelkezéseket és az általános eljárási szabályokat az Szt. 4–16. §-a határozza meg.

(2) A szociális igazgatási eljárásra vonatkozó eljárási szabályokat az Szt. 5. § (1) bekezdése szerint kell alkalmazni.

(3) Az eljárást az önkormányzati hivatalnál szóban vagy írásban előterjesztett kérelemre kell, vagy hivatalból lehet megindítani.

(4) A kérelmet a jogszabályokban, illetve az e rendeletben meghatározott dokumentumokkal – igazolásokkal, nyilatkozatokkal – együtt kell benyújtani.

(5) Az e rendeletben meghatározott vagyoni helyzetre vonatkozó feltétel meglétét a rendelet 1. melléklete szerinti vagyonnyilatkozat benyújtásával kell igazolni. A vagyonnyilatkozat II. részét - a nyomtatványon szereplő tájékoztató szövegtől eltekintve - az adott ellátásnál meghatározott személyi körre vonatkozóan kell kitölteni.

(6) A hiányosan előterjesztett kérelmek ügyében a hiánypótlási felhívást a kérelem beérkezésétől számított 8 munkanapon belül meg kell tenni.

(7) Ha a szociális ellátás iránti igényt nem a jogosult terjeszti elő az eljárást hivatalból kell megindítani.

3. § A kérelmezőnek a kérelemben, illetve az annak mellékleteként benyújtott dokumentumokban feltüntetett jövedelem-adatokat az Szt. 10. §-ában meghatározottak szerint kell igazolnia.

4. § A pénzbeli ellátások kifizetése utalással vagy házipénztárból készpénzben történő kifizetéssel történik.

5. § (1) A rendszeres pénzbeli települési támogatásokat utólag, tárgyhó végéig kell folyósítani.

(2) A rendkívüli pénzbeli települési támogatásokat a határozatban meghatározott időpontig kell folyósítani.

(3) A rendszeres települési támogatás a támogatásról rendelkező határozatban megjelölt időponttól illeti meg az érintettet azzal, hogy a jogosultság kezdő hónapjában a havi támogatás teljes összegét kell folyósítani.

2. Pénzbeli szociális ellátások

6. § (1) Az önkormányzat képviselő-testülete e rendelet alapján a jogosult részére települési támogatást nyújt.

(2) A pénzbeli települési támogatás formái:

a) rendkívüli települési támogatás:

aa) települési létfenntartási támogatás,

ab) települési temetési támogatás;

b) rendszeres települési támogatás:

atelepülési lakásfenntartási támogatás.

3. Települési létfenntartási támogatás

7. § (1) Települési létfenntartási támogatásra jogosult az a személy, aki önmaga, illetve családja létfenntartásáról más módon nem tud gondoskodni, és akinek családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130 %-át nem haladja meg, egyedül álló esetében az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 170 %-át nem haladja meg.

(2) A kérelmezőnek a kérelmében indokolnia kell a települési létfenntartási támogatásra való rászorultságát.

(3) A rendkívüli települési létfenntartási támogatás éves maximális összege 120.000 Ft. Az egy alkalommal megállapított rendkívüli települési támogatás maximális összege 40.000 Ft.

(4) A rendkívüli települési létfenntartási támogatásra való jogosultságról az önkormányzat képviselő-testületének felhatalmazása alapján, átruházott hatáskörben a polgármester dönt.

(5) Rendszeres települési létfenntartási támogatást meg lehet állapítani a 7. § (1) bekezdésben meghatározott feltételeken túl

a) annak az egyedülállónak, aki 500.000 Ft-ot el nem érő vagyonnal rendelkezik, vagy

b) annak a személynek, akinek a családjában az egy főre jutó vagyon értéke nem éri el a 500.000 Ft-ot.

(6) A rendszeres települési létfenntartási támogatás összegét havonként azonos, illetve különböző mértékben is meg lehet állapítani.

(7) Rendszeres települési létfenntartási támogatást havi rendszerességgel, legalább 5 és maximum 12 hónapra lehet megállapítani.

(8) Az egy hónapra megállapított rendszeres települési létfenntartási támogatás maximális összege 8000 Ft.

(9) A rendszeres települési létfenntartási támogatásra való jogosultságról az önkormányzat képviselő-testületének felhatalmazása alapján, átruházott hatáskörben a polgármester dönt.

4. Települési temetési támogatás

8. § (1) A temetési költségekre tekintettel települési temetési támogatásra jogosult az akinek a temetési költségek viselése a saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti, függetlenül attól, hogy az elhunyt tarnazsadányi állandó lakhellyel rendelkező személy eltemettetésére köteles, vagy tartásra köteles hozzátartozó volt-e vagy sem.

(2) A települési temetési támogatás kérelmezni lehet a temetési költségek utólagos megtérítésére.

(3) A támogatás összegét kérelmenként 50.000,- Ft összegben kell megállapítani.

(4) A kérelmezőnek a kérelméhez csatolnia kell kérelmező vagy a vele azonos lakcímen élő közeli hozzátartozója nevére – kiállított számla eredeti példányát, valamint a halotti anyakönyvi kivonatot.

(5) A települési temetési támogatás megítéléséről az önkormányzat képviselő-testületének felhatalmazása alapján, átruházott hatáskörben a polgármester dönt.

5. Települési lakásfenntartási támogatás

9. § (1) Települési lakásfenntartási támogatásra jogosult az a szociálisan rászoruló háztartás, melynek jelentős havi lakásfenntartási kiadásai vannak és teljesülnek az e rendeletben meghatározott egyéb feltételek.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában szociálisan rászorult az a háztartás ahol a háztartásban az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250 %-át, és a háztartás tagjai egyikének sincs vagyona.

(3) A kérelmezőnek a kérelemhez kötelezően csatolnia kell az előző negyedéves szemétszállítási díj befizetését igazoló csekket, gázfűtés esetén a havi gázszámlát, valamint számlával igazolnia kell a havi lakásfenntartási kiadásait.

(4) A kérelem elbírálásakor figyelembe vehető lakásfenntartási kiadások: szemétszállítás befizetését igazoló csekk, a víz- és gázfogyasztás, a távhő-szolgáltatás, a csatornahasználat díja, a lakbér, az albérleti díj, a lakáscélú pénzintézeti kölcsön törlesztés, a közös költség, és a tüzelőanyag ára.

(5) A támogatás megállapítását követően annak tovább folyósításának feltétele, hogy minden negyedévet követő hónap 15-kéig kötelezően csatolandó az előző negyedéves szemétdíj befizetését igazoló csekk. Amennyiben a támogatásban részesülő a kötelezettségének nem tesz eleget, a támogatás megszüntetésre kerül.

(6) Az (1) bekezdés alkalmazásban jelentős a havi lakásfenntartás akkor, ha a havi lakásfenntartási kiadásokat minimum kettő darab közüzemi számlával igazolni tudja a kérelmező, amelyeknek összege eléri a kapott támogatás összegét.

(7) A kérelem benyújtásának határideje tárgyhó 20. napja.

(8) A települési lakásfenntartási támogatást rendszeres települési támogatás formájában lehet nyújtani. A támogatást havi rendszerességgel, legalább 2 és maximum 12 hónapra lehet megállapítani.

(9) Az egy hónapra megállapított rendszeres települési lakásfenntartási támogatás összege 8.000 Ft. A támogatás mértéke nem haladhatja meg a számlával igazolt kiadás mértéket.

(10) A települési lakásfenntartási támogatás megítéléséről az önkormányzat képviselő-testületének felhatalmazása alapján, átruházott hatáskörben a Jegyző dönt.

6. Természetben nyújtott szociális ellátások

10. § A természetben nyújtott szociális ellátások körében az önkormányzat a következő ellátásokat nyújtja: köztemetés.

7. Köztemetés

11. § Az Szt. 48. § (4) bekezdésében meghatározott térítési kötelezettség alól mentesítendő az, aki Tarnazsadányi lakóhellyel rendelkezik és az elhunyt Tarnazsadányi lakos eltemettetéséről gondoskodott, és akinek a családjában az egy főre számított havi családi jövedelemhatár nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét, valamint a köztemetés költségének megtérítése megélhetését súlyosan veszélyezteti. A köztemetést a polgármester állapítja meg és biztosítja az Szt. 48.-ában foglaltak szerint.

8. Szociális alapszolgáltatások

12. § (1) A települési önkormányzat a személyes gondoskodás körében a) az étkeztetés, b) a családsegítés, c) a házi segítségnyújtás, szociális alapszolgáltatási formák igénybevételi lehetőségét biztosítja.

(2) A szolgáltatást nyújtó intézményvezető külön eljárás nélkül köteles ellátást nyújtani ha azzal meg lehet előzni az érintett személy életveszélyes állapotba kerülését, vagy b)az ellátást az (1) bekezdés a), b) és c) pontja esetében rendkívüli időjárási helyzet indokolja, vagy c)Tarnazsadány Község Önkormányzata az (1) bekezdés b) pontja szerinti ellátást a Dél-Hevesi Gyermekjóléti Központ és Családsegítő Szolgálattal (3360. Heves, Erzsébet tér 2.) kötött megállapodás révén látja el.

(3) Külön eljárás keretében akkor lehet ellátást nyújtani, ha az ellátást az érintettnek megállapították, de annak igénybevételével felhagyott, majd az ellátás megállapítását követő 2 hónapon belül ismét kéri az ellátást és közben az ellátás nyújtásának feltételei továbbra is fennállnak.

(4) A személyes gondoskodás keretében nyújtott ellátás megszűnik: a)a jogosulatlan igénybevétel esetén, vagy b)amennyiben az ellátásról az érintett írásban lemond

(5) A szociális törvényben, illetve e rendeletben meghatározott feltételek hiányában vagy a szociális törvény és e rendelet megsértésével nyújtott szociális alapszolgáltatást a (4) bekezdés a) pontja szerint meg kell szüntetni, továbbá az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevevőt kötelezni kell az intézményi térítési díj teljes összegének megfizetésére. Az ellátás megszüntetését és az esetleges megtérítési kötelezettséget határozatba kell foglalni.

(6) A személyes gondoskodásért fizetendő térítési díjak mértékét az önkormányzat a 8/2019. ( IX.20.) rendeletben állapította meg.

9. Étkeztetés

13. § (1) Az Önkormányzat a szociálisan rászorultak napi egyszeri meleg étkezéséről a szociális étkeztetés biztosításával gondoskodik.

(2) Szociális étkeztetés igénybevételére jogosultak azok a szociálisan rászorult személyek, akik:

a) öregségi nyugdíjban, rokkantsági nyugdíjban, nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátásban (átmeneti járadék, egészségkárosodási járadék, vakok személyi járadéka, rokkantsági járadék, rendszeres szociális járadék, központi szociális segély ) vagy,

b) fogyatékossági támogatásban, vagy

c) aktív korúak ellátásában részesülnek, vagy

d) a háziorvos, illetve kezelőorvos véleménye alapján étkezését betegségéből adódóan nem képes ellátni.

(3) Az étkezés történhet:

a) jogosult általi elvitellel

b) házhoz szállítással,

c) Házi segítségnyújtás

14. § Az önkormányzat a házi segítségnyújtást az Szt. 63. §-a alapján biztosítja.

10. Családsegítés

15. § Az Szt. 64. §-ban foglalt szolgáltatást az Önkormányzat a Tarnazsadány Község Önkormányzata Dél-Hevesi - Heves Város Gyermekjóléti Központ és Családsegítő Szolgálata által foglalkoztatott családsegítő útján biztosítja.

11. Záró rendelkezések

16. § Hatályát veszti a települési támogatásról és az egyéb szociális ellátásokról szóló 3/2023. (II.28.) önkormányzati rendelet.

17. § Ez a rendelet 2024. január 16-án lép hatályba.